Kłótnie rodziców: odkąd mamy dziecko ciągle się kłócimy!

Kłótnie rodziców
Autor: thinkstockphotos.com

Przyczyny kłótni rodzciów są różne. Małżonkowie często zauważają, że odkąd mają dziecko ciągle się kłóca. Najczęściej wynikają ze zmęczenia i niewyspania, bo niemowlę wymaga stałej opieki i uwagi rodziców. Ale nie zawsze. Poznaj najczęstsze przyczyny kłótni między rodzicami i sposoby, jak ich uniknąć.

Idylla – tak można określić wyobrażenia wielu przyszłych rodziców o niedalekim życiu we trójkę. Tymczasem, kiedy tylko maluch przychodzi na świat, sielankowa wizja zostaje zastąpiona przez kłótnie, wyrzuty i pretensje. Jeśli i wasz związek, po narodzinach dziecka zdaje się psuć, zamiast umacniać, dowiedzcie się, jak możecie sobie pomóc. Poznaj naczęstsze przyczyny kłótni rodziców.

Kłótnie rodziców: zmęczenie i rozdrażnienie

Kiedy w dotychczas uporządkowane życie wkrada się chroniczne zmęczenie, brak snu i nadmiar obowiązków, zaczynają nas drażnić cechy partnera, na które do tej pory „przymykaliśmy oko”. To zupełnie naturalne – wyczerpanie skutkuje rozdrażnieniem i zmniejsza naszą tolerancję. W takiej sytuacji łatwo o słowa pełne wyrzutów – czasem w chwili złości możemy powiedzieć nawet coś, czego będziemy bardzo żałować.
Pomoc: Po pierwsze - ustalcie godzinę odpoczynku dla każdego z Was – czas zupełnego relaksu z całkowitym przyzwoleniem drugiej strony. Najlepiej byłoby wykorzystać tę godzinę na sen, ale jeśli wolicie spacer do parku lub czytanie książki – nic nie stoi na przeszkodzie. Po drugie, wypiszcie sobie po dwie lub trzy rzeczy, które najbardziej drażnią w Was w zachowaniu partnera i ustalcie obopólne starania, by do nich nie dopuszczać. Takie rozwiązanie jest nie tylko realne w wykonaniu, ale też przynosi wymierne rezultaty.

>> Sprawdź też: Kryzys w związku. Czy kłótnie w związku są potrzebne? >>

Kłótnie rodziców: inne wyobrażenia co do wychowania dziecka

Ona uważa, że córeczka powinna być przykryta kocykiem, on – że skoro się odkopuje, to jest jej za ciepło. Ona ucisza gości, on chce, by dziecko przyzwyczaiło się „do hałasu” – takie przykłady można mnożyć bez końca. Codzienne kłótnie rodziców niekoniecznie świadczą o szeroko pojętej niezgodności w wychowaniu, co z pewnością sami odkryjecie, kiedy maluch zacznie przechodzić na przykład bunt dwulatka. Przedmioty sporów to tak naprawdę drobiazgi, o których nie będziecie wkrótce pamiętać – jak jednak postępować, by Wasze małżeństwo do tego czasu nie przeszło w stan kryzysu?
Pomoc: Chociaż Wam obojgu wydaje się, że macie absolutną rację i zapewne trudno Wam zrozumieć stanowisko drugiej strony sporu, musicie pamiętać, że każde z Was ma pełne prawo do przedstawiania swojego zdania i wprowadzania swoich zasad dotyczących postępowania z maluszkiem. Warto zatem poszukać kompromisu – jeśli kocyk - to bardzo cienki. Podczas dziennych drzemek dziecka zachowujemy się, jak zwykle, ale wieczorem – ściszamy głos (takie postępowanie zalecane jest przez psychologów dziecięcych). Możecie też umówić się, że w pewnych kwestiach decyduje jedno z Was, a w innych drugie – będzie to jednak niezwykle trudne w wykonaniu oraz niepraktyczne.

>> Czytaj także: Kłótnia z partnerem. Jak rozwiązać konflikt? >>

Kłótnie rodziców: ona nie ma ochoty na seks

Brak zbliżeń seksualnych po przyjściu na świat jest zupełnie zrozumiały przez okres połogu i dniach niedługo po nim, kiedy kobieta zwyczajnie obawia się rozpocząć współżycie. Kiedy jednak minie już 10 tygodni, a partnerka w dalszym ciągu nie ma najmniejszej ochoty na zbliżenia – nie jest to coś, co powinno się zostawić samemu sobie. W niektórych książkach można znaleźć informacje w stylu – „Po porodzie nie masz ochoty na seks? To normalne, wiele kobiet tak ma!” To prawda, jest to problem powszechny – jednak pod takimi słowami powinna znaleźć się także porada, jak poradzić sobie z daną sytuacją. W przeciwnym razie może dojść do kryzysu małżeńskiego – roczna czy nawet dłuższa abstynencja seksualna bądź zmuszanie się do współżycia nie działają dobrze na żaden związek.
Pomoc: Zaplanujcie sobie jeden dzień w tygodniu jako tylko Wasz – jednak bez przymusu, że właśnie tego dnia „musicie” się kochać. Zastąpcie telewizor muzyką, zamówcie pyszne jedzenie i po prostu porozmawiajcie (nie tylko o dziecku!). Po kilku takich mini randkach okaże się z pewnością, że jesteście sobie bliżsi i po prostu… macie na siebie ochotę. Jeśli jednak nic takiego się nie dzieje, skorzystajcie z rady seksuologa. Warto wiedzieć, że na niechęć do seksu może wpływać wiele czynników - jak na przykład doświadczenie ciężkiego porodu i wiążący się z tym strach przed ciążą.

Przyczyn kłótni rodziców może być naprawdę sporo – jeśli czujecie, że nie jesteście w stanie już normalnie ze sobą porozumieć, nie wspominając o kompromisach, poszukajcie pomocy u specjalisty.

>> Zobacz także:  Jak reagować, kiedy dzieci się kłócą? >>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE