W jakim wieku dziecko zaczyna być kreatywne, a jego wyobraźnia rusza na przód?

2021-06-02 18:49 Materiał sponsorowany
Zabawki do kąpieli
Autor: materiały prasowe/Tiny Love

Niektórym rodzicom wydaje się, że kreatywność i fantazja dziecka rozwijają się dopiero w wieku przedszkolnym. Tymczasem ten proces zaczyna się znacznie wcześniej.

Malutkie dziecko w pierwszym roku życia krok po kroku odkrywa swoje możliwości i uczy się rozumieć otaczający świat. Każdy dzień to nowe wyzwanie. Jak przekazać rodzicom, że potrzebuje ich bliskości? Co zrobić, by zabawka wydała dźwięk? Gdzie spada klocek wyrzucony z łóżeczka? Czy mama znika, gdy wchodzi z pokoju? Zrozumienie tego wszystkiego to nie lada wyzwanie. By mu sprostać maluch musi mieć otwarty umysł, zdolność obserwacji oraz umiejętność wyciągania wniosków. Ogromne znaczenie mają również kreatywność i wyobraźnia. Ich intensywny rozwój zaczyna się pod koniec pierwszego roku życia dziecka. Ale można i warto wspierać go już wcześniej. Oto cztery pomysły na zabawy i zabawki, które są w tym pomocne.

1. A kuku!

Większość niemowląt uwielbia tę zabawę. Już kilkumiesięczny malec gdy mama lub tata zakrywa twarz dłońmi, a potem nagle ją odsłania, wybucha radosnym śmiechem. Myślicie, że w tej zabawie nie ma nic szczególnego? Mylicie się! „A kuku!” pomaga rozwijać myślenie abstrakcyjne. Dzięki niej dziecko uczy się, że nawet jeśli ktoś (lub coś) znika z jego pola widzenia, nadal istnieje. Zrozumienie tego jest ważnym etapem w rozwoju małego człowieka. Uruchamia bowiem jego wyobraźnię i pomaga mu uporać się z lękiem przed rozstaniem nawet chwilowym, z rodzicami (wcześniej maluch boi się go panicznie, bo jest przekonany, że gdy mama lub tata wychodzi z pokoju, znika na zawsze).

2. Książeczki dla początkujących

Kolorowe książeczki ze schematycznymi ilustracjami rozwijają wyobraźnię dziecka, jego kreatywność i zdolność kojarzenia. Oglądając je, niemowlę zaczyna rozumieć, że przedmioty z obrazka odzwierciedlają elementy obecne w realnym świecie. Dobrym przykładem takiej rozwijającej zabawki jest książeczka edukacyjna Moje podróże - zabawa na łące. Jej strony mają odpowiednią dla małych rączek wielkość i są zrobione z miękkich materiałów o różnych fakturach. Zawierają też niespodzianki. Lusterko, gryzak, klakson, satynowe wstążki oraz elementy 3D zachęcą dziecko do zabawy.

Tiny Love
Autor: materiały prasowe/Tiny Love Link: Dowiedz się więcej

3. Domowy plac budowy

Kolejna zabawka, która uruchamia dziecięcą kreatywność i wyobraźnię to klocki. Można się nimi bawić na wiele sposobów. Na początku obracać w dłoniach, postukiwać o podłogę wydając zabawne dźwięki, układać obok siebie, stawiać jeden na drugim, rozrzucać, sortować według wielkości. A później oczywiście wznosić z nich budowle i tworzyć co tylko przyjdzie do głowy. Bawiąc się klockami dziecko uczy się świadomie działać i planować oraz myśleć krytycznie. Zabawka pomaga mu się też przenieść w krainę wyobraźni. Budowla może być przecież domkiem dla lalek, kryjówką pluszaków czy garażem dla aut.

Kupując klocki dla dziecka, pamiętajcie, że nie mogą one być zbyt małe. Chodzi o to, by młody budowniczy nie mógł włożyć ich do buzi, ucha czy nosa.

4. Fantazja w ruch

Pod koniec pierwszego roku życia dziecko zaczyna używać wyobraźni w zabawie. Troskliwie otula misia do snu, karmi lalę, śmigając jeździkiem po mieszkaniu warczy niczym prawdziwy samochód, naśladuje odgłosy zwierząt. Lubi eksperymentować. Sprawdza, co się stanie jeśli trąci rączką zbudowaną przez mamę wieżę z klocków. Próbuje włożyć paluszki do otworu sortera. W czasie kąpieli z zachwytem przelewa i wylewa wodę, dlatego potrzebuje kolorowych zabawek, które można moczyć do woli, np. zestaw zabawek do kąpieli.

Napełnianie wodą miękkich gumowych zwierzątek, zanurzanie ich i przyglądanie się jak wypływają na powierzchnię, rozwija kreatywność dziecka i zachęca je do eksperymentów. Rozwija także wyobraźnię. W czasie zabawy maluch wymyśla i odgrywa różne scenki, tworząc własny fantastyczny świat.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE