Uznanie ojcostwa w związku partnerskim: kiedy i gdzie złożyć dokumenty? [WYWIAD]

2015-04-20 11:36

Jeśli dziecko ma się narodzić w związku nieformalnym, można formalnie uznać ojcostwo. Gdzie składa się stosowne oświadczenie i kiedy można to zrobić? - na te pytania odpowiada Marta Stachowiak, rzeczniczka prasowa Prezydenta Miasta Bydgoszczy.

Uznanie ojcostwa
Autor: thinkstockphotos.com Uznanie ojcostwa może nastąpić jeszcze przed narodzinami dziecka.

Jakie procedury określa się mianem „uznania ojcostwa"?
Marta Stachowiak: To oświadczenie woli potwierdzające, że dany mężczyzna jest ojcem dziecka. Uznanie ojcostwa następuje, gdy mężczyzna, od którego pochodzi dziecko, oświadczy przed kierownikiem USC, że jest ojcem dziecka, a matka dziecka potwierdzi ten fakt. Uznanie ojcostwa to sprawa niezwykle istotna, gdy ojcem dziecka nie jest mąż kobiety lub gdy rodzice dziecka żyją w związku nieformalnym. Efektem uznania ojcostwa jest zmiana statusu prawnego dziecka (nabywa ono ochronę prawną, uprawnienie do uzyskania środków na utrzymanie i wychowanie, wchodzi w krąg osób dziedziczących z ustawy).

Czytaj także: >> Rejestracja noworodka w USC: sprawdź, co się zmieniło >>

Jakie dokumenty należy przedstawić, by uznać ojcostwo dziecka?
Wystarczą dowody osobiste, które rodzice muszą okazać kierownikowi USC. To przed nim właśnie składane jest do protokołu oświadczenie o uznaniu ojcostwa. Należy zaznaczyć, że uznanie dziecka może nastąpić przed jego urodzeniem lub po jego przyjściu na świat. W sytuacji uznania dziecka poczętego, lecz nienarodzonego należy przedstawić kartę ciąży matki dziecka.

Co może zrobić matka w sytuacji, w której ojciec jej dziecka nie chce go uznać?
Jeżeli ojciec dziecka nie chce złożyć stosownego oświadczenia woli w sprawie uznania dziecka, matka dziecka w jego imieniu może wystąpić do sądu o ustalenie ojcostwa.

Czytaj także: >> Jakie formalności powinien załatwić tata po narodzinach dziecka? >>

Czym jest ustalenie bezskuteczności uznania?
Mężczyzna, który uznał dziecko, ale po czasie dowiedział się, że nie jest jednak jego ojcem biologicznym, ma prawo złożyć wniosek do sądu opiekuńczego z powództwem o ustalenie bezskuteczności uznania. Skutkiem tej procedury jest ustanie pokrewieństwa między mężczyzną a dzieckiem. Wyrok ma moc wsteczną, uznaje się bowiem wówczas, że uznanie ojcostwa w ogóle nie miało miejsca. Czas na wytoczenie powództwa wynosi 6 miesięcy od dnia, w którym mężczyzna dowiedział się, że uznane przez niego dziecko nie pochodzi od niego. O ustalenie bezskuteczności uznania wystąpić może również matka dziecka lub samo dziecko (od momentu ukończenia 18. roku życia).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza