Ciąża

Ciąża to czas dużych zmian dla całej rodziny. Największe dotyczą organizmu kobiety, który zaczyna intensywnie pracować nad stworzeniem jednego z najpiękniejszych i najbardziej złożonych dzieł natury.

Brak miesiączki jest wyraźnym sygnałem wskazującym na pierwsze objawy ciąży. Przyczyną zatrzymania miesiączki są zmiany hormonalne, które wiążą się z wydzielaniem hormonu hCG (gonadotropiny kosmówkowej). Hormon ten zapoczątkowuje również produkcję progesteronu w jajnikach, która trwa do 8. tygodnia ciąży (potem tę funkcję przejmuje łożysko). …

Wiele kobiet robi to dla siebie, aby udokumentować najważniejsze w ich życiu okres oczekiwania na dziecko. Ale lekarze podkreślają, że dziennik ciąży śledzi postępy ciąży, objawy oraz odczucia przyszłej mamy. Dlatego w wielu wypadkach może pomóc w diagnozie i rozwiązywaniu problemów.
Bez względu na stan zdrowia i kondycję w ciąży, to jedno ćwiczenie może, a nawet musi wykonywać każda przyszła mama. Dlaczego? Bo pomoże jej kontrolować wypróżnianie, utrzymać prawidłową postawę ciała i... cieszyć się seksem. To tylko niektóre z zalet ćwiczenia, uznanego przez specjalistów za najistotniejszą aktywność dla kobiet w każdym wieku.
Pewni rodzice z Opola wymyślili dla swojej córki oryginalne imię. Ich propozycja jednak nie spodobała się kierownikowi USC, który postanowił poprosić Radę Języka Polskiego o opinię na jego temat.
To niszowe imię w całym 2021 roku zostało nadane w Polsce 340 razy. Co ciekawe, do niedawna kojarzone było wyłącznie jako imię męskie. Teraz może się to zmienić, bo Rada Języka Polskiego wydała przychylną opinię, co do tego, by było używane także przez przedstawicielki płci żeńskiej.
Dlaczego nienarodzone dzieci kopią? Dotąd uważano, że to rodzaj treningu mięśni maluszka, który w ten sposób przygotowuje się do funkcjonowania w świecie zewnętrznym. To wszystko prawda, ale nie jest to jedyne wytłumaczenie. Cel kopniaków w brzuchu mamy jest dużo bardziej złożony.
To, że jesteś w ciąży nie musi powstrzymywać cię od życia towarzyskiego i wyjść ze znajomymi. Nie ma przeszkód, byś w ciąży poszła na przyjęcie do znajomych, świąteczny obiad, sylwestra czy imprezę karnawałową. Oczywiście nie będziesz mogła bawić się w ten sam sposób i tak dużo jak przed ciążą. Jednak impreza w ciąży, raz na jakiś czas, jest dozwolona. Musisz tylko uważać, by nie przesadzić.
To, jak żyjesz będąc w ciąży, co jesz, jak się zachowujesz ma olbrzymi wpływ na przyszłe życie i charakter twojego dziecka. Niezwykłe odkrycia naukowców pokazują, że to, kim jesteśmy, nie zależy tylko od naszych genów, ale głównie od pierwszych 1000 dni naszego istnienia, czyli tego, co dzieje się z nami od poczęcia do drugiego roku życia.
Świąteczny czas jest niesamowicie klimatyczny. Będąc w ciąży, z widocznym już brzuszkiem po prostu "wypada" mieć zdjęcie na tle choinki. To niesamowita pamiątka. Jak wykonać piękne świąteczne zdjęcie ciążowe bez specjalnego sprzętu, czy umiejętności? Ta mama pokazuje, jakie to proste.
Najbliższe dni spędzisz prawdopodobnie głównie przy stole, czyli siedząc i jedząc. To polska tradycja, ale nie najlepsza. Długie siedzenie nie jest zdrowe dla nikogo, a zwłaszcza dla kobiety w ciąży. Dlatego w te święta przerwij tradycję i zamień siedzenie przy stole na rodzinny spacer po okolicy. Zobacz, dlaczego warto to zrobić.
Ciekawe i bardzo oryginalne imię dla dziewczynki, co roku zyskuje na coraz większej popularności. W 2021 roku wybrano je dla 118 córek. Imię ma hebrajskie korzenie i oznacza „moja rozkosz”. Charakteryzuje osobę uczuciową, wrażliwą, ale znającą swoje mocne strony.
Te włoskie imiona męskie to idealne propozycje dla polsko-włoskich rodzin, które oczekują na synka. Mogą się spodobać także rodzicom, którzy zamieszali we Włoszech lub zwyczajnie - miłośnikom pięknej Italii. Szukamy włoskich imion męskich - tych najpopularniejszych wśród Włochów, jak i tych, które dobrze wpiszą się w polską kulturę.
Imię to często kojarzy się z chłopczykiem o blond włosach i cwanym uśmiechu, który był małym rozrabiaką. W Polsce również wybieramy je dla swoich synków. W zestawieniu imion wybieranych dla chłopców w pierwszej połowie tego roku znajduje się ono w pierwszej 200.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Zdarza się, że niektóre kobiety obserwują u siebie plamienie, które często mylnie biorą za początek miesiączki z uwagi na to, że przypada 7-10 dni po owulacji. Jest to tak zwane krwawienie implantacyjne spowodowane zagnieżdżeniem się embrionu na ściance macicy.  W takiej sytuacji zawsze najlepiej jest wykonać test ciążowy z moczu, który wykrywa hormon hCG. Płytkowy test ciążowy można kupić bez recepty w każdym punkcie aptecznym. Kobiety, które zastanawiają się kiedy zrobić test ciążowy nie powinny spieszyć się z jego przeprowadzeniem. Wynik będzie miarodajny, gdy wykona się go nie wcześniej niż 8 dni po zbliżeniu. Jeśli będzie pozytywny – to znak, że należy udać się do ginekologa, który wykona badanie USG i postawi ostateczną diagnozę. Jakie są pierwsze objawy ciąży, oprócz braku miesiączki? Warto wiedzieć, że są kobiety, które przez pierwszy miesiąc nie odczuwają żadnych objawów sugerujących ciążę. Natomiast te, które mają nieregularne miesiączki mogą zacząć podejrzewać u siebie ciążę nawet po kilku miesiącach jej trwania. Większość kobiet odczuwa jednak szereg nieprzyjemnych dolegliwości ciążowych.
Najczęściej wymienia się:

  • powiększone i wrażliwe piersi -  stanowią skutek uboczny przemian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety. Często zdarza się, że sutki stają się ciemniejsze, a żyły na piersiach bardziej widoczne;
  • senność i zmęczenie – senność w ciąży jest odpowiedzią na gwałtowny wzrost progesteronu. Stopień odczuwania tych objawów zależy też od stanu emocjonalnego przyszłej matki (doświadczania przez nią stresu i niepokoju);
  • nudności i wymioty – mdłości w ciąży są najbardziej dokuczliwe w godzinach porannych lub wieczorem. Problem ten dotyka najczęściej kobiet, które są po raz pierwszy w ciąży;
  • grzybica pochwy i upławy w ciąży – za zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy w czasie ciąży również odpowiedzialne są hormony. Upławy w ciąży mogą trwać przez cały jej okres i dodatkowo zaostrzyć się w trzecim trymestrze. Upławy w okresie ciąży powinny być bezbarwne lub białawe o konsystencji śluzu. Jeśli staną się gęste i zaczną nieprzyjemnie pachnieć, a dodatkowo pojawi się pieczenie to znak, że należy zgłosić się do lekarza i wyleczyć infekcję. Przyczyną grzybicy pochwy w ciąży jest osłabiony układ immunologiczny oraz przekrwienie śluzówki ciężarnej;
  • zawroty głowy i omdlenia  - zawroty głowy zalicza się do najczęstszych wczesnych objawów ciąży. Podwyższenie poziomu hormonów wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych - dzięki temu krew sprawniej płynie do dziecka, lecz to z kolei wpływa na obniżenie ciśnienia krwi matki, które powoduje zawroty głowy i omdlenia;
  • częste oddawanie moczu – ucisk nad spojeniem łonowym i częste oddawanie moczu (również w nocy) zaczyna się później – ok. 6 tygodni po zapłodnieniu.

Objawy ciąży, choć nieprzyjemne, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia kobiety. Są wynikiem burzy hormonalnej zachodzącej w jej organizmie, który pracuje nad stworzeniem jak najlepszych warunków do rozwoju dziecka.