Jak wspierać nieszablonowe myślenie u małego dziecka? Oto 5 pomysłów na rozwój kreatywności
Każde dziecko jest kreatywne i posiada umiejętność nieszablonowego, twórczego myślenia. Warto wspierać tę naturalną zdolność malucha, ponieważ przynosi ona same korzyści. Nie tylko może pomóc w przyswajaniu wiedzy, ale również wzmacniać samoocenę dziecka, pomóc mu odkryć talenty, a także zwyczajnie nauczyć je czerpać radość z życia.

Kreatywność u dziecka to cecha wrodzona. Maluchy nie są skrępowane żadnymi normami społecznymi, nie boją się zadawać pytań i nie przyswajają jedynych słusznych odpowiedzi. Dziecko chłonie świat całą swoją osobą i wszystkimi zmysłami, chce wiedzieć, dlaczego słońce świeci w dzień, a nie w nocy i dlaczego nie wolno zimą przystawiać języka do kawałka lodu. Najczęściej nie przyjmuje odpowiedzi rodziców, tylko próbuje samemu przekonać się, czy to, co mówią dorośli, jest prawdą, co może oczywiście nieść różne konsekwencje. Dzieci mają jednak w sobie ogromną ciekawość świata i umiejętność myślenia poza schematami, czym często zaskakują swoich rodziców, którzy zdążyli już zapomnieć, że w dzieciństwie zachowywali się dokładnie tak samo.
Jaka jest rola kreatywności w rozwoju dziecka?
Kreatywne myślenie ma szereg korzyści dla prawidłowego rozwoju dziecka. Nie tylko ułatwia zdobywanie wiedzy, ale również rozwija jego potencjał, pozwala mu zbudować poczucie wartości i poprawić jego samoocenę. Dzięki umiejętności kreatywnego myślenia dziecko wierzy we własne możliwości, dzięki czemu w przyszłości może łatwiej radzić sobie z problemami w życiu przedszkolnym, potem szkolnym czy nawet dorosłym. Wiara w siebie ułatwia mu funkcjonowanie wśród rówieśników i wyznaczanie własnych ścieżek w życiu.

Dlaczego rodzice powinni wspierać kreatywność malucha?
Kreatywność u dzieci jest cechą naturalną, ale jeśli nie będzie odpowiednio rozwijana, z czasem może zaniknąć. Maluchy potrzebują bodźców do rozwoju i tutaj ogromną rolę odgrywają rodzice, którzy są ich autorytetami. Dzieci, których kreatywność jest tłamszona lub wtłaczana w schematy, mogą utracić chęć zdobywania wiedzy i zamknąć się w sobie. Jeśli wyniosą z domu lekcję, że lepiej się nie wychylać i „nie kombinować za bardzo”, mogą zdusić w sobie twórczy pierwiastek i naturalną chęć wymyślania nieszablonowych rozwiązań.
Jak wspierać kreatywność u dzieci?
Stymulowanie kreatywności u dzieci powinno odbywać się w sposób naturalny. Warto nie zamykać się w schematach tylko przyglądać dziecku i pozwalać mu na samodzielne doświadczanie świata. I sobie również dobrze jest na to pozwolić. Zajęci pracą i obowiązkami często o tym zapominamy, a dzieci, których rodzice są ciekawi świata, mogą w naturalny sposób łatwiej podejmować nowe wyzwania.
Jeśli chcesz, by twój maluch był otwarty, radosny i ciekawy nowych wrażeń, zaraź go swoją aktywnością i chęcią do poznawania nowych rzeczy. Wspólny spontaniczny nocleg w zbudowanej w pokoju bazie, a może wyjście do przedszkola w dwóch różnych skarpetkach? Istnieje mnóstwo małych i dużych sposobów, by pokazać dzieciom, że dorośli również potrafią myśleć kreatywnie i nauczyć je, że nietrzymanie się schematów jest w porządku.

5 pomysłów na rozwój kreatywności
Rodzice, którzy szukają pomysłu na to, jak wspierać myślenie kreatywne u dziecka, mogą skorzystać z poniższych podpowiedzi:
- Pozwól dziecku na nudę, bo może ona skłonić malucha do twórczej aktywności. Nuda w dzieciństwie odgrywa bardzo ważną rolę! Pozwala dziecku nauczyć się zarządzać czasem, skłania do myślenia i podsuwa różne pomysły na zabawę. Jeśli dzień dziecka jest od rana do wieczora wypełniony zajęciami i aktywnościami, nie ma ono czasu, by zastanowić się, co tak naprawdę lubi robić i nie może rozwinąć swojego potencjału. Jeśli więc chcemy, by nasz maluch był kreatywny i pewny swojej wartości, pozwólmy mu się trochę ponudzić i zobaczmy, jak wykorzysta ten czas
- Podsuń maluchowi czyste kartki papieru i kredki, łyżki, ruloniki po ręcznikach papierowych czy papierze toaletowym, makarony i kasze z kuchni i zobacz, co z nimi zrobi. Na pewno wykona z nich zupełnie coś innego, niż pomyślałaś w pierwszej chwili!
- Zadawaj dziecku niebanalne pytania, np. „Jak smakuje deszcz?”, „Czy można dotknąć Księżyca?”, zachęcając je do twórczego myślenia. Ucz je, że nie ma głupich pytań i jedynych możliwych odpowiedzi
- Czytaj mu książeczki, np. bajki z przygodami i morałem, interaktywne lub z zadaniami wyszukiwania zwierząt, przedmiotów, różnic. W ten sposób skłonisz malucha do myślenia i zachęcisz, by sam wyciągał wnioski, łączył fakty lub dopytywał o to, czego nie rozumie
- Podsuwaj maluchowi zabawki, które wyzwolą jego kreatywność (np. klocki), ale pozwól mu budować tak jak chce (czyli niekoniecznie zgodnie z instrukcją). Dlaczego jabłka muszą rosnąć na drzewie a nie na wieży? Dlaczego nie budować wedle własnych pomysłów? Rodzicom czasem trudno uwierzyć, ale maluchy dzięki swej nieskończonej wyobraźni potrafią skonstruować z klocków wszystko, co przyjdzie im do głowy. Nawet dwa klocki mogą być rakietą kosmiczną, a jeden żółty polem pszenicy. Dodatkowo, przy wykorzystaniu mini-figurek będą potrafiły wymyślać fantastyczne historie, w których oni sami też będą uczestniczyć. Klocki to wspaniała zabawka, która nie tylko rozwija wyobraźnię dziecka, ale również motorykę małą i myślenie przyczynowo-skutkowe, uczą odgrywania ról i radzenia sobie z emocjami. Daj maluchowi klocki i obserwuj, jak będzie chciał się nimi bawić. Na pewno Cię zaskoczy!
Podsumowując, każde dziecko rodzi się z umiejętnością kreatywnego myślenia. Warto tę naturalną ciekawość świata i brak schematycznego myślenia rozwijać w dziecku i wspierać, bo niesie to same korzyści na przyszłość. Dzieci, które są kreatywne, nie tylko łatwiej radzą sobie z rozwiązywaniem problemów, ale również znają swoją wartość i mają pewność, że poradzą sobie w każdej sytuacji. Kreatywne maluchy także łatwiej wyznaczają sobie własną drogę w życiu.