Związek bez seksu: czy może być udany?

Związek bez seksu
Autor: thinkstockphotos.com Związek bez seksu może być udany, o ile taki stan rzeczy akceptują obie osoby.

Czy związek bez seksu, czyli całkowicie pozbawiony aspektu cielesnego, może funkcjonować? Odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna: może, ale wyłącznie pod warunkiem, że taka jego forma odpowiada obojgu partnerom.

Psychologowie podkreślają, że jednym z filarów udanego związku partnerskiego są podobne oczekiwania, upodobania i temperamenty seksualne. Przypadek, w którym jedno z partnerów ma przynajmniej przeciętne potrzeby seksualne, a drugie nie ma ich wcale bądź nie chce uprawiać seksu np. ze względu na swoje przekonania, jest skrajną formą niedopasowania seksualnego. Trudno w takiej sytuacji o kompromis, gdyż jedno z partnerów musiałoby stale postępować wbrew sobie – co może być destrukcyjne i doprowadzić do frustracji, braku samoakceptacji, a w konsekwencji nawet do depresji.

Czytaj także: >> Strefy erogenne: jesteś pewien, że je znasz? >>

Związek bez seksu: kiedy partner nie ma ochoty na seks

Jeśli zauważyliśmy brak chęci na seks u siebie bądź partnera, w pierwszej kolejności warto zadać sobie pytanie: czy tak było zawsze, czy zmieniło się to po jakimś czasie trwania związku? Jeśli się zmieniło, może to oznaczać, że obniżenie libido nastąpiło wskutek działania jakichś czynników: choroby, zaburzeń hormonalnych, przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych bądź innych leków, przemęczenia, stresu, a także zaburzenia więzi z partnerem lub traumatycznych wydarzeń. W takiej sytuacji najlepszym wyjściem będzie wizyta u seksuologa, który zbada przyczyny obniżenia poziomu libido i podpowie, jak sobie z tym poradzić.

Związek bez seksu: czym jest aseksualizm?

Coraz częściej jednak słyszymy o aseksualizmie – od niedawna uważanym za jedną z orientacji seksualnych. Osoby aseksualne nie odczuwają pociągu seksualnego ani wobec kobiet, ani wobec mężczyzn. Nie mają więc potrzeb seksualnych, ale bardzo często odczuwają potrzebę bliskości i stworzenia związku z drugą osobą, co sprawia, że niełatwo im znaleźć partnera. Związek dwóch osób aseksualnych może być bardzo udany i satysfakcjonujący dla obu stron, o ile jest oparty na wspólnie wyznawanych wartościach.

Czytaj także: >> Udawanie orgazmu budujące czy szkodliwe dla związku? >>

Związek bez seksu: wstrzemięźliwość seksualna w związku

Zdarzają się sytuacje, w których dwoje partnerów odczuwa pociąg seksualny, ale z różnych przyczyn decydują się oni na zachowanie wstrzemięźliwości seksualnej – np. z powodów religijnych bądź światopoglądowych. Niekiedy też współżycie jest niemożliwe z przyczyn zdrowotnych, co również skutkuje abstynencją seksualną pomimo odczuwanego popędu. W takich sytuacjach to, czy związek będzie udany, zależy tylko od partnerów i ich umiejętności wzajemnego zrozumienia, akceptacji oraz zaufania.

Związek bez seksu: po co uprawiamy seks?

Nie ulega wątpliwościom, że współżycie zbliża do siebie partnerów, zacieśnia więzi i gra istotną rolę w budowaniu poczucia przywiązania do partnera dzięki oksytocynie, którą produkuje nasz organizm w sytuacjach kontaktu cielesnego z drugą osobą (a w szczególnie dużych ilościach – podczas orgazmu). Można by uznać, że osoby, które nie doświadczają kontaktów seksualnych, coś z tej bliskości tracą, ale czy na pewno tak jest? Pary, które żyją w związkach bez seksu mogą budować poczucie intymności z partnerem poprzez inne zachowania – rozmowę, przytulanie, wspólne spędzanie czasu, a więc tak samo, jak wszystkie inne pary, z tą różnicą, że bez kontaktów seksualnych. W „białych” związkach miłość, zaufanie i bliskość emocjonalna grają pierwsze skrzypce i z całą pewnością taki związek może być satysfakcjonujący dla obu stron, pod jednym tylko warunkiem: obopólnej zgody i akceptacji obojga partnerów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE
zygmunt
|

Moje pozycie zakonczylo sie jak zozbity krysztal. -niedozlepienia. Zona zaczela chodzic w beretach mocherowych. Nawet w domu ubiera je. Wylacza mecze pilki noznej. Zcisza muzyke do nieslyszalnej. Ostatnio zaczela zapalac swiece mowi ze tak trzeba to gromnice. Chce rozwiazac , zakonczyc ten koszmar. Ona powtarza, ze przysiegla mi wiernosc az do smierci. Niewiem czyjej. Jest troche starsza ode mnie, kiedys niewidzialem w tym problemu w roznicy wieku.Ja jestem czynny zawodowo i nietylko.
Seks to wymysl szatana. -a dlaczego ja mam tylko pieklo.

Sokular
|

związek pozorowany jest bez sensu-lepsze jest życie udane niż udawane