Zmiany w 800 plus od lipca 2024. Te trzy grupy świadczeniobiorców nie dostaną wypłat w terminie! Sprawdź szczegóły!

2024-07-15 10:47

W lipcu 2024 roku wszystkich rodziców i opiekunów pobierających świadczenie 800 plus czekają zmiany. Dotyczą one terminów, które będą się nieco różnić od comiesięcznej standardowej wypłaty. Część świadczeniobiorców nie otrzyma przelewów na czas. O szczegółach piszemy poniżej.

800 plus to tylko początek. Pieniądze na dziecko dostaniesz też z innych programów
Autor: Getty Images 800 plus to tylko początek. Pieniądze na dziecko dostaniesz też z innych programów

Nadszedł lipiec, a tym samym kolejny miesiąc, w którym osoby pobierające świadczenie 800 plus, otrzymają wypłaty. Choć pierwsi rodzice lub opiekunowie otrzymali już pieniądze, dopiero większość wypłat przed nami. Okazuje się jednak, że pieniądze trafią na nasze konta w innych terminach, niż zazwyczaj.

Spis treści

  1. 800 plus. Kiedy będą wypłaty?
  2. 800 plus w lipcu 2024. Zmiany w terminach
  3. 800 plus w lipcu. Kiedy wypłaty?

800 plus. Kiedy będą wypłaty?

Od nowego roku wypłata rządowego wsparcia dla rodzin z dziećmi wzrosła z 500 do 800 złotych, niezależnie od dochodu.

W czerwcu 2024 roku natomiast rozpoczął się nowy okres rozliczeniowy dla osób pobierających świadczenie, które wypłacane jest 2, 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20 oraz 22 dnia każdego miesiąca.

800 plus w lipcu 2024. Zmiany w terminach

Okazuje się jednak, że w lipcu nastąpią aż trzy zmiany w terminarzu wypłat. Oznacza to, że rodzice bądź opiekunowie otrzymają pieniądze w nieco innych terminach, niż zazwyczaj. Dlaczego? Powód jest bardzo prosty. Daty po prostu wypadają w weekend.

M jak mama - formalności po porodzie

800 plus w lipcu. Kiedy wypłaty?

Przelew za niedzielę 7 lipca trafił na konta świadczeniobiorców już w piątek 5 lipca, a 800 plus za 14 lipca (niedziela), rodzice otrzymają pieniądze dwa dni wcześniej, czyli w piątek 12 lipca. Zmieni się również termin wypłaty dla 20 lipca (sobota). Przelewy zostaną zrealizowane dzień wcześniej, czyli w piątek, 19 lipca.

Natomiast pozostałe przelewy pozostaną bez zmian.

Listen to "Skąpiec. Molier. Streszczenie, bohaterowie, problematyka" on Spreaker.
Wnioski o świadczenia z programu "Aktywny Rodzic" będzie można składać dopiero jesienią, ale już wiadomo, kiedy ruszą pierwsze wypłaty. Czy jeśli spóźnisz się z wnioskiem, będziesz mogła liczyć na wyrównanie? Wyjaśniamy.
Prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej zależy od spełnienia kryterium dochodowego. Wkrótce kwoty wzrosną, co oznacza, że ze wsparcia będzie mogło skorzystać więcej osób. Zwiększy się również maksymalna kwota zasiłku stałego.
Polskie prawo przewiduje szereg ulg, zasiłków i dodatków dla maluchów. Dodatkowe pieniądze mają zagwarantować dzieciom lepszy start i większe możliwości rozwoju. Sprawdź, na jakie wsparcie finansowe możesz liczyć od państwa w 2024 roku.
W lipcu 2024 roku wszystkich rodziców i opiekunów pobierających świadczenie 800 plus czekają zmiany. Dotyczą one terminów, które będą się nieco różnić od comiesięcznej standardowej wypłaty. Część świadczeniobiorców nie otrzyma przelewów na czas. O szczegółach piszemy poniżej.
Już po wakacjach ma wejść w życie nowy program "Aktywni Rodzice" (tzw. babciowe), w ramach którego będzie można otrzymać dofinansowanie do opieki nad dzieckiem w wieku żłobkowym. Dodatkowe pieniądze mogą się jednak wiązać z... podwyżkami. W obawie przed gwałtownym wzrostem opłat za żłobek rząd postanowił wprowadzić górną granicę tych opłat.
Podróż pociągiem to w dzisiejszych czasach nie lada atrakcja dla dzieci. Warto od czasu do czasu wybrać się na taką przejażdżkę choćby do sąsiedniego miasta. Póki dzieci są małe przysługuje im ulga 100 procent, zaś starszym 37-procentowa. By jednak móc z nich skorzystać trzeba posiadać przy sobie odpowiednie dokumenty.
Od 1 lipca możemy składać wnioski o 300 plus. To jednorazowe wsparcie, z którego korzysta większość rodziców uczniów. Niektórzy mogą liczyć na kolejne 100 zł na wyprawkę szkolną - ten dodatek nie jest jednak skierowany do wszystkich, może starać się o niego tylko konkretna grupa. Sprawdź, czy ciebie to dotyczy.
Już w październiku ruszy program, który wprowadza nowe świadczenia pieniężne dla rodzin. Jak wyjaśnia ZUS, ma on ułatwić rodzicom pogodzenie opieki nad dzieckiem z aktywizacją zawodową. Na czym dokładnie polega Aktywny Rodzic i kto z niego skorzysta? Wyjaśniamy.
Świadczenia dla rodziców to nie tylko pieniądze, które można otrzymywać regularnie, ale i te wypłacane jednorazowo. Po narodzinach dziecka możemy wnioskować o różnego rodzaju dodatki czy zapomogi. Na jakie wsparcie mogą liczyć rodziny z dziećmi? Sprawdź, jakie dokumenty po porodzie złożyć.
Rodzice maluchów z niecierpliwością czekają na wejscie w życie tzw. "babciowego". To program, w ramach którego można będzie otrzymać dodatkowe pieniądze na dziecko. O środki mogą się ubiegać rodzice maluchów do 3 lat, ale... nie wszyscy je dostaną. Jest pewna grupa osób, która została wyłączona ze świadczenia.
800 plus na każde dziecko stało się ważnym elementem w budżecie wielu polskich rodzin. Od pewnego czasu świadczenie to wypłacane jest rodzicom na każde dziecko. Okazuje się jednak, że są zakusy na zmianę tego stanu rzeczy. Ostatnio znów pojawiły się głosy, że 800 plus może czekać poważna reforma.
Jeśli pobierasz jakieś świadczenie na dziecko, musisz trzymać się terminów. Wniosek o pieniądze musi zostać złożony w określonym czasie, jeśli tego nie zrobisz, świadczenie może zostać w ogóle nie wypłacone, kwota może być też mniejsza. Nie masz pamięci do dat? Nie czekaj, 1 lipca to ważny termin.