Jak powinna wyglądać ochrona krocza podczas porodu? Położne objaśniają wszystkie etapy

2022-11-16 16:39

Dwie położne, Natalia Majcher i Andżelika Sarnowska, są wielkimi entuzjastkami wszelkich działań, które mają na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia urazów krocza i dróg rodnych podczas drugiej fazy porodu. Na instagramowym profilu pierwszej z nich podzieliły się cennymi informacjami, na temat tego, jak taka kompleksowa ochrona powinna wyglądać.

Jak powinna wyglądać ochrona krocza podczas porodu? Położne objaśniają wszystkie jej etapy
Autor: Getty images/ Instagram @nataliamajcher_ Jak powinna wyglądać ochrona krocza podczas porodu? Położne objaśniają wszystkie jej etapy

Obie nie pochwalają rutynowego nacinania krocza podczas porodu. Jak podkreślają w swoim wspólnym wpisie, mimo tego, że od wielu lat znane są dowody na szkodliwość rutynowego nacinania krocza, Polska jest jednym z niewielu europejskich krajów, w którym ten zabieg stosowany jest z automatu.

Co druga kobieta rodząca ma nacinane krocze, w tym prawie każda rodząca po raz pierwszy – czytamy w poście.

Natalia Majcher i Andżelika Sarnowska przekonują, że rutynowe nacięcie krocza nie ma uzasadnienia, ponieważ poród naturalny z ochroną krocza to również ochrona krocza przed ryzykiem samoistego pęknięcia tkanek kanału rodnego.

Przeczytaj także: Położna nagrała, jak wygląda nacięcie krocza. "Miałam to, nie czułam absolutnie nic"

Jak przygotować plan porodu?

Położne o tym, jak wygląda ochrona krocza

W dalszej części swojego wpisu położne kompleksowo opisują wszystkie działania, które mają na celu ochronę krocza podczas porodu, dzieląc je na bierne i czynne.

Bierna ochrona (,,ręce precz") polega na obserwacji krocza, napinania się tkanek podczas przechodzenia główki przez kanał rodny. Ręce są trzymane w gotowości i zachowuje się postawę wyczekującą, oceniając sytuację tak, aby w razie potrzeby podjąć konieczne działania.

Czynna/manualna ochrona krocza (,,ręce na") stanowi czynne działanie, wykorzystując odpowiednie techniki ułożenia dłoni położnej na kroczu i główce maluszka tak, aby zapobiec urazom.

Następnie szczegółowo wyjaśniają, na czym dokładnie polega manualna ochrona krocza przez położną.

#1

Zmniejszanie wymiarów zstępującej główki poprzez utrzymywanie jej w przygięciu, tak aby krocze mogło się powoli zaadoptować i aby główka dostosowała się do kształtów i wymiarów kanału rodnego oraz urodziła się swym najmniejszym wymiarem, nie naruszając przy tym delikatnych tkanek krocza.

#2

Zmniejszanie napięcia tkanek poprzez rozproszenie punktu największego napięcia (wędzidełko warg sromowych) na większą powierzchnię. Wywiera się przy tym odpowiedni nacisk na potylicę, dzięki czemu główka zstępuje mniej dynamicznie, a krocze jest mniej napięte i ma więcej czasu i możliwości na odpowiednią adaptację.

#3

Kontrola tempa odginania się główki, tak aby uniknąć gwałtownego wyparcia główki i rozciągnięcia krocza, co może skutkować jego pęknięciem.

Do pełnego wachlarza działań, które stosuje się, by ochronić krocze podczas porodu dodają także: stosowanie lubrykantu, ciepłych kompresów, wykonywanie regularnie masażu krocza na kilka tygodni przed terminem porodu oraz przyjmowanie pozycji wertykalnych i utrzymywanie prawidłowego oddechu skoordynowanego ze skurczami i zgodnie z instynktem.

Polecamy: 6 rad, jak uniknąć zabiegu nacięcia krocza przy porodzie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza