Ubrania dla dzieci: modnie i wygodnie, czyli na co zwracać uwagę przy zakupie zimowych ubrań dla dziecka?

2012-01-16 10:25

Zimą, gdy skóra dziecka narażona jest na przesuszenie i podrażnienia, należy umiejętnie kompletować garderobę dziecka, aby zapewnić skórze odpowiednią ochronę, a dziecku komfort i wygodę. Materiał, jego jakość, krój i fason to najważniejsze aspekty zimowych zakupów. Jak ubierać dziecko, by modny wygląd szedł w parze z komfortem? Jaki krój ubranka jest najwygodniejszy dla niemowląt, a jaki dla przedszkolaków? Jakie materiały są bezpieczne dla delikatnej skóry dziecka? Jaki jest stosunek wagi i wzrostu dziecka do długości ubranka? Dowiedz się, co możesz zrobić, by zapewnić dziecku bezpieczne zimowe szaleństwa.

Ubrania dla dzieci: modnie i wygodnie, czyli na co zwracać uwagę przy zakupie ubrania dla dziecka?
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Ubrania dla dziecka muszą być z dobrych tkanin
  2. Krój ubranka dla dziecka decyduje o wygodzie
  3. Ubranko dla niemowlaka i ubranko dla przedszkolaka
  4. Właściwy rozmiar ubranka dla dziecka

Ubranka dla dzieci są kolorowe i mają oryginalne fasony. Nie ma problemu, by dobrze dobrać rozmiar ubrania dla dziecka, jednak nie zawsze unikalne wzornictwo idzie w parze z komfortem noszenia. Częstym problemem są szorstkie materiały, zapięcia i szwy umieszczone na pleckach oraz gryzące lub wpijające się w ciałko haftki i zapięcia. Na co więc zwracać uwagę, by elegancja okazała się praktyczna?

Ubrania dla dziecka muszą być z dobrych tkanin

W przypadku dziecięcych ubranek najlepiej sprawdzą się naturalne tkaniny – bawełna, flanela, sztruks, jeans oraz wełna. Włókna syntetyczne, nie odprowadzają tak dobrze wilgoci ze skóry oraz mogą hamować dostęp powietrza. To prosta droga do podrażnień skóry oraz potówek. Wybierając ciuszek dla swojego dziecka, kieruj się również jakością wykonania. Wielu producentów oferuje ubranka wykonane z naturalnych, wytrzymałych materiałów. To gwarancja, że odzież nie skurczy się podczas prania,  kolory nie wyblakną, materiał nie będzie się snuł ani mechacił, a szew nie pięknie w najmniej spodziewanym momencie.

Krój ubranka dla dziecka decyduje o wygodzie

To oczywiste – ubranka o unikalnym kroju podobają nam się najbardziej. Przed zakupem warto się jednak zastanowić, czy oryginalny fason będzie szedł w parze z wygodą użytkowania. Małe dziecko nie umie zakomunikować, że ciuszek jest niewygodny lub gryzący. Swoją frustrację wyraża płaczem, zdenerwowaniem lub marudzeniem. Wybierając ubranko zwróć więc uwagę gdzie znajdują się szwy oraz zapięcia i suwaki. W przypadku niemowląt wybieraj ciuszki rozpinane na ramieniu oraz w kroku – dzięki temu będziesz mieć pewność, że napy nie wpijają się boleśnie w ciało. Rozpinane na długości całej nogawki spodenki czy śpioszki ułatwią szybką i bezproblemową zmianę pampersa nawet podczas pobytu poza domem. Zwracaj też uwagę, by ubranko miało jak najmniej sznureczków i troczków czy guzików – te mogą owinąć się wokół szyjki lub niespodziewanie powędrować do maleńkiej buzi. Idealny fason dla przedszkolaka charakteryzuje się dość luźnym krojem – ubranko powinno być dopasowane do ciała, lecz w żadnym wypadku nie może krępować ruchów dziecka! Rozbrykany maluch szybko się poci, wybieraj więc ubranka, które można szybko rozpiąć lub zdjąć. Bardzo ważne jest również, by dziecko samo mogło poradzić sobie z założeniem stroju – dlatego staraj się kupować ubranka zapinane na napy, zamek błyskawiczny lub rzepy.

Ubranko dla niemowlaka i ubranko dla przedszkolaka

To oczywiste, że na zimowy spacer inaczej ubierzesz niemowlę, a inaczej przedszkolaka. Maluszka, który całą drogę spędza w wózku należy odpowiednio zabezpieczyć przed zimnem. Sprawdzi się tu idealnie jednoczęściowy, ocieplany  kombinezon z kapturkiem. Przedszkolaka natomiast z reguły rozpiera energia – często podczas spaceru biega, skacze, „zdobywa” usypane ze śniegu zaspy. Takiego smyka lepiej ubrać w dwuczęściowy ocieplany zestaw – spodenki oraz kurteczkę. Pamiętaj też, że najlepiej komponować zestaw na zasadzie „na cebulkę”. Gdy dziecko się spoci, lub będzie mu za gorąco zawsze możesz zdjąć jedną warstwę ubrania. Dla nastolatków idealnym zestawem na zimę są spodnie z grubego sztruksu lub jeansu, ciepłe leginsy lub rajstopy.

Właściwy rozmiar ubranka dla dziecka

O wygodzie, bezpieczeństwie i komforcie noszenia, decydują również szczegóły. Zapewne nie jeden raz doświadczyłaś sytuacji, w której kupiłaś odpowiednie rozmiarem ubranko dla swojego dziecka, które niespodziewanie w domu okazało się niedopasowane do figury malucha. W przypadku niemowląt to dość częsty problem, dlatego wybierając ubranko warto brać pod uwagę nie tylko wiek dziecka, ale także jego wagę i wzrost.

Wiek Długość ubranka Wzrost dziecka Waga
0 / wcześniak 50 - 56 cm 47 - 55 cm Do 3 kg
0-2 56 - 62 cm 56 - 62 cm 3 - 5,5 kg
3-5 62 - 68 cm 63 - 67 cm 5,5 - 7 kg
5-7 68 - 74 cm 68 - 73 cm 7 - 8,5 kg
7-9 74 - 80 cm 74 - 79 cm 8,5 - 10 kg
9-12 80 - 86 cm 80 - 85 cm 10 - 12 kg

Pomóc może również wybór odpowiedniego fasonu ubranka. By uniknąć nietrafionego zakupu warto wybierać ubranka ze specjalnymi gumkami i zaszewkami, które w domu możesz bez problemu dopasować do sylwetki dziecka. Taki ciuszek można szybko zwęzić w pasie, czy wyregulować długość szelek do wzrostu dziecka. Zimowe kolekcje obfitują również w rozwiązania, dzięki którym dziecko nie zmarznie nawet podczas przedłużającego się spaceru. Służy temu dodatkowy mankiet zapobiegający wpływowi zimnego powietrza, kurteczki i płaszczyki ze stójką oraz traczkami pozwalającymi na dopasowanie ubranka w talii, a także czapeczki z nausznikami.

materiały prasowe Coccodrillo
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza