Ciąża

Ciąża to czas dużych zmian dla całej rodziny. Największe dotyczą organizmu kobiety, który zaczyna intensywnie pracować nad stworzeniem jednego z najpiękniejszych i najbardziej złożonych dzieł natury.

Brak miesiączki jest wyraźnym sygnałem wskazującym na pierwsze objawy ciąży. Przyczyną zatrzymania miesiączki są zmiany hormonalne, które wiążą się z wydzielaniem hormonu hCG (gonadotropiny kosmówkowej). Hormon ten zapoczątkowuje również produkcję progesteronu w jajnikach, która trwa do 8. tygodnia ciąży (potem tę funkcję przejmuje łożysko). …

Wiele osób szukających idealnego imienia dla swojego dziecka, skupia się nie tylko na jego pełnej formie, ale też na możliwych zdrobnieniach. W codziennym życiu często zwracamy się do siebie przecież skróconymi formami imion. Oto imię, które w tym kontekście jest fenomenalne.
To jedno z najpopularniejszych imion na świecie. W Polsce ma wyjątkowo długą i piękną tradycję, zajmując 7. miejsce na liście najpopularniejszych imion. Nic dziwnego, że kalendarz pęka od dat jego imienin. Jest nawet jeden miesiąc, w którym można obchodzić je aż 14 razy. Najbardziej symboliczne są jednak imieniny przypadające 24 czerwca.
Wybierając imię dla dziecka kierujemy się różnymi kryteriami, jednym z nich jest dopasowanie do nazwiska. Postanowiłam się trochę pobawić. Sprawdziłam, jakie są najpopularniejsze nazwiska w Polsce i poprosiłam sztuczną inteligencję o pomoc. Jesteście ciekawe, co mi podpowiedziała?
Kadra na Euro 2024 stanie się inspiracją dla rodziców? Imiona dla dzieci wybieramy na wiele sposobów, kto wie, może dzięki strzelcowi gola z Holandią, w naszym kraju pojawi się więcej Adamów? A może to selekcjoner rozpocznie nowy trend i imię Michał wybije się w rankingach najpopularniejszych imion?
Moda na imiona zmienia się co mniej więcej 5-10 lat. Nic więc dziwnego, że można z imienia wprost wróżyć wiek danej osoby. To dziewczęce imię była wyjątkowo modne w latach 90.. Wtedy było synonimem nowoczesności i nietuzinkowości. Mało kto jednak wie, że jego znaczenie może być obraźliwe.
W bazie PESEL zajmuje aktualnie 22. miejsce wśród imion żeńskich. W ostatnich latach jest jednak znacznie rzadziej wybierane dla małych dziewczynek, niż miało to miejsce w latach 70. i 80. Mimo to przewidujemy, że moda na to imię powróci i to niebawem. Ma bowiem ono wszystko, czego rodzice oczekują od dobrego imienia.
Imiona unisex, czyli takie, które mogą nosić zarówno kobiety jak i mężczyźni, w Polsce nadaje się dosyć rzadko. W przypadku tego imienia, choć kończy się na literę -a, można nadać je również chłopcu. W ubiegłym roku otrzymało je blisko tysiąc dzieci.
Imiona naszych babć odeszły w niepamięć? Jedno z nich wciąż zajmuje miejsce na podium. Niestety, nie wszystkie imiona żeńskie, które królowały w latach 50., są tak chętnie wybierane. O niektórych rodzice zapomnieli, chociaż wiąże się z nimi wiele wspaniałych wspomnień.
"Ciąża to nie choroba" - pewnie dobrze znacie to powiedzenie. Z jednej strony to prawda, z drugiej jednak - często słyszymy je w negatywnym kontekście, np. gdy ciężarna prosi o przepuszczenie w kolejce. Tyle tylko, że nie jest to "jedynie" kulturalny zwyczaj. Dlaczego stanie w miejscu jest dla kobiet w ciąży tak męczące? Lekarka tłumaczy.
Czy wyobrażasz sobie 9 miesięcy ciąży, podczas których wymiotujesz niemal dzień w dzień? Dla tych mam wymioty ciążowe nie były zwykłymi porannymi mdłościami, które minęły wraz z zakończeniem pierwszego trymestru. Aż do porodu drżały o własne zdrowie i życie nienarodzonego dziecka.
Są słowa, które doskonale znamy, ale niekoniecznie łączymy je z imionami. To imię męskie kojarzymy z fikcyjną postacią, ale nie od razu. Przede wszystkim przypominamy sobie o nazwisku. A to przywodzi na myśl program z dzieciństwa, ale nie tylko. Wiesz już, o które imię dla chłopca chodzi?
Są imiona, które doskonale znamy, jednak niechętnie wybieramy je dla swoich dzieci. Znamy osoby, które je noszą, wiemy co oznacza i skąd pochodzi, jednak niekoniecznie uważamy je za to idealne dla naszego dziecka. Przykładem jest imię dla chłopca, któremu dziś się przyjrzymy.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Zdarza się, że niektóre kobiety obserwują u siebie plamienie, które często mylnie biorą za początek miesiączki z uwagi na to, że przypada 7-10 dni po owulacji. Jest to tak zwane krwawienie implantacyjne spowodowane zagnieżdżeniem się embrionu na ściance macicy.  W takiej sytuacji zawsze najlepiej jest wykonać test ciążowy z moczu, który wykrywa hormon hCG. Płytkowy test ciążowy można kupić bez recepty w każdym punkcie aptecznym. Kobiety, które zastanawiają się kiedy zrobić test ciążowy nie powinny spieszyć się z jego przeprowadzeniem. Wynik będzie miarodajny, gdy wykona się go nie wcześniej niż 8 dni po zbliżeniu. Jeśli będzie pozytywny – to znak, że należy udać się do ginekologa, który wykona badanie USG i postawi ostateczną diagnozę. Jakie są pierwsze objawy ciąży, oprócz braku miesiączki? Warto wiedzieć, że są kobiety, które przez pierwszy miesiąc nie odczuwają żadnych objawów sugerujących ciążę. Natomiast te, które mają nieregularne miesiączki mogą zacząć podejrzewać u siebie ciążę nawet po kilku miesiącach jej trwania. Większość kobiet odczuwa jednak szereg nieprzyjemnych dolegliwości ciążowych.
Najczęściej wymienia się:

  • powiększone i wrażliwe piersi -  stanowią skutek uboczny przemian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety. Często zdarza się, że sutki stają się ciemniejsze, a żyły na piersiach bardziej widoczne;
  • senność i zmęczenie – senność w ciąży jest odpowiedzią na gwałtowny wzrost progesteronu. Stopień odczuwania tych objawów zależy też od stanu emocjonalnego przyszłej matki (doświadczania przez nią stresu i niepokoju);
  • nudności i wymioty – mdłości w ciąży są najbardziej dokuczliwe w godzinach porannych lub wieczorem. Problem ten dotyka najczęściej kobiet, które są po raz pierwszy w ciąży;
  • grzybica pochwy i upławy w ciąży – za zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy w czasie ciąży również odpowiedzialne są hormony. Upławy w ciąży mogą trwać przez cały jej okres i dodatkowo zaostrzyć się w trzecim trymestrze. Upławy w okresie ciąży powinny być bezbarwne lub białawe o konsystencji śluzu. Jeśli staną się gęste i zaczną nieprzyjemnie pachnieć, a dodatkowo pojawi się pieczenie to znak, że należy zgłosić się do lekarza i wyleczyć infekcję. Przyczyną grzybicy pochwy w ciąży jest osłabiony układ immunologiczny oraz przekrwienie śluzówki ciężarnej;
  • zawroty głowy i omdlenia  - zawroty głowy zalicza się do najczęstszych wczesnych objawów ciąży. Podwyższenie poziomu hormonów wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych - dzięki temu krew sprawniej płynie do dziecka, lecz to z kolei wpływa na obniżenie ciśnienia krwi matki, które powoduje zawroty głowy i omdlenia;
  • częste oddawanie moczu – ucisk nad spojeniem łonowym i częste oddawanie moczu (również w nocy) zaczyna się później – ok. 6 tygodni po zapłodnieniu.

Objawy ciąży, choć nieprzyjemne, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia kobiety. Są wynikiem burzy hormonalnej zachodzącej w jej organizmie, który pracuje nad stworzeniem jak najlepszych warunków do rozwoju dziecka.