Ciąża

Wszystko o ciąży - co powinna wiedzieć kobieta w ciąży

Ciąża to czas dużych zmian dla całej rodziny. Największe dotyczą organizmu kobiety, który zaczyna intensywnie pracować nad stworzeniem jednego z najpiękniejszych i najbardziej złożonych dzieł natury.

Brak miesiączki jest wyraźnym sygnałem wskazującym na pierwsze objawy ciąży. Przyczyną zatrzymania miesiączki są zmiany hormonalne, które wiążą się z wydzielaniem hormonu hCG (gonadotropiny kosmówkowej). Hormon ten zapoczątkowuje również produkcję progesteronu w jajnikach, która …

Zielona kupa w ciąży może zaniepokoić. Nie jest to bowiem jej naturalny kolor. Kiedy zmienia się barwa kału, a także jego konsystencja, możemy pomyśleć, że coś złego dzieje się z naszym ciałem, albo z dzieckiem. Przede wszystkim nie powinnyśmy wpadać w panikę i dowiedzieć się, jakie mogą być przyczyny zielonego koloru stolca w ciąży.
W 2021 roku imię to uplasowało się na 57. pozycji rankingu - otrzymało je 626 dziewczynek w naszym kraju. Jego popularność wzrosła niewątpliwie pod wpływem polskiej aktorki teatralnej i filmowej - Kaliny Jędrusik-Dygat.
To imię dla chłopca nie jest nadawane często, ale przy tym nie brzmi obco, wprost przeciwnie, jest wszystkim dobrze znane. Krótkie i dźwięczne, z pewnością niejednemu rodzicowi przypadnie do gustu. Co warto wiedzieć, jeśli rozważa się nadanie synowi imienia Borys?
Informacje o metodzie Ramziego nadal pojawiają się w internecie, chociaż została ona opublikowana już ponad 10 lat temu. Wszystko dlatego, że przez długi czas brakowało naukowych dowodów, które by ją potwierdzały lub wykluczały. Czy z położenia łożyska można odczytać płeć dziecka, jak twierdzi dr Saad Ramzi Ismail?
To piękne imię, sięgające czasów biblijnych, nie jest zbyt popularne w naszym kraju. Mimo to wpisuje się w trendy - jest krótkie, dźwięczne i nietuzinkowe, jak popularne - Pola, Lena, Nina, czy Laura. W tym roku imieniem dla "lwiątka" nazwano zaledwie setkę dziewczynek.
Choć z pozoru wydawałoby się, że to mocno niszowe imię w naszym kraju, okazuje się, że w 2021 roku zajęło 76. pozycję w rankingu. Nadano je aż 373 razy – znaczenie częściej niż takie imiona jak: Patrycja, Monika, Agnieszka czy Justyna.
To niewątpliwie rzadkie imię, które trudno na co dzień spotkać. W pierwszej połowie 2022 roku nadano je tylko 61. chłopcom w naszym kraju. Jego wyraziste brzmienie kojarzy się z mocnym i silnym charakterem. Takie też cechy przypisywane są osobom, które je noszą.
Będąc w ciąży, a zwłaszcza na jej końcówce, mamy wiele obaw o dziecko i szczęśliwe rozwiązanie. Wsłuchujemy się w swoje ciało, często obsesyjnie liczymy ruchy maleństwa, tylko po to, aby nie przegapić żadnych sygnałów, które mogłyby wskazywać na jakieś komplikacje. To normalne - uspakaja na TikToku @polozna_mamaga. Wymienia jednocześnie 3 sytuacje, które przyszłą mamę powinny skłonić do jak najszybszej wizyty w szpitalu.
Mocne imię z charakterem, które jest znane w Polsce od XIII wieku. Noszą je kobiety silne i lubiące rządzić. Pomimo tego z roku na rok coraz rzadziej wybieramy je dla swoich córek. W zeszłym roku imię to otrzymały tylko dwie dziewczynki, a w tym jeszcze żadna.
Cukrzyca typu 2 jest coraz częstsza wśród młodych ludzi, dlatego zmaga się z nią również wiele ciężarnych. Nieleczona lub leczona nieprawidłowo, może doprowadzić do poronienia. Na szczęście są sposoby, aby zapobiec tej chorobie, a także metody, które pozwalają doprowadzić ciążę mamy z cukrzycą do szczęśliwego finału. 
Wybierając imię dla dziecka szukamy wśród tych, które najbardziej nam się podobają. Czasami wybór pada na bohaterkę popularnej powieści. W 2021 roku 3 dziewczynki otrzymały to ciekawe i jakże oryginalne imię. Nosiła je księżniczka – Dziecko Przeznaczenia, Lwiątko z Cintry – z popularnej sagi, która kilka lat temu doczekała się ekranizacji.
Problemów z żołądkiem i trawieniem w ciąży jest niemało: przyszłym mamom dokuczają mdłości, wzdęcia, zaparcia, zgaga. Dzięki odpowiednio skomponowanej diecie oraz codziennej porcji ruchu można im jednak zaradzić! Sprawdź, jak pokonać problemy żołądkowe w ciąży.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Zdarza się, że niektóre kobiety obserwują u siebie plamienie, które często mylnie biorą za początek miesiączki z uwagi na to, że przypada 7-10 dni po owulacji. Jest to tak zwane krwawienie implantacyjne spowodowane zagnieżdżeniem się embrionu na ściance macicy.  W takiej sytuacji zawsze najlepiej jest wykonać test ciążowy z moczu, który wykrywa hormon hCG. Płytkowy test ciążowy można kupić bez recepty w każdym punkcie aptecznym. Kobiety, które zastanawiają się kiedy zrobić test ciążowy nie powinny spieszyć się z jego przeprowadzeniem. Wynik będzie miarodajny, gdy wykona się go nie wcześniej niż 8 dni po zbliżeniu. Jeśli będzie pozytywny – to znak, że należy udać się do ginekologa, który wykona badanie USG i postawi ostateczną diagnozę. Jakie są pierwsze objawy ciąży, oprócz braku miesiączki? Warto wiedzieć, że są kobiety, które przez pierwszy miesiąc nie odczuwają żadnych objawów sugerujących ciążę. Natomiast te, które mają nieregularne miesiączki mogą zacząć podejrzewać u siebie ciążę nawet po kilku miesiącach jej trwania. Większość kobiet odczuwa jednak szereg nieprzyjemnych dolegliwości ciążowych.
Najczęściej wymienia się:

  • powiększone i wrażliwe piersi -  stanowią skutek uboczny przemian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety. Często zdarza się, że sutki stają się ciemniejsze, a żyły na piersiach bardziej widoczne;
  • senność i zmęczenie – senność w ciąży jest odpowiedzią na gwałtowny wzrost progesteronu. Stopień odczuwania tych objawów zależy też od stanu emocjonalnego przyszłej matki (doświadczania przez nią stresu i niepokoju);
  • nudności i wymioty – mdłości w ciąży są najbardziej dokuczliwe w godzinach porannych lub wieczorem. Problem ten dotyka najczęściej kobiet, które są po raz pierwszy w ciąży;
  • grzybica pochwy i upławy w ciąży – za zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy w czasie ciąży również odpowiedzialne są hormony. Upławy w ciąży mogą trwać przez cały jej okres i dodatkowo zaostrzyć się w trzecim trymestrze. Upławy w okresie ciąży powinny być bezbarwne lub białawe o konsystencji śluzu. Jeśli staną się gęste i zaczną nieprzyjemnie pachnieć, a dodatkowo pojawi się pieczenie to znak, że należy zgłosić się do lekarza i wyleczyć infekcję. Przyczyną grzybicy pochwy w ciąży jest osłabiony układ immunologiczny oraz przekrwienie śluzówki ciężarnej;
  • zawroty głowy i omdlenia  - zawroty głowy zalicza się do najczęstszych wczesnych objawów ciąży. Podwyższenie poziomu hormonów wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych - dzięki temu krew sprawniej płynie do dziecka, lecz to z kolei wpływa na obniżenie ciśnienia krwi matki, które powoduje zawroty głowy i omdlenia;
  • częste oddawanie moczu – ucisk nad spojeniem łonowym i częste oddawanie moczu (również w nocy) zaczyna się później – ok. 6 tygodni po zapłodnieniu.

Objawy ciąży, choć nieprzyjemne, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia kobiety. Są wynikiem burzy hormonalnej zachodzącej w jej organizmie, który pracuje nad stworzeniem jak najlepszych warunków do rozwoju dziecka.