Szpital do porodu. Jak wybrać szpital położniczy?

2020-07-09 15:00

Szpital do porodu to jedno z miejsc, które zapamiętasz na całe życie. Wybór szpitala położniczego to ważna sprawa. Powinno to być miejsce, które zapewnia dobrą, profesjonalną opiekę, komfort i poczucie bezpieczeństwa. Dowiedz się, jak wybrać szpital do porodu i na co zwrócić uwagę decydując się na konkretną porodówkę?

Szpital do porodu
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Szpital do porodu – masz wolny wybór
  2. Na co zwrócić uwagę przy wyborze szpitala do porodu?
  3. Wybór szpitala do porodu, a opieka neonatologiczna

Chyba wszystkie kobiety boją się porodu. Nawet te, które rodziły już dzieci i wiedzą, jak wygląda poród, będąc w kolejnej ciąży, boją się tego, czy dziecko urodzi się zdrowe, czy nie nastąpią komplikacje, jak będzie wyglądała i jak długo potrwa akcja porodowa, i jakiej opieki mogą się spodziewać w szpitalu.

Niestety, mimo iż coraz głośniej mówi się o tym, jak ważne są warunki i atmosfera na oddziale położniczym, wciąż w naszym kraju funkcjonuje wiele placówek szpitalnych, w których traktuje się kobiety obcesowo, nie szanując jej praw. A przecież poród to wielkie i trudne przeżycie – dlatego kobieta powinna rodzić w warunkach intymnych i komfortowych, a personel szpitala powinien jej zapewnić profesjonalną opiekę i zadbać, by przed, w trakcie i po porodzie czuła się dobrze i bezpiecznie.

Czytaj: Jak wygląda poród naturalny?

Z tego powodu niezmiernie ważną sprawą jest wybór szpitala do porodu – odpowiednia placówka będzie gwarancją, że urodzisz swoje dziecko w przyjaznym miejscu i nawet po latach będziesz z entuzjazmem i sentymentem wspominać szpital położniczy i opiekę, jaką cię w nim otoczono.

Szpital do porodu – masz wolny wybór

Ponieważ obecnie nie ma rejonizacji, masz wolny wybór, w której placówce chcesz urodzić dziecko. Nie musi to być wcale szpital położony najbliżej twojego domu i nie musi być to ten, w którym pracuje lekarz ginekolog prowadzący twoją ciążę – chyba że bardzo ci zależy, aby to właśnie on odbierał twój poród.

Warto także zapytać znajome mamy, który szpital polecają, a który odradzają i dlaczego. To pomoże ci podjąć decyzję. Kiedy już wybierzesz placówkę, najlepiej odwiedź ją co najmniej dwa-trzy miesiące przed planowanym terminem rozwiązania, obejrzyj, jak wygląda oddział – czy jest czysty, przytulny, jakie wrażenie na tobie robi i porozmawiaj z położną.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze szpitala do porodu?

Poród w państwowym szpitalu jest bezpłatny jednak są różne usługi dodatkowe, z których możesz skorzystać za niewielką opłatą, np. indywidualna opieka położnej. 

Czytaj: Ranking szpitalnych porodówek. Sprawdź, w którym szpitalu rodzi się najlepiej

Poproś, by jeśli to możliwe, pokazano ci salę do porodów rodzinnych i sale poporodowe. Jeśli, mimo braku przeciwwskazań do porodu naturalnego, bierzesz pod uwagę poród przez cesarskie cięcie, zapytaj, czy przeprowadza się cesarkę na życzenie i jaki byłby koszt takiego porodu.

Wybór szpitala do porodu, a opieka neonatologiczna

Warto zapytać także, czy oddział jest przygotowany na ryzyko wystąpienia komplikacji podczas porodu – czy posiada niezbędne urządzenia pozwalające udzielić natychmiastowej pomocy noworodkowi i tobie.

Zapytaj także, co zabrać ze sobą do szpitala (dokumenty, ubrania, środki kosmetyczne dla siebie i dziecka) i ile dni standardowo pozostaje się po porodzie w szpitalu. Po wizycie na oddziale położniczym wybranego szpitala musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, czy właśnie tam chcesz rodzić? Rozmowa z położną i ogólne wrażenie, jakie odniosłaś po obejrzeniu sali porodowej i poporodowej, często przesądzają o ostatecznym wyborze.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza