10 sprawdzonych sposobów na stworzenie szczęśliwego związku

2015-05-27 11:31
Szczęśliwy związek
Autor: thinkstockphotos.com Najlepszą receptą na szczęśliwy związek jest... komunikacja.

By związek był szczęśliwy, nie wystarczy płomienne uczucie. Szczęśliwy związek opiera się na codziennej pracy, wzajemnym zrozumieniu i umiejętności osiągania kompromisów. Zobacz, jaka jest recepta na szczęśliwy związek.

Czy istnieje idealna recepta na szczęśliwy związek? Wiadomo, że nie ma związków idealnych, ale nie może być to wymówką do unikania wysiłku i zaangażowania, by relacja była jak najlepsza. Szczęśliwy związek wymaga chęci i czasu na jego pielęgnację. Ważne jest też unikanie rutyny, która może dopaść nas już po kilku latach związku.

Czytaj także: >> Związek bez seksu: czy może być udany? >>

10 sposobów na szczęśliwy związek

  • Rozmawiajcie ze sobą

Rozmowa to podstawa każdej relacji. To nie tylko sposób na poznanie siebie nawzajem, ale też zrozumienie swoich potrzeb, oczekiwań, obaw. Ważne, by rozmowa była szczera i nie sprowadzała się do wzajemnych oskarżeń.

  • Szukaj pozytywów

Staraj się pamiętać o tym, co was połączyło na początku związku, jakie cechy cenisz w partnerze. Dzięki temu łatwiej wam będzie przełamywać chwilowe trudności.

  • Nie każ się domyślać

Bardzo męczące dla partnerów jest, gdy jedna z osób nie komunikuje wprost swoich oczekiwań, żądając, by druga osoba domyślała się jej potrzeb. Nawet jeśli para jest ze sobą od lat i bardzo dobrze się znają, bezbłędne odgadywanie zachcianek jest bardzo trudne.

  • Nie generalizuj

W rozmowie z partnerem unikaj zwrotów „ty zawsze”, „ty nigdy”, mów raczej o sobie i swoich uczuciach, wykazuj się zrozumieniem partnera (np. „Wiem, że przychodzisz z pracy zmęczony, ale przykro mi, gdy jesz obiad przy komputerze zamiast z nami przy stole”).

Czytaj także: >> Kryzys w związku: kiedy o niego walczyć, a kiedy nie? >>

  • Nie unikajcie kłótni

To nieprawda, że szczęśliwe pary to te, które się nie kłócą. Całkowity brak sporów oznacza zwykle podporządkowanie jednej osoby drugiej lub przemilczanie spraw, które są niewygodne.

  • Nie ignoruj problemów

Przemilczanie kłopotów nie sprawia, że one znikają, zazwyczaj jest odwrotnie – ulegają one nawarstwieniu. Spokojnie porozmawiajcie o tym, co wam przeszkadza w związku, co chcielibyście zmienić, co czujecie – tylko w ten sposób można osiągnąć porozumienie.

  • Miej swoje życie

Pary, które wszystko robią razem, nie mają zainteresowań i innych bliskich osób, szybko zaczynają się nudzić i dusić w związku. Warto zostawić sobie prywatną, tylko swoją sferę, w której będzie miejsce na własne hobby, zajęcia i znajomych.

  • Interesuj się partnerem

Wiele par wychodzi z założenia, że skoro mieszkają ze sobą, to nie muszą się już poznawać. A przecież drugi człowiek wciąż się zmienia, pojawiają się nowe marzenia, pasje, potrzeby. By zachować bliskość, warto poświęcić czas na ciągłe poznawanie się nawzajem.

  • Pokochaj siebie

By stworzyć dobrą relację z drugim człowiekiem, trzeba zacząć od relacji z… samym sobą. Tylko osoba szczęśliwa, pewna siebie, bez kompleksów, traktująca siebie z szacunkiem i miłością, jest w stanie pokochać drugą osobę i stworzyć z nią szczęśliwy związek.

Czytaj także: >> Jaki seks to dobry seks? >>

  • Dbaj o intymność

Staraj się być atrakcyjna dla partnera, dbaj o urozmaicenie w sypialni, ponieważ seks to niezbędny element w satysfakcjonującym związku. Ważny jest też dotyk poza sypialnią: trzymanie się za ręce, pocałunek w ciągu dnia, przytulanie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE