Poporodowe zapalenie tarczycy: przyczyny, objawy, leczenie

Poporodowe zapalenie tarczycy
fot.: thinkstockphotos.com
Poporodowe zapalenie tarczycy często dotyka kobiet, które mają cukrzycę.

Choć problem dotyka 5 procent świeżo upieczonych mam, nie zawsze jest on diagnozowany. Poporodowe zapalenie tarczycy może nie dawać objawów lub być po prostu przeoczone. Niemniej warto badać tarczycę po porodzie, bo w niektórych przypadkach jej stan zapalny może przerodzić się w trwałe zaburzenia czynności tarczycy.

Poporodowe zapalenie tarczycy to zaburzenie autoimmunologiczne czynności tarczycy, występujące u kobiet po porodzie, ale tylko takich, które wcześniej nie miały problemów z tarczycą. Poporodowe zapalenie tarczycy zwykle dotyka około 5 proc. mam. Może ono przybierać postać zarówno niedoczynności tarczycy, nadczynności tarczycy, jak i nadczynności z następową niedoczynnością. O tym, z jaką postacią zapalenia mamy do czynienia, w pierwszej kolejności mówią nam objawy, w kolejnej wykazują to szczegółowe badania. Niedoczynność  tarczycy zwykle występuje między 3. a 8. miesiącem po porodzie. Nadczynność może dawać objawy wcześniej, bo już w pierwszym miesiącu od porodu.

Czytaj także: Problemy z tarczycą a ciąża: jak tarczyca wpływa na ciążę?

Poporodowe zapalenie tarczycy – przyczyny

Czasem występowanie zapalenia tarczycy jest powiązane z innymi schorzeniami czy dolegliwościami, z którymi borykają się kobiety. Poporodowe zapalenie tarczycy częściej dotyka kobiet, które cierpią na cukrzycę typu I lub mają podniesione stężenie anty-TPO (przeciwciał przeciwtarczycowych). Schorzenie może też mieć związek z depresją poporodową. Kobiety, którym zdiagnozowano wymienione dolegliwości powinny badać po porodzie swoją tarczycę.

Czytaj także: Hipotyreoza u noworodków: wrodzona niedoczynność tarczycy

Poporodowe zapalenie tarczycy – objawy

Objawy zapalenia tarczycy zwykle pojawiają się w pierwszych miesiącach od porodu. Są jednak sytuacje, że choroba przebiega w sposób bezobjawowy. Może być też i tak, że świeżo upieczona mama bagatelizuje niektóre sygnały płynące z jej organizmu. Przy problemach z tarczycą mogą być one rzeczywiście niewinne np. zmęczenie, senność, apatia, czyli wszystko to, co można zrzucić na karb nieprzespanych nocy.

W zależności od rodzaju zaburzenia, występują różne objawy. Przy niedoczynności tarczycy są to: zmęczenie, pogorszona koncentracja, problemy z pamięcią, zaparcia, obrzęki, tycie czy stany depresyjne. W przypadku nadczynności tarczycy może dochodzić do: drastycznego chudnięcia, nadmiernego pocenia się, kołatania serca, rozdrażnienia i ogólnej nerwowości.

 

Nie przegap

Poporodowe zapalenie tarczycy – czy się leczy?

W przypadku niedoczynności wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby i nasilenia objawów. Jeśli niedoczynność nie jest znacząca (TSH<10), objawy nie są uciążliwe dla kobiety, a i ona nie planuje w najbliższym czasie kolejnej ciąży – można pozostawić chorobę naturze. Zwykle poporodowe zapalenie tarczycy samoistnie zanika w ciągu roku od porodu. Trzeba jednak pamiętać o stałych kontrolach TSH co kilka tygodni. Jeżeli przy niedoczynności tarczycy, świeżo upieczona mama narzeka na uciążliwe dolegliwości, poziom TSH jest wyższy niż 10, a kobieta planuje kolejną ciążę – leczenie powinno zostać podjęte. Opiera się ono na podawaniu kobiecie preparatów L-tyroksyny.

Inne leczenie wdraża się w przypadku poporodowej nadczynności tarczycy. Zwykle chorej przez 2 miesiące podaje się propranolol.

Choć leczenie PZT nie zawsze jest konieczne, najważniejsze jest zdiagnozowanie choroby, nawet mimo braku oczywistych objawów. Badanie tarczycy u świeżo upieczonych mam nie należy do obowiązkowych, ale warto je wykonać choćby na własną prośbę. To może uchronić od powikłań po nierozpoznanym i nieleczonym poporodowym zapaleniu tarczycy. Kobiety, które przeszły PZT są narażone na zaburzenia czynności tarczycy w przyszłości. Są obarczone większym ryzykiem występowania u nich niedoczynności tarczycy. Dlatego oprócz diagnostyki ważna jest również systematyczna kontrola tarczycy już po wyleczeniu PZT.

Czytaj także: Ciąża z niedoczynnością tarczycy. Co piszą mamy na forum Mjakmama24.pl?

Polecamy też

Aktualizacja: 2016-07-09 Publikacja: 2015-11-30
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.