Te zwyczaje i obrzędy wielkanocne pokocha twoje dziecko. Kilka z nich to świetna zabawa

2024-01-26 11:36

Święta wielkanocne obfitują w zwyczaje i obrzędy, które w tradycji polskiej są znane od pokoleń, a mimo to dzieci wciąż je uwielbiają. Warto celebrować te tradycje, by Wielkanoc była dla dzieci równie atrakcyjna, co Boże Narodzenie. Wspólne przygotowania sprawią, że będzie to piękny, rodzinny czas wejścia w wiosnę, które na zawsze pozostanie w pamięci dziecka.

zwyczaje i obrzędy wielkanocne
Autor: Getty Images Te zwyczaje i obrzędy wielkanocne dzieci pokochają.

Spis treści

  1. Tradycje wielkanocne dla dzieci. Na co zwracać szczególną uwagę?
  2. Polskie tradycje wielkanocne dla dzieci
  3. Wielkanoc dla dzieci. Zamień przygotowania w zabawę
  4. Co wsadzić do święconki w Wielką Sobotę?
  5. Rezurekcja z ciekawostką, która spodoba się dzieciom
  6. Święta Wielkanocne dla dzieci. Śniadanie i dalsze świętowanie
  7. Zwyczaje wielkanocne dla dzieci. Wszystkie czekają na Lany Poniedziałek

Tradycje wielkanocne dla dzieci. Na co zwracać szczególną uwagę?

Zwyczaje i tradycje wielkanocne dla dzieci związane są mocno z wiosną - wszak o tej porze roku obchodzimy święta Zmartwychwstania Pańskiego. Przygotowaniom do świąt wielkanocnych towarzyszy więc zawsze radość z powodu budzenia się natury do życia oraz powrotu słońca. Właśnie te aspekty warto podkreślać, by Wielkanoc dla dzieci stała się atrakcyjnym i wyczekiwanym okresem w roku. 

Zwyczaje wielkanocne dla dzieci, takie jak sianie rzeżuchy, sadzenie żonkilów w doniczkach i wprowadzanie wiosennych akcentów do wystroju mieszkania sprawiają, że czujemy powiew zdrowej świeżości i energii. Zapoznaj dziecko ze zwyczajami i obrzędami wielkanocnymi, takimi, jak przygotowywanie święconki, malowanie pisanek, robienie palm czy zabawy w lany poniedziałek.

Pamiętaj też, że Wielkanoc dla dzieci także ma wymiar kulinarny. Święta wielkanocne są pełne potraw, które dzieci kochają. Z pewnością przypadną im do gustu zwłaszcza słodkości - babka wielkanocna, czy mazurek to typowo dziecięce smaki. Jeśli będziecie je wspólne piec i ozdabiać, stworzycie podobny klimat do tego, który panuje w domach przed gwiazdką, gdy pieczecie i podjadacie pierniki.

Jak powstają wielkanocne koszyki?

Polskie tradycje wielkanocne dla dzieci

Zwyczaje i obrzędy wielkanocne, które są pielęgnowane w większości polskich rodzin (także tych mieszkających na stałe za granicami kraju) są:

  • ozdabianie jajek (pisanki i kraszanki),
  • przygotowywanie koszyczka ze święconką,
  • pieczenie babek i mazurków,
  • szukanie ukrytych w domu lub ogrodzie prezentów od zajączka,
  • oblewanie się wodą w śmigus-dyngus,
  • przygotowywanie palmy wielkanocnej,
  • śniadanie wielkanocne po mszy rezurekcyjnej,
  • zabawy wielkanocne (np. stukanie się pisankami).

Wielkanoc dla dzieci. Zamień przygotowania w zabawę

Skoro wiosna, to i wiosenne porządki. Kiedyś, u dawnych Słowian, wraz z nadejściem mocniejszych promieni słońca i budzeniem się przyrody do życia, ludzie wyganiali ze swych domów brud, choroby i... grzechy. To było takie dosłowne i metaforyczne oczyszczenie przed nowymi narodzinami natury. Ten aspekt nie będzie zbyt atrakcyjny dla maluchów, ale kiedy już w czystym domu, pojawią się ozdoby wielkanocne - króliczki, kurczaczki i kolorowe kwiaty, święta wielkanocne dla dzieci nabiorą innego charakteru.

Ważnym elementem przygotowania do świąt jest robienie pisanek. A to dla dzieci już czysta frajda. Możesz zaproponować mu różne metody dekorowania jajek lub wydmuszek: pisanki można malować farbami, flamastrami, można farbować je w łupinach cebuli, buraku, oklejać włóczką lub zdobić naklejkami. Możesz zachęć też dziecko do opracowania własnej techniki robienia pisanek. 

Dzieci będą też zachwycone przygotowywaniem wielkanocnych wypieków. Układania orzechów na mazurku, oblewanie babki kolorowym lukrem - te kuchenne zabawy z pewnością będą wielką frajdą. W wielu domach popularne jest także szukanie prezentów od zajączka. Zobacz kiedy przychodzi zajączek wielkanocny i co symbolizuje. Warto zapoznać z tą tradycją dziecko.

