Dzieci w Polsce śpią coraz mniej. Wiadomo, co jest tego przyczyną!

2024-07-09 15:00

Najnowsze wyniki badań nie pozostawiają złudzeń i utwierdzają w tym, o czym mówi się od lat - urządzenia elektroniczne źle wpływają na zdrowie najmłodszych. Szczególnie jeśli chodzi o sen dzieci i nastolatków. Okazuje się, że mogą skracać czas snu nawet o 3 godziny!

tv
Autor: pexels

Urządzenia elektroniczne źle wpływają na zdrowie najmłodszych. Z najnowszych badań, które zaprezentowała nowa "Rzeczpospolita" wynika, że korzystanie ze smartfonów przez dzieci i młodzież znacząco skraca czas snu.

Badanie objęło 2003 uczniów w wieku 10–18 lat z dziesięciu województw w okresie luty–maj 2024 r., 201 nauczycieli, pedagogów i psychologów szkolnych oraz 1201 rodziców.

"Skrócenie snu dzieci sięga od 1,5 do 3 godzin w porównaniu ze standardami określonych m.in. przez Światową Organizację Zdrowia. U starszych nastolatków sen jest krótszy już o 30 procent. Zaburza go masowe nadużywanie smartfonów w godzinach wieczorno-nocnych" – wyjaśnia prof. Mariusz Jędrzejko z zespołu naukowców z Akademii Piotrkowskiej, kierownik projektu badawczego z serii "Cyfrowe dzieci śpią coraz krócej".

Praca zdalna dla rodziców - wchodzą w życie nowe przepisy | M jak Mama

Okazuje się, że rosnący status ekonomiczny rodziców i presja dzieci mocno wpływają na zakup sprzętu elektronicznego.

"Co trzecie dziecko dostało pierwszą komórkę+ bez ram korzystania z niej, co piątemu założono program kontroli rodzicielskiej" - podkreśla "Rzeczpospolita".

Smartfony, poza znaczącym wpływem zarówno na koncentrację najmłodszych, przyczynia się więc także do późniejszego zasypiania.

"W ciągu sześciu lat średnia godzin zasypiania dzieci przesunęła się o pół godziny – młodszych na 22.30, starszych na 23.30. Skutki: gorsze oceny, senność na lekcjach, zmęczenie, rozkojarzenie" - dodaje "Rz".