Ciąża

Wszystko o ciąży - co powinna wiedzieć kobieta w ciąży

Ciąża to czas dużych zmian dla całej rodziny. Największe dotyczą organizmu kobiety, który zaczyna intensywnie pracować nad stworzeniem jednego z najpiękniejszych i najbardziej złożonych dzieł natury.

Brak miesiączki jest wyraźnym sygnałem wskazującym na pierwsze objawy ciąży. Przyczyną zatrzymania miesiączki są zmiany hormonalne, które wiążą się z wydzielaniem hormonu hCG (gonadotropiny kosmówkowej). Hormon ten zapoczątkowuje również produkcję progesteronu w jajnikach, która trwa ...

W ciąży nasza skóra jest bardziej podatna na podrażnienia: zmienia się pod wpływem hormonów, szczególnie estrogenów i staje się wrażliwsza. Dlatego trzeba o nią lepiej dbać. Czy wiesz, jak to robić? Zrób test i sprawdź, czy dobrze dbasz o swoją skórę w ciąży.
Omdlenia i zawroty głowy to dość częste ciążowe przypadłości. Co je wywołuje i kiedy konieczny jest kontakt z lekarzem?
Skuteczne i bezpieczne zioła to dobry sposób na trawienie. Organizm ciężarnej kobiety funkcjonuje inaczej, więc każda potrawa może okazać się sprawdzianem dla jej układu trawiennego. Dlatego zawsze warto mieć pod ręką zioła na trawienie.
Jak urodzić i nie zwariować? To pytanie jest także tytułem znanego filmu, będącego luźną adaptacją kultowej, znanej na całym świecie książki „W oczekiwaniu na dziecko”. Jej autorka Heidi Murkoff rozmawiała z naszą dziennikarką.
Nadciśnienie w ciąży (czyli zbyt wysokie ciśnienie w ciąży) to poważny stan. U kobiet z nadciśnieniem w ciąży istnieje ryzyko wylewu krwi do mózgu. Z kolei dzieci są narażone na niedotlenienie i zaburzenia rozwoju. Jakie są przyczyny i objawy nadciśnienia w ciąży? Na czym polega leczenie?
Nadciśnienie w ciąży (czyli zbyt wysokie ciśnienie tętnicze) jest poważnym stanem, który może stanowić zagrożenie dla zdrowia matki oraz dziecka. Jak wygląda ciąża, dieta, poród i opieka poporodowa u kobiet z wysokim ciśnieniem?
Kosmetyki, których używamy mogą zawierać szkodliwe substancje. Nawet te z pozoru niegroźne, bo znajdujące się w kremach czy balsamach ciążowych, mogą wpływać negatywnie na rozwój nienarodzonego jeszcze dziecka.
Bliźnięta jednojajowe, nazywane w literaturze naturalnymi klonami na pierwszy rzut oka są identyczne. W rzeczywistości jednak bliźnięta, jak każdy człowiek, mają unikalne cechy, które nie występują nawet u bliźniaczego rodzeństwa. Co należy wiedzieć o bliźniakach i na co zwrócić uwagę, aby zauważyć te odmienności?
Nudności w ciąży i wymioty to dla około 2–3 proc. przyszłych mam wyjątkowo uciążliwe wczesne objawy ciąży. Jak się pozbyć mdłości w ciąży lub chociaż je złagodzić? Kiedy nudności w ciąży są dolegliwością wymagającą leczenia?
Wielkanoc obchodzona w okresie ciąży wymaga od przyszłej mamy odpowiedniej stylizacji. Na pewno odpowiednim strojem na Wielkanoc dla ciężarnej nie będą ukochane dresy, legginsy i tuniki. W święta postaw na klasykę i podkreśl swoją kobiecość. Zobacz, jak się ubrać  w ciąży na Wielkanoc?
2 miesiąc ciąży trwa od 5 do 8 tygodnia ciąży. Brzuch w 2 miesiącu nie jest jeszcze widoczny i nie daje się we znaki. Ale czasami tak bywa, że przykre objawy ciąży w drugim miesiącu są bardzo uciążliwe. Ale we wszystkim staraj się dostrzegać dobre strony.
1 miesiąc ciąży trwa od 1 tygodnia do 4 tygodnia ciąży, to początek pierwszego trymestru. Nie spodziewaj się objawów ciąży w 1 miesiącu. Najpierw pojawia się nieśmiałe przypuszczenie, potem niedowierzanie, aż w końcu to podniecające uczucie, że stanie się coś niezwykłego. Ale na razie to twoja słodka tajemnica...

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020

Zdarza się, że niektóre kobiety obserwują u siebie plamienie, które często mylnie biorą za początek miesiączki z uwagi na to, że przypada 7-10 dni po owulacji. Jest to tak zwane krwawienie implantacyjne spowodowane zagnieżdżeniem się embrionu na ściance macicy.  W takiej sytuacji zawsze najlepiej jest wykonać test ciążowy z moczu, który wykrywa hormon hCG. Płytkowy test ciążowy można kupić bez recepty w każdym punkcie aptecznym. Kobiety, które zastanawiają się kiedy zrobić test ciążowy nie powinny spieszyć się z jego przeprowadzeniem. Wynik będzie miarodajny, gdy wykona się go nie wcześniej niż 8 dni po zbliżeniu. Jeśli będzie pozytywny – to znak, że należy udać się do ginekologa, który wykona badanie USG i postawi ostateczną diagnozę. Jakie są pierwsze objawy ciąży, oprócz braku miesiączki? Warto wiedzieć, że są kobiety, które przez pierwszy miesiąc nie odczuwają żadnych objawów sugerujących ciążę. Natomiast te, które mają nieregularne miesiączki mogą zacząć podejrzewać u siebie ciążę nawet po kilku miesiącach jej trwania. Większość kobiet odczuwa jednak szereg nieprzyjemnych dolegliwości ciążowych.
Najczęściej wymienia się:

  • powiększone i wrażliwe piersi -  stanowią skutek uboczny przemian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety. Często zdarza się, że sutki stają się ciemniejsze, a żyły na piersiach bardziej widoczne;
  • senność i zmęczenie – senność w ciąży jest odpowiedzią na gwałtowny wzrost progesteronu. Stopień odczuwania tych objawów zależy też od stanu emocjonalnego przyszłej matki (doświadczania przez nią stresu i niepokoju);
  • nudności i wymioty – mdłości w ciąży są najbardziej dokuczliwe w godzinach porannych lub wieczorem. Problem ten dotyka najczęściej kobiet, które są po raz pierwszy w ciąży;
  • grzybica pochwy i upławy w ciąży – za zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy w czasie ciąży również odpowiedzialne są hormony. Upławy w ciąży mogą trwać przez cały jej okres i dodatkowo zaostrzyć się w trzecim trymestrze. Upławy w okresie ciąży powinny być bezbarwne lub białawe o konsystencji śluzu. Jeśli staną się gęste i zaczną nieprzyjemnie pachnieć, a dodatkowo pojawi się pieczenie to znak, że należy zgłosić się do lekarza i wyleczyć infekcję. Przyczyną grzybicy pochwy w ciąży jest osłabiony układ immunologiczny oraz przekrwienie śluzówki ciężarnej;
  • zawroty głowy i omdlenia  - zawroty głowy zalicza się do najczęstszych wczesnych objawów ciąży. Podwyższenie poziomu hormonów wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych - dzięki temu krew sprawniej płynie do dziecka, lecz to z kolei wpływa na obniżenie ciśnienia krwi matki, które powoduje zawroty głowy i omdlenia;
  • częste oddawanie moczu – ucisk nad spojeniem łonowym i częste oddawanie moczu (również w nocy) zaczyna się później – ok. 6 tygodni po zapłodnieniu.

Objawy ciąży, choć nieprzyjemne, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia kobiety. Są wynikiem burzy hormonalnej zachodzącej w jej organizmie, który pracuje nad stworzeniem jak najlepszych warunków do rozwoju dziecka.