Ciąża

Wszystko o ciąży - co powinna wiedzieć kobieta w ciąży

Ciąża to czas dużych zmian dla całej rodziny. Największe dotyczą organizmu kobiety, który zaczyna intensywnie pracować nad stworzeniem jednego z najpiękniejszych i najbardziej złożonych dzieł natury.

Brak miesiączki jest wyraźnym sygnałem wskazującym na pierwsze objawy ciąży. Przyczyną zatrzymania miesiączki są zmiany hormonalne, które wiążą się z wydzielaniem hormonu hCG (gonadotropiny kosmówkowej). Hormon ten zapoczątkowuje również produkcję progesteronu w jajnikach, która …

To piękne, krótkie imię męskie, które wszystkim kojarzy się z Biblią, kilka lat temu przeżywało prawdziwy renesans. Od 2019 roku traci jednak sukcesywnie na swojej popularności. W minionym roku było daleko poza pierwszą dziesiątką rankingu najpopularniejszych imion męskich nadawanych w Polsce. To niewątpliwie dobra wiadomość dla miłośników tego imienia.
Czy wiedziałaś, że od 28 tygodnia ciąży nie powinnaś spać na plecach? A może lubisz tę pozycję i teraz zastanawiasz się, dlaczego jest ci nagle tak niewygodnie? Ratowniczka medyczna wyjaśnia, dlaczego w ciąży należy zrezygnować z leżenia na plecach. Wystarczy obejrzeć krótką demonstrację, aby zrezygnować z tej pozycji do czasu rozwiązania.
Gwiezdne dzieci, to nie to samo co tęczowe. Pomylenie tych pojęć mogłoby bardzo zranić matkę, która doświadczyła poronienia. Obydwa te terminy wiążą się ze stratą dziecka, jednak znaczą zupełnie co innego. Kim są gwiezdne dzieci i czym różnią się od tęczowych dzieci?
Zaparcia w ciąży to jedne z najbardziej dających się we znaki ciążowych dolegliwości trawiennych. Sprawdź, co brać na zatwardzenia w ciąży i dowiedz się, czy czopki glicerynowe i leki na przeczyszczenie to dobry pomysł na rozwiązanie tego problemu.
W 2021 roku imię to niespodziewanie wpadło do pierwszej dziesiątki rankingu najczęściej nadawanych imion męskich w Polsce. Wcześniej wybierano je raczej sporadycznie i uznawano za jedno z rzadszych. Jednak jego prosta forma i piękne znaczenie szybko skradły serca rodziców.
34-letnia Justyna zmarła na skutek sepsy. Kobieta była w 5. miesiącu ciąży, kiedy jej płód obumarł. Lekarze zwlekali z wykonaniem cesarskiego cięcia, licząc na to, że kobieta urodzi martwy płód naturalnie. Ostatecznie w trybie pilnym wykonano cięcie, ale życia kobiety nie udało się już uratować. 34-latka osierociła dwóch synów.
Bez niej płód nie mógłby się rozwijać. Dostarcza mu pożywienia i tlenu. Poznaj 8 niezwykłych faktów o pępowinie i zobacz, jak naprawdę wygląda sznur, który przez dziewięć miesięcy łączy ciebie i dziecko.
Ola Żebrowska pod koniec lipca tego roku urodziła swoje czwarte dziecko. Do trzech synów: Franciszka, Henryka i Feliksa, tym razem dołączyła córeczka. Swój kolejny poród influencerka postanowiła wykorzystać do wyrażenia zdania na bardzo ważny temat - samoakceptacji. Na swoim instagramowym profilu zamieściła bardzo odważne zdjęcie swojego ciała po porodzie, wysyłając w świat ważne przesłanie.
Imię to od kilku lat pięło się na liście najpopularniejszych imion żeńskich nadawanych w naszym kraju, ale dopiero niedawno wskoczyło do czołówki. Kiedyś nie było samodzielnym imieniem, ale stanowiło zdrobnienie innego imienia. W szybkim czasie stało się jednak bardziej popularne do swojego pierwowzoru.
Już niedługo Krzysztof Ibisz po raz trzeci zostanie tatą. Mimo iż jest już doświadczonym rodzicem, nie spoczywa na laurach, ale rzetelnie przygotowuje się na przyjście najmłodszej pociechy na świat. Wraz z żoną uczęszcza na zajęcia do szkoły rodzenia, a teraz zapisał się także na ważny kurs w szpitalu. Z tej okazji wystosował też apel do wszystkich rodziców.
Jesteś w wymarzonej ciąży, a coraz bardziej się wszystkiego obawiasz? Lęk odbiera ci radość z bycia w ciąży? Wciąż słyszysz, że czegoś ci nie wolno, że czegoś nie powinnaś robić lub jeść? Martwisz się, że możesz zaszkodzić dziecku? Sprawdzamy najczęstsze lęki w ciąży i wyjaśniamy, czy jest się czego bać.
Nie bez podstaw można nazwać je najpiękniejszym imieniem żeńskim w Polsce, bo od 2015 roku nieprzerwanie zajmuje pierwsze miejsce w rankingu najczęściej nadawanych imion w naszym kraju. W minionym roku to wyjątkowe imię otrzymało aż 6562 dziewczynek.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Zdarza się, że niektóre kobiety obserwują u siebie plamienie, które często mylnie biorą za początek miesiączki z uwagi na to, że przypada 7-10 dni po owulacji. Jest to tak zwane krwawienie implantacyjne spowodowane zagnieżdżeniem się embrionu na ściance macicy.  W takiej sytuacji zawsze najlepiej jest wykonać test ciążowy z moczu, który wykrywa hormon hCG. Płytkowy test ciążowy można kupić bez recepty w każdym punkcie aptecznym. Kobiety, które zastanawiają się kiedy zrobić test ciążowy nie powinny spieszyć się z jego przeprowadzeniem. Wynik będzie miarodajny, gdy wykona się go nie wcześniej niż 8 dni po zbliżeniu. Jeśli będzie pozytywny – to znak, że należy udać się do ginekologa, który wykona badanie USG i postawi ostateczną diagnozę. Jakie są pierwsze objawy ciąży, oprócz braku miesiączki? Warto wiedzieć, że są kobiety, które przez pierwszy miesiąc nie odczuwają żadnych objawów sugerujących ciążę. Natomiast te, które mają nieregularne miesiączki mogą zacząć podejrzewać u siebie ciążę nawet po kilku miesiącach jej trwania. Większość kobiet odczuwa jednak szereg nieprzyjemnych dolegliwości ciążowych.
Najczęściej wymienia się:

  • powiększone i wrażliwe piersi -  stanowią skutek uboczny przemian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety. Często zdarza się, że sutki stają się ciemniejsze, a żyły na piersiach bardziej widoczne;
  • senność i zmęczenie – senność w ciąży jest odpowiedzią na gwałtowny wzrost progesteronu. Stopień odczuwania tych objawów zależy też od stanu emocjonalnego przyszłej matki (doświadczania przez nią stresu i niepokoju);
  • nudności i wymioty – mdłości w ciąży są najbardziej dokuczliwe w godzinach porannych lub wieczorem. Problem ten dotyka najczęściej kobiet, które są po raz pierwszy w ciąży;
  • grzybica pochwy i upławy w ciąży – za zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy w czasie ciąży również odpowiedzialne są hormony. Upławy w ciąży mogą trwać przez cały jej okres i dodatkowo zaostrzyć się w trzecim trymestrze. Upławy w okresie ciąży powinny być bezbarwne lub białawe o konsystencji śluzu. Jeśli staną się gęste i zaczną nieprzyjemnie pachnieć, a dodatkowo pojawi się pieczenie to znak, że należy zgłosić się do lekarza i wyleczyć infekcję. Przyczyną grzybicy pochwy w ciąży jest osłabiony układ immunologiczny oraz przekrwienie śluzówki ciężarnej;
  • zawroty głowy i omdlenia  - zawroty głowy zalicza się do najczęstszych wczesnych objawów ciąży. Podwyższenie poziomu hormonów wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych - dzięki temu krew sprawniej płynie do dziecka, lecz to z kolei wpływa na obniżenie ciśnienia krwi matki, które powoduje zawroty głowy i omdlenia;
  • częste oddawanie moczu – ucisk nad spojeniem łonowym i częste oddawanie moczu (również w nocy) zaczyna się później – ok. 6 tygodni po zapłodnieniu.

Objawy ciąży, choć nieprzyjemne, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia kobiety. Są wynikiem burzy hormonalnej zachodzącej w jej organizmie, który pracuje nad stworzeniem jak najlepszych warunków do rozwoju dziecka.