5 sposobów na bóle menstruacyjne

Magnez
Fot.: Getty images

Stosuj zdrową dietę

Podczas miesiączki zalecana jest dieta lekkostrawna, która nie obciąży żołądka i zredukuje wzdęcia. Postaw na magnez, który pomoże zregenerować napięte mięśnie – znajdziesz go w pełnoziarnistych produktach: brązowym ryży, razowym makaronie, pieczywie oraz kaszach.

Odpowiednia dawka zdrowych węglowodanów zwiększy poziom serotoniny, która poprawia nastrój i działa przeciwbólowo. Pamiętaj również o wykluczeniu coli i innych produktów zawierających kofeinę, która nasila skurcze macicy.

Wypróbuj termofor
Fot.: Getty images

Wypróbuj termofor

Ciepłe okłady przyczyniają się do zmniejszenia bólu i łagodzą skurcze macicy, które odpowiedzialne są za odczuwanie bolesnych miesiączek. Zamiast leżeć z termoforem na brzuchu można też wziąć ciepłą kąpiel. Należy jednak pamiętać, aby woda nie była zbyt gorąca – może to nasilić krwawienie.

Zioła na bolesne miesiączki - jakie napary pomogą na ból w czasie okresu?
Fot.: Getty images

Pij zioła

Bolesne miesiączki możesz łagodzić za pomocą roślinnych leków rozkurczających, które zawierają wyciąg z rumianku, szyszki chmielu oraz korzenia kozłka. Takie mieszkanki uspokoją również skołatane nerwy, które potęgują uciążliwe dolegliwości (stres zwiększa skurcze naczyń krwionośnych). Dobre efekty przynosi również picie naparów ziołowych z mięty, nagietka oraz liści malin. Należy jednak pamiętać, by zacząć je pić minimum 2-3 dni przed planowaną miesiączką.

ból brzucha na początku ciąży
Fot.: Getty images

Wypróbuj delikatny masaż podbrzusza

Masaż rozluźniający mięśnie brzucha z wykorzystaniem naturalnych olejków, które działają rozkurczowo (lawendowy, eukaliptusowy, majerankowy) potrafi zdziałać cuda. 4-5 kropli olejku rozetrzyj w dłoniach i masuj podbrzusze zgodnie z ruchem wskazówek zegara przez kilka minut.

Bądź aktywna
Fot.: Getty images

Bądź aktywna

Ćwicz, ale nie w trakcie nasilenia bólów menstruacyjnych. Regularna aktywność fizyczna to dobra forma profilaktyki – gimnastykowanie się 2-3 razy w tygodniu poprawia napięcie mięśni i ogólną kondycję organizmu. Podczas miesiączki najlepiej jest ograniczyć wysiłek fizyczny. Jeśli jednak ból nie jest zbyt dokuczliwy warto ćwiczyć jogę i wypróbować asany łagodzące skutki menstruacji.

Zobacz następną galerię
Z jakimi objawami dziecko może pójść do przedszkola czy żłobka
Z jakimi objawami dziecko może pójść do przedszko…

Z jakimi objawami dziecko może pójść do przedszkola czy żłobka

Zamknij galerię
email