Ciąża

Ciąża to czas dużych zmian dla całej rodziny. Największe dotyczą organizmu kobiety, który zaczyna intensywnie pracować nad stworzeniem jednego z najpiękniejszych i najbardziej złożonych dzieł natury.

Brak miesiączki jest wyraźnym sygnałem wskazującym na pierwsze objawy ciąży. Przyczyną zatrzymania miesiączki są zmiany hormonalne, które wiążą się z wydzielaniem hormonu hCG (gonadotropiny kosmówkowej). Hormon ten zapoczątkowuje również produkcję progesteronu w jajnikach, która trwa do 8. tygodnia ciąży (potem tę funkcję przejmuje łożysko). …

Szukając ładnego imienia dla dziecka, często niektóre od razu wykluczamy z powodu złych skojarzeń. Nie lubimy tych, które brzmią podobnie jak imiona zwierząt domowych czy jak nazwy przedmiotów. Do tej grupy niewątpliwie należą imiona brzmiące jak modele i marki samochodów. A szkoda, bo wśród nich znajdziemy naprawdę wiele perełek.
Szukasz imienia dla córki? Mamy propozycję. Chociaż popularność tego imienia w ostatnich latach zaczęła spadać, nie można powiedzieć, że jest niszowe. Dobrze je znamy, bo nosiły je nasze szkolne koleżanki, wciąż usłyszymy je na placach zabaw. Jeśli dobrze ci się kojarzy, może to je wybierzesz?
Imię Leon jest szóstym najpopularniejszym imieniem chłopięcym wśród dzieci urodzonych w 2023 roku. Mało kto wie jednak, że imię to ma swoją żeńską formę. Jest ona dźwięczna i ma piękne brzmienie. Co więcej, imię Leonia, bo o nim mowa, w 2023 otrzymało tylko 36 dziewczynek.
Niektóre imiona, choć ładne, nie są zbyt chętnie wybierane. To żeńskie imię ma piękne znaczenie i brzmienie, za to według wielu osób niekoniecznie pasuje do dziewczynki. Dość często jest za to wybierane jako imię dla kotki.
To rzadkie imię, funkcjonuje w Polsce także jako nazwisko. Nosi je do tego bardzo ceniony aktor. Nic dziwnego, że rodzice z dużą rezerwą podchodzą do tego imienia i nie często wybierają go dla swoich synów. A szkoda bo to łacińskie imię ma bardzo ciekawe znaczenie.
To żeńskie imię jest dość znane, jednak niewielu rodziców wybiera je dla swoich córek. Stworzył je Adam Mickiewicz, który nadał je bohaterce swojego poematu. Powstało od litewskiego słowa oznaczającego "piękna". To zdecydowanie rzadkie imię dla dziewczynki, znajdziemy je na końcu rankingu popularności.
Które imię dla dziecka wybrać? Co powiesz na rzadkie imię, które jest doskonale znane? Każda z nas zna kogoś, kto je nosi - jeśli nie wśród bliskich, to powinnaś kojarzyć pewnego znanego aktora. Chociaż staropolskie i "swojskie", dziś nie podoba się rodzicom. A wydaje się, że spełnia niezbędne wymagania.
Rzadkie imię dla dziecka warto wybrać rozważnie - nie zawsze to, co oryginalne jest najlepszym rozwiązaniem. Proponujemy imię dla córki, które kojarzy się ze starszym pokoleniem, ale nie cieszy się tak dużą popularnością, jak inne babcine imiona. Jest rzadkie, ale wciąż brzmi swojsko.
Powraca moda na nadawanie dzieciom starodawnych imion. Stanisław, Antoni, Zofia czy Helena są coraz częściej spotykane. Jednak staropolskie imiona także wracają do łask, zarówno męskie, jak i żeńskie. Jedno z nich wydaje się zupełnie zapomniane, a dawniej to imię było bardzo popularne wśród dziewcząt. O jakie chodzi? Odpowiedź poniżej.
Dieta w trakcie ciąży jest szczególnie ważna, bo jedzenie ma wpływ nie tylko na zdrowie i urodę przyszłej mamy, ale również dziecka. Niektórych produktów warto unikać, inne są zalecane. Mogą pojawić się również wątpliwości, czy kobiety powinny jeść orzechy, które często są źródłem alergii pokarmowych. Czy warto sięgać po tę przekąskę? Odpowiedź poniżej.
Czy wiesz, że od 2006 roku można nadać dziecku imię w takiej wersji, choć długo funkcjonowało wyłącznie jako zdrobnienie? Nosi je w Polsce kilkanaście tysięcy mężczyzn, a jego popularność rośnie. Podobnych oficjalnych "zdrobnień" jest więcej.
Jest jednym z najstarszych imion w Polsce. Dawniej nadawano je książętom i królom, ale od wielu lat jest zapomniane. W ubiegłym roku nadano je tylko 24 chłopcom. Sławomir, bo o nim mowa, to imię szlacheckie, które w ostatnich latach nie jest zbyt popularne wśród rodziców noworodków, a warto sobie o nim przypomnieć. Jakie ma znaczenie? Odpowiedź poniżej.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Zdarza się, że niektóre kobiety obserwują u siebie plamienie, które często mylnie biorą za początek miesiączki z uwagi na to, że przypada 7-10 dni po owulacji. Jest to tak zwane krwawienie implantacyjne spowodowane zagnieżdżeniem się embrionu na ściance macicy.  W takiej sytuacji zawsze najlepiej jest wykonać test ciążowy z moczu, który wykrywa hormon hCG. Płytkowy test ciążowy można kupić bez recepty w każdym punkcie aptecznym. Kobiety, które zastanawiają się kiedy zrobić test ciążowy nie powinny spieszyć się z jego przeprowadzeniem. Wynik będzie miarodajny, gdy wykona się go nie wcześniej niż 8 dni po zbliżeniu. Jeśli będzie pozytywny – to znak, że należy udać się do ginekologa, który wykona badanie USG i postawi ostateczną diagnozę. Jakie są pierwsze objawy ciąży, oprócz braku miesiączki? Warto wiedzieć, że są kobiety, które przez pierwszy miesiąc nie odczuwają żadnych objawów sugerujących ciążę. Natomiast te, które mają nieregularne miesiączki mogą zacząć podejrzewać u siebie ciążę nawet po kilku miesiącach jej trwania. Większość kobiet odczuwa jednak szereg nieprzyjemnych dolegliwości ciążowych.
Najczęściej wymienia się:

  • powiększone i wrażliwe piersi -  stanowią skutek uboczny przemian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety. Często zdarza się, że sutki stają się ciemniejsze, a żyły na piersiach bardziej widoczne;
  • senność i zmęczenie – senność w ciąży jest odpowiedzią na gwałtowny wzrost progesteronu. Stopień odczuwania tych objawów zależy też od stanu emocjonalnego przyszłej matki (doświadczania przez nią stresu i niepokoju);
  • nudności i wymioty – mdłości w ciąży są najbardziej dokuczliwe w godzinach porannych lub wieczorem. Problem ten dotyka najczęściej kobiet, które są po raz pierwszy w ciąży;
  • grzybica pochwy i upławy w ciąży – za zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy w czasie ciąży również odpowiedzialne są hormony. Upławy w ciąży mogą trwać przez cały jej okres i dodatkowo zaostrzyć się w trzecim trymestrze. Upławy w okresie ciąży powinny być bezbarwne lub białawe o konsystencji śluzu. Jeśli staną się gęste i zaczną nieprzyjemnie pachnieć, a dodatkowo pojawi się pieczenie to znak, że należy zgłosić się do lekarza i wyleczyć infekcję. Przyczyną grzybicy pochwy w ciąży jest osłabiony układ immunologiczny oraz przekrwienie śluzówki ciężarnej;
  • zawroty głowy i omdlenia  - zawroty głowy zalicza się do najczęstszych wczesnych objawów ciąży. Podwyższenie poziomu hormonów wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych - dzięki temu krew sprawniej płynie do dziecka, lecz to z kolei wpływa na obniżenie ciśnienia krwi matki, które powoduje zawroty głowy i omdlenia;
  • częste oddawanie moczu – ucisk nad spojeniem łonowym i częste oddawanie moczu (również w nocy) zaczyna się później – ok. 6 tygodni po zapłodnieniu.

Objawy ciąży, choć nieprzyjemne, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia kobiety. Są wynikiem burzy hormonalnej zachodzącej w jej organizmie, który pracuje nad stworzeniem jak najlepszych warunków do rozwoju dziecka.