Ciąża

Ciąża to czas dużych zmian dla całej rodziny. Największe dotyczą organizmu kobiety, który zaczyna intensywnie pracować nad stworzeniem jednego z najpiękniejszych i najbardziej złożonych dzieł natury.

Brak miesiączki jest wyraźnym sygnałem wskazującym na pierwsze objawy ciąży. Przyczyną zatrzymania miesiączki są zmiany hormonalne, które wiążą się z wydzielaniem hormonu hCG (gonadotropiny kosmówkowej). Hormon ten zapoczątkowuje również produkcję progesteronu w jajnikach, która trwa do 8. tygodnia ciąży (potem tę funkcję przejmuje łożysko). …

Jajka, często określane jako superfood, są niezwykle ważnym elementem diety zarówno dla przyszłych mam, jak i dla małych dzieci. Zawierają one wysokiej jakości białko, niezbędne witaminy, minerały oraz kwasy tłuszczowe omega-3, które są kluczowe dla prawidłowego rozwoju dziecka.
Imię dla dziewczynki, które wciąż cieszy się popularnością. W 2022 roku nadano je 887 razy. Charakteryzuje się niezależnością i silnym charakterem, ale bywa również dość nieśmiała.
Od lat znajduje się w pierwszej dziesiątce jeśli chodzi o popularność. Najwyraźniej to imię męskie skradło serca wielu rodziców. Jak brzmi i co o nim wiemy?
Świąteczny czas jest niesamowicie klimatyczny. Będąc w ciąży, z widocznym już brzuszkiem po prostu "wypada" mieć zdjęcie na tle choinki. To niesamowita pamiątka. Jak wykonać piękne świąteczne zdjęcie ciążowe bez specjalnego sprzętu, czy umiejętności? Ta mama pokazuje, jakie to proste.
Na jednej z internetowych grup dyskusyjnych jedna z mam ze smutkiem przyznała, że imię jakie wybrała swojemu synkowi stało się obiektem drwin. Co dziwi najbardziej w całej tej sytuacji – to dobrze znane w Polsce, tradycyjne imię, które nosi wiele sławnych osób.
Jakie jest najładniejsze imię żeńskie? Na to pytanie postanowiła odpowiedzieć grupa badaczy. Wzięli pod uwagę nie tylko popularność poszczególnych imion dla dziewczynek w różnych krajach, ale także przeanalizowali ich brzmienie oraz to, jakie budzą skojarzenia. Analiza pozwoliła im wskazać konkretne imię, które uznali za najpiękniejsze imię na świecie.
Ma pochodzenie hebrajskie, piękne znaczenie oraz patrona, który jest chyba jedną z najbardziej znanych postaci biblijnych. To ponadczasowe imię dla chłopca. Nic dziwnego, że rodzice nadawali je synom równie chętnie kiedyś (500 czy 100 lat temu), jak i dzisiaj.
Imię to nie tylko prosty wpis w dokumentach. To coś, co nas definiuje. Niektórzy wierzą, że właściwe imię może nie tylko określić naszą osobowość i charakter, ale i wpłynąć na naszą przyszłość. Okazuje się, że kluczowe może być nie tylko samo imię, ale i... jego pierwsza litera. Może ona określić, jaką osobą jesteśmy, czym się kierujemy w życiu i czy jesteśmy otwarci na innych. Dołącz do naszej zabawy i sprawdź, czy trafnie określa twój charakter!
Większość z nas miała koleżankę o tym imieniu w dzieciństwie. Była niemal w każdej klasie czy grupie przedszkolnej. Nic dziwnego, że nosi je dziś wiele 30, 40-letnich kobiet. Elżbieta Witek także wybrała dla córki hitowe imię lat 90., które dziś już jest znacznie mniej popularne. W 2022 roku otrzymało je 400 dziewczynek w całej Polsce.
Posiadaczkom tego imienia zwiastuje się sukcesy życiowe oraz sławę. Podkreśla się także ich mocną osobowość i wyróżnianie się z tłumu. Według imienników osoby tak nazwane bardzo dbają o swój wizerunek, a także bardzo pilnują swoich interesów. Co ciekawe, istnieje też męski odpowiednik tego imienia, który w Polsce nadawany jest bardzo rzadko. O jakie imię chodzi?
Oznacza "mądry", "bystry". Imię to nosił jeden z najsłynniejszych myślicieli polskiego oświecenia i współtwórca Konstytucji 3 Maja. Jest krótkie, ale wyjątkowo mało popularne.
Imiona, które nosili nasi dziadkowie, były niezwykle popularne w połowie ubiegłego wieku. Czy dziś wciąż królują na podium najczęściej wybieranych imiona dla chłopców? Jedno z nich nadal zachwyca rodziców, ale większość jest wybierana jako drugie imię dla syna.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Zdarza się, że niektóre kobiety obserwują u siebie plamienie, które często mylnie biorą za początek miesiączki z uwagi na to, że przypada 7-10 dni po owulacji. Jest to tak zwane krwawienie implantacyjne spowodowane zagnieżdżeniem się embrionu na ściance macicy.  W takiej sytuacji zawsze najlepiej jest wykonać test ciążowy z moczu, który wykrywa hormon hCG. Płytkowy test ciążowy można kupić bez recepty w każdym punkcie aptecznym. Kobiety, które zastanawiają się kiedy zrobić test ciążowy nie powinny spieszyć się z jego przeprowadzeniem. Wynik będzie miarodajny, gdy wykona się go nie wcześniej niż 8 dni po zbliżeniu. Jeśli będzie pozytywny – to znak, że należy udać się do ginekologa, który wykona badanie USG i postawi ostateczną diagnozę. Jakie są pierwsze objawy ciąży, oprócz braku miesiączki? Warto wiedzieć, że są kobiety, które przez pierwszy miesiąc nie odczuwają żadnych objawów sugerujących ciążę. Natomiast te, które mają nieregularne miesiączki mogą zacząć podejrzewać u siebie ciążę nawet po kilku miesiącach jej trwania. Większość kobiet odczuwa jednak szereg nieprzyjemnych dolegliwości ciążowych.
Najczęściej wymienia się:

  • powiększone i wrażliwe piersi -  stanowią skutek uboczny przemian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety. Często zdarza się, że sutki stają się ciemniejsze, a żyły na piersiach bardziej widoczne;
  • senność i zmęczenie – senność w ciąży jest odpowiedzią na gwałtowny wzrost progesteronu. Stopień odczuwania tych objawów zależy też od stanu emocjonalnego przyszłej matki (doświadczania przez nią stresu i niepokoju);
  • nudności i wymioty – mdłości w ciąży są najbardziej dokuczliwe w godzinach porannych lub wieczorem. Problem ten dotyka najczęściej kobiet, które są po raz pierwszy w ciąży;
  • grzybica pochwy i upławy w ciąży – za zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy w czasie ciąży również odpowiedzialne są hormony. Upławy w ciąży mogą trwać przez cały jej okres i dodatkowo zaostrzyć się w trzecim trymestrze. Upławy w okresie ciąży powinny być bezbarwne lub białawe o konsystencji śluzu. Jeśli staną się gęste i zaczną nieprzyjemnie pachnieć, a dodatkowo pojawi się pieczenie to znak, że należy zgłosić się do lekarza i wyleczyć infekcję. Przyczyną grzybicy pochwy w ciąży jest osłabiony układ immunologiczny oraz przekrwienie śluzówki ciężarnej;
  • zawroty głowy i omdlenia  - zawroty głowy zalicza się do najczęstszych wczesnych objawów ciąży. Podwyższenie poziomu hormonów wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych - dzięki temu krew sprawniej płynie do dziecka, lecz to z kolei wpływa na obniżenie ciśnienia krwi matki, które powoduje zawroty głowy i omdlenia;
  • częste oddawanie moczu – ucisk nad spojeniem łonowym i częste oddawanie moczu (również w nocy) zaczyna się później – ok. 6 tygodni po zapłodnieniu.

Objawy ciąży, choć nieprzyjemne, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia kobiety. Są wynikiem burzy hormonalnej zachodzącej w jej organizmie, który pracuje nad stworzeniem jak najlepszych warunków do rozwoju dziecka.