Kalendarz rozwoju dziecka

Dziecko rozwija się nieustająco. Codziennie nabywa nowe umiejętności i sprawności. Zastanawiasz się co twoje dziecko powinno umieć na poszczególnych etapach swojego rozwoju? Teraz już nie musisz! Poniżej znajdziesz kalendarz rozwoju dziecka, na konkretnych etapach życia. Choć rozwój starszego dziecka nie jest tak dynamiczny jak rozwój noworodka czy niemowlaka, to na tym etapie szczególnie warto obserwować zachowanie i umiejętności dziecka. Zobacz jak przebiega rozwój dziecka na konkretnych etapach - noworodek, niemowlę, starsze dziecko.
Pamiętaj, że każde dziecko ma swoje mocniejsze i słabsze strony. Niektóre opisane tu umiejętności u jednego dziecka rozwijają się szybciej, a u innego wolniej, co też jest normą.

Rozwój noworodka

Pierwsze 6 tygodni życia noworodka to czas ogromnych zmian i szybkiego rozwoju dziecka. Noworodek opuścił już przyjazne środowisko w brzuchu mamy i musi nauczyć się egzystować w świecie zewnętrznym. W tym okresie noworodek bardzo długo śpi – ponad 20 godzin na dobę! To uzasadnione, gdyż układ nerwowy noworodka intensywnie się rozwija. W pierwszych tygodniach życia noworodek potrafi już skupić wzrok na twarzy osoby, która go bierze na ręce oraz na kilka sekund unieść główkę.

Rozwój noworodka - zobacz więcej

Rozwój niemowlaka

Rozwój niemowlaka - zobacz więcej

forum.mjakmama.pl
zakupy.mjakmama.pl
Magazyny
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.