Ile powinien jeść noworodek. Jak często karmić niemowlaka?

Ile powinien jeść noworodek
Ile powinien jeść noworodek? Pięć, osiem, czy dwanaście razy dziennie?

Wiele młodych mam ma wątpliwości, ile powinien jeść noworodek. Pięć, osiem, czy dwanaście razy dziennie? Jak często powinno się karmić noworodka piersią, a ile razy dziennie podawać mleko modyfikowane? Przeczytaj, jakie są normy karmienia noworodków!

Noworodek ma malutki żołądek – jest on wielkości jego piąstki. Nie może więc najeść się na zapas. Gdy naraz zje więcej,  niż kilkadziesiąt mililitrów pokarmu, najprawdopodobniej go uleje. Dlatego karmienie, oprócz spania (i wydalania), to jedna z tych czynności, którą najczęściej wykonuje się przy nowo narodzonym dziecku. Pokarm mamy trawiony jest szybciej, niż mieszanka modyfikowana, dlatego to, jak często karmić noworodka, zależy od sposobu karmienia oraz od jego zapotrzebowania kalorycznego – a to z kolei od ruchliwości dziecka i tego, czy raczej jest spokojne, czy płaczliwe. To, że noworodek jest głodny, łatwo poznać: cmoka wtedy ustami, wierci się, a wzięty na ręce odwraca główkę w kierunku piersi. 

>> Laktator elektryczny czy ręczny? TOP 5 laktatorów sprawdzonych i polecanych przez mamy >>

Ile powinien jeść noworodek?

Przeciętny, zdrowy i urodzony o czasie noworodek tuż po narodzinach potrzebuje około 91-95 kcal/kg masy ciała na dobę. Zazwyczaj w pierwszych trzech dobach życia nie zjada jednak wiele – w trakcie jednego karmienia ilość pokarmu zwykle nie przekracza 20 ml (wtedy też malec chudnie, tracąc około 10 proc. wagi urodzeniowej). Ilość pokarmu stopniowo wzrasta, bo z każdym dniem rośnie również zapotrzebowanie kaloryczne. W siódmej dobie życia malec może w trakcie jednego karmienia wypijać nawet 60-70 ml mleka, w czternastej – nawet 100  ml i więcej. Do końca pierwszego miesiąca życia potrzebował będzie na dobę ok. 600-700 ml mleka na dobę (co dostarczy ok. 120 kcal/kg masy ciała).

>> Woda dla zdrowia – ale którą warto pić?

Karmiąc butelką, bardzo łatwo sprawdzić, czy maluszek zjada tyle, ile powinien – wystarczy kontrolować, ile mleka zostało po karmieniu i raz na dobę sumować te ilości. W przypadku karmienia naturalnego jest trochę trudniej, bo nie sposób zliczyć ilości mleka, jakie wypił maluszek. To, czy jest najedzony, można jednak sprawdzić w inny sposób. Możesz być pewna, że noworodek karmiony piersią je tyle, ile powinien, jeśli po karmieniu wypluwa pierś i spokojnie zasypia, brudzi kilka pieluszek w ciągu doby (zwykle od 6 do 8), i prawidłowo przybiera na wadze – to znaczy, z każdym kolejnym tygodniem waży minimum 150 gram więcej.

Dieta dla karmiącej matki. Co jeść w czasie karmienia piersią? >>

Jak często karmić noworodka piersią? 

Odpowiedź na to pytanie jest jedna: tak często (i tak długo), jak się tego domaga. Co nie znaczy jednak, że ilość karmień jest taka sama przez cały okres noworodkowy. Pierwsze w życiu karmienie tuż po narodzinach zaspokaja głód na kilka godzin. W drugiej dobie życie maleństwo chce ssać niemal bez przerwy.

Przez następne dni również można mieć wrażenie, że bezustannie „wisi” na piersi, domagając się następnego karmienia niemalże natychmiast po zakończeniu poprzedniego. To stan przejściowy, wynikający z faktu, że taki maluch nie potrafi jeszcze długo ssać, a na początku karmienia pokarmjest bardziej wodnisty (tłustszy robi się dopiero po pewnym czasie), co nie zaspokaja zapotrzebowania energetycznego. 

Już po kilku dniach ilość karmień powinna powoli zacząć się stabilizować. W 1. miesiącu życia noworodek ssie pierś mniej więcej co półtorej, dwie godziny (również w nocy), co daje 10-12 karmień na dobę. Jedno karmienie powinno trwać nie krócej, niż 20 minut (po 10 minut na każdą pierś). Stopniowo, gdy dziecko nauczy się ssać dłużej, ilość karmień będzie się zmniejszała. 

 

Nie przegap

Jak często karmić noworodka butelką?

Noworodki karmione mlekiem modyfikowanym jedzą rzadziej, niż karmione piersią, bo mieszanka trawiona jest wolniej, niż pokarm kobiecy. Zazwyczaj malucha karmić trzeba co trzy godziny, a wielkość porcji mieszanki określona jest na opakowaniu. Zalecana ilość karmień na dobę to 7, a podczas każdego malec powinien zjeść porcję 100-130 ml (90 ml wody zmieszana z trzema miarkami proszku lub 120 ml wody zmieszana z czterema miarkami proszku).  Rzadko, które dziecko zjada jednak tyle podczas jednego karmienia, zwłaszcza w pierwszych dniach życia niemowlaka – zazwyczaj maluchy domagają się jedzenia częściej, za to zjadają na raz mniejsze porcje.

Czy budzić noworodka na karmienie?

Zdarza się, że w porze jedzenia maluch smacznie śpi. Nawet jeśli mama w tym czasie również odpoczywa, są sytuacje, kiedy dziecko trzeba obudzić i nakarmić. Budzenie na karmienie ważne jest w pierwszych dniach po urodzeniu – noworodki tracą wtedy średnio 10 proc. masy urodzeniowej, i by waga nie spadła poniżej normy, malec musi jeść przynajmniej co dwie godziny (minimalna ilość karmień to 8 w ciągu doby).

Malec musi jeść regularnie również wtedy, gdy ma żółtaczkę fizjologiczną (najczęściej zdarza się to w 2-3 dobie życia). Regularne, częste karmienia ułatwiają wówczas usuniecie z krwi dziecka nadmiaru bilirubiny, odpowiedzialnej za żółty odcień skóry, śluzówek i białek oczu. Wreszcie, na karmienie budzimy również noworodka, który mało siusia (można to poznać po intensywnym zabarwieniu moczu). Wówczas malca trzeba przystawiać do piersi częściej, za to na krócej, by zaspokoił pragnienie. 

Polecamy wideo: Karmienie piersią

 Karmienie piersią  to jeden z ważniejszych aspektów macierzyństwa. Karmienie naturalne doskonale wpływa zarówno na zdrowie dziecka, jak i matki. Jednak młode mamy nie zawsze wiedzą, jak prawidłowo powinno wyglądać karmienie i przystawianie dziecka do piersi.  Informacji na ten temat udzielają eksperci z poradni laktacyjnej. Zobaczcie!

Aktualizacja: 2017-06-29 Publikacja: 2016-10-03
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.