Mięczak zakaźny u dzieci: wirusowa choroba skóry

2012-02-06 16:45

Mięczak zakaźny to zakaźna choroba skóry wywoływana przez wirusa z grupy ospy (Poxvirus), MCV (molluscum contagiosum virus). Najczęściej mięczak zakaźny atakuje dzieci do 5. roku życia oraz młodzież i dorosłych w wieku 15-29 lat. Po kilku tygodniach od zakażenia na skórze dziecka pojawia się wysypka - pojedyncze woskowo-białe guzki o wymiarach 2-6 mm z charakterystycznym zagłębieniem (wklęśnięciem) w części środkowej.

Mięczak zakaźny u dzieci: wirusowa choroba skóry
Autor: _photos.com|photos.com Mięczak zakaźny u dzieci

Spis treści

  1. Mięczak zakaźny: objawy
  2. Mięczak zakaźny: leczenie
  3. Mięczak zakaźny: profilaktyka

Mięczak zakaźny jest chorobą skóry, którą dziecko może się łatwo zarazić poprzez kontakt z zakażoną odzieżą, ręcznikami, zabawkami oraz, oczywiście, bezpośrednio od innego chorego. Najczęście na mięczaka zakaźnego chorują najmłodsi, do piątego roku życia. Wirus częściej atakuje w stanach upośledzonej odporności lub w przypadku przewlekłego leczenia lekami immunosupresyjnymi i kortykosterydami, a także chorych na atopowe zapalenie skóry (chorym na AZS odradza się z tego powodu szczepienie przeciwko ospie).

Mięczak zakaźny: objawy

W większości zakażen mięczakiem zakaźnym jedynym sygnałem jest pojawienie się na skórze woskowobiałych, kopulastych lub okrągłych guzków z charakterystycznym zagłębieniem w środkowej części. Z guzków tych można wycisnąć kaszowatą treść. U młodszych dzieci zmiany wystepują najczęściej na twarzy, tułowiu i kończynach. Ilość ich wacha się od kilku do kilkuset, jeżeli są pojedyncze mają większe rozmiary. Natomiast u młodzieży, u której uważa się, że do infekcji dochodzi wskutek kontaktów płciowych, występują na wewnętrznej stronie ud, narządach płciowych i okolicy łonowej. Po zagojeniu wykwitów czasami zostają drobne blizny.

Mięczak zakaźny: leczenie

Mięczak zakaźny w większości przypadków nie wymaga leczenia. Zmiany ustępują samoistnie w ciągu sześciu do osiemnastu miesięcy. Z reguły nie dochodzi do nawrotów. Natomiast, jeśli wykwity są bardzo liczne i nie znikają w oczekiwanym czasie oraz ciągle pojawiają się nowe, należy rozważyć konieczność leczenia.Lekarz może zaproponować łyżeczkowanie zmian, krioterapię i laser. Można też wyciskać mechaniczne zawartość guzków. Po wszystkich wykonanych zabiegach należy stosować nalewki jodowe na objęte terapią miejsca. Takie postępowanie wiąże się zazwyczaj z dobrymi efektami terapeutycznymi.

Mięczak zakaźny: profilaktyka

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zakażenia, chore dzieci nie powinny używać tych samych ręczników i odzieży z innymi osobami, a także kąpać się z rodzeństwem. Trzeba zwracać uwagę, aby się nie drapały, gdyż w ten sposób dochodzi do rozsiewu wykwitów.

Przeczytaj także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza