Ciąża

Wszystko o ciąży - co powinna wiedzieć kobieta w ciąży

Ciąża to czas dużych zmian dla całej rodziny. Największe dotyczą organizmu kobiety, który zaczyna intensywnie pracować nad stworzeniem jednego z najpiękniejszych i najbardziej złożonych dzieł natury.

Brak miesiączki jest wyraźnym sygnałem wskazującym na pierwsze objawy ciąży. Przyczyną zatrzymania miesiączki są zmiany hormonalne, które wiążą się z wydzielaniem hormonu hCG (gonadotropiny kosmówkowej). Hormon ten zapoczątkowuje również produkcję progesteronu w jajnikach, która …

Nadwrażliwość na zapachy w ciąży jest uznawana za jeden z wczesnych objawów ciąży. Rzeczywiście, pojawia się w pierwszym trymestrze ciąży i jest dość uciążliwa, bo często wywołuje inne dolegliwości typowe dla początku okresu oczekiwania na dziecko, czyli wymioty i mdłości. Jak sobie radzić ze zbyt czułym ciążowym nosem?
Czego nie wolno robić w 1 trymestrze ciąży? Przeczytaj, czego unikać w 1 trymestrze, który jest bardzo ważnym czasem zarówno dla kobiety, jak i dla rozwijającego się w brzuchu dziecka. Oto 10 absolutnie zakazanych rzeczy w 1 trymestrze ciąży.
Poronienie to jedno z najtrudniejszych doświadczeń życiowych. Chociaż poronienie występuje często, bo dotyka 15-20 proc. kobiet, to nie jest łatwo o nim mówić. Na opowieść o utracie ciąży zdecydowało się sześć naszych bohaterek. Przeczytaj, jak przetrwały tę trudną sytuację.
Pięknych staropolskich imion dla chłopców i dziewczynek jest bardzo wiele. Większość z nich przeszła już jednak do historii, gdyż nie przystają do naszych współczesnych czasów i brzmią dla nas po prostu śmiesznie. Ostała się jednak garstka staropolskich imion, po które coraz częściej sięgają młodzi rodzice.
Brak ochoty na współżycie jest problemem, z którym borykają się kobiety w różnym wieku. Dlaczego nie mamy ochoty na seks? Krótki, przejściowy spadek libido jest naturalny i może wiązać się z przepracowaniem lub jesienną chandrą. Jak walczyć z brakiem ochoty na seks?
Pieczenie, swędzenie w intymnym miejscu lub upławy oznaczają zazwyczaj infekcję. Stany zapalne okolic intymnych nie omijają, niestety, także ciężarnych kobiet. Co więcej - są w ich stanie wyjątkowo niebezpieczne. Czym grożą infekcje intymne w ciąży i jak sobie z nimi radzić?
Oczekiwanie na dziecko to ekscytujący czas, ale i bardzo stresujący, do tego okres burzy hormonów, odpowiedzialnych za emocje w ciąży. Nic dziwnego, że kobietą targają dziesiątki sprzecznych uczuć. Umiesz sobie radzić z emocjami w ciąży?
Upławy w ciąży mogą mieć różne przyczyny, od grzybicy, które są ich najczęstszym powodem, po pierwotniaki i choroby weneryczne. Pojawiają się jednak głównie dlatego, że w czasie ciąży okolice intymne stają się bardziej wrażliwe i podatne na infekcje. Podpowiadamy, jak radzić sobie z upławami w ciąży.
Leczenie próchnicy zębów w ciąży jest bezpieczne w każdym trymestrze. Z kolei leczenie kanałowe zęba kobiety w ciąży nie powinno być przeprowadzane w pierwszym trymestrze. Zobacz, które zabiegi stomatologiczne są bezpieczne w ciąży, a z którymi lepiej poczekać do rozwiązania.
Żylaki i choroby żył w ciąży i po porodzie to dość częsta dolegliwość. Dodatkowo - to nie tylko problem zdrowotny, ale i estetyczny. Może dlatego tak często przyszłe mamy pytają o żylaki. Odpowiedział na nie, podczas naszego webinaru specjalista, chirurg naczyniowy dr. n. med. Radosław Krupiński.
Zakrzepica, czyli tromboza to choroba żył, która pojawia się nie tylko u kobiet ciężarnych. Jednak to ciąża i okres połogu znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia tej choroby. Zobacz, jakie są objawy zakrzepicy żył głębokich i jak zapobiegać tej chorobie w ciąży.
Dlaczego trzeba pić wodę w ciąży i nie tylko w czasie oczekiwania na dziecko, nie trzeba nikomu tłumaczyć,. Ale dlaczego warto pić ciepłą wodę? Zobacz, co mówią lekarze.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Zdarza się, że niektóre kobiety obserwują u siebie plamienie, które często mylnie biorą za początek miesiączki z uwagi na to, że przypada 7-10 dni po owulacji. Jest to tak zwane krwawienie implantacyjne spowodowane zagnieżdżeniem się embrionu na ściance macicy.  W takiej sytuacji zawsze najlepiej jest wykonać test ciążowy z moczu, który wykrywa hormon hCG. Płytkowy test ciążowy można kupić bez recepty w każdym punkcie aptecznym. Kobiety, które zastanawiają się kiedy zrobić test ciążowy nie powinny spieszyć się z jego przeprowadzeniem. Wynik będzie miarodajny, gdy wykona się go nie wcześniej niż 8 dni po zbliżeniu. Jeśli będzie pozytywny – to znak, że należy udać się do ginekologa, który wykona badanie USG i postawi ostateczną diagnozę. Jakie są pierwsze objawy ciąży, oprócz braku miesiączki? Warto wiedzieć, że są kobiety, które przez pierwszy miesiąc nie odczuwają żadnych objawów sugerujących ciążę. Natomiast te, które mają nieregularne miesiączki mogą zacząć podejrzewać u siebie ciążę nawet po kilku miesiącach jej trwania. Większość kobiet odczuwa jednak szereg nieprzyjemnych dolegliwości ciążowych.
Najczęściej wymienia się:

  • powiększone i wrażliwe piersi -  stanowią skutek uboczny przemian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety. Często zdarza się, że sutki stają się ciemniejsze, a żyły na piersiach bardziej widoczne;
  • senność i zmęczenie – senność w ciąży jest odpowiedzią na gwałtowny wzrost progesteronu. Stopień odczuwania tych objawów zależy też od stanu emocjonalnego przyszłej matki (doświadczania przez nią stresu i niepokoju);
  • nudności i wymioty – mdłości w ciąży są najbardziej dokuczliwe w godzinach porannych lub wieczorem. Problem ten dotyka najczęściej kobiet, które są po raz pierwszy w ciąży;
  • grzybica pochwy i upławy w ciąży – za zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy w czasie ciąży również odpowiedzialne są hormony. Upławy w ciąży mogą trwać przez cały jej okres i dodatkowo zaostrzyć się w trzecim trymestrze. Upławy w okresie ciąży powinny być bezbarwne lub białawe o konsystencji śluzu. Jeśli staną się gęste i zaczną nieprzyjemnie pachnieć, a dodatkowo pojawi się pieczenie to znak, że należy zgłosić się do lekarza i wyleczyć infekcję. Przyczyną grzybicy pochwy w ciąży jest osłabiony układ immunologiczny oraz przekrwienie śluzówki ciężarnej;
  • zawroty głowy i omdlenia  - zawroty głowy zalicza się do najczęstszych wczesnych objawów ciąży. Podwyższenie poziomu hormonów wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych - dzięki temu krew sprawniej płynie do dziecka, lecz to z kolei wpływa na obniżenie ciśnienia krwi matki, które powoduje zawroty głowy i omdlenia;
  • częste oddawanie moczu – ucisk nad spojeniem łonowym i częste oddawanie moczu (również w nocy) zaczyna się później – ok. 6 tygodni po zapłodnieniu.

Objawy ciąży, choć nieprzyjemne, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia kobiety. Są wynikiem burzy hormonalnej zachodzącej w jej organizmie, który pracuje nad stworzeniem jak najlepszych warunków do rozwoju dziecka.