Ciąża

Ciąża to czas dużych zmian dla całej rodziny. Największe dotyczą organizmu kobiety, który zaczyna intensywnie pracować nad stworzeniem jednego z najpiękniejszych i najbardziej złożonych dzieł natury.

Brak miesiączki jest wyraźnym sygnałem wskazującym na pierwsze objawy ciąży. Przyczyną zatrzymania miesiączki są zmiany hormonalne, które wiążą się z wydzielaniem hormonu hCG (gonadotropiny kosmówkowej). Hormon ten zapoczątkowuje również produkcję progesteronu w jajnikach, która trwa do 8. tygodnia ciąży (potem tę funkcję przejmuje łożysko). …

Jeśli w ciąży dokuczają ci problemy z cerą, takie jak trądzik czy przesuszona skóra, musisz pamiętać, że niektórych kosmetyków, które standardowo stosuje się przy takich dolegliwościach, nie będziesz mogła teraz używać. Zabronione są na przykład leki zawierajace w swym składzie estrogeny, flutamid czy izotretynoiny. Radzimy, jakich preparatów mogą używać ciężarne, które borykają się z trądzikiem, przesuszoną skórą i przebarwieniami, a jakich powinny unikać.
Przesuszona skóra w ciąży powoduje spory dyskomfort. Jej wrażliwość i pieczenie pojawiają się nawet jeśli do niedawna wszystko było w porządku? Dlaczego w ciąży skóra może stać się wrażliwa i jak zminimalizować związane z tym niedogodności? Jak pielęgnować skórę w ciąży?
W czasie ciąży kobiety doświadczają szeregu bólów w obrębie całego ciała. To skutek zmian, które zachodzą w ich organizmie, w masie ciała czy w poziomach hormonów. Przyjmowanie leków to ostateczne wyjście, na szczęście można naturalnie walczyć w bólem pleców, głowy, stóp czy karku.
Tylko dwa badania prenatalne zlecane kobietom np. po 35. roku życia są refundowane przez NFZ, Dlatego wiele kobiet rezygnuje z wykonania trzecich. Eksperci twierdzą, że to błąd, a my wyjaśniamy dlaczego.
Czekolada nie tylko jest pyszna i zaspokaja zachcianki ciążowe, ale może też przynosić przyszłej mamie wiele innych korzyści. A co z dzieckiem? Szwedzkie badania zaskakują! Zobacz, jak czekolada wpływa na nienarodzonego maluszka.
Najgorsze w pierwszym trymestrze ciąży wcale nie są dolegliwości ciążowe. Najgorsze jest to, że jesteś z tym wszystkim sama, bo zazwyczaj nikt nie wie jeszcze o twoim stanie i nie oferuje ci żadnego wsparcia. A to właśnie wtedy jest ono najbardziej potrzebne. Zasługujesz na nie, bo nie jesteś superwoman.
Liczba ciąż bliźniaczych rośnie - obecnie stanowią nieco ponad 3 procent wszystkich urodzonych dzieci. Czy można rozpoznać ciążę bliźniaczą jeszcze zanim na USG pokażą się dwa pęcherzyki? Kilka mam bliźniąt opowiedziało o symptomach, które ich zdaniem, są typowe dla ciąży mnogiej.
Dla tych mam wymioty ciążowe nie były zwykłymi porannymi mdłościami, które uznaje się za typowy objaw ciąży. Wymiotowały niemal bezustannie i wszędzie - w parku, na fotelu ginekologicznym, a nawet w czasie porodu. U niektórych nie kończyło się na złych wspomnieniach, czy gorszym nastroju. Część z nich wymagała hospitalizacji, by ratować własne zdrowie i życie nienarodzonego dziecka.
Wybór imienia dla dziecka nie jest łatwy, a gdy zdecydujemy się na mniej typowe i mniej popularne, na drodze staje decyzja urzędu stanu cywilnego. W ostatnim czasie rodzice mają problem z nadaniem tego imienia córce. Urzędnicy uważają, że jest to niedopuszczalne zdrobnienie.
Dolegliwości ciążowe potrafią uprzykrzyć życie, zwłaszcza że nie ma na nie cudownego lekarstwa. Czy na pewno? Sprawdziliśmy, co mówią specjaliści od naturalnych metod leczenia na temat łagodzenia mdłości, zgagi czy bólu pleców. Może skorzystasz z ich rad?
Jakie objawy kojarzą ci się z ciążą i porodem? Pewnie poranne mdłości, wielki brzuch, popękane brodawki… A co powiesz na tubalny głos, mleko pod pachami czy loki na prostych dotąd włosach? Oto dziwaczne objawy ciąży, o których pewnie nie słyszałaś, a które są częstsze, niż myślisz. Też tak masz?
Brak miesiączki zazwyczaj kojarzy się z ciążą. Może być jednak spowodowany także innymi czynnikami. Gdy wynik testu ciążowego jest negatywny, a krwawienie dalej się nie pojawia, warto poznać inne możliwe przyczyny. Brak okresu, a negatywny test ciążowy – co to może oznaczać? Przeczytaj nasz poradnik w którym dowiesz się o chorobowych i niechorobowych przyczynach braku miesiączki.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Zdarza się, że niektóre kobiety obserwują u siebie plamienie, które często mylnie biorą za początek miesiączki z uwagi na to, że przypada 7-10 dni po owulacji. Jest to tak zwane krwawienie implantacyjne spowodowane zagnieżdżeniem się embrionu na ściance macicy.  W takiej sytuacji zawsze najlepiej jest wykonać test ciążowy z moczu, który wykrywa hormon hCG. Płytkowy test ciążowy można kupić bez recepty w każdym punkcie aptecznym. Kobiety, które zastanawiają się kiedy zrobić test ciążowy nie powinny spieszyć się z jego przeprowadzeniem. Wynik będzie miarodajny, gdy wykona się go nie wcześniej niż 8 dni po zbliżeniu. Jeśli będzie pozytywny – to znak, że należy udać się do ginekologa, który wykona badanie USG i postawi ostateczną diagnozę. Jakie są pierwsze objawy ciąży, oprócz braku miesiączki? Warto wiedzieć, że są kobiety, które przez pierwszy miesiąc nie odczuwają żadnych objawów sugerujących ciążę. Natomiast te, które mają nieregularne miesiączki mogą zacząć podejrzewać u siebie ciążę nawet po kilku miesiącach jej trwania. Większość kobiet odczuwa jednak szereg nieprzyjemnych dolegliwości ciążowych.
Najczęściej wymienia się:

  • powiększone i wrażliwe piersi -  stanowią skutek uboczny przemian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety. Często zdarza się, że sutki stają się ciemniejsze, a żyły na piersiach bardziej widoczne;
  • senność i zmęczenie – senność w ciąży jest odpowiedzią na gwałtowny wzrost progesteronu. Stopień odczuwania tych objawów zależy też od stanu emocjonalnego przyszłej matki (doświadczania przez nią stresu i niepokoju);
  • nudności i wymioty – mdłości w ciąży są najbardziej dokuczliwe w godzinach porannych lub wieczorem. Problem ten dotyka najczęściej kobiet, które są po raz pierwszy w ciąży;
  • grzybica pochwy i upławy w ciąży – za zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy w czasie ciąży również odpowiedzialne są hormony. Upławy w ciąży mogą trwać przez cały jej okres i dodatkowo zaostrzyć się w trzecim trymestrze. Upławy w okresie ciąży powinny być bezbarwne lub białawe o konsystencji śluzu. Jeśli staną się gęste i zaczną nieprzyjemnie pachnieć, a dodatkowo pojawi się pieczenie to znak, że należy zgłosić się do lekarza i wyleczyć infekcję. Przyczyną grzybicy pochwy w ciąży jest osłabiony układ immunologiczny oraz przekrwienie śluzówki ciężarnej;
  • zawroty głowy i omdlenia  - zawroty głowy zalicza się do najczęstszych wczesnych objawów ciąży. Podwyższenie poziomu hormonów wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych - dzięki temu krew sprawniej płynie do dziecka, lecz to z kolei wpływa na obniżenie ciśnienia krwi matki, które powoduje zawroty głowy i omdlenia;
  • częste oddawanie moczu – ucisk nad spojeniem łonowym i częste oddawanie moczu (również w nocy) zaczyna się później – ok. 6 tygodni po zapłodnieniu.

Objawy ciąży, choć nieprzyjemne, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia kobiety. Są wynikiem burzy hormonalnej zachodzącej w jej organizmie, który pracuje nad stworzeniem jak najlepszych warunków do rozwoju dziecka.