Ciąża

Ciąża to czas dużych zmian dla całej rodziny. Największe dotyczą organizmu kobiety, który zaczyna intensywnie pracować nad stworzeniem jednego z najpiękniejszych i najbardziej złożonych dzieł natury.

Brak miesiączki jest wyraźnym sygnałem wskazującym na pierwsze objawy ciąży. Przyczyną zatrzymania miesiączki są zmiany hormonalne, które wiążą się z wydzielaniem hormonu hCG (gonadotropiny kosmówkowej). Hormon ten zapoczątkowuje również produkcję progesteronu w jajnikach, która trwa do 8. tygodnia ciąży (potem tę funkcję przejmuje łożysko). …

W rankingach najpiękniejszych imion dla dziewczynek to jedno pojawia się niezmiennie od kilku, jeśli nie kilkunastu lat. Teraz jego popularność dodatkowo została potwierdzona przez naukowców. Ci podjęli wyzwanie i postanowili znaleźć najpiękniejsze imię żeńskie, biorąc pod uwagę kilka kryteriów. Chcesz wiedzieć, które wygrało?
Ciąża trwa 9 miesięcy, więc wyznaczenie daty porodu nie powinno być zadaniem ponad siły. A jednak to nie takie proste, bo od jakiego momentu to liczyć? Nawet jeśli znasz termin poczęcia, to przekonasz się, że ginekolodzy inaczej szacują wiek ciąży. Dlaczego ich obliczenia różnią się od twoich i które brać pod uwagę, zapisując się na badania?
To stosunkowo młoda technika podglądania dziecka w łonie mamy, a jednak zawojowała świat. Rodzice chcą mieć zdjęcia 3D, aby mieć pamiątkę z okresu ciąży, lekarze - aby dokładniej obejrzeć maluszka pod kątem jego zdrowia. Kiedy wykonać USG 3D, aby miało sens? Znany ginekolog wyjaśnia.
Kojarzy się z Półwyspem Iberyjskim i ma przepiękne znaczenie. Chociaż w Polsce to imię jest nadal rzadkie, to jednak rodzice decydują się na nie coraz częściej - w pierwszej połowie 2023 roku imieniem hiszpańskiej królowej nazwano 5 dziewczynek.
Stare imiona powracają do łask. Od dawna polscy rodzice chętnie wracają do imion swoich dziadków - Stanisław, Helena, Antoni czy Zofia znajdują się na liście najbardziej popularnych. Ale są imiona, których nie usłyszysz na placu zabaw czy w przedszkolu. Polacy zdecydowanie chcą o nich zapomnieć i chyba wiemy dlaczego.
W czasach PRL-u były niezwykle popularne. Dziś te imiona dla chłopców od dawna nie są już na szczycie rankingu. Czy jednak całkowicie o nich zapomnieliśmy? Sprawdzamy, czy Polacy wciąż chętnie nadają je swoim synom.
Często dopiero szukając imienia dla swojego dziecka, zauważamy, jak wiele imion obrosło różnymi - niekoniecznie pozytywnymi - skojarzeniami. Nawet najpiękniej brzmiące imię może mieć dla nas negatywny wydźwięk, jeśli nosi je osoba, z którą jesteśmy w konflikcie. A jakie skojarzenia u innych budzi nasze własne imię? Okazuje się, że pierwsza litera imienia może wiele powiedzieć o osobowości człowieka. Dołącz do naszej zabawy i sprawdź, czy trafnie określa twój charakter.
Pewni rodzice walczą w sądzie o imię, które wybrali dla swojej córeczki. Sąd nie zezwolił na wpisanie go do dokumentów dziecka, ponieważ uznał je za obraźliwe. Problem polega na tym, że imię to jest wyrazem mającym dwa znaczenie. Pierwsze kojarzy się pozytywnie, drugie - niekoniecznie.
Naukowcy ujawnili najpiękniej brzmiące imię dla chłopca. Zdaniem lingwistów to imię wypadło najlepiej w amerykańskim angielskim. Wypowiadane na głos wzbudziło najwięcej pozytywnych emocji.
Szpiczasty brzuch na chłopca, naszyjnik, który powoduje zaplatanie się pępowiny... W takie rzeczy nikt już chyba nie wierzy. Ale są mity ciążowe, które nie są tylko mitami i które budzą wątpliwości nawet wykształconych specjalistów. Które mity ciążowe mają w sobie ziarenko prawdy?
Unikanie ryzyka to podstawa, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, gdy niebezpieczeństwo poronienia jest większe niż w kolejnych miesiącach ciąży. Czego nie wolno robić w 1. trymestrze ciąży? Przeczytaj, bo nie zawsze jest to takie oczywiste.
Badania w ciąży, także badania USG, to podstawowe elementy opieki nad każdą ciężarną. Każdy lekarz zleca taką liczbę badań, jaką uważa za słuszną, jednak istnieje pewne minimum wyznaczone przez standardy opieki okołoporodowej. Ile badań USG w ciąży trzeba koniecznie wykonać?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Zdarza się, że niektóre kobiety obserwują u siebie plamienie, które często mylnie biorą za początek miesiączki z uwagi na to, że przypada 7-10 dni po owulacji. Jest to tak zwane krwawienie implantacyjne spowodowane zagnieżdżeniem się embrionu na ściance macicy.  W takiej sytuacji zawsze najlepiej jest wykonać test ciążowy z moczu, który wykrywa hormon hCG. Płytkowy test ciążowy można kupić bez recepty w każdym punkcie aptecznym. Kobiety, które zastanawiają się kiedy zrobić test ciążowy nie powinny spieszyć się z jego przeprowadzeniem. Wynik będzie miarodajny, gdy wykona się go nie wcześniej niż 8 dni po zbliżeniu. Jeśli będzie pozytywny – to znak, że należy udać się do ginekologa, który wykona badanie USG i postawi ostateczną diagnozę. Jakie są pierwsze objawy ciąży, oprócz braku miesiączki? Warto wiedzieć, że są kobiety, które przez pierwszy miesiąc nie odczuwają żadnych objawów sugerujących ciążę. Natomiast te, które mają nieregularne miesiączki mogą zacząć podejrzewać u siebie ciążę nawet po kilku miesiącach jej trwania. Większość kobiet odczuwa jednak szereg nieprzyjemnych dolegliwości ciążowych.
Najczęściej wymienia się:

  • powiększone i wrażliwe piersi -  stanowią skutek uboczny przemian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety. Często zdarza się, że sutki stają się ciemniejsze, a żyły na piersiach bardziej widoczne;
  • senność i zmęczenie – senność w ciąży jest odpