Ciąża

Wszystko o ciąży - co powinna wiedzieć kobieta w ciąży

Ciąża to czas dużych zmian dla całej rodziny. Największe dotyczą organizmu kobiety, który zaczyna intensywnie pracować nad stworzeniem jednego z najpiękniejszych i najbardziej złożonych dzieł natury.

Brak miesiączki jest wyraźnym sygnałem wskazującym na pierwsze objawy ciąży. Przyczyną zatrzymania miesiączki są zmiany hormonalne, które wiążą się z wydzielaniem hormonu hCG (gonadotropiny kosmówkowej). Hormon ten zapoczątkowuje również produkcję progesteronu w jajnikach, która …

15 października to obchodzony na całym świecie Dzień Dziecka Utraconego. Śmierci dziecka przed narodzinami doświadcza ogromna liczba kobiet - szacuje się, że tak kończy się jedna na 2,5 tysiąca ciąż. Wsparcie rodziny i otoczenia w tej trudnej sytuacji potrzebuje każda z nich.
Niskie ciśnienie w ciąży, w przeciwieństwie do wysokiego nie jest groźne, ale odbiera przyszłej mamie siły. Czy niskie ciśnienie tętnicze trzeba leczyć, co obniża ciśnienie i czy można je jakoś podwyższyć?
Ciąża heterotopowa to taka ciąża, w której u przyszłej mamy jeden zarodek prawidłowo zagnieździł się w obrębie macicy, a drugi - umiejscowiony jest w innej, nieprawidłowej lokalizacji. Jak rozpoznać i leczyć ciążę heterotopową?
Dobry sen w ciąży może okazać się nie lada wyzwaniem. O ile w pierwszym trymestrze kobiety nie odczuwają jeszcze większych zmian, o tyle bezsenność i powiększający się brzuszek dają się we znaki w kolejnych miesiącach. Jak w takim razie radzić sobie w czasie ciąży oraz jaka pozycja będzie najlepsza dla przyszłej mamy i bezpieczna dla maluszka?
Na pewno słyszałaś, że w ciąży nie powinno się spać na plecach, bo może to „zaszkodzić” dziecku. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Przecież w nocy zmieniamy pozycję zupełnie nieświadomie. Jak więc czuwać nad prawidłowym ułożeniem ciała w czasie snu i czy w ogóle trzeba to robić? Czy spanie na plecach zagraża nienarodzonemu dziecku?
Twardniejący brzuch i uczucie napięcia w jego obrębie bardzo często towarzyszą kobietom w zaawansowanej ciąży. Na szczęście, nie zawsze takie odczucie powinno  być powodem do niepokoju  - czasem to całkowicie naturalne i niegroźne skurcze przepowiadające. Przeczytaj, kiedy twardniejący brzuch może być oznaką jakiś nieprawidłowości?
Lato się skończyło, na dworze szaro, buro i smutno, a ty czujesz, że masz coraz mniej energii. Nie daj się jesiennej chandrze! Przeczytaj nasze porady i dowiedz się, co zrobić, aby w bezpieczny sposób dodać sobie energii w ciąży.
Pozytywny test ciążowy może dawać fałszywy wynik. Dlatego w przypadku uzyskania pozytywnego wyniku testu ciążowego, zawsze warto zgłosić się do lekarza, celem jego weryfikacji. Istnieją bowiem różne przyczyny, które mogą spowodować fałszywie dodatni wynik testu ciążowego.
Ciąża to jedyny czas, kiedy zdrowa kobieta co kilka tygodni odwiedza gabinet lekarza lub położnej i wykonuje szereg badań mających na celu monitorowanie stanu przyszłej mamy i rozwoju dziecka w jej łonie. Czy też nadmiar badań w ciąży jest bezpieczny, czy też może zaszkodzić?
Ospa wietrzna to choroba, która w większości przypadków ustępuje bez pozostawienia żadnych następstw. Zdecydowanie nie można jej jednak bagatelizować – możliwe są bowiem powikłania po ospie. Czy można zmniejszyć ryzyko wystąpienia niebezpiecznych powikłań ospy?
Gdy dowiadujesz się, że jesteś w ciąży, świat na chwilę zamiera. A zaraz przez twoją głowę przetacza się fala emocji, przemyśleń i - co tu dużo mówić - zwykłych lęków. Sprawdź, jakich 7 rzeczy najczęściej robią kobiety, gdy dowiadują się, że są w ciąży.
W ostatnich latach wiedza na temat ciąży i rozwoju dziecka w brzuchu mamy zdecydowanie wzrosła. Wciąż jednak powtarzamy typowe ciąowe mity. Jakie? Sprawdź, czy sama w nie nie wierzysz...

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Zdarza się, że niektóre kobiety obserwują u siebie plamienie, które często mylnie biorą za początek miesiączki z uwagi na to, że przypada 7-10 dni po owulacji. Jest to tak zwane krwawienie implantacyjne spowodowane zagnieżdżeniem się embrionu na ściance macicy.  W takiej sytuacji zawsze najlepiej jest wykonać test ciążowy z moczu, który wykrywa hormon hCG. Płytkowy test ciążowy można kupić bez recepty w każdym punkcie aptecznym. Kobiety, które zastanawiają się kiedy zrobić test ciążowy nie powinny spieszyć się z jego przeprowadzeniem. Wynik będzie miarodajny, gdy wykona się go nie wcześniej niż 8 dni po zbliżeniu. Jeśli będzie pozytywny – to znak, że należy udać się do ginekologa, który wykona badanie USG i postawi ostateczną diagnozę. Jakie są pierwsze objawy ciąży, oprócz braku miesiączki? Warto wiedzieć, że są kobiety, które przez pierwszy miesiąc nie odczuwają żadnych objawów sugerujących ciążę. Natomiast te, które mają nieregularne miesiączki mogą zacząć podejrzewać u siebie ciążę nawet po kilku miesiącach jej trwania. Większość kobiet odczuwa jednak szereg nieprzyjemnych dolegliwości ciążowych.
Najczęściej wymienia się:

  • powiększone i wrażliwe piersi -  stanowią skutek uboczny przemian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety. Często zdarza się, że sutki stają się ciemniejsze, a żyły na piersiach bardziej widoczne;
  • senność i zmęczenie – senność w ciąży jest odpowiedzią na gwałtowny wzrost progesteronu. Stopień odczuwania tych objawów zależy też od stanu emocjonalnego przyszłej matki (doświadczania przez nią stresu i niepokoju);
  • nudności i wymioty – mdłości w ciąży są najbardziej dokuczliwe w godzinach porannych lub wieczorem. Problem ten dotyka najczęściej kobiet, które są po raz pierwszy w ciąży;
  • grzybica pochwy i upławy w ciąży – za zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy w czasie ciąży również odpowiedzialne są hormony. Upławy w ciąży mogą trwać przez cały jej okres i dodatkowo zaostrzyć się w trzecim trymestrze. Upławy w okresie ciąży powinny być bezbarwne lub białawe o konsystencji śluzu. Jeśli staną się gęste i zaczną nieprzyjemnie pachnieć, a dodatkowo pojawi się pieczenie to znak, że należy zgłosić się do lekarza i wyleczyć infekcję. Przyczyną grzybicy pochwy w ciąży jest osłabiony układ immunologiczny oraz przekrwienie śluzówki ciężarnej;
  • zawroty głowy i omdlenia  - zawroty głowy zalicza się do najczęstszych wczesnych objawów ciąży. Podwyższenie poziomu hormonów wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych - dzięki temu krew sprawniej płynie do dziecka, lecz to z kolei wpływa na obniżenie ciśnienia krwi matki, które powoduje zawroty głowy i omdlenia;
  • częste oddawanie moczu – ucisk nad spojeniem łonowym i częste oddawanie moczu (również w nocy) zaczyna się później – ok. 6 tygodni po zapłodnieniu.

Objawy ciąży, choć nieprzyjemne, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia kobiety. Są wynikiem burzy hormonalnej zachodzącej w jej organizmie, który pracuje nad stworzeniem jak najlepszych warunków do rozwoju dziecka.