Ciąża

Wszystko o ciąży - co powinna wiedzieć kobieta w ciąży

Ciąża to czas dużych zmian dla całej rodziny. Największe dotyczą organizmu kobiety, który zaczyna intensywnie pracować nad stworzeniem jednego z najpiękniejszych i najbardziej złożonych dzieł natury.

Brak miesiączki jest wyraźnym sygnałem wskazującym na pierwsze objawy ciąży. Przyczyną zatrzymania miesiączki są zmiany hormonalne, które wiążą się z wydzielaniem hormonu hCG (gonadotropiny kosmówkowej). Hormon ten zapoczątkowuje również produkcję progesteronu w jajnikach, która …

Powikłania po grypie w ciąży mogą bardzo niebezpieczne. Czasami zdarza się, że po grypie w ciąży dochodzi do zapalenia płuc, zatok, mięśnia sercowego czy opon mózgowo-rdzeniowych. Sprawdź, jak można zmniejszyć ryzyko powikłań po grypie w ciąży.
Pojawia się nagle i bywa niemałym zaskoczeniem dla przyszłych mam. Ciemna kreska na brzuchu to niemal symbol ciąży, który jeszcze długo po porodzie bywa jej pamiątką.  Skąd się bierze linea negra i co oznacza?
Pierwszeństwo w ciąży to prawo, z którego bez wahania powinnaś korzystać w swoim stanie. Będąc w ciąży, wykonujesz przecież bardzo ważne zadanie: twój organizm „tworzy” nowego człowieka, karmi go i nosi przez okrągłą dobę. Od tej pracy twoje ciało nie ma urlopu, dlatego przywileje po prostu ci się należą!
Z opowieści innych, z filmów, książek, poradników, wiemy o tym, że ciężarne mają zachcianki, że muszą często korzystać z toalety i że mają poranne mdłości. Ale niektóre efekty uboczne ciąży zaskakują - nie mówi się o nich, albo rzadko wspomina. Sprawdź co zaskoczyło w ciąży 9 z prawdziwych mam, które zapytaliśmy o opinię.
"Jak będzie wyglądać moje dziecko?" - który rodzic się nad tym nie zastanawia? Bez problemu możemy to sprawdzić. Czy jednak te obrazy mają przełożenie na rzeczywisty wygląd dziecka? Porównujemy zdjęcia z USG 3D, 4D i 5D do wyglądu tego samego dziecka po narodzinach.
Kwiatowe imiona dla dziewczynek przywołują dobre skojarzenia. Kwiaty są piękne, pachnące i kojarzą się z najwspanialszą porą roku - wiosną. Zobacz galerię kwiatów i roślin, które są inspiracją dla damskich imion. Jakie znaczenie mają kwiatowe imiona?
Jak szybko po porodzie można zajść w kolejną ciążę? Kiedy możesz bezpiecznie zacząć starać się o drugie dziecko? Kolejna ciąża w czasie krótszym niż rok nie jest wskazana. Dlaczego?
15 października to obchodzony na całym świecie Dzień Dziecka Utraconego. Śmierci dziecka przed narodzinami doświadcza ogromna liczba kobiet - szacuje się, że tak kończy się jedna na 2,5 tysiąca ciąż. Wsparcie rodziny i otoczenia w tej trudnej sytuacji potrzebuje każda z nich.
Niskie ciśnienie w ciąży, w przeciwieństwie do wysokiego nie jest groźne, ale odbiera przyszłej mamie siły. Czy niskie ciśnienie tętnicze trzeba leczyć, co obniża ciśnienie i czy można je jakoś podwyższyć?
Ciąża heterotopowa to taka ciąża, w której u przyszłej mamy jeden zarodek prawidłowo zagnieździł się w obrębie macicy, a drugi - umiejscowiony jest w innej, nieprawidłowej lokalizacji. Jak rozpoznać i leczyć ciążę heterotopową?
Dobry sen w ciąży może okazać się nie lada wyzwaniem. O ile w pierwszym trymestrze kobiety nie odczuwają jeszcze większych zmian, o tyle bezsenność i powiększający się brzuszek dają się we znaki w kolejnych miesiącach. Jak w takim razie radzić sobie w czasie ciąży oraz jaka pozycja będzie najlepsza dla przyszłej mamy i bezpieczna dla maluszka?
Na pewno słyszałaś, że w ciąży nie powinno się spać na plecach, bo może to „zaszkodzić” dziecku. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Przecież w nocy zmieniamy pozycję zupełnie nieświadomie. Jak więc czuwać nad prawidłowym ułożeniem ciała w czasie snu i czy w ogóle trzeba to robić? Czy spanie na plecach zagraża nienarodzonemu dziecku?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Zdarza się, że niektóre kobiety obserwują u siebie plamienie, które często mylnie biorą za początek miesiączki z uwagi na to, że przypada 7-10 dni po owulacji. Jest to tak zwane krwawienie implantacyjne spowodowane zagnieżdżeniem się embrionu na ściance macicy.  W takiej sytuacji zawsze najlepiej jest wykonać test ciążowy z moczu, który wykrywa hormon hCG. Płytkowy test ciążowy można kupić bez recepty w każdym punkcie aptecznym. Kobiety, które zastanawiają się kiedy zrobić test ciążowy nie powinny spieszyć się z jego przeprowadzeniem. Wynik będzie miarodajny, gdy wykona się go nie wcześniej niż 8 dni po zbliżeniu. Jeśli będzie pozytywny – to znak, że należy udać się do ginekologa, który wykona badanie USG i postawi ostateczną diagnozę. Jakie są pierwsze objawy ciąży, oprócz braku miesiączki? Warto wiedzieć, że są kobiety, które przez pierwszy miesiąc nie odczuwają żadnych objawów sugerujących ciążę. Natomiast te, które mają nieregularne miesiączki mogą zacząć podejrzewać u siebie ciążę nawet po kilku miesiącach jej trwania. Większość kobiet odczuwa jednak szereg nieprzyjemnych dolegliwości ciążowych.
Najczęściej wymienia się:

  • powiększone i wrażliwe piersi -  stanowią skutek uboczny przemian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety. Często zdarza się, że sutki stają się ciemniejsze, a żyły na piersiach bardziej widoczne;
  • senność i zmęczenie – senność w ciąży jest odpowiedzią na gwałtowny wzrost progesteronu. Stopień odczuwania tych objawów zależy też od stanu emocjonalnego przyszłej matki (doświadczania przez nią stresu i niepokoju);
  • nudności i wymioty – mdłości w ciąży są najbardziej dokuczliwe w godzinach porannych lub wieczorem. Problem ten dotyka najczęściej kobiet, które są po raz pierwszy w ciąży;
  • grzybica pochwy i upławy w ciąży – za zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy w czasie ciąży również odpowiedzialne są hormony. Upławy w ciąży mogą trwać przez cały jej okres i dodatkowo zaostrzyć się w trzecim trymestrze. Upławy w okresie ciąży powinny być bezbarwne lub białawe o konsystencji śluzu. Jeśli staną się gęste i zaczną nieprzyjemnie pachnieć, a dodatkowo pojawi się pieczenie to znak, że należy zgłosić się do lekarza i wyleczyć infekcję. Przyczyną grzybicy pochwy w ciąży jest osłabiony układ immunologiczny oraz przekrwienie śluzówki ciężarnej;
  • zawroty głowy i omdlenia  - zawroty głowy zalicza się do najczęstszych wczesnych objawów ciąży. Podwyższenie poziomu hormonów wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych - dzięki temu krew sprawniej płynie do dziecka, lecz to z kolei wpływa na obniżenie ciśnienia krwi matki, które powoduje zawroty głowy i omdlenia;
  • częste oddawanie moczu – ucisk nad spojeniem łonowym i częste oddawanie moczu (również w nocy) zaczyna się później – ok. 6 tygodni po zapłodnieniu.

Objawy ciąży, choć nieprzyjemne, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia kobiety. Są wynikiem burzy hormonalnej zachodzącej w jej organizmie, który pracuje nad stworzeniem jak najlepszych warunków do rozwoju dziecka.