Ciąża

Ciąża to czas dużych zmian dla całej rodziny. Największe dotyczą organizmu kobiety, który zaczyna intensywnie pracować nad stworzeniem jednego z najpiękniejszych i najbardziej złożonych dzieł natury.

Brak miesiączki jest wyraźnym sygnałem wskazującym na pierwsze objawy ciąży. Przyczyną zatrzymania miesiączki są zmiany hormonalne, które wiążą się z wydzielaniem hormonu hCG (gonadotropiny kosmówkowej). Hormon ten zapoczątkowuje również produkcję progesteronu w jajnikach, która trwa do 8. tygodnia ciąży (potem tę funkcję przejmuje łożysko). …

Są imiona, które dobrze znamy, jednak w ogóle nie kojarzą nam się z dziećmi. Łączymy je raczej z postaciami z podręczników, z osobami, o których każdy kiedyś słyszał. Ale gdy szukamy imienia dla dziecka, raczej nie bierzemy ich pod uwagę - bo chociaż znane, to nadal oryginalne i rzadkie.
Masz idealną cerę tylko TE nieznośne przebarwienia? Podpowiadamy, jak się ich pozbyć domowymi metodami. Te 3 maseczki wykonasz w domu, a produkty znajdziesz w kuchni. Co istotne, wszystkie są bezpieczne i możesz z nich bez ryzyka korzystać w trakcie ciąży i karmienia piersią.
To krótkie żeńskie imię nosi w Polsce ponad 50 tysięcy kobiet i dziewczynek, a jego popularność stale rośnie. Choć jest poza pierwszą dziesiątką w rankingach, podoba się wielu mamom. W ubiegłym roku otrzymało je 1565 dziewczynek.
Klasyczne imiona dla dzieci wracają do łask, jednak nie wszystkie cieszą się takim samym zainteresowaniem rodziców. Są imiona, które przed laty były popularne, a dziś są tymi zapomnianymi, nieliczni wybierają je dla swoich dzieci. Przykładem jest dawne imię męskie, któremu dziś się przyglądamy.
Rzadkie imiona często kojarzą się nam z tymi zagranicznymi, które brzmią dość obco. To imię żeńskie jest doskonale znane, ale wciąż łączymy je z postaciami fikcyjnymi, a nie z osobami, które możemy spotkać na ulicy. Może dlatego tak niechętnie decydują się na nie rodzice, szukający imienia dla córki?
To imię dla chłopca było znane w naszym kraju już XIII wieku, a jego sława utrzymywała się na podobnym poziomie. W ostatnich latach jednak wyraźnie widać spadające nim zainteresowanie. A szkoda, bo brzmi dostojnie i ma naprawdę piękne znaczenie.
Wybierając imię dla dziecka, rodzice chcą, aby m.in. pasowało do nazwiska. Gdy jest ono długie, często wybieramy krótkie imiona, aby móc mieścić się we wszystkich rubrykach w formularzach. Nie wiesz, na które się zdecydować? Sprawdź nasze propozycje.
Swój renesans przeżywają imiona naszych dziadków, kto wie, może drugie życie dostaną i te, które nosiły nasze szkolne koleżanki? Niektóre z nich wciąż słyszymy na placach zabaw, inne są tymi zapomnianymi, które chociaż doskonale znane, możemy zaszufladkować jako "rzadkie i nietypowe".
Imię to doskonale obrazuje zmienność trendów. Jeszcze kilka dekad temu było tak popularne jak obecnie Julia czy Zofia. Dziś, nie wiadomo czemu, spadło poza pierwszą setkę rankingu, a nie brakuje mu tak naprawdę niczego. Brzmi dostojnie, ma piękne znaczenie, a do tego można je naprawdę fajnie i krótko zdrabniać.
Żeńskie imiona zakończone na literę inną niż "-a" nie są w Polsce szczególnie popularne. Choć to imię oznacza "przynosząca szczęście" najwyraźniej nie cieszy się uznaniem. Noszą je tylko 124 kobiety w Polsce.
Rodzice wybierają imiona dla dzieci według różnych kryteriów. Jedni sięgają po te, które nosili ich dziadkowie lub ulubieni nauczyciele, drudzy decydują się na te, które nie znajdują się wśród tych najpopularniejszych. Jeszcze innym podobają się imiona, które wszyscy znają, ale daleko im do TOP3.
Próżno szukać go wśród najpopularniejszych imion dla chłopców, a jednak trzeba przyznać, że ma wszystko, co potrzeba: brzmi dostojnie, dobrze się zdrabnia, nie sprawia problemów w pisowni. Dlaczego więc jest w Polsce tak rzadkie?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Zdarza się, że niektóre kobiety obserwują u siebie plamienie, które często mylnie biorą za początek miesiączki z uwagi na to, że przypada 7-10 dni po owulacji. Jest to tak zwane krwawienie implantacyjne spowodowane zagnieżdżeniem się embrionu na ściance macicy.  W takiej sytuacji zawsze najlepiej jest wykonać test ciążowy z moczu, który wykrywa hormon hCG. Płytkowy test ciążowy można kupić bez recepty w każdym punkcie aptecznym. Kobiety, które zastanawiają się kiedy zrobić test ciążowy nie powinny spieszyć się z jego przeprowadzeniem. Wynik będzie miarodajny, gdy wykona się go nie wcześniej niż 8 dni po zbliżeniu. Jeśli będzie pozytywny – to znak, że należy udać się do ginekologa, który wykona badanie USG i postawi ostateczną diagnozę. Jakie są pierwsze objawy ciąży, oprócz braku miesiączki? Warto wiedzieć, że są kobiety, które przez pierwszy miesiąc nie odczuwają żadnych objawów sugerujących ciążę. Natomiast te, które mają nieregularne miesiączki mogą zacząć podejrzewać u siebie ciążę nawet po kilku miesiącach jej trwania. Większość kobiet odczuwa jednak szereg nieprzyjemnych dolegliwości ciążowych.
Najczęściej wymienia się:

  • powiększone i wrażliwe piersi -  stanowią skutek uboczny przemian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety. Często zdarza się, że sutki stają się ciemniejsze, a żyły na piersiach bardziej widoczne;
  • senność i zmęczenie – senność w ciąży jest odpowiedzią na gwałtowny wzrost progesteronu. Stopień odczuwania tych objawów zależy też od stanu emocjonalnego przyszłej matki (doświadczania przez nią stresu i niepokoju);
  • nudności i wymioty – mdłości w ciąży są najbardziej dokuczliwe w godzinach porannych lub wieczorem. Problem ten dotyka najczęściej kobiet, które są po raz pierwszy w ciąży;
  • grzybica pochwy i upławy w ciąży – za zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy w czasie ciąży również odpowiedzialne są hormony. Upławy w ciąży mogą trwać przez cały jej okres i dodatkowo zaostrzyć się w trzecim trymestrze. Upławy w okresie ciąży powinny być bezbarwne lub białawe o konsystencji śluzu. Jeśli staną się gęste i zaczną nieprzyjemnie pachnieć, a dodatkowo pojawi się pieczenie to znak, że należy zgłosić się do lekarza i wyleczyć infekcję. Przyczyną grzybicy pochwy w ciąży jest osłabiony układ immunologiczny oraz przekrwienie śluzówki ciężarnej;
  • zawroty głowy i omdlenia  - zawroty głowy zalicza się do najczęstszych wczesnych objawów ciąży. Podwyższenie poziomu hormonów wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych - dzięki temu krew sprawniej płynie do dziecka, lecz to z kolei wpływa na obniżenie ciśnienia krwi matki, które powoduje zawroty głowy i omdlenia;
  • częste oddawanie moczu – ucisk nad spojeniem łonowym i częste oddawanie moczu (również w nocy) zaczyna się później – ok. 6 tygodni po zapłodnieniu.

Objawy ciąży, choć nieprzyjemne, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia kobiety. Są wynikiem burzy hormonalnej zachodzącej w jej organizmie, który pracuje nad stworzeniem jak najlepszych warunków do rozwoju dziecka.