4 tygodniowe niemowlę (noworodek). Rozwój dziecka w 1. miesiącu życia

2023-03-31 21:07

Rozwój 4-tygodniowego dziecka to komunikowanie się ze światem poprzez krzyk i płacz. Rodzice uczą się rozróżniać rodzaje dźwięków, aby spełnić potrzebę noworodka. W tym początkowym okresie należy pamiętać o układaniu dziecka na brzuchu. Jest to szczególnie ważne dla jego rozwoju.

Miesięczne dziecko
Autor: Getti Images 4 tygodniowe niemowlę (noworodek). Rozwój dziecka w 1. miesiącu życia

Umiejętności 4-tygodniowego dziecka polegają przede wszystkim na początkach komunikowania się ze światem, a jedyne co potrafi, aby ktoś je usłyszał to różna intonacja płaczu. To czas, gdy mama i dziecko uczą się siebie nawzajem i poznają. To czas, w którym tempo rozwoju noworodka — zarówno jego ciała, jak i mózg — rozwijają się z niebywałą szybkością.

Może nam się wydawać, że 4-tygodniowy noworodek przez te pierwsze tygodnie nie robi nic poza spaniem, jedzeniem i wypróżnianiem. W rzeczywistości to początek zmian w poznawaniu tego co go otacza. Zanim się obejrzymy, będzie wysoko podnosił główkę i reagował na nasz uśmiech.

Czytaj także: 19 genialnych porad dla niedoświadczonej mamy noworodka. Odtąd będzie ci łatwiej

Spis treści

  1. Co potrafi miesięczne dziecko?
  2. Rozwój miesięcznego dziecka — jak wspierać?
  3. Rozwój poznawczy 4-tygodniowego noworodka
  4. Rozwój motoryczny dziecka w czwartym tygodniu życia
  5. Jak 4-tygodniowe niemowlę komunikuje się ze światem?
  6. 4-tygodniowe dziecko: potrzeby
  7. 4-tygodniowy noworodek — wspieranie umiejętności
W co się bawić z niemowlęciem?

Co potrafi miesięczne dziecko?

Główka noworodka w 4. tygodniu życia zwrócona jest w jedną stronę – buzia opiera się na jednym policzku (zarówno, gdy dziecko leży na brzuszku, jak i na plecach). Ale niektóre noworodki potrafią już na moment unieść chwiejną główkę i ułożyć buzię na drugim policzku.

Gdy 4-tygodniowe dziecko czuwa, jego dłoń jest luźno zamknięta. Lecz jeśli dotkniesz wnętrza rączki, wszystkie paluszki i kciuk się zaciskają. Ten chwyt jest jeszcze czysto odruchowy – noworodek nie potrafi bowiem w pierwszym miesiącu życia w zamierzony sposób chwytać przedmiotów.

4-tygodniowe niemowlę potrafi także zatrzymywać już wzrok na twojej twarzy.

Rozwój miesięcznego dziecka — jak wspierać?

Badania specjalistów pokazują, że w ciągu pierwszych trzech miesięcy życia mózg dziecka zwiększa swoją objętość o 64 proc. To dzięki temu dziecko rozwija się intelektualnie i fizycznie. Co ciekawe, zarówno na jedno, jak i na drugie my – rodzice – mamy wpływ: możemy stymulować i wspierać rozwój dziecka.

Jak? Przede wszystkim poprzez wspólną aktywność i czułą opiekę nad maleństwem. Ale równie ważna jest prawidłowa dieta dziecka: to właśnie od ilości i jakości pożywienia, które dostaje od dnia narodzin, zależy nie tylko jego wzrost, waga czy możliwości fizyczne, ale i sprawność jego mózgu, układu nerwowego i zmysłów. Jak wygląda rozwój dziecka w 1. miesiącu życia?

Sprawdź: Jak mówić do dziecka, aby wspierać rozwój jego mowy?

Rozwój poznawczy 4-tygodniowego noworodka

Polega na coraz lepszym postrzeganiu, zapamiętywaniu i przetwarzaniu informacji. W proces ten zaangażowane są mózg oraz zmysły dziecka. Noworodek umie rozpoznać głos mamy i jej zapach. Na głośne dźwięki reaguje gwałtownym ruchem. Potrafi skupiać na chwilę wzrok, najchętniej na twojej twarzy, choć dobrze widzi ją tylko z odległości ok. 20 cm. Dalszy obraz jest rozmazany, chyba że ma kontrastowe barwy, które dziecko rozróżnia najlepiej.

Naukowcy zbadali, że pod koniec 1. miesiąca życia dziecko rozpoznaje przedmiot, który zobaczyło 2–3 sekundy wcześniej, ale natychmiast go zapomina. Na tym etapie rozwoju nie traktuje siebie jako odrębnej istoty: dla niego on i ty to jedno. Dlatego lepiej się rozwija, gdy jest blisko ciebie, czuje twój dotyk, ciepło i bicie twojego serca.

Rozwój motoryczny dziecka w czwartym tygodniu życia

Nowo narodzony maluszek nie panuje jeszcze nad swoim ciałem. Jego mięśnie są słabe, dlatego dziecko nie jest w stanie na razie nawet samodzielnie utrzymać główki w pionie. Ale z biegiem czasu niemowlę wzmocni szyję i kark i zacznie kontrolować ruchy główki. 4-tygodniowy noworodek będzie żwawo machał nóżkami i rączkami.

Umożliwiaj mu to, zakładając luźne ubranka. Krępowanie ruchów źle wpływa na rozwój miesięcznego dziecka, a w szczególności na jego stawy biodrowe, które są zbudowane z chrząstki i mogą ulec odkształceniu. Ostrożnie unoś pupę malca podczas przewijania, a kładąc go na brzuszku, układaj mu nóżki w pozycji „żaby”.

Jak 4-tygodniowe niemowlę komunikuje się ze światem?

Gdy 4-tygodniowy noworodek jest najedzony i w dobrym humorze, może wydawać różne dźwięki, które za jakiś czas przemienią się w głużenie. Ale głównym sposobem kontaktu ze światem jest płacz noworodka. W ten sposób okazuje emocje i daje rodzicom komunikat, że czegoś od nich potrzebuje.

Miesięczne dziecko łzami sygnalizuje głód, nudę, chęć przytulenia się, uczucie zimna czy zmęczenie. Kwili, gdy ma mokro lub gdy po prostu chce być blisko mamy. Dlatego na płacz noworodka zawsze należy reagować – bez obaw, na tym etapie go nie rozpieścisz.

Uważnie obserwuj swojego maluszka, a na pewno nauczysz się rozpoznawać jego dziecięce potrzeby.

Noworodek nie potrafi jeszcze nawiązywać kontaktu, a większość doby przesypia. Czas jego czuwania to jedzenie i chwile aktywności, kiedy to rozgląda się wokół siebie. Dziecko jest w stanie rozpoznać twoją twarz: twój widok sprawia, że czasem zaczyna machać rączkami i nóżkami, a słysząc twój głos, odwraca główkę.

Może ci się wydawać, że dziecko się do ciebie śmieje, ale w tym wieku to dopiero grymas, który przygotowuje mięśnie twarzy do uśmiechu. Dowiedziono, że już dwudniowy noworodek próbuje naśladować mimikę twarzy mamy, co oznacza, że próbuje wchodzić z nią w interakcję, dlatego warto bawić się z nim w takie „papugowanie”.

Czytaj także: Język niemowląt: jak interpretować mowę ciała noworodka?

Kolejna godzina marudzenia? Dlaczego niemowlę ciągle płacze i stęka?

4-tygodniowe dziecko: potrzeby

4-tygodniowy noworodek lubi leżeć na brzuszku. Ćwiczy wtedy prawidłowe napięcie mięśniowe, a jego brzuch jest naturalnie masowany, co zapobiega kolce.

Pozycja, w której miesięczne dziecko leży na brzuchu korzystnie na rozwój stawów biodrowych. Łatwiej mu w niej poznawać świat, uczyć się kontrolować części ciała, a później raczkować. Dzięki niej lepiej rozwijają się połączenia między półkulami mózgu, a to ważne, by w przyszłości mieć lepszą koordynację ruchów, ładnie pisać, mieć dobrą koncentrację i być dobrym uczniem.

Zobacz także: 2-miesięczne dziecko (niemowlę). Rozwój dziecka w 2. miesiącu życia

4-tygodniowy noworodek — wspieranie umiejętności

Wbrew pozorom już w pierwszym miesiącu życia możemy wspierać umiejętności noworodka, które zaprocentują w przyszłości.

Chcąc wesprzeć rozwój poznawczy dziecka, możemy: powiesić karuzelkę nad łóżeczkiem, by dziecko mogło ćwiczyć wzrok i słuch, obserwując jej ruchy i słuchając melodii, którą wygrywa; otaczaj malca kolorami i różnymi fakturami, by poznawał otaczający go świat; masuj go i pozwalaj mu bawić się na macie edukacyjnej, aby kształtował się jego zmysł dotyku.

Rozwój motoryczny wesprzemy: kładąc 4-tygodniowego noworodka na brzuszku, by podejmował próby podnoszenia główki. Podczas tego treningu cały czas pilnuj go, bo może opaść buzią na materacyk i nie mieć siły na przekręcenie główki na bok, przez co straci dostęp powietrza.

Rozwój umiejętności komunikacyjnych rozwiniemy, jeżeli będziemy z dzieckiem dużo rozmawiać. Wystarczy w tym okresie po prostu do niego mówić. Możemy to robić, gdy go ubieramy, przewijamy. Jeżeli nie wiesz o czym, to wystarczy mówić, co w danej chwili robimy i nazywać przedmioty.  Za jakiś czas zacznie ci „odpowiadać” w swoim języku. Pamiętaj także, aby zawsze przychodzić, gdy płacze. Dzięki temu wie, że reagujesz na wysyłane przez niego sygnały.

Rozwój umiejętności społecznych to przede wszystkim nachylanie się nad noworodkiem i robienie do niego dziwnych min. Sprawdź także, czy cię naśladuje. Często się do niego uśmiechaj, odpowiadaj na jego okrzyki czy próby głużenia, zachęcając go do nawiązywania relacji z tobą i otoczeniem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Rozwój noworodka (tygodnie)
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza