Ciąża

Ciąża to czas dużych zmian dla całej rodziny. Największe dotyczą organizmu kobiety, który zaczyna intensywnie pracować nad stworzeniem jednego z najpiękniejszych i najbardziej złożonych dzieł natury.

Brak miesiączki jest wyraźnym sygnałem wskazującym na pierwsze objawy ciąży. Przyczyną zatrzymania miesiączki są zmiany hormonalne, które wiążą się z wydzielaniem hormonu hCG (gonadotropiny kosmówkowej). Hormon ten zapoczątkowuje również produkcję progesteronu w jajnikach, która trwa do 8. tygodnia ciąży (potem tę funkcję przejmuje łożysko). …

Ból brzucha na początku ciąży może niepokoić. Okazuje się, że bolący brzuch w pierwszym trymestrze jest normalnym objawem. Co więcej, często traktowany jest jako jedna z pierwszych oznak ciąży. Niestety, ból brzucha na początku ciąży może być też zwiastunem problemów. Co może oznaczać ból brzucha w ciąży jak przed okresem? Jakie mogą być przyczyny bólu podbrzusza na początku ciąży?
Krótkie imiona dla dziewczynek stają się coraz popularniejsze. Są dźwięczne, nowoczesne, wpadające w ucho więc także charakterystyczne. Być może właśnie dlatego coraz więcej jest dziewczynek o imionach takich jak Mia, Lea czy Ida. To, które proponujemy ma jednak dodatkową zaletę. Wywodzi się od zdrobnienia imienia, które było popularne w czasach naszych babć.
Doktor Wojciech Falęcki w jednym z ostatnich postów na Instagramie zachwycił się imieniem, jaki jego pacjenci dali nowo narodzonemu synkowi. Imię jest naprawdę oryginalne i niszowe w naszym kraju. Nosił je słynny włoski kierowca rajdowy i jednocześnie założyciel prestiżowej wytwórni samochodów wyścigowych.
Ciąża może prowadzić do zaburzeń rytmu serca, a także do jego niewydolności. Objawy są mylące, dlatego warto je znać, by wiedzieć, kiedy zgłosić się do ginekologa. W przypadku niewydolności serca w ciąży konieczne jest jak najszybsze wdrożenie leczenia.
Jak często ciężarna powinna odwiedzać lekarza? Które badania w ciąży są kluczowe i kiedy trzeba je wykonać? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z przebiegiem ciąży udzieliła prof. UM dr hab. Beata Pięta, położna, konsultant wojewódzka w dziedzinie pielęgniarstwa położniczego i ginekologicznego, ekspertka kampanii społecznej Przyjaźni Mamom Rh(-). Zapraszamy do obejrzenia webinaru.
Rola położnej nie ogranicza się tylko do opieki okołoporodowej. Położna na NFZ przysługuje również w czasie trwania ciąży. Dowiedz się, na jakich warunkach możesz skorzystać z pomocy położnej w okresie ciąży, porodu i połogu.
To imię było uważane za wyrafinowane i eleganckie, dlatego nigdy w społeczeństwie nie cieszyło się dużą popularnością. W ubiegłym roku nadano je tylko sześciu dziewczynkom. Niektórzy sądzą, że jest urocze, a inni uważają, że bardziej nadaje się na przezwisko.
To imię cieszyło się dużą popularnością kilkadziesiąt lat temu. Dziś już tak nie jest, rodzice rzadko decydują się, by nadać je swojemu synowi. Niektórzy twierdzą, że jest niemęskie, inni podkreślają, że imię dla chłopca powinno być mocne. Dowiedz się, o jakie imię chodzi.
Wybierając imię dla dziecka często sprawdzamy te najbardziej popularne propozycje. Tymczasem w czołówce rocznych zestawień wciąż przeplatają się te same imiona. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie imiona dla dziewczynek cieszyły się w 2023 roku najmniejszą popularnością. Niektóre zaskakują oryginalnością.
Imię dla chłopca, które w Polsce wciąż cieszy się popularnością. Mocne, ale jednocześnie o pięknym brzmieniu. Nosił je genialny włoski artysta i wynalazca, którego zna cały świat. Nie można odmówić mu inteligencji i ambicji.
To germańskie imię w Portugalii i Hiszpanii nosiły całe dynastie królów. Do Polski dotarło w XVIII dzięki zakonowi redemptorystów, niestety szybko straciło swoją sławę za sprawą pewnej sztuki komediowej. Do dziś niestety dźwiga jej piętno, przez co rodzice nie chcą go wybierać dla swoich dzieci.
To imię dla dziewczynki przez lata uchodziło za "przestarzałe i babcine", jednak od kilku lat przeżywa w Polsce prawdziwy renesans. Mamy, które w ten sposób nazwały swoje córki, mają teraz dodatkowy powód do dumy, gdyż grupa badaczy przeanalizowała setki imion i właśnie to wskazała jako najpiękniejsze na świecie. Zgadzacie się z werdyktem?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Zdarza się, że niektóre kobiety obserwują u siebie plamienie, które często mylnie biorą za początek miesiączki z uwagi na to, że przypada 7-10 dni po owulacji. Jest to tak zwane krwawienie implantacyjne spowodowane zagnieżdżeniem się embrionu na ściance macicy.  W takiej sytuacji zawsze najlepiej jest wykonać test ciążowy z moczu, który wykrywa hormon hCG. Płytkowy test ciążowy można kupić bez recepty w każdym punkcie aptecznym. Kobiety, które zastanawiają się kiedy zrobić test ciążowy nie powinny spieszyć się z jego przeprowadzeniem. Wynik będzie miarodajny, gdy wykona się go nie wcześniej niż 8 dni po zbliżeniu. Jeśli będzie pozytywny – to znak, że należy udać się do ginekologa, który wykona badanie USG i postawi ostateczną diagnozę. Jakie są pierwsze objawy ciąży, oprócz braku miesiączki? Warto wiedzieć, że są kobiety, które przez pierwszy miesiąc nie odczuwają żadnych objawów sugerujących ciążę. Natomiast te, które mają nieregularne miesiączki mogą zacząć podejrzewać u siebie ciążę nawet po kilku miesiącach jej trwania. Większość kobiet odczuwa jednak szereg nieprzyjemnych dolegliwości ciążowych.
Najczęściej wymienia się:

  • powiększone i wrażliwe piersi -  stanowią skutek uboczny przemian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety. Często zdarza się, że sutki stają się ciemniejsze, a żyły na piersiach bardziej widoczne;
  • senność i zmęczenie – senność w ciąży jest odpowiedzią na gwałtowny wzrost progesteronu. Stopień odczuwania tych objawów zależy też od stanu emocjonalnego przyszłej matki (doświadczania przez nią stresu i niepokoju);
  • nudności i wymioty – mdłości w ciąży są najbardziej dokuczliwe w godzinach porannych lub wieczorem. Problem ten dotyka najczęściej kobiet, które są po raz pierwszy w ciąży;
  • grzybica pochwy i upławy w ciąży – za zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy w czasie ciąży również odpowiedzialne są hormony. Upławy w ciąży mogą trwać przez cały jej okres i dodatkowo zaostrzyć się w trzecim trymestrze. Upławy w okresie ciąży powinny być bezbarwne lub białawe o konsystencji śluzu. Jeśli staną się gęste i zaczną nieprzyjemnie pachnieć, a dodatkowo pojawi się pieczenie to znak, że należy zgłosić się do lekarza i wyleczyć infekcję. Przyczyną grzybicy pochwy w ciąży jest osłabiony układ immunologiczny oraz przekrwienie śluzówki ciężarnej;
  • zawroty głowy i omdlenia  - zawroty głowy zalicza się do najczęstszych wczesnych objawów ciąży. Podwyższenie poziomu hormonów wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych - dzięki temu krew sprawniej płynie do dziecka, lecz to z kolei wpływa na obniżenie ciśnienia krwi matki, które powoduje zawroty głowy i omdlenia;
  • częste oddawanie moczu – ucisk nad spojeniem łonowym i częste oddawanie moczu (również w nocy) zaczyna się później – ok. 6 tygodni po zapłodnieniu.

Objawy ciąży, choć nieprzyjemne, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia kobiety. Są wynikiem burzy hormonalnej zachodzącej w jej organizmie, który pracuje nad stworzeniem jak najlepszych warunków do rozwoju dziecka.