Jaką umowę dla niani wybrać: o pracę, zlecenie, uaktywniającą? [PORADNIK]

2014-04-25 12:36

Umowa dla niani to kolejna kwestia do rozstrzygnięcia po decyzji o jej zatrudnieniu oraz wyborze odpowiedniej opiekunki. Znaleźliście już odpowiednią kandydatkę, ale nie wiecie, na jakiej umowie ją zatrudnić? Do wyboru jest kilka opcji: umowa o pracę, umowa zlecenie lub umowa uaktywniająca. Przeczytajcie nasz poradnik!

Niania
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Wielu rodziców monitoruje poczynania niań. Boją się niekompetencji.

Spis treści

  1. Umowa z nianią: umowa o pracę
  2. Umowa z nianią: umowa-zlecenie
  3. Umowa z nianią: umowa o dzieło
  4. Umowa z nianią: własna działalność gospodarcza
  5. Umowa z nianią: umowa uaktywniająca

Rodzice mogą zatrudnić nianię na podstawie 5 umów: o pracę, umowy-zlecenia, umowy o dzieło, własnej działalności gospodarczej lub tzw. umowy uaktywniającej. Którą z nich wybrać?

Umowa z nianią: umowa o pracę

Rodzic nie musi prowadzić własnej działalności gospodarczej, żeby zatrudnić nianię na podstawie umowy o pracę. Plusem tej umowy dla niani jest to, że opieka nad dzieckiem jest odpowiednio uregulowana. Rodzic jednak musi się liczyć z tym, że zatrudniając nianię na podstawie umowy o pracę, będzie musiał odprowadzać za nią składki: zdrowotne, chorobowe, emerytalne, rentowe, wypadkowe. Będzie musiał również ubezpieczyć nianię (nawet jeśli zatrudnia studentkę) oraz udzielać jej urlopu wypoczynkowego. Obowiązków wynikających z zatrudnienia niani na podstawie umowy o pracę jest tak wiele, że niewielu rodziców decyduje się na tę formę prawną.

>> Czytaj także: Niania VIP tylko dla bogatych? Chce wysokiej pensji, mieszkania i samochodu.

Umowa z nianią: umowa-zlecenie

Zatrudnienie niani na podstawie umowy-zlecenia nie wymaga od rodzica już tak wielu czynności. To rozwiązanie zresztą jest korzystniejsze również dla opiekunek, które otrzymują dzięki temu większe wynagrodzenie. Przy takiej umowie dla niani rodzic musi opłacać podatek oraz składki do ZUS-u. Nie musi już jednak wpłacać zaliczek na PIT, bo to po stronie obowiązków opiekunki leży rozliczenie się z urzędem skarbowym.

>> Żłobek czy niania? Co jest lepsze dla dziecka?

Umowa z nianią: umowa o dzieło

Jeśli obie strony wyrażają taką chęć, niania może zostać zatrudniona na podstawie umowy o dzieło. Ministerstwo Finansów nie wykluczyło takiej możliwości, jest ona więc zgodna z prawem. Na takiej umowie niania więcej zarabia, a rodzic nie musi opłacać żadnych składek.

Umowa z nianią: własna działalność gospodarcza

Rodzic może również zatrudnić nianię na podstawie działalności gospodarczej. Najczęściej niania rozlicza się na podstawie opodatkowania 18 i 32 procent, ale ma do wyboru jeszcze dwa inne sposoby. Łącznie są cztery możliwości - takie same, jakie mają inni przedsiębiorcy. Jeśli rodzic zatrudnia nianię na umowie tego typu, nie musi się przejmować odprowadzaniem składek. Te formalności leżą po stronie opiekunki.

>> Jak przygotować dziecko do spotkania z nianią?

Umowa z nianią: umowa uaktywniająca

Rodzic może też zatrudnić nianię na podstawie umowy uaktywniającej w sytuacji, w której będzie się ona opiekowała dzieckiem od 20. tygodnia życia do ukończenia 3. roku życia. Opieka może zostać przedłużona aż do wieku szkolnego, ale w konkretnych sytuacjach. W przypadku tej umowy dla niani składki: zdrowotne, emerytalne, rentowe, wypadkowe odprowadza częściowo państwo (do 50 proc. minimalnego wynagrodzenia). Podatek płaci zaś sama opiekunka. Co ciekawe, umowę uaktywniającą można podpisać również z krewnymi, np. z babcią czy ciocią dziecka.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza