Nietrzymanie moczu po porodzie – jak odzyskać kontrolę?

2022-08-12 8:50 Materiał sponsorowany

Urodziłaś dziecko i dostrzegasz, że zdarza ci się mimowolnie popuszczać mocz? Ten problem nie zniknie sam, jeśli w porę nie udasz się na konsultację do specjalisty. Ginekolog lub fizjoterapeuta uroginekolog będzie w stanie ocenić, jaka jest przyczyna tego stanu rzeczy i jak można mu zaradzić. Warto także zadbać o prawidłowe funkcjonowanie pęcherza moczowego i dróg moczowych oraz mięśni.

Połóg: 10 objawów, które powinny niepokoić podczas połogu
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Czym jest nietrzymanie moczu?
  2. Dlaczego dochodzi do nietrzymania moczu po porodzie?
  3. Wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego
  4. Mięśnie dna miednicy – jak je wzmocnić?
  5. Profilaktyka nietrzymania moczu

Czym jest nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu to każda ilość mimowolnie popuszczonego moczu, która może się wiązać z wysiłkiem fizycznym (np. dźwiganiem dziecka) lub też mieć charakter nagłego parcia na pęcherz moczowy. Nie jest więc istotna ilość moczu, która nam wycieka – bo może być to kilka kropel lub zupełne opróżnienie pęcherza, ważna jest natomiast powtarzalność tego zjawiska. W każdym przypadku, w którym kobieta poczuje, że doszło do wycieku moczu poza toaletą, powinna zgłosić się do specjalisty, np. fizjoterapeuty uroginekologa.

Dlaczego dochodzi do nietrzymania moczu po porodzie?

Nietrzymanie moczu po porodzie związane jest ze zmianą położenia narządów w ciąży, kiedy rosnący płód oraz zwiększająca się ilość wód płodowych obciąża dno miednicy. Już wtedy, zwykle po półmetku ciąży, gdy dziecko silnie obciąża m.in. mięśnie dna miednicy i pęcherz moczowy, może dojść do incydentu mimowolnego wycieku moczu. Później, momentem obciążającym mięśnie dna miednicy, może być poród naturalny, podczas którego następuje silne parcie, pęknięcie krocza lub też inwazyjny poród z użyciem dodatkowych przyrządów mających na celu wyciągnięcie dziecka z kanału rodnego. Dochodzi wówczas do mechanicznego urazu mięśni. Kolejne czynniki, które sprzyjają nietrzymaniu moczu, to: niewłaściwe dźwiganie dziecka, nieprawidłowe podnoszenie się z łóżka (zwłaszcza po cesarskim cięciu), czy też kontynuowanie nieprawidłowych nawyków toaletowych, które sprzyjają obciążaniu mięśni dna miednicy.

Wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego

Fizjoterapeuta uroginekologiczny zajmuje się zaburzeniami i dysfunkcjami w obrębie mięśni dna miednicy. Można do niego pójść z problemem nietrzymania moczu, jak i stolca, kiedy odczuwamy ból podczas współżycia, mamy bolesne miesiączki, czy czujemy ból w obrębie blizny po cesarskim cięciu. Także, gdy mamy rozejście spojenia łonowego, nie trzymamy gazów, jesteśmy w okresie po połogu - jest to najlepsza osoba do przywrócenia nam sprawności i zredukowania dolegliwości.

Pierwsza wizyta u tego specjalisty polega przede wszystkim na przeprowadzeniu dokładnego wywiadu, warto więc zabrać ze sobą kartę ciąży oraz aktualne wyniki badań, a także wynotowane dolegliwości, czy momenty, w których dochodzi do wycieku moczu (trzeba zaobserwować, czy zdarza się to przy wysiłku, czy raczej jest to rodzaj naglącego parcia). Potem specjalista może obejrzeć np. bliznę po cc, jeśli takowa jest, palpacyjnie zbadać powłoki brzuszne, a także - po uzyskaniu zgody - wykonać badanie ginekologiczne per vaginum lub per rectum. Dzięki niemu może ocenić mięśnie dna miednicy, a dokładnie siłę zamknięcia i rozkurczu. Zyskuje też rozeznanie, jak długo pacjentka umie utrzymać skurcz tych mięśni, czy jest on symetryczny, jakie mięśnie angażuje do tego, by je zaktywizować, jakie jest napięcie spoczynkowe tych mięśni itd. Im więcej informacji zbierze specjalista podczas tego badania, tym dokładniejszą formę terapii będzie mógł zaproponować.

Mięśnie dna miednicy – jak je wzmocnić?

Indywidualny dobór ćwiczeń mięśni dna miednicy oraz trening pod okiem fizjoterapeuty uroginekologicznego jest nieoceniony w pierwszej fazie terapii. Pacjentka musi bowiem dobrze poznać swoje ciało podczas ćwiczeń, wiedzieć, jak napinać i rozluźniać mięśnie, by sobie nie zaszkodzić, a jednocześnie widzieć postępy terapii. Przykładowe ćwiczenia mięśni dna miednicy można znaleźć m.in. na stronie specjalnego poradnika dla kobiet z dolegliwościami nietrzymania moczu: NIETRZYMANIE MOCZU – KOBIECY PROBLEM, w którym fizjoterapeutka uroginekologiczna dokładnie tłumaczy, gdzie zlokalizowane są mięśnie dna miednicy i jak je prawidłowo napinać i rozluźniać.

Profilaktyka nietrzymania moczu

  • Dźwiganie i podnoszenie się po porodzie

Profilaktyka nietrzymania moczu po porodzie powinna obejmować przede wszystkim odpowiednie nawyki, jeśli chodzi o dźwiganie, czy podnoszenie się z łóżka lub z krzesła. Prawidłowe podnoszenie przedmiotów, a także dziecka, powinno zawsze odbywać się na wydechu. Z łóżka wstajemy przekręcając się na bok, spuszczając najpierw nogi, a dopiero potem podnosząc całą resztę – dzięki temu nie napinamy niepotrzebnie mięśni dna miednicy. W podobny sposób, bo przez podnoszenie się z boku, wstajemy z krzesła. Nie robimy tego przy użyciu mięśni brzucha, lecz zsuwamy się najpierw na brzeg krzesła, a potem podnosimy się lekko bokiem. Sprawdza się to dobrze przy wstawaniu z dzieckiem, gdy mamy dodatkowy ciężar przy sobie – chronimy w ten sposób rozejście się mięśnia prostego.

  • Właściwa pozycja w toalecie

Właściwa pozycja zajmowana na sedesie to klucz do zdrowych mięśni dna miednicy. Szczególnie po porodzie, kiedy są one osłabione. Fizjologiczna pozycja, jaką powinniśmy zająć przy oddawaniu stolca, to pozycja, którą przyjęlibyśmy kucając w lesie. Siedzenie na sedesie wymusza na nas inne ułożenie. Aby przywrócić właściwą i bardziej fizjologiczną pozycję do załatwienia się, podłóżmy więc pod nogi stołek i postarajmy się nie przeć. Zbyt mocne parcie może bowiem obniżyć dno miednicy nawet o 3,5 cm i zwiększać ciśnienie śródbrzuszne, a to wpływa bardzo niekorzystnie na mięśnie dna miednicy.

  • Profilaktyka zakażeń układu moczowego

Infekcje układu moczowego to czynnik ryzyka nietrzymania moczu. A u kobiet ciężarnych, oraz tych bezpośrednio po porodzie, odnotowuje się zwiększoną podatność na tego typu zakażenia. Wynika to przede wszystkim ze zmian fizjologicznych oraz anatomicznych, jakie zachodzą w ciąży. Dotyczą one przede wszystkim zwiększonego zastoju moczu, a także tendencji do odpływu wstecznego pęcherzowo-moczowodowego. U ciężarnych odnotowuje się większą skłonność do przylegania bakterii odpowiedzialnych za infekcje układu moczowego, a więc Escherichia coli, jak również problem z zagęszczaniem moczu.

Warto zawczasu zadbać o to, aby nie doszło do zakażenia i wzmocnić organizm na tyle, by odparł atak bakterii odpowiedzialnych za infekcje. Suplement diety INCONTINOX zawiera naturalne ekstrakty, które pomagają w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania pęcherza moczowego i dróg moczowych oraz mięśni - w tym ekstrakt z mącznicy lekarskiej o działaniu przeciwbakteryjnym. Blokuje ona rozwój m.in. Escherichia coli oraz ma działanie przeciwzapalne. Dodatkowo Incontinox zawiera żurawinę, która hamuje przyleganie bakterii do komórek układu moczowego. Dzięki temu nie są one w stanie kolonizować się w tym miejscu. A ponadto zwiększa zakwaszenie moczu, czyli tworzy środowisko, które nie sprzyja rozwojowi bakterii (wolą one środowisko zasadowe). Równie istotna jest obecność w składzie  pestek z nasion dyni i skrzypu zwyczajnego, który zmniejsza ryzyko występowania zjawiska nietrzymania moczu. Bardzo istotną kwestią przy wyborze odpowiedniego preparatu jest standaryzacja ekstraktów. Wówczas gwarantuje nam ona odpowiednią jakość produktów na bazie naturalnych substancji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza