Metody leczenia niepłodności: inseminacja

2011-03-17 15:25
Metody leczenia niepłodności
Autor: photos.com

Inseminacja jest przeprowadzana u kobiet z zaburzeniami owulacji, niepłodnością z nieustalonej przyczyny (tzw. niepłodność idiopatyczna) lub gdy śluz jest wrogi nasieniu. U panów – w przypadku kiedy plemniki są słabe i nieliczne. Inseminacja możliwa jest wtedy, gdy kobieta ma drożne jajowody. Zabiegu nie przeprowadza się u pań, które mają zmiany zapalne w narządach rodnych, mięśniaki macicy uniemożliwiające donoszenie ciąży. Do zapłodnienia wykorzystuje się plemniki partnera lub z banku nasienia.

Inseminacja to jedna z metod umożliwiających zajście w ciążę parom, które mają problem z poczęciem. Podstawowym warunkiem, umożliwiającym jej przeprowadzenie są drożne jajowody.

Inseminacja: przygotowanie do zabiegu

Przed zabiegiem kobieta przyjmuje leki hormonalne doustnie lub w zastrzykach. Celem kuracji jest uzyskanie większej liczby dojrzałych komórek jajowych (maksymalnie 2–3), by podnieść szanse na zapłodnienie. Od pierwszych dni cyklu należy regularnie wykonywać USG, by ocenić liczbę, wielkość pęcherzyków i grubość śluzówki.

Inseminacja: przebieg zabiegu

Jeśli największy z pęcherzyków ma 18 mm, a śluzówka macicy grubość co najmniej 8 mm, kobieta otrzymuje ludzką gonadotropinę, hormon wywołujący owulację (pęknięcie pęcherzyka i uwolnienie jaja). Gdy następuje owulacja, mężczyzna oddaje nasienie. W laboratorium jest ono płukane, by wyodrębnić zdrowe i ruchliwe plemniki oraz pozbyć się ewentualnych bakterii oraz prostaglandyny, która wywołuje skurcze macicy. Następnie za pomocą cewnika wstrzykuje się plemniki do wnętrza macicy. Zabieg jest bezbolesny i kobieta zaraz po jego przeprowadzeniu może wrócić do domu. Jeśli dojdzie do zapłodnienia, w pierwszych tygodniach rozwoju zarodka kobieta przyjmuje progesteron doustnie lub w postaci dopochwowych globulek, dzięki czemu wspierane są funkcje ciałka żółtego, czyli przekształconego pęcherzyka jajnikowego.

Inseminacja: skuteczność

Przy dużej liczbie ruchliwych plemników po pierwszej inseminacji szansa na ciążę wynosi od kilku do maksymalnie 20 proc. W przypadku niepowodzenia przy pierwszej inseminacji można podejmować od 3 do 5 prób. Jeśli i to nie zaowocuje ciążą, a partnerzy nadal chcą się starać o dziecko – należy rozważyć inną metodę wspomaganego rozrodu.
Koszt: 700–1000 zł za jedną próbę zapłodnienia.

Uwaga: Taka ciąża, zwłaszcza w I trymestrze, jest uznawana za ciążę wysokiego ryzyka. Kobieta powinna być pod opieką specjalisty od leczenia niepłodności.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE