Ciąża

Ciąża to czas dużych zmian dla całej rodziny. Największe dotyczą organizmu kobiety, który zaczyna intensywnie pracować nad stworzeniem jednego z najpiękniejszych i najbardziej złożonych dzieł natury.

Brak miesiączki jest wyraźnym sygnałem wskazującym na pierwsze objawy ciąży. Przyczyną zatrzymania miesiączki są zmiany hormonalne, które wiążą się z wydzielaniem hormonu hCG (gonadotropiny kosmówkowej). Hormon ten zapoczątkowuje również produkcję progesteronu w jajnikach, która trwa do 8. tygodnia ciąży (potem tę funkcję przejmuje łożysko). …

Imiona naszych babć odeszły w niepamięć? Jedno z nich wciąż zajmuje miejsce na podium. Niestety, nie wszystkie imiona żeńskie, które królowały w latach 50., są tak chętnie wybierane. O niektórych rodzice zapomnieli, chociaż wiąże się z nimi wiele wspaniałych wspomnień.
"Ciąża to nie choroba" - pewnie dobrze znacie to powiedzenie. Z jednej strony to prawda, z drugiej jednak - często słyszymy je w negatywnym kontekście, np. gdy ciężarna prosi o przepuszczenie w kolejce. Tyle tylko, że nie jest to "jedynie" kulturalny zwyczaj. Dlaczego stanie w miejscu jest dla kobiet w ciąży tak męczące? Lekarka tłumaczy.
Czy wyobrażasz sobie 9 miesięcy ciąży, podczas których wymiotujesz niemal dzień w dzień? Dla tych mam wymioty ciążowe nie były zwykłymi porannymi mdłościami, które minęły wraz z zakończeniem pierwszego trymestru. Aż do porodu drżały o własne zdrowie i życie nienarodzonego dziecka.
Są słowa, które doskonale znamy, ale niekoniecznie łączymy je z imionami. To imię męskie kojarzymy z fikcyjną postacią, ale nie od razu. Przede wszystkim przypominamy sobie o nazwisku. A to przywodzi na myśl program z dzieciństwa, ale nie tylko. Wiesz już, o które imię dla chłopca chodzi?
Są imiona, które doskonale znamy, jednak niechętnie wybieramy je dla swoich dzieci. Znamy osoby, które je noszą, wiemy co oznacza i skąd pochodzi, jednak niekoniecznie uważamy je za to idealne dla naszego dziecka. Przykładem jest imię dla chłopca, któremu dziś się przyjrzymy.
Płaskie brzuchy po porodzie pokazywane w sieci cię dołują? Choć pozytywnie zazdrościmy mamom, które takie mają i je podziwiamy, to warto zdjąć z całej reszty presję. Ta mama będąca modelką mid size pokazała, jak zmieniało się jej ciało po ciąży. To kojący widok, bo właśnie tak ma większość z nas.
Pełne, ponętne usta to marzenie większości kobiet. Nie bez przyczyny tak dużą popularnością cieszą się zabiegi powiększania ust kwasem hialuronowym. Ale to nie jedyna metoda, by wydobyć objętość warg. Nawet nie wiesz, jak duże usta możesz mieć bez użycia igły. Sprawdź te masaże, ćwiczenia i maski.
Wybór imienia dla dziecka nie zawsze jest łatwym przedsięwzięciem. Rodzice mają różne metody, czasem w grę wchodzi i losowanie. Jeśli nie masz pomysłu, może spodobają ci się tzw. imiona złotego środka? Są dobrze znane, ale nie znajdziesz je wśród najpopularniejszych.
Są imiona, które dobrze znamy, jednak w ogóle nie kojarzą nam się z dziećmi. Łączymy je raczej z postaciami z podręczników, z osobami, o których każdy kiedyś słyszał. Ale gdy szukamy imienia dla dziecka, raczej nie bierzemy ich pod uwagę - bo chociaż znane, to nadal oryginalne i rzadkie.
Masz idealną cerę tylko TE nieznośne przebarwienia? Podpowiadamy, jak się ich pozbyć domowymi metodami. Te 3 maseczki wykonasz w domu, a produkty znajdziesz w kuchni. Co istotne, wszystkie są bezpieczne i możesz z nich bez ryzyka korzystać w trakcie ciąży i karmienia piersią.
To krótkie żeńskie imię nosi w Polsce ponad 50 tysięcy kobiet i dziewczynek, a jego popularność stale rośnie. Choć jest poza pierwszą dziesiątką w rankingach, podoba się wielu mamom. W ubiegłym roku otrzymało je 1565 dziewczynek.
Klasyczne imiona dla dzieci wracają do łask, jednak nie wszystkie cieszą się takim samym zainteresowaniem rodziców. Są imiona, które przed laty były popularne, a dziś są tymi zapomnianymi, nieliczni wybierają je dla swoich dzieci. Przykładem jest dawne imię męskie, któremu dziś się przyglądamy.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Zdarza się, że niektóre kobiety obserwują u siebie plamienie, które często mylnie biorą za początek miesiączki z uwagi na to, że przypada 7-10 dni po owulacji. Jest to tak zwane krwawienie implantacyjne spowodowane zagnieżdżeniem się embrionu na ściance macicy.  W takiej sytuacji zawsze najlepiej jest wykonać test ciążowy z moczu, który wykrywa hormon hCG. Płytkowy test ciążowy można kupić bez recepty w każdym punkcie aptecznym. Kobiety, które zastanawiają się kiedy zrobić test ciążowy nie powinny spieszyć się z jego przeprowadzeniem. Wynik będzie miarodajny, gdy wykona się go nie wcześniej niż 8 dni po zbliżeniu. Jeśli będzie pozytywny – to znak, że należy udać się do ginekologa, który wykona badanie USG i postawi ostateczną diagnozę. Jakie są pierwsze objawy ciąży, oprócz braku miesiączki? Warto wiedzieć, że są kobiety, które przez pierwszy miesiąc nie odczuwają żadnych objawów sugerujących ciążę. Natomiast te, które mają nieregularne miesiączki mogą zacząć podejrzewać u siebie ciążę nawet po kilku miesiącach jej trwania. Większość kobiet odczuwa jednak szereg nieprzyjemnych dolegliwości ciążowych.
Najczęściej wymienia się:

  • powiększone i wrażliwe piersi -  stanowią skutek uboczny przemian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety. Często zdarza się, że sutki stają się ciemniejsze, a żyły na piersiach bardziej widoczne;
  • senność i zmęczenie – senność w ciąży jest odpowiedzią na gwałtowny wzrost progesteronu. Stopień odczuwania tych objawów zależy też od stanu emocjonalnego przyszłej matki (doświadczania przez nią stresu i niepokoju);
  • nudności i wymioty – mdłości w ciąży są najbardziej dokuczliwe w godzinach porannych lub wieczorem. Problem ten dotyka najczęściej kobiet, które są po raz pierwszy w ciąży;
  • grzybica pochwy i upławy w ciąży – za zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy w czasie ciąży również odpowiedzialne są hormony. Upławy w ciąży mogą trwać przez cały jej okres i dodatkowo zaostrzyć się w trzecim trymestrze. Upławy w okresie ciąży powinny być bezbarwne lub białawe o konsystencji śluzu. Jeśli staną się gęste i zaczną nieprzyjemnie pachnieć, a dodatkowo pojawi się pieczenie to znak, że należy zgłosić się do lekarza i wyleczyć infekcję. Przyczyną grzybicy pochwy w ciąży jest osłabiony układ immunologiczny oraz przekrwienie śluzówki ciężarnej;
  • zawroty głowy i omdlenia  - zawroty głowy zalicza się do najczęstszych wczesnych objawów ciąży. Podwyższenie poziomu hormonów wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych - dzięki temu krew sprawniej płynie do dziecka, lecz to z kolei wpływa na obniżenie ciśnienia krwi matki, które powoduje zawroty głowy i omdlenia;
  • częste oddawanie moczu – ucisk nad spojeniem łonowym i częste oddawanie moczu (również w nocy) zaczyna się później – ok. 6 tygodni po zapłodnieniu.

Objawy ciąży, choć nieprzyjemne, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia kobiety. Są wynikiem burzy hormonalnej zachodzącej w jej organizmie, który pracuje nad stworzeniem jak najlepszych warunków do rozwoju dziecka.