Tak zaangażujesz męża w prace domowe. To naprawdę łatwe

Iwona Szadkowska
Zrozum męża i spójrz na świat jego oczami
Fot.: Getty Images

Zrozum męża i spójrz na świat jego oczami

Pierwszym krokiem do poprawy relacji i zaangażowania męża do prac domowych, jest spojrzenie na wszystko jego oczami. Jak przy każdym problemie i konflikcie, problem nie leży po jednej stronie.

Być może twój partner patrzy na porządek zupełnie inaczej niż ty. Nie dostrzega tego, co ty od razu byś poprawiła i zmieniła. Dla niego nie jest to uciążliwe ani denerwujące. Co zrobić, aby to się zmieniło?

Powiedzieć mu o tym. Zasygnalizuj, że jego standardy w utrzymaniu domu, powinny ulec zmianie, nie ze względu na to, że ty tak mówisz i mu rozkazujesz. Zmiana powinna dotyczyć waszej relacji i bliskości. Powiedz, że w taki sposób okazuje ci, jak bardzo cię kocha.

Zobacz także: Nieszczęśliwa żona i matka. Mam dom, męża, dzieci i… jestem nieszczęśliwa

Zasada wzajemności
Fot.: Getty Images

Stosuj zasadę wzajemności

Być może jest to oczywisty punkt, ale nie zawsze zdajemy sobie z niego sprawę. Czasami zapominamy, ze względu na stres, złość i wygórowane oczekiwania.

Jednak, zasada wzajemności jest istotna, aby cokolwiek się zmieniło. Nie chodzi tu jedynie o pomoc w domu, ale ogólnie o podejście i dobre relacje między żoną i mężem oraz mężem i żoną.

Zasada wzajemności mówi o tym, że dobrze traktowany partner, odwzajemnia się tym samym dobrym traktowaniem. Mąż, któremu okazuje się więcej życzliwości, jest bardziej skłonny do pomagania. Krzycząc i atakując, bardziej go zniechęcamy.

Zasada wzajemności działa w obie strony.

Wybaczanie – bez tego nic się nie zmieni
Fot.: Getty Images

Wybaczaj – bez tego nic się nie zmieni

Zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki, aby zmienić podejście swojego męża do pomagania w domu, musisz się zastanowić, czy jesteś w stanie wybaczyć mu wszelkie braki z przeszłości.

Wypominanie typu: „Bo ty nie pomagasz”, „Nic nie robisz, tylko siedzisz przed tym telewizorem”, „Ja też jestem zmęczona i po pracy, a ty tego nigdy nie widzisz”, „To są również twoje dzieci, a tylko ja się nimi od początku zajmuję” – nie prowadzą do poprawy relacji.

Jeżeli wciąż będziemy krzyczeć i wypominać, to partner może po prostu machnąć ręką i uznać, że po co ma coś robić, jeżeli nie jest doceniony.

Tak, my też chcemy być docenione. Usłyszeć dobre słowo, zostać przytulone i mieć świadomość, że nie jesteśmy w tym same. Pamiętając zatem o zasadzie wzajemności, okażmy uczucia, których same chcemy doświadczać.

Anulowanie niedociągnięć męża, całego czasu, gdy nie pomagał, wybaczenie i zapomnienie, jest istotnym krokiem w przyszłość, aby wszelkie zmiany się udały. Bez tego będzie to niemożliwe.

Czytaj także: Ile jest warta praca domowa kobiet? Specjaliści to policzyli

Mów o uczuciach, a nie okazuj złości
Fot.: Getty Images

Mów o uczuciach, a nie okazuj złości

Kobieca złość to coś, przed czym mężczyźni uciekają. Nie oszukujmy się, krzyk w niczym nie pomaga. Sprawia, że druga strona też się złości i zaczyna atakować.

Okazanie bólu, mówienie o uczuciach, o tym, co nas rani, sprawia, że mężczyźni chcą pomóc. Wesprzeć i chronić. Tak to niestety działa, więc zamiast złości, pokażmy swoje serce i to, co je rani.

Zobacz również: Jak zrozumieć kobietę w ciąży? Instrukcja przetrwania dla przyszłego taty

Lista rzeczy do zrobienia
Fot.: Getty Images

Przygotuj listę rzeczy do zrobienia

Mężczyźni potrzebują konkretnych informacji. Nie możesz liczyć na to, że się domyślą i robić aferę, bo się jednak nie domyślili. Tu trzeba działać i stworzyć listę rzeczy do zrobienia.

Najlepszym sposobem jest, aby wspólnie usiąść, powiedzieć o swoich oczekiwaniach i omówić rzeczy, które mogą się zmienić, aby wszyscy byli zadowoleni.

Pamiętajmy, że tu niepotrzebne są jakiekolwiek westchnienia, przewracanie oczami i powtarzanie, że „Nie robisz wystarczająco dużo”. Takie słowa nie pomagają, niczego nie zmieniają, a wręcz jeszcze bardziej zaogniają sytuacje.

Czytaj także: Czy warto ratować związek po zdradzie? Łatwiej jest po tej fizycznej czy emocjonalnej?

Na zmiany trzeba poczekać
Fot.: Getty Images

Czekaj cierpliwie na zmiany

Nie od razu zmiany będą widoczne. Wciąż możesz mieć wrażenie, że rozmowa rozmową, a on dalej nic nie robi. W takiej sytuacji nie zakładaj, że on się z tobą nie liczy, nie dba o ciebie i mu nie zależy. Czasami może po prostu o czymś zapomniał.

Ważne jest również zauważenie jego starań. Nie, nie chodzi tu o głaskanie na każdym kroku. W końcu to jest wasz wspólny dom i wasze dzieci. Tutaj chodzi znowu o zasadę wzajemności.

Okaż, że widzisz, że się stara dla lepszych relacji między wami. Pokazania szacunku i miłości, którą się darzycie, a o której czasami się zapomina, gdy nawarstwiają się problemy.

Czytaj również: Jak dbać o związek? Kryzys w związku po narodzinach dziecka

Zobacz następną galerię
Łatwy i trwały makijaż dla mam - TOP 5 produktów
Łatwy i trwały makijaż dla mam - TOP 5 produktów

Łatwy i trwały makijaż dla mam - TOP 5 produktów

Zamknij galerię
email