O które świadczenia wnioskować, gdy urodzi się dziecko? Masz kilka możliwości

2024-07-09 12:58

Świadczenia dla rodziców to nie tylko pieniądze, które można otrzymywać regularnie, ale i te wypłacane jednorazowo. Po narodzinach dziecka możemy wnioskować o różnego rodzaju dodatki czy zapomogi. Na jakie wsparcie mogą liczyć rodziny z dziećmi? Sprawdź, jakie dokumenty po porodzie złożyć.

O które świadczenia wnioskować, gdy urodzi się dziecko? Masz kilka możliwości
Autor: Getty Images O które świadczenia wnioskować, gdy urodzi się dziecko? Masz kilka możliwości

Formalności po porodzie to przede wszystkim związane te ze zgłoszeniem urodzenia dziecka w urzędzie stanu cywilnego. Gdy maluch otrzyma numer PESEL, a jego imię zostanie zatwierdzone przez urzędnika, zapewne będziesz spokojniejsza - ważne zadania zostaną odhaczone. Co dalej? Możesz wnioskować o różne świadczenia dla rodziców. Zapewne nie do wszystkich masz prawo, ale zanim z góry założysz, że ci nie przysługują, warto zapoznać się z zasadami ich przyznawania. Jakie możliwości mają rodziny z nowo narodzonymi dziećmi?

M jak mama - Becikowe - kto może je otrzymać? Ile wynosi zapomoga? 

Które świadczenia przysługują po urodzeniu dziecka?

Podstawowym świadczeniem dla rodziców jest 800 plus - to popularne określenie programu "Rodzina 800 plus". Przysługuje ono na każde dziecko (do ukończenia 18 roku życia), nie ma tu kryterium dochodowego. Pieniądze wypłacane są co miesiąc, na podane we wniosku konto.

Co ważne, 800 plus przyznawane jest na konkretny czas - aktualny okres świadczeniowy 2024/2025 rozpoczął się 1 czerwca 2024 i potrwa do 31 maja 2025 roku. Co to znaczy? Wniosek musisz złożyć teraz, kolejny - w przyszłym roku. Pamiętaj o tym, chociaż świadczenie jest właściwie "dla każdego", nie dostajemy go z automatu, prawo do świadczenia wychowawczego jest ustalane regularnie.

Świadczeń, o które mogą wnioskować świeżo upieczeni rodzice jest więcej - szczegóły znajdziesz w galerii poniżej.

Świadczenia dla rodziców - o czym jeszcze pamiętać?

Są jeszcze świadczenia, które mogą przysługiwać na poziomie lokalnym - w niektórych gminach są wypłacane jednorazowe zapomogi. Nie jest to powszechne, zatem najlepiej sprawdzić, czy tego typu rozwiązanie funkcjonuje w miejscu naszego zamieszkania.

Na jednorazowe wsparcie z tytułu urodzenia dziecka mogą liczyć także niektórzy pracownicy. Sprawdź, czy taki bonus jest w twojej firmie i co trzeba zrobić, aby otrzymać pieniądze.

Przeczytaj także: 1500 zł na dziecko nie dla wszystkich. Duża grupa osób nie dostanie świadczenia

Nadopiekuńcza czy wyluzowana? Jakim rodzicem będziesz?

Pytanie 1 z 10
Musisz przygotować plan porodu. Co jest dla ciebie najważniejsze?
Już po wakacjach ma wejść w życie nowy program "Aktywni Rodzice" (tzw. babciowe), w ramach którego będzie można otrzymać dofinansowanie do opieki nad dzieckiem w wieku żłobkowym. Dodatkowe pieniądze mogą się jednak wiązać z... podwyżkami. W obawie przed gwałtownym wzrostem opłat za żłobek rząd postanowił wprowadzić górną granicę tych opłat.
W lipcu 2024 roku wszystkich rodziców i opiekunów pobierających świadczenie 800 plus czekają zmiany. Dotyczą one terminów, które będą się nieco różnić od comiesięcznej standardowej wypłaty. Część świadczeniobiorców nie otrzyma przelewów na czas.
Podróż pociągiem to w dzisiejszych czasach nie lada atrakcja dla dzieci. Warto od czasu do czasu wybrać się na taką przejażdżkę choćby do sąsiedniego miasta. Póki dzieci są małe przysługuje im ulga 100 procent, zaś starszym 37-procentowa. By jednak móc z nich skorzystać trzeba posiadać przy sobie odpowiednie dokumenty.
Od 1 lipca możemy składać wnioski o 300 plus. To jednorazowe wsparcie, z którego korzysta większość rodziców uczniów. Niektórzy mogą liczyć na kolejne 100 zł na wyprawkę szkolną - ten dodatek nie jest jednak skierowany do wszystkich, może starać się o niego tylko konkretna grupa. Sprawdź, czy ciebie to dotyczy.
Już w październiku ruszy program, który wprowadza nowe świadczenia pieniężne dla rodzin. Jak wyjaśnia ZUS, ma on ułatwić rodzicom pogodzenie opieki nad dzieckiem z aktywizacją zawodową. Na czym dokładnie polega Aktywny Rodzic i kto z niego skorzysta? Wyjaśniamy.
Świadczenia dla rodziców to nie tylko pieniądze, które można otrzymywać regularnie, ale i te wypłacane jednorazowo. Po narodzinach dziecka możemy wnioskować o różnego rodzaju dodatki czy zapomogi. Na jakie wsparcie mogą liczyć rodziny z dziećmi? Sprawdź, jakie dokumenty po porodzie złożyć.
Rodzice maluchów z niecierpliwością czekają na wejscie w życie tzw. "babciowego". To program, w ramach którego można będzie otrzymać dodatkowe pieniądze na dziecko. O środki mogą się ubiegać rodzice maluchów do 3 lat, ale... nie wszyscy je dostaną. Jest pewna grupa osób, która została wyłączona ze świadczenia.
800 plus na każde dziecko stało się ważnym elementem w budżecie wielu polskich rodzin. Od pewnego czasu świadczenie to wypłacane jest rodzicom na każde dziecko. Okazuje się jednak, że są zakusy na zmianę tego stanu rzeczy. Ostatnio znów pojawiły się głosy, że 800 plus może czekać poważna reforma.
Jeśli pobierasz jakieś świadczenie na dziecko, musisz trzymać się terminów. Wniosek o pieniądze musi zostać złożony w określonym czasie, jeśli tego nie zrobisz, świadczenie może zostać w ogóle nie wypłacone, kwota może być też mniejsza. Nie masz pamięci do dat? Nie czekaj, 1 lipca to ważny termin.
800 plus po rozwodzie to temat, który interesuje rodziców, podejmujących decyzję o rozstaniu. Czy w takiej sytuacji świadczenie wychowawcze przepada? 800 zł na dziecko bywa istotną częścią domowego budżetu, nie chcemy tego tracić. Jest jeszcze jedno pytanie: czy 800 plus wpływa na wysokość alimentów?
Wśród świadczeń dla rodziców jest jednorazowe wsparcie na wyprawkę szkolną. Chociaż przysługuje bez względu na dochód rodziny i na każde uczące się dziecko, nie dostaniemy go z automatu - musimy złożyć wniosek. Jeśli zależy ci na szybkiej wypłacie, najbliższy poniedziałek zaznacz w kalendarzu kółeczkiem.
Rodzice, którzy chcą pobierać 800 plus muszą pamiętać przede wszystkim o dwóch rzeczach. Po pierwsze: to świadczenie, które przyznawane jest na konkretny okres, po drugie: musimy złożyć wniosek. Jak pokazują statystyki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, wiele osób o tym zapomniało.