Czytaj: Pisanki wielkanocne: pomysły dla kreatywnych mam [GALERIA]

Co wsadzić do święconki w Wielką Sobotę?

Spacer ze święconką, to też tradycja, którą polubią maluchy. W Wielką Sobotę tradycyjnie święcimy pokarm na świąteczny stół. Wcześniej warto wspólnie wystroić święconkę. Dzieci lubią tą tradycję, zwłaszcza, gdy mogą decydować o wyglądzie święconki. Jak zrobić koszyczek wielkanocny? Zamiast gotowego koszyczka z wikliny, możecie wyciąć go z tektury lub uszyć z filcu.

Do wiosennie przystrojonego (podpowiadamy jak ozdobić koszyczek wielkanocny dla dziecka) koszyczka z bożymi darami pakujemy kiełbasę (symbolizuje dostatek), chrzan (w tradycji chrześcijańskiej symbolizuje pokonanie goryczy męki Chrystusa), sól (zapewnia trwałość i chroni życie), chleb (symbolizujący Chrystusa - chleb życia), wodę (obmywa nas z grzechów), wielkanocnego baranka (symbol Baranka Bożego, czyli Jezusa) i dużo jajek (symbolizują nowe życie, ale i dostatek, szczęście oraz zdrowie).

Tymi poświęconymi produktami dzielimy się kolejnego dnia przy świątecznym śniadaniu.

Czytaj: Sałatki wielkanocne: 5 pysznych przepisów

Rezurekcja z ciekawostką, która spodoba się dzieciom

Zanim jednak zasiądziemy do stołu, wiele rodzin wita Wielką Niedzielę w kościele na tzw. rezurekcji. Ta odprawiana wczesnym rankiem msza św. kiedyś była wpisana w obrzęd wyganiania wiedźm z wsi – gdy kapłan śpiewał „Alleluja”, z kościoła uciekały czarownice w obawie, że stracą swoją moc władania czarami. To ciekawostka, którą warto opowiedzieć zwłaszcza starszakom. 

Tradycją rezurekcyjną jest strzelanie z petard - hałasy symbolizują odgłosy kamieni zasłaniających grób, pękających w czasie zmartwychwstania.

Święta Wielkanocne dla dzieci. Śniadanie i dalsze świętowanie

Wielkanocne śniadanie to prawdziwa uczta. Zaczyna się od dzielenia jajkami. Na świątecznym stole obowiązkowo żurek z jajkiem, białą kiełbasą i zabielony śmietaną oraz obficie przyprawiony chrzanem. W niektórych domach jest barszcz biały z jajkiem albo zupa chrzanowa z jajkiem i boczkiem.

Jajka jako symbol nowego życia i zmartwychwstania pełnią ważną rolę w zwyczajach wielkanocnych. Gdy rozkruszymy je w kątach domu (zwyczaj jeszcze podtrzymywany w wiejskich domostwach), odstraszymy tak myszy; jeśli rozrzucimy skorupki w ogrodzie, zapewnimy urodzaj, a darując pisankę komuś bliskiemu zdradzamy się ze swoimi gorącymi uczuciami.

Dzieciaki uwielbiają wojny na pisanki, czyli turlania jajek albo stukanie się nimi – przegrywa ten, którego jajko pęknie jako pierwsze.

Zwyczaje wielkanocne dla dzieci. Wszystkie czekają na Lany Poniedziałek

Jeśli chodzi o polskie tradycje wielkanocne dla dzieci, to zdecydowany faworyt. Po dniu biesiadowania, przychodzi dzień wzajemnego odwiedzania się. Wielki Poniedziałek upływa pod znakiem goszczenie się u bliskich oraz przyjmowanie gości w swoim domu („Gość w domu. Bóg w dom”). Na wsiach gospodarze objeżdżają pola końmi, by zapewnić urodzaj.

Ale Wielki Poniedziałek dla dzieci to przede wszystkim śmigus-dyngus, który również wpisuje się w zwyczaj wzajemnych wizyt u rodziny i znajomych. Wielu przedszkolaków przez wiele dni szykuje na ten dzień „broń” - plastikowe pistolety różnego kalibru.

Nie zdziw się więc, gdy o świcie w Wielki Poniedziałek obudzi cię zimy strumień wody. No i nie złość! Przecież śmigus-dygus to zabawa o charakterze ludycznym, czyli dającym radość.

Przyjęło się myśleć, że oblewania wodą zapobiega chorobom i sprzyja płodności w najbliższym roku. A jeśli nie chcesz być totalnie mokra, wykup się u dziecka najpiękniejszymi pisankami. Na to pozwala wielkanocny zwyczaj i z tym wiąże się nazwa „dyngus” - od niemieckiego słowa „dingen”, czyli „wykupywanie się”.

Czytaj: Święta wielkanocne: ile jajek może zjeść dziecko? Wielkanocne menu dla dzieci

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza