Ciąża

Wszystko o ciąży - co powinna wiedzieć kobieta w ciąży

Ciąża to czas dużych zmian dla całej rodziny. Największe dotyczą organizmu kobiety, który zaczyna intensywnie pracować nad stworzeniem jednego z najpiękniejszych i najbardziej złożonych dzieł natury.

Brak miesiączki jest wyraźnym sygnałem wskazującym na pierwsze objawy ciąży. Przyczyną zatrzymania miesiączki są zmiany hormonalne, które wiążą się z wydzielaniem hormonu hCG (gonadotropiny kosmówkowej). Hormon ten zapoczątkowuje również produkcję progesteronu w jajnikach, która …

Imię to od kilku lat pięło się na liście najpopularniejszych imion żeńskich nadawanych w naszym kraju, ale dopiero niedawno wskoczyło do czołówki. Kiedyś nie było samodzielnym imieniem, ale stanowiło zdrobnienie innego imienia. W szybkim czasie stało się jednak bardziej popularne do swojego pierwowzoru.
Już niedługo Krzysztof Ibisz po raz trzeci zostanie tatą. Mimo iż jest już doświadczonym rodzicem, nie spoczywa na laurach, ale rzetelnie przygotowuje się na przyjście najmłodszej pociechy na świat. Wraz z żoną uczęszcza na zajęcia do szkoły rodzenia, a teraz zapisał się także na ważny kurs w szpitalu. Z tej okazji wystosował też apel do wszystkich rodziców.
Jesteś w wymarzonej ciąży, a coraz bardziej się wszystkiego obawiasz? Lęk odbiera ci radość z bycia w ciąży? Wciąż słyszysz, że czegoś ci nie wolno, że czegoś nie powinnaś robić lub jeść? Martwisz się, że możesz zaszkodzić dziecku? Sprawdzamy najczęstsze lęki w ciąży i wyjaśniamy, czy jest się czego bać.
Nie bez podstaw można nazwać je najpiękniejszym imieniem żeńskim w Polsce, bo od 2015 roku nieprzerwanie zajmuje pierwsze miejsce w rankingu najczęściej nadawanych imion w naszym kraju. W minionym roku to wyjątkowe imię otrzymało aż 6562 dziewczynek.
Leki zawierające ibuprofen zażywne od 20. tygodnia ciąży mogą powodować małowodzie wynikające z dysfunkcji nerek płodu oraz zwężenie przewodu tętniczego w sercu płodu. Dlatego PRAC zalecił zmianę treści ulotek dołączanych do leków, by pacjentki w ciąży były świadome ryzyka, jakie niesie ze sobą leczenie ibuprofenem.
Marta Paszkin w najnowszym poście na Instagramie postanowiła odnieść się do informacji, którą podał jeden z portali internetowych. Informował on, że jej mąż Paweł Bodzianny miał rzekomo obawiać się, że Marta (35 lat) jest za stara na dziecko. "Rolniczka" zapytała męża wprost, co o tym myśli, przy okazji poruszyła też ważną kwestię.
Modelka właśnie pochwaliła się w mediach społecznościowych pięknymi ciążowymi krągłościami. Wraz z mężem Johnem Legendem wychowuje już dwójkę pociech. Dwa lata temu para doświadczyła jednak wielkiej tragedii – straciła synka. Teraz z ufnością oczekuje na poród tęczowego maleństwa. „Radość ponownie zagościła w naszym domu”- przyznaje Chrissy.
Lara Gessler podzieliła się kadrami z wyjątkowej sesji ciążowej. Piękne i odważne ujęcia na łonie natury zachwyciły jej obserwatorki na Instagramie. „Dla takiej sesji mogłabym być trzeci raz w ciąży” – napisała jedna z nich.
Piersi w ciąży na początku mogą być bardzo drażliwe - tkliwość piersi to normalny objaw ciążowy, podobnie, jak ich późniejsze powiększanie się. O piersi warto dbać przez całą ciążę, aby były jędrne, bez rozstępów. Jak zmieniają się piersi w ciąży i jak o nie dbać, aby zmiany te nie wpłynęły na ich wygląd?
Pragnienie potomstwa jest czasem tak silne, że zaćmiewa mózg. Dlatego robimy dziwne lub szalone rzeczy. Oto najbardziej zaskakujące rzeczy, które nie pomogą zajść w ciążę i takie, które - o dziwo! - mogą to ułatwić.
Krwawienie implantacyjne to wczesny objaw ciąży, który wskazuje na zagnieżdżenie się zarodka w macicy, jednak nie występuje u każdej kobiety spodziewającej się dziecka. Przeczytaj albo posłuchaj, jakie są przyczyny krwawienia implantacyjnego w ciąży, jakie są jego objawy i jak je odróżnić od miesiączki.
Ból brzucha na początku ciąży w pierwszym trymestrze jest normalnym objawem i często traktowany jest jako jedna z pierwszych oznak ciąży. Niestety, ból brzucha na początku ciąży może być też zwiastunem problemów. Co może oznaczać ból brzucha w ciąży jak przed okresem?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Zdarza się, że niektóre kobiety obserwują u siebie plamienie, które często mylnie biorą za początek miesiączki z uwagi na to, że przypada 7-10 dni po owulacji. Jest to tak zwane krwawienie implantacyjne spowodowane zagnieżdżeniem się embrionu na ściance macicy.  W takiej sytuacji zawsze najlepiej jest wykonać test ciążowy z moczu, który wykrywa hormon hCG. Płytkowy test ciążowy można kupić bez recepty w każdym punkcie aptecznym. Kobiety, które zastanawiają się kiedy zrobić test ciążowy nie powinny spieszyć się z jego przeprowadzeniem. Wynik będzie miarodajny, gdy wykona się go nie wcześniej niż 8 dni po zbliżeniu. Jeśli będzie pozytywny – to znak, że należy udać się do ginekologa, który wykona badanie USG i postawi ostateczną diagnozę. Jakie są pierwsze objawy ciąży, oprócz braku miesiączki? Warto wiedzieć, że są kobiety, które przez pierwszy miesiąc nie odczuwają żadnych objawów sugerujących ciążę. Natomiast te, które mają nieregularne miesiączki mogą zacząć podejrzewać u siebie ciążę nawet po kilku miesiącach jej trwania. Większość kobiet odczuwa jednak szereg nieprzyjemnych dolegliwości ciążowych.
Najczęściej wymienia się:

  • powiększone i wrażliwe piersi -  stanowią skutek uboczny przemian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety. Często zdarza się, że sutki stają się ciemniejsze, a żyły na piersiach bardziej widoczne;
  • senność i zmęczenie – senność w ciąży jest odpowiedzią na gwałtowny wzrost progesteronu. Stopień odczuwania tych objawów zależy też od stanu emocjonalnego przyszłej matki (doświadczania przez nią stresu i niepokoju);
  • nudności i wymioty – mdłości w ciąży są najbardziej dokuczliwe w godzinach porannych lub wieczorem. Problem ten dotyka najczęściej kobiet, które są po raz pierwszy w ciąży;
  • grzybica pochwy i upławy w ciąży – za zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy w czasie ciąży również odpowiedzialne są hormony. Upławy w ciąży mogą trwać przez cały jej okres i dodatkowo zaostrzyć się w trzecim trymestrze. Upławy w okresie ciąży powinny być bezbarwne lub białawe o konsystencji śluzu. Jeśli staną się gęste i zaczną nieprzyjemnie pachnieć, a dodatkowo pojawi się pieczenie to znak, że należy zgłosić się do lekarza i wyleczyć infekcję. Przyczyną grzybicy pochwy w ciąży jest osłabiony układ immunologiczny oraz przekrwienie śluzówki ciężarnej;
  • zawroty głowy i omdlenia  - zawroty głowy zalicza się do najczęstszych wczesnych objawów ciąży. Podwyższenie poziomu hormonów wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych - dzięki temu krew sprawniej płynie do dziecka, lecz to z kolei wpływa na obniżenie ciśnienia krwi matki, które powoduje zawroty głowy i omdlenia;
  • częste oddawanie moczu – ucisk nad spojeniem łonowym i częste oddawanie moczu (również w nocy) zaczyna się później – ok. 6 tygodni po zapłodnieniu.

Objawy ciąży, choć nieprzyjemne, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia kobiety. Są wynikiem burzy hormonalnej zachodzącej w jej organizmie, który pracuje nad stworzeniem jak najlepszych warunków do rozwoju dziecka.