TERMIN PORODU: czy urodzę o czasie? Od czego to zależy?

2013-09-04 1:16

Jesteś już w końcówce ciąży i nie możesz się doczekać, aż zobaczysz i przytulisz swoje dziecko? Warto wiedzieć, że dzieci rzadko rodzą się dokładnie w wyznaczonym terminie porodu. Dowiedz się, od czego zależy termin porodu.

Termin porodu obliczamy zgodnie z regułą Naegelego, która mówi, że początek ciąży to pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Według tej reguły ciąża trwa 40 tygodni. Dotyczy to kobiet, które miały regularne 28-dniowe cykle. Jeśli były dłuższe, należy dodać liczbę dni, o które długość cyklu różniła się od 28 dni, jeśli krótsze – trzeba odjąć odpowiednią liczbę dni. Inaczej jest, gdy znamy datę zapłodnienia – wtedy ciąża trwa 38 tygodni, a jej początek liczymy od daty zapłodnienia.

Czy urodzę o czasie?

Tylko 4 proc. kobiet rodzi dzieci dokładnie w wyznaczonym terminie porodu. Ważne, by ciąża trwała 37 tygodni – wtedy traktuje się ją jako donoszoną. Za poród terminowy uznaje się przyjście dziecka na świat między 38 a 42 tygodniem ciąży. Urodzenie dziecka w ciągu 2 tygodni po terminie nie stwarza zagrożenia ani dla mamy, ani dla dziecka. Jednak nie ma się czym martwić – ciąże przenoszone, czyli trwające dłużej niż 42 tygodnie i są wskazaniem do wywołania porodu, stanowią tylko 3 proc. wszystkich ciąż.

Długość ciąży jest sprawą indywidualną i zależy od wielu czynników: długości cyklu miesięcznego, rasy, wieku, trybu życia, sytuacji materialnej, tego, czy to pierwsza ciąża. Kobiety, które urodziły pierwsze dziecko przed terminem, również kolejne rodzą nieco wcześniej. Porody przedwczesne są też związane z dietą, ciężką pracą, miejscem zamieszkania (kobiety z okręgów przemysłowych rodzą często wcześniej), stanem zdrowia (wysokim ciśnieniem, niektórymi chorobami serca, anemią, nadczynnością tarczycy, stanami zapalnymi pochwy i szyjki macicy, mięśniakami, łożyskiem przodującym, wielowodziem).

www.dlarodzinki.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE