Dzieci w ogrodzie, czyli pomysły na zajęcia i zabawy dla najmłodszych

2021-03-03 10:13

Dzieci w ogrodzie to dla rodziców nie lada wyzwanie. Pełne energii biegają i krzyczą, trudno nad nimi zapanować. Dobrym sposobem na ich okiełznanie i zapanowanie nad wszechogarniającym chaosem jest zaproponowanie małym ogrodnikom ciekawych zabaw i prac w ogrodzie. Jak to zrobić?

Dzieci w ogrodzie
Autor: Getty images Jak bawić się z dziećmi w ogrodzie?

Dzieci w ogrodzie są nie do okiełznania. Korzystają z dobrodziejstw otwartej przestrzeni i pięknej pogody, jak tylko mogą. W końcu mają gdzie się wyszaleć: pobiegać, pokrzyczeć, pobawić się. Przebywanie na świeżym powietrzu daje im jeszcze więcej energii. Jak urządzić ogród dla dziecka i jakie zabawy dla dzieci w ogrodzie sprawdzą się najlepiej?

Spis treści

  1. Bezpieczny ogród dla dzieci - jak go urządzić?
  2. Dzieci w ogrodzie - dobra zabawa
  3. Dzieci w ogrodzie i praca z rodzicami

Bezpieczny ogród dla dzieci - jak go urządzić?

Planując zagospodarowanie ogrodu, pamiętajmy: dzieci potrzebują nieco przestrzeni i swobody. Ile, to zależy od wieku i liczby dzieci. Im mniejszy ogród, tym trudniej wygospodarować dla nich odpowiednie miejsce do zabawy. Jednak warto próbować.

Nawet jeśli na jakiś czas trzeba będzie zrezygnować z uporządkowanego, zielonego wnętrza wypełnionego wypielęgnowanymi roślinami. Ogród dla dzieci to nie tylko piaskownica, huśtawka. Jak może urządzić ogród, aby dziecko mogło odkrywać w nim tajemnice jakie kryje w sobie przyroda?

  • Roczne i 2-letnie dzieci

Maluchy roczne i dwuletnie chętnie grzebią w piasku i bawią się na trawie zabawkami. Wystarczy im piaskownica, rozłożony kocyk, a w upały plastikowy basenik z wodą.

  • Między 3. a 6. rokiem życia

Dzieci trzy-sześcioletnie z uwagą słuchają dorosłych, bo rozpiera je potrzeba zgłębiania tajemnic świata. Zadają setki pytań. Chcą wszystko zbadać, obejrzeć, posmakować. Zaczynają poznawać świat przyrody. Dla takich pociech stwórzmy przestrzeń ogrodową z trawnikiem, po którym można biegać, zrywać kwiaty i cieszyć się krążącymi nad nimi motylami.

Wystarczy w jednym miejscu pozostawić kępy rzadziej koszonej trawy albo niewielki fragment terenu przeznaczyć na łąkę kwietną czy też wysiać tam mieszankę kwiatów jednorocznych.

Warto też postawić namiot i huśtawkę oraz posadzić jeden-dwa krzewy, za którymi znajdzie się zaciszny kącik do tajemniczych zabaw. Dzieci w tej grupie wiekowej to doskonali pomocnicy z entuzjazmem grabiący i kopiący grządki, sadzący kwiaty i zbierający owoce. Wspólne działania mogą dostarczyć i dzieciom, i dorosłym wiele satysfakcji.

  • Dla 7-, 8-, 9-letnich dzieci

Dzieci siedmio-dziewięcioletnie zazwyczaj najchętniej bawią się jeszcze koło domu, ale potrzebują dużo ruchu i urozmaiconych zabaw. Dla nich warto zbudować domek (najlepiej na drzewie, jeżeli jest ono odpowiednio stare). Przyda się też przydomowy plac zabaw: huśtawka i urządzenie do wspinania (z drabinkami, linami i na przykład zjeżdżalnią).

  • Dzieciaki 10-letnie i starsze

Dzieciaki dziesięcioletnie i starsze lubią z kolegami i koleżankami grać w piłkę, jeździć na wrotkach czy rowerze. Tylko nieliczne cieszy zakładanie własnych grządek i pielęgnowanie roślin czy pomaganie rodzicom w ogrodzie.

Dzieci w ogrodzie - dobra zabawa

Gdy rodzice będą już mieć pewność, że dzieciom w ogrodzie nie dzieje się nic złego, mogą zorganizować dla nich kilka zabaw. Wystarczy, że zaopatrzą się w akcesoria ogrodnicze dla dzieci, a zapewnią im zajęcie na długie godziny. Drugim świetnym sposobem na zapewnianie dziecku atrakcji w ogrodzie jest zaangażowanie go do wykonywanych przez siebie prac. W ten przyjemny sposób spędzimy kilka bezcennych chwil razem z dzieckiem.

Oczywiście, aby dzieci w ogrodzie naprawdę zaangażowały się w wykonywane zajęcia, trzeba dostosować je do ich wieku i zainteresowań. Co innego zajmie rocznego bobasa, a co innego - siedmiolatka. Dziecko, które uwielbia czytać książki, może nie chcieć angażować się w prace, które wymagają dużego wysiłku fizycznego.

I odwrotnie - pełne temperamentu dziecko raczej długo samodzielnie na kocyku nie usiedzi. Oto nasze propozycje na podarowanie dzieciom w ogrodzie tego, co w zieleńcu najlepsze.

Czytaj również: To moja łopatka! Jak reagować na kłótnie dzieci w piaskownicy? Psycholog radzi

Aktywność ruchowa: ile potrzebuje jej dziecko i dlaczego jest tak ważna?

Hulajnogi dla dzieci: działanie na rozwój najmłodszych i pomoc w wyborze

Dzieci w ogrodzie i praca z rodzicami

Dzieci kilkuletnie bawią się w ogrodzie najchętniej. Jest on tak różny od tego, gdzie przebywają na co dzień: mieszkania, przedszkola, osiedlowego parku, że chłoną wszystkie nowe doświadczenia. Dlatego śmiało można im kupować zabawkowe kosiarki, narzędzia ogrodowe. Świetnie sprawdzi się karmnik, dzięki któremu będą mogły troszczyć się o ptaki. Dzieciom w ogrodzie przyda się także konewka i grabie - wszystkie sprzęty jak te dla dorosłych, tylko w wersji dla małego ogrodnika.

Rodzic, który razem z dzieckiem zabierze się za prace ogrodowe nie tylko spędzi z nim cenny czas, ale również przyczyni się do odkrywania przez nie świata. Trudniej sprawa wygląda z nastolatkami. Wiadomo, że młodzież chętniej spędza czas samodzielnie lub z rówieśnikami niż z rodzicami. Nastolatka trudniej zaangażować do prac ogrodowych niż młodsze rodzeństwo. Dlatego można spróbować sobie poradzić inaczej.

Zachęcić do prawdziwie dorosłych prac. Podcinania krzewów, zbierania owoców, dbania o pielęgnację roślin. Dzieci w ogrodzie, a zwłaszcza nastolatki lubią mieć wytyczony cel i móc się na nim skupić. Każdego nastolatka zachwycą słowa aprobaty odnośnie dobrze przez niego wykonanego zadania. Życzymy udanych chwil spędzonych wspólnie z dziećmi w ogrodzie!

Zobacz nasze propozycje ciekawych zabawek do ogrodu: 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza