Wiele kobiet jest przekonanych, że nie ma możliwości, aby zaraz po miesiączce zajść w ciążę. Inne nie są tego takie pewne, więc wolą zachować ostrożność. Szczególnie, jeżeli nie planują w najbliższym czasie powiększyć rodziny.
Zanim postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, warto mieć świadomość, że wszystko zależy od długości cyklu miesiączkowego. Wówczas możemy samemu obliczyć kiedy wypadają dni płodne po okresie.
Zobacz także: Pierwsza miesiączka: porady na pierwszy okres u dziewczyn
Spis treści
- Zapłodnienie a długość cyklu
- Długość życia komórki jajowej i plemników
- Czy można zajść w ciążę zaraz po miesiączce?
Zapłodnienie a długość cyklu
Specjaliści podkreślają, że istnieją dwie fazy cyklu miesiączkowego. Jedną z nich jest faza pęcherzykowa, która występuje przed owulacją oraz faza lutealna, z którą mamy do czynienia po owulacji.
Typową długością cyklu miesiączkowego jest cykl 28-dniowy. W tym przypadku owulacja będzie pojawiała się zazwyczaj około 14 dnia po pierwszym dniu miesiączki. Eksperci zaznaczają jednak, że nie u każdej kobiety długość cyklu jest taka sama. Co więcej, może się zdarzyć, że u kobiety długość cyklu zmienia się w każdym miesiącu. Nieregularna miesiączka sprawia, że przewidywanie owulacji i możliwości zapłodnienia jest niezwykle trudna.
Długość życia komórki jajowej i plemników
Komórka jajowa uwalniana podczas owulacji żyje w organizmie kobiety tylko przez 24 godziny, jeżeli nie zostanie zapłodniona. Plemniki mogą przetrwać w macicy i jajowodach od trzech do nawet pięciu dni. Współżycie przed owulacją lub kilka dni przed tym terminem może skutkować ciążą.
Czy można zajść w ciążę zaraz po miesiączce?
Dla większości kobiet zajście w ciążę zaraz po miesiączce jest mało prawdopodobne, ale nie jest niemożliwe. Specjaliści podkreślają, że już trzeciego dnia cyklu miesiączkowego poziom hormonów rozrodczych, a więc progesteronu i estrogenu, zaczyna wzrastać. Wyściółka macicy zaczyna być na nowo odbudowywana.
Krótki, 22-dniowy cykl menstruacyjny również zwiększa szansę na zajście w ciążę zaraz po miesiączce. Końcowe plamienie miesiączkowe może nakładać się z owulacją. Kobiecie może być też trudniej w tym czasie rozpoznać śluz płodny.
Eksperci podkreślają także, że bardzo ważne jest prawidłowe obliczanie dni płodnych. Może się bowiem zdarzyć, że zwyczajnie w świecie się pomylimy i odbyć stosunek w pobliżu owulacji. Ginekolodzy zaznaczają, że pierwszy dzień cyklu zaczyna się w dniu pierwszego krwawienia, a nie pod koniec miesiączki.
Długość krwawienia również jest bardzo różna. Dłuższy czas plamienia może sprawić, że wciąż jesteśmy przekonane, że do owulacji jeszcze daleko. Tymczasem, zwiększa się szansa zajścia w ciążę.
Czytaj także: Zaburzenia miesiączkowania: przyczyny, rodzaje zaburzeń miesiączkowania, leczenie
Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? To najczęstsze przyczyny niepłodności
Jak zajść w ciążę? Kiedy się kochać, aby zajście w ciążę było możliwe?