Ciąża

Ciąża to czas dużych zmian dla całej rodziny. Największe dotyczą organizmu kobiety, który zaczyna intensywnie pracować nad stworzeniem jednego z najpiękniejszych i najbardziej złożonych dzieł natury.

Brak miesiączki jest wyraźnym sygnałem wskazującym na pierwsze objawy ciąży. Przyczyną zatrzymania miesiączki są zmiany hormonalne, które wiążą się z wydzielaniem hormonu hCG (gonadotropiny kosmówkowej). Hormon ten zapoczątkowuje również produkcję progesteronu w jajnikach, która trwa do 8. tygodnia ciąży (potem tę funkcję przejmuje łożysko). …

Imiona, które nosili nasi dziadkowie, wciąż są chętnie nadawane dzieciom, jednak nie wszystkie. Chociaż przed laty cieszyły się olbrzymią popularnością, dziś zostały przez rodziców skreślone, nie słyszymy ich na placach zabaw. A szkoda.
Choć w czasach PRL-u przeżywało prawdziwy renesans, dziś jest zupełnie zapomniane, a nawet uznawane za wyjątkowo obciachowe. Szkoda, bo to starosłowiańskie imię o długiej historii i pięknym znaczeniu. Oznacza osobę odważną, męską - prawdziwego wojownika.
Właściciele czworonożnych przyjaciół nierzadko szukając oryginalnych dla nich imion, sięgają po te ze świata ludzi, wybierając ich pełną lub zdrobniałą formę. Specjalnie dla was pod tym kątem prześledziliśmy ranking imion dla psów z 2023 roku i, o dziwo, odnaleźliśmy aż 20 takich typów. Co ciekawe jest wśród nich wiele krótkich imion, które są obecnie bardzo popularne.
Jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych? Skurcze przepowiadające są naturalną reakcją twojego organizmu i świadczą o przygotowaniu do porodu. Dopiero w ostatnich tygodniach ciąży zwiastują narodziny dziecka. 
Z imionami mamy różne skojarzenia, niektóre łączymy z bliskimi osobami, inne z bohaterami filmów, jeszcze inne przypominają o smaku ulubionych łakoci. I to do tej ostatniej grupy możemy zaliczyć imię, które kiedyś cieszyło się dużą popularnością. Dziś jednak coraz rzadziej jest wybierane przez rodziców, szukających imienia dla swojego dziecka.
To imię dla dziewczynki rodzice nadają bardzo rzadko. Jest dostojne, ma niezwykłe znaczenie i z pewnością sprawi, że dziecko wyróżni się w tłumie. Ci, którzy poszukują inspiracji oryginalnego imienia, powinni zainteresować się Celestyną.
Według imienników każde imię ma przypisane określone cechy i predyspozycje. Co ciekawe również w zwykłym codziennym życiu zauważamy pewne analogie w charakterze i zachowaniu osób noszących to samo imię. Musi więc być „coś na rzeczy”. Dziś za ustaleniami ezoteryków na tapet bierzemy imiona żeńskie, które zwiastują swoim posiadaczkom mądrość i inteligencję. Wbrew pozorom, jest ich całkiem sporo.
Popularnemu artyście właśnie urodziła się druga pociecha, o czym para poinformowała za pomocą mediów społecznościowych. Córeczka otrzymała oryginalne imiona.
Tego imienia nie znajdziemy na podium najpopularniejszych imion dla dzieci, nie znajduje się nawet w pierwszej dziesiątce. Ale wciąż jest tym, które nosi najwięcej kobiet w Polsce. Domyślacie się już, o które imię chodzi?
Okres w ciąży? To niemożliwe. A jednak na forach internetowych wątki na temat okresu w ciąży są pełne wpisów typu: „Miałam okres, a okazało się, że jestem w ciąży”. Czy podczas ciąży jest okres? Czy na początku ciąży można mieć okres? Sprawdzamy też, jak wygląda plamienie w ciąży zamiast okresu.
Ból brzucha i podbrzusza w ciąży to częsty objaw. Ból brzucha w ciąży szczególnie niepokoi przyszłe mamy. Przyczyny bólu brzucha i podbrzusza w ciąży mogą być jednak bardzo różne. Nie zawsze też oznaczają, że dzieje się coś niepokojącego. Zawsze jednak warto skonsultować te dolegliwości z lekarzem. Dowiedz się, jakie są najczęściej występujące przyczyny bólu brzucha i podbrzusza w ciąży.
Ból brzucha w ciąży może niepokoić. Warto jednak wiedzieć, że ból brzucha w ciąży pojawia się właściwie w każdym trymestrze i należy do najpopularniejszych dolegliwości ciążowych. Przyczyny bólu brzucha w poszczególnych tygodniach ciąży są zwykle fizjologiczne. Zdarza się jednak, że ból brzucha w ciąży oznacza kłopoty. Zobacz, co oznacza ból brzucha w pierwszym, drugim i trzecim trymestrze ciąży.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Zdarza się, że niektóre kobiety obserwują u siebie plamienie, które często mylnie biorą za początek miesiączki z uwagi na to, że przypada 7-10 dni po owulacji. Jest to tak zwane krwawienie implantacyjne spowodowane zagnieżdżeniem się embrionu na ściance macicy.  W takiej sytuacji zawsze najlepiej jest wykonać test ciążowy z moczu, który wykrywa hormon hCG. Płytkowy test ciążowy można kupić bez recepty w każdym punkcie aptecznym. Kobiety, które zastanawiają się kiedy zrobić test ciążowy nie powinny spieszyć się z jego przeprowadzeniem. Wynik będzie miarodajny, gdy wykona się go nie wcześniej niż 8 dni po zbliżeniu. Jeśli będzie pozytywny – to znak, że należy udać się do ginekologa, który wykona badanie USG i postawi ostateczną diagnozę. Jakie są pierwsze objawy ciąży, oprócz braku miesiączki? Warto wiedzieć, że są kobiety, które przez pierwszy miesiąc nie odczuwają żadnych objawów sugerujących ciążę. Natomiast te, które mają nieregularne miesiączki mogą zacząć podejrzewać u siebie ciążę nawet po kilku miesiącach jej trwania. Większość kobiet odczuwa jednak szereg nieprzyjemnych dolegliwości ciążowych.
Najczęściej wymienia się:

  • powiększone i wrażliwe piersi -  stanowią skutek uboczny przemian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety. Często zdarza się, że sutki stają się ciemniejsze, a żyły na piersiach bardziej widoczne;
  • senność i zmęczenie – senność w ciąży jest odpowiedzią na gwałtowny wzrost progesteronu. Stopień odczuwania tych objawów zależy też od stanu emocjonalnego przyszłej matki (doświadczania przez nią stresu i niepokoju);
  • nudności i wymioty – mdłości w ciąży są najbardziej dokuczliwe w godzinach porannych lub wieczorem. Problem ten dotyka najczęściej kobiet, które są po raz pierwszy w ciąży;
  • grzybica pochwy i upławy w ciąży – za zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy w czasie ciąży również odpowiedzialne są hormony. Upławy w ciąży mogą trwać przez cały jej okres i dodatkowo zaostrzyć się w trzecim trymestrze. Upławy w okresie ciąży powinny być bezbarwne lub białawe o konsystencji śluzu. Jeśli staną się gęste i zaczną nieprzyjemnie pachnieć, a dodatkowo pojawi się pieczenie to znak, że należy zgłosić się do lekarza i wyleczyć infekcję. Przyczyną grzybicy pochwy w ciąży jest osłabiony układ immunologiczny oraz przekrwienie śluzówki ciężarnej;
  • zawroty głowy i omdlenia  - zawroty głowy zalicza się do najczęstszych wczesnych objawów ciąży. Podwyższenie poziomu hormonów wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych - dzięki temu krew sprawniej płynie do dziecka, lecz to z kolei wpływa na obniżenie ciśnienia krwi matki, które powoduje zawroty głowy i omdlenia;
  • częste oddawanie moczu – ucisk nad spojeniem łonowym i częste oddawanie moczu (również w nocy) zaczyna się później – ok. 6 tygodni po zapłodnieniu.

Objawy ciąży, choć nieprzyjemne, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia kobiety. Są wynikiem burzy hormonalnej zachodzącej w jej organizmie, który pracuje nad stworzeniem jak najlepszych warunków do rozwoju dziecka.