Mięśniaki macicy a ciąża. Jak wpływają na płodność kobiety?

2018-04-10 13:28 Katarzyna Stańczyk
Ciąża
Autor: thinkstockphotos.com Mięśniaki macicy to łagodne guzy, które ma wiele kobiet, choć nie wszystkie zdają sobie z tego sprawę. Mogą one powodować problemy z zajęciem w ciążę, ale nie muszą - wszystko zależy od ich ułożenia.

Mięśniaki macicy mogą powodować problemy z zajściem w ciążę, ale nie muszą - wszystko zależy od ich ułożenia. Sprawdź, jak mięśniaki macicy wpływają na płodność kobiety, u której lekarz rozpoznał objawy tego schorzenia.

Mięśniaki macicy to łagodne guzy, których powstawaniu sprzyjają zaburzenia hormonalne. Cierpi na nie co piąta kobieta, która ukończyła 35. rok życia i co druga 50-latka, u której nie zaczął się jeszcze proces menopauzy. Po 30. roku życia wzrasta ryzyko zachorowania na mięśniaka macicy i m.in. z tego powodu ginekolodzy doradzają, aby w pierwszą ciążę zajść przed 30. urodzinami.

Dni płodne - jak obliczyć, kiedy możesz zajść w ciążę

Mięśniaki macicy a planowanie ciąży

Zanim zaczniesz starać się o dziecko, przebadaj się dokładnie u ginekologa. Jeśli lekarz wykryje, że masz mięśniaki macicy, nie załamuj się, tylko dowiedz się, jak są umiejscowione. Nie wszystkie guzki muszą oznaczać, że nie będziesz mogła mieć dzieci. Małe mięśniaki macicy, np. podsurowicówkowe, które rosną na zewnątrz macicy, nie przeszkadzają dziecku się rozwijać.

Z reguły jednak lekarze zalecają usunięcie mięśniaków macicy przed planowaniem ciąży. W takiej sytuacji wykonywana jest operacja oszczędzająca, w której zachowuje się macicę albo przeprowadza terapię farmakologiczną. Tę drugą metodę zaleca się zwłaszcza kobietom, które nie rodziły jeszcze dziecka.

Zobacz także:

Co oznacza powiększona macica?

Jak zmienia się macica w ciąży?

Mięśniaki macicy a rozwój dziecka

Mięśniaki macicy mają niestety tendencję do powiększania się w ciąży. Jeśli po zapłodnieniu lekarz wykryje u ciebie mięśniaka, nie będzie go usuwał w czasie ciąży. Będziesz musiała jednak być pod ścisłą opieką ginekologa i regularnie stawiać się na wizyty.

Jeśli będzie to mięśniak macicy uszypułowany, nie wpłynie on w żaden sposób na rozwój płodu. Dziecko będzie rosło w normalnym tempie i urodzi się całkiem zdrowe. W takiej sytuacji możesz mieć jednak problem z porodem naturalnym.

Inaczej jest, kiedy lekarz rozpoznał podśluzówkowe i śródścienne mieśniaki macicy. Guzy te mogą już wpływać na rozwój dziecka. Rosnące mięśniaki macicy zabierają miejsce przeznaczone dla płodu i uniemożliwiają mu prawidłowy rozwój. Prowadzi to do hypotrofii płodu, czyli do sytuacji, w której dziecko w danym tygodniu ciąży jest mniejsze niż powinno.

Mięśniaki macicy: jak wygląda poród?

U kobiet, które mają mięśniaki macicy, często poród kończy się cesarskim cięciem. W czasie tej operacji zwykle nie usuwa się guzów, chyba że są uszypułowane. Po okresie połogu ginekolog bada wielkość mięśniaków macicy i decyduje o dalszym leczeniu. Często się okazuje, że guzy się zmniejszyły.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, jaki wpływ na zdrowie mamy i dziecka ma cesarskie cięcie oraz jakie jest ryzyko ciąży po 40. roku życia. Przeczytaj również, jak wybrać najlepsze krzesełko do karmienia i jak skompletować eko-wyprawkę

Kup dostęp od 2,50 zł
okładka 10/19
KOMENTARZE