Porady prawne

„To nie mój problem”, „Nie chciałem tego dziecka”, „Mam swoje życie” – słyszą często kobiety porzucone przez swoich partnerów w okresie ciąży. Pozostawione same sobie, mierzą się z ogromnym żalem i poczuciem niesprawiedliwości. To jednak nie jedyny ich problem. Często zostają bez odpowiednich środków finansowych. O tym, jakie prawa im przysługują wyjaśnia prawniczka, specjalistka od praw kobiet.
Czy kask podczas jazdy rowerem jest obowiązkowy? O tym, że dzieci i dorośli powinni zakładać kaski, mówią policjanci i lekarze. A jak to wygląda w praktyce? Czy przepisy rzeczywiście nakazują noszenia kasku? Sprawdzamy, co na ten temat mówi polskie prawo, i o czym jeszcze powinni pamiętać rodzice, kiedy ich pociechy wychodzą na rower.
Wysokość świadczenia z funduszu alimentacyjnego pozostaje niezmienna od 16 lat. Alimenty od państwa niebawem mają wzrosnąć, opublikowano projekt ustawy zmieniającej obowiązujące regulacje. To jedna z wyborczych obietnic, które czekają na zrealizowanie.
Zgłoszenie dziecka do ZUS jest potrzebne, aby malec miał ubezpieczenie i zapewnioną bezpłatną opiekę medyczną. Świeżo upieczeni rodzice maja7 dni na zgłoszenie dziecka do ZUS i mogą to zrobić zarówno on line, jak i osobiście w urzędzie. Wszystko zależy od tego, czy pracują i jaka maja formę zatrudnienia.
Czy wożenie dziecka na przednim siedzeniu to błąd grożący mandatem? I czy - przede wszystkim - wożenie dziecka z przodu jest bezpieczne? Wyjaśniamy, co mówią na ten temat polskie przepisy ruchu drogowego.
Trwają w Polsce prace nad wdrożeniem dyrektywy unijnej Work-life balance. Przepisy miały wejść w życie w ubiegłym roku, ale prace nad nowelizacjami Kodeksu Pracy trwają nadal. Dlaczego dyrektywa unijna jest tak ważna dla rodziców, mówiła podczas naszego webinaru mec. Katarzyna Łodygowska, prawniczka i specjalistka prawa pracy.
Prawa dziecka przysługują każdemu dziecku niezależnie od wieku, płci, koloru skóry czy miejsca zamieszkania. Czym są prawa dziecka, kiedy zostały uchwalone i jakie akty prawne dotyczące praw dziecka obowiązują obecnie?
Masz ustaloną wysokość alimentów na dziecko, ale nie są one dla was wystarczające. Co powinnaś zrobić, jakie podanie złożyć i gdzie starać się o wyższe alimenty? Spytaliśmy o to naszego eksperta - radcę prawnego Anetę Pietrzak z LEXNONSTOP.
Bez względu na to, czy twoja nieobecność w pracy jest uzasadniona, czy nie, musisz wiedzieć, że każde zwolnienie – zwłaszcza trwające kilka tygodni lub dłużej – może być sprawdzone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opisujemy, jak wygląda kontrola ZUS w ciąży i jakie mogą być jej konsekwencje.
Dziecko nie musi nosić nazwiska ojca, tak jak to było kiedyś. Dziś to już normalne, że żona może mieć swoje, a mąż – swoje, tak samo jak w przypadku, gdy para nie ma ślubu. Jakie nazwisko w takich przypadkach będzie nosiło dziecko? 
Jeśli wychowujesz swoje dziecko samotnie, nie rezygnuj z ubiegania się o alimenty. Nie warto unosić się honorem i twierdzić, że sama sobie poradzisz. Alimenty należą się przecież twojemu dziecku i to w jego imieniu warto o nie walczyć. Kiedy należą się alimenty na dziecko?
Ciąża na urlopie wychowawczym daje kobiecie wiele możliwości. Przyszła mama może skorzystać z prawa do płatnego zasiłku chorobowego, urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego. Warto poznać wszystkie kwestie prawne, gdy zachodzi się w ciążę na wychowawczym.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza