Jak pielęgnować krocze po porodzie

2021-02-01 9:23 Materiał sponsorowany
Pielęgnacja krocza
Autor: Getty Images

Pielęgnacja krocza po porodzie to jeden z najważniejszych elementów połogu po porodzie siłami natury bez względu na to, czy doszło do pęknięcia krocza czy jego nacięcia w trakcie akcji porodowej. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji krocza po porodzie można uniknąć zakażenia, a także przyspieszyć gojenie się okolic pochwy i odbytu.

Podczas akcji porodowej siłami natury krocze rozciąga się i rozszerza, umożliwiając w ten sposób dziecku wyjście na świat drogami rodnymi. Czasem jednak dochodzi do pęknięć lub położna decyduje o nacięciu krocza. Po porodzie zawsze odczuwany jest ból krocza, który może trwać nawet kilka tygodni. Całkowite wygojenie rany trwa tyle czasu, co połóg, a więc około sześciu tygodni. Przez ten czas należy odpowiednio pielęgnować krocze po porodzie.

Spis treści

  1. Jak dbać o krocze po porodzie?
  2. Pielęgnacja krocza po porodzie: niepokojące objawy
  3. Czego unikać w pielęgnacji krocza po porodzie?
  4. Jak dbać o ranę po cesarskim cięciu

Jak dbać o krocze po porodzie?

Pielęgnacja krocza po porodzie powinna zacząć się jak najszybciej i musi obejmować kilka elementów. Przede wszystkim najważniejsze jest zachowanie higieny - często należy zmieniać podpaski, a przy ich wymianie lub podczas korzystania z toalety zawsze należy myć dłonie zarówno przed, jak i po wykonanej czynności.

Po skorzystaniu z toalety należy przemyć całą powierzchnię krocza letnią wodą. Nie należy przy tym korzystać z przypadkowych kosmetyków. Do pielęgnacji krocza nadają się jedynie produkty dla dzieci, szare mydło lub specjalne płyny do higieny intymnej. Najlepiej jednak sprawdza się sama woda. W czasie mycia nie można używać gąbek czy myjek, ponieważ są one siedliskiem bakterii. Po przemyciu krocza zawsze należy je dokładnie osuszyć. Najlepiej to zrobić papierowym ręcznikiem lub strumieniem powietrza z suszarki. Zwykły ręcznik może podrażnić szwy, a do tego jego używanie w okolicach krocza po porodzie nie jest higieniczne.

Nie powinno się zapominać także o profilaktyce i zabezpieczeniu rany przed zakażaniem. W tym celu warto stosować Oktaseptal*, czyli lek, który jest przeznaczony do stosowania na rany, a także do leczenia w obrębie błon śluzowych i sąsiednich tkanek. Doskonale więc sprawdza się przed procedurami diagnostycznymi czy też przed i po zabiegach operacyjnych.

Oktaseptal* zawiera w swoim składzie dwie substancje czynne: ktenidyny dichlorowodorek i fenoksyetanol. Wykazuje działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze. Lek zaczyna działać po minucie od zastosowania i utrzymuje się mniej więcej przez godzinę. Oktenidyny dichlorowodorek oddziałuje na powierzchni rany i skóry. Fenoksyetanol zaś uzupełnia zakres działania oktenidyny dichlorowodorku, przenikając do głębszych warstw skóry i błon śluzowych.

Oktaseptal używa się w postaci nierozcieńczonej, a więc jego stosowanie jest bardzo proste. Lek działa na rany odkażająco oraz znieczulająco, co dodatkowo poprawia komfort w przypadku obolałego krocza po porodzie. Warto również wiedzieć, że Oktaseptal oczyszcza rany z martwych tkanek i wydzieliny, stymulując proces gojenia. Używając leku, należy nasączyć jałowy gazik Oktaseptalem i przemywać od środka na zewnątrz rany. Nie warto pomijać tego etapu pielęgnacji krocza po porodzie, ponieważ nie dość, że używanie Oktaseptalu chroni przed zakażeniem, to dodatkowo może przyspieszyć proces gojenia.

Do codziennej pielęgnacji krocza po porodzie warto także włączyć ochronę przed mechanicznymi uszkodzeniami. Należy nosić bawełnianą i oddychającą bieliznę, wietrzyć krocze kilka razy dziennie, leżąc nago na podkładach poporodowych, a także dbać o regularne wypróżnianie się w toalecie. Gdy krocze jest obolałe i nawet zwykłe siedzenie sprawia cierpienie, to warto siadać na specjalnych okrągłych poduszkach z otworem lub nawet wykorzystać dmuchane koło do pływania. Dzięki temu krocze nie będzie dotykało podłoża i nie będzie narażone na dodatkowe bodźce, które sprawiają ból.

Pielęgnacja krocza po porodzie: niepokojące objawy

W przypadku gdy powyższe kroki pielęgnacji krocza po porodzie są lekceważone lub niedokładnie przestrzegane, może dojść do nieprzyjemnych powikłań. Zawsze należy zwracać uwagę na niepokojące sygnały, które wysyła ciało. Do nich na pewno możemy zaliczyć:

  • niepokojące wydzieliny o nieprzyjemnym zapachu,
  • nasilenie bólu,
  • podwyższoną temperaturę czy nawet gorączkę, osłabienie,
  • świąd, opuchliznę, podrażnienie nawet trzy tygodnie po porodzie.

Gdy pojawiają się powyższe objawy, zawsze należy skontaktować się z lekarzem i udać się na kontrolę.

Czego unikać w pielęgnacji krocza po porodzie?

Nie wszystkie działania pielęgnacyjne są korzystne dla krocza po porodzie. Na pewno w okresie połogu należy zrezygnować z używania tamponów. Podmywanie krocza po korzystaniu z toalety czy podczas prysznica jest koniecznością, ale nie powinno używać się w tym celu zbyt ciepłej czy gorącej wody. W czasie połogu należy również zrezygnować z długich i ciepłych kąpieli, zdecydowanie lepiej w tym okresie sprawdzi się szybki prysznic. Nie należy także stosować ciepłych okładów na okolice podbrzusza, ponieważ może to wzmocnić krwawienie. Należy również zrezygnować z koronkowej bielizny, stringów czy bielizny ze sztucznych, nieoddychających materiałów.

Jak dbać o ranę po cesarskim cięciu

Oczywiście w przypadku, gdy poród odbywa się przy pomocy cesarskiego cięcia, dbanie o ranę jest równie istotne, jak dbanie o krocze po porodzie siłami natury. W tym przypadku również należy dbać o profilaktykę i po zmianie opatrunku stosować Oktaseptal*. Lek ochroni przed zakażeniem i przyspieszy gojenie rany. Co również istotne, prawidłowe gojenie chroni również przed powstaniem bliznowca. Oktaseptal warto stosować na ranę kilka razy dziennie. Pozostałe kroki pielęgnacyjne wyglądają podobnie, jak w przypadku dbania o krocze po porodzie.

oktaseptal
Autor: materiały prasowe

*OKTASEPTAL® (0,10 g + 2,00 g)/100 g, aerozol na skórę, roztwór (Octenidinum dihydrochloridum + Phenoxyethanolum) Wskazania do stosowania: Produkt leczniczy Oktaseptal działa bakteriobójczo, grzybobójczo i wirusobójczo. Jest przeznaczony do stosowania na niezbyt rozległe rany i do wielokrotnego krótkotrwałego leczenia antyseptycznego w obrębie błon śluzowych i sąsiednich tkanek przed procedurami diagnostycznymi oraz przed i po niedużych zabiegach operacyjnych (np. w ginekologii, urologii, proktologii, dermatologii, geriatrii, wenerologii, położnictwie, stomatologii itd.): do leczenia antyseptycznego niezbyt rozległych ran oraz dezynfekcji skóry i błon śluzowych; do dezynfekcji jamy ustnej, np. przy aftach, podrażnieniu spowodowanym noszeniem aparatu ortodontycznego lub protezy dentystycznej; przy opracowywaniu drobnych ran oparzeniowych i owrzodzeniowych; przy pielęgnacji nierozległych ran i szwów pooperacyjnych; przed i po badaniach diagnostycznych w obrębie żeńskich i męskich narządów płciowych, w tym pochwy, sromu, żołędzi prącia; przy czynnościach przed, w trakcie i po porodzie (m.in. do pielęgnacji krocza po jego nacięciu w trakcie porodu – episiotomii); przed i po zabiegach diagnostycznych w obrębie odbytu; przed i po cewnikowaniu pęcherza moczowego; przed czynnościami związanymi ze sztucznym zapłodnieniem; w pediatrii (m.in. do pielęgnacji kikuta pępowinowego); do ograniczonego czasowo wspomagającego leczenia antyseptycznego grzybicy międzypalcowej. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na oktenidyny dichlorowodorek, fenoksyetanol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Produktu leczniczego Oktaseptal nie należy stosować do płukania jamy brzusznej (np. śródoperacyjnie), pęcherza moczowego ani błony bębenkowej. Podmiot odpowiedzialny posiadający pozwolenie na dopuszczenie do obrotu: Zakłady Farmaceutyczne „UNIA” Spółdzielnia Pracy, ul. Chłodna 56/60, 00-872 Warszawa.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE