Ciąża

Wszystko o ciąży - co powinna wiedzieć kobieta w ciąży

Ciąża to czas dużych zmian dla całej rodziny. Największe dotyczą organizmu kobiety, który zaczyna intensywnie pracować nad stworzeniem jednego z najpiękniejszych i najbardziej złożonych dzieł natury.

Brak miesiączki jest wyraźnym sygnałem wskazującym na pierwsze objawy ciąży. Przyczyną zatrzymania miesiączki są zmiany hormonalne, które wiążą się z wydzielaniem hormonu hCG (gonadotropiny kosmówkowej). Hormon ten zapoczątkowuje również produkcję progesteronu w jajnikach, która trwa ...

W ciąży lepiej nie stosować chemicznych środków na komary. Choć są one najskuteczniejsze (potrafią blokować receptory komarów nawet do kilku godzin), to zawierają jednak niebezpieczne substancje, które mogą być szkodliwe dla kobiet w ciąży.
Euforia, smutek, wściekłość, płaczliwość… Huśtawki nastrojów są częstą przypadłością u przyszłych mam. Nie musisz się nimi martwić – istnieje wiele naturalnych sposobów na spokojne i zdrowe przetrwanie ciąży.
Istnieją bezpieczne i naturalne sposoby na najbardziej uciążliwe dolegliwości ciążowe. Warto je znać, bo nawet jeśli ciąża przebiega bez problemów, zwykle towarzyszy jej szereg dolegliwości: mdłości, zgaga, zaparcia, huśtawki nastrojów. Większość z nich jest zupełnie niegroźna – zarówno dla mamy jak i dla dziecka.
Szczepienie na krztusiec w ciąży jest zalecane przez wielu ginekologów. Krztusiec to groźna choroba zakaźna, która jest szczególnie niebezpieczna dla noworodków i niemowląt. Dlatego szczepienie na krztusiec w ciąży może uratować zdrowie niejednego dziecka.
Melatonina kojarzona jest przede wszystkim jako hormon regulujący rytm dobowy. W niektórych sytuacjach może być również stosowana jako lek w zaburzeniach związanych ze snem. Kiedy należy ją stosować i czy może być przyjmowana w trakcie ciąży?
Nikotynowa terapia zastępcza stosowana bywa przez osoby pragnące rozstać się z definitywnie szkodliwym dla zdrowia nałogiem, którym jest palenie papierosów. Czy nikotynowa terapia zastępcza w ciąży jest możliwa? Czy może być stosowana przez kobiety oczekujące dziecka?
Hydroksyzyna to lek, który bywa podawany nawet dzieciom, nie znaczy to jednak, że substancja ta może być bezpiecznie stosowana przez wszystkich pacjentów. Nie powinny po nią sięgać chociażby kobiety ciężarne. Skoro hydroksyzyna w ciąży jest przeciwwskazana, to co może przyjmować na uspokojenie przyszła mama?
Przyjmowanie witaminy D3 w ciąży, ze względu na właściwości tej substancji, jest zalecana przez cały okres oczekiwania na dziecko. D3 jest dobra w ciąży i dla kobiety, i dla płodu. Sprawdź, dlaczego witamina D3 w ciąży jest cenna dla zdrowia i dlaczego należy ją suplementować.
Ciąża to okres zwiększonego zapotrzebowania na witaminy, szczególnie na witaminy z grupy B, tj. witaminę B9, czyli kwas foliowy, witaminy B1, B2, B6, B12, B3. Witaminy z grupy B wchodzą w skład enzymów i odgrywają ważną rolę w rozwoju płodu. Sprawdź, które witaminy z grupy B przyjmować w ciąży i jak wpływa to na zdrowie twoje i dziecka.
Cholina, znana też jako witamina B4, to ważny składnik odżywczy organizmu, a w czasie ciąży nabiera specjalnego znaczenia. Kształtuje mózg i układ nerwowy płodu i przeciwdziała powstawaniu wad wrodzonych. Cholina wykazuje także właściwości epigenetyczne, wpływając na właściwe odczytywanie informacji zawartych w genach.
Kwas foliowy to najważniejsza ciążowa witamina. Specjaliści zalecają, aby każda bez wyjątku kobieta w ciąży przyjmowała preparaty z kwasem foliowym, również w jego aktywnej formie. Ale czym się różni kwas foliowy od aktywnych folianów? Oto krótkie kompendium o kwasie foliowym w ciąży w formie pytań i odpowiedzi.
DHA w ciąży to ważny suplement. Kwas tłuszczowy DHA jest niezbędny do prawidłowego rozwoju mózgu i wzroku dziecka. Preparaty zawierające DHA uzupełniają ewentualne niedobory najważniejszych składników odżywczych w organizmie przyszłej mamy.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka

Zdarza się, że niektóre kobiety obserwują u siebie plamienie, które często mylnie biorą za początek miesiączki z uwagi na to, że przypada 7-10 dni po owulacji. Jest to tak zwane krwawienie implantacyjne spowodowane zagnieżdżeniem się embrionu na ściance macicy.  W takiej sytuacji zawsze najlepiej jest wykonać test ciążowy z moczu, który wykrywa hormon hCG. Płytkowy test ciążowy można kupić bez recepty w każdym punkcie aptecznym. Kobiety, które zastanawiają się kiedy zrobić test ciążowy nie powinny spieszyć się z jego przeprowadzeniem. Wynik będzie miarodajny, gdy wykona się go nie wcześniej niż 8 dni po zbliżeniu. Jeśli będzie pozytywny – to znak, że należy udać się do ginekologa, który wykona badanie USG i postawi ostateczną diagnozę. Jakie są pierwsze objawy ciąży, oprócz braku miesiączki? Warto wiedzieć, że są kobiety, które przez pierwszy miesiąc nie odczuwają żadnych objawów sugerujących ciążę. Natomiast te, które mają nieregularne miesiączki mogą zacząć podejrzewać u siebie ciążę nawet po kilku miesiącach jej trwania. Większość kobiet odczuwa jednak szereg nieprzyjemnych dolegliwości ciążowych.
Najczęściej wymienia się:

  • powiększone i wrażliwe piersi -  stanowią skutek uboczny przemian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety. Często zdarza się, że sutki stają się ciemniejsze, a żyły na piersiach bardziej widoczne;
  • senność i zmęczenie – senność w ciąży jest odpowiedzią na gwałtowny wzrost progesteronu. Stopień odczuwania tych objawów zależy też od stanu emocjonalnego przyszłej matki (doświadczania przez nią stresu i niepokoju);
  • nudności i wymioty – mdłości w ciąży są najbardziej dokuczliwe w godzinach porannych lub wieczorem. Problem ten dotyka najczęściej kobiet, które są po raz pierwszy w ciąży;
  • grzybica pochwy i upławy w ciąży – za zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy w czasie ciąży również odpowiedzialne są hormony. Upławy w ciąży mogą trwać przez cały jej okres i dodatkowo zaostrzyć się w trzecim trymestrze. Upławy w okresie ciąży powinny być bezbarwne lub białawe o konsystencji śluzu. Jeśli staną się gęste i zaczną nieprzyjemnie pachnieć, a dodatkowo pojawi się pieczenie to znak, że należy zgłosić się do lekarza i wyleczyć infekcję. Przyczyną grzybicy pochwy w ciąży jest osłabiony układ immunologiczny oraz przekrwienie śluzówki ciężarnej;
  • zawroty głowy i omdlenia  - zawroty głowy zalicza się do najczęstszych wczesnych objawów ciąży. Podwyższenie poziomu hormonów wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych - dzięki temu krew sprawniej płynie do dziecka, lecz to z kolei wpływa na obniżenie ciśnienia krwi matki, które powoduje zawroty głowy i omdlenia;
  • częste oddawanie moczu – ucisk nad spojeniem łonowym i częste oddawanie moczu (również w nocy) zaczyna się później – ok. 6 tygodni po zapłodnieniu.

Objawy ciąży, choć nieprzyjemne, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia kobiety. Są wynikiem burzy hormonalnej zachodzącej w jej organizmie, który pracuje nad stworzeniem jak najlepszych warunków do rozwoju dziecka.