4-tygodniowe dziecko (noworodek). Jak się rozwija miesięczne niemowlę?

2018-08-31 15:30

Kalendarz rozwoju dziecka: 4 tydzień życia dziecka. 4-tygodniowe dziecko komunikuje się ze światem poprzez krzyk i płacz. Rodzice odróżniają już te reakcje i wiedzą, jak spełnić potrzebę noworodka. Układaj często dziecko na brzuszku. Taka pozycja pomoże zapobiec kolce. Wpływa ona również na rozwój połączeń między półkulami mózgu.

4 tydzień
Autor: _photos.com|photos.com 4-tygodniowe dziecko dużo krzyczy i płacze.

Każda młoda mama uważnie sprawdza, czy jej dziecko odpowiednio przybiera na wadze i czy robi postępy wypisane w mądrych tabelkach. A jest co obserwować, bo nigdy w całym życiu człowieka tempo rozwoju zarówno jego ciała, jak i mózgu nie następuje z taką szybkością!

Dobrze wiedzieć

Co potrafi miesięczne dziecko?

  • Główka noworodkaw w 4 tygodniu życia zwrócona jest w jedną stronę – buzia opiera się na jednym policzku (zarówno, gdy dziecko leży na brzuszku, jak i na plecach). Ale niektóre noworodki potrafią już na moment unieść chwiejną główkę i ułożyć buzię na drugim policzku.
  • Gdy dziecko czuwa, jego dłoń jest luźno zamknięta. Lecz jeśli dotkniesz wnętrza rączki, wszystkie paluszki i kciuk zaciskają się. Ten chwyt jest jeszcze czysto odruchowy – noworodek nie potrafi bowiem w 4 tygodniu życia w zamierzony sposób chwytać przedmiotów.
  • Dziecko umie zatrzymywać wzrok na twojej twarzy.
W co się bawić z niemowlęciem?

Rozwój miesięcznego dziecka - jak wspierać?

Badania specjalistów pokazują, że w ciągu pierwszych trzech miesięcy życia mózg dziecka zwiększa swoją objętość o 64 proc. To dzięki temu dziecko rozwija się intelektualnie i fizycznie. Co ciekawe, zarówno na jedno, jak i na drugie my – rodzice – mamy wpływ: możemy stymulować i wspierać rozwój dziecka.

Jak? Przede wszystkim poprzez wspólną aktywność i czułą opiekę nad maleństwem. Ale równie ważna jest prawidłowa dieta dziecka: to właśnie od ilości i jakości pożywienia, które dostaje od dnia narodzin, zależy nie tylko jego wzrost, waga czy możliwości fizyczne, ale i sprawność jego mózgu, układu nerwowego i zmysłów. Jak wygląda rozwój dziecka w 1. miesiącu życia?

>> Jak mówić do dziecka, aby wspierać rozwój jego mowy?

Rozwój poznawczy miesięcznego niemowlaka

Polega na coraz lepszym postrzeganiu, zapamiętywaniu i przetwarzaniu informacji. W proces ten zaangażowane są mózg oraz zmysły dziecka. Noworodek umie rozpoznać twój głos i zapach, na głośne dźwięki reaguje gwałtownym ruchem. Potrafi skupiać na chwilę wzrok, najchętniej na twojej twarzy, choć dobrze widzi ją tylko z odległości ok. 20 cm. Dalszy obraz jest rozmazany, chyba że ma kontrastowe barwy, które dziecko rozróżnia najlepiej.

Naukowcy zbadali, że pod koniec 1. miesiąca życia dziecko rozpoznaje przedmiot, który zobaczyło 2–3 sekundy wcześniej, ale natychmiast go zapomina. Na tym etapie rozwoju nie traktuje siebie jako odrębnej istoty: dla niego on i ty to jedno. Dlatego lepiej się rozwija, gdy jest blisko ciebie, czuje twój dotyk, ciepło i bicie twojego serca.

Rozwój motoryczny miesięcznego dziecka

Nowo narodzony maluszek nie panuje jeszcze nad swoim ciałem. Jego mięśnie są słabe, dlatego dziecko nie jest w stanie na razie nawet samodzielnie utrzymać główki w pionie. Ale z biegiem czasu niemowlę wzmocni szyję i kark i zacznie kontrolować ruchy główki. W 1. miesiącu życia będzie żwawo machało nóżkami i rączkami.

Umożliwiaj mu to, zakładając luźne ubranka. Krępowanie ruchów źle wpływa na rozwój jego stawów biodrowych, które są zbudowane z chrząstki i mogą ulec odkształceniu. Ostrożnie unoś pupę malca podczas przewijania, a kładąc go na brzuszku, układaj mu nóżki w pozycji „żaby”.

Dobrze wiedzieć

POMÓŻ DZIECKU W ROZWIJANIU UMIEJĘTNOŚCI:

  • poznawczych – powieś karuzelkę nad łóżeczkiem, by dziecko mogło ćwiczyć wzrok i słuch, obserwując jej ruchy i słuchając melodii, którą wygrywa; otaczaj malca kolorami i różnymi fakturami, by poznawał otaczający go świat; masuj go i pozwalaj mu bawić się na macie edukacyjnej, aby kształtował się jego zmysł dotyku;
  • motorycznych – często kładź malucha na brzuszku, by podejmował próby podnoszenia główki – podczas tego treningu cały czas pilnuj go, bo może opaść buzią na materacyk i nie mieć siły na przekręcenie główki na bok, przez co straci dostęp powietrza;
  • komunikacyjnych – rozmawiaj z maluchem, gdy go ubierasz, przewijasz, mów mu, co robisz, nazywaj przedmioty – za jakiś czas zacznie ci „odpowiadać” w swoim języku; zawsze przychodź, gdy płacze, aby wiedział, że reagujesz na wysyłane przez niego sygnały;
  • społecznych – nachylaj się nad noworodkiem i rób do niego dziwne miny, sprawdź, czy cię naśladuje; często się do niego uśmiechaj, odpowiadaj na jego okrzyki czy próby głużenia, zachęcając go do nawiązywania relacji z tobą i otoczeniem.

Jak 4-tygodniowe niemowlę komunikuje się ze światem?

Gdy dziecko jest najedzone i w dobrym humorze, może wydawać różne dźwięki, które za jakiś czas przemienią się w głużenie. Ale głównym sposobem kontaktu noworodka ze światem jest jego płacz. W ten sposób okazuje emocje i daje rodzicom komunikat, że czegoś od nich potrzebuje. Łzami sygnalizuje głód, nudę, chęć przytulenia się, uczucie zimna czy zmęczenie. Kwili, gdy ma mokro lub gdy po prostu chce być blisko mamy. Dlatego na płacz noworodka zawsze należy reagować – bez obaw, na tym etapie go nie rozpieścisz. Uważnie obserwuj swojego maluszka, a na pewno nauczysz się rozpoznawać jego dziecięce potrzeby.

>> Jak zrozumieć język niemowląt?

Noworodek nie potrafi jeszcze nawiązywać kontaktu, a większość doby przesypia. Czas jego czuwania to jedzenie i chwile aktywności, kiedy to rozgląda się wokół siebie. Dziecko jest w stanie rozpoznać twoją twarz: twój widok sprawia, że czasem zaczyna machać rączkami i nóżkami, a słysząc twój głos, odwraca główkę. Może ci się wydawać, że dziecko się do ciebie śmieje, ale w tym wieku to dopiero grymas, który przygotowuje mięśnie twarzy do uśmiechu. Dowiedziono, że już dwudniowy noworodek próbuje naśladować mimikę twarzy mamy, co oznacza, że próbuje wchodzić z nią w interakcję, dlatego warto bawić się z nim w takie „papugowanie”.

Przeczytaj o kolejnym etapie życia dziecka, czyli jak rozwija się dwumiesięczne niemowlę>>.

4-tygodniowe dziecko: potrzeby

4-tygodniowe dziecko lubi leżeć na brzuszku. Ćwiczy wtedy prawidłowe napięcie mięśniowe, a jego brzuch jest naturalnie masowany, co zapobiega kolce. Ta pozycja wpływa korzystnie na rozwój stawów biodrowych. Łatwiej mu w niej poznawać świat, uczyć się kontrolować części ciała, a później raczkować. Dzięki niej lepiej rozwijają się połączenia między półkulami mózgu, a to ważne, by w przyszłości mieć lepszą koordynację ruchów, ładnie pisać, mieć dobrą koncentrację i być dobrym uczniem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Rozwój noworodka (tygodnie)
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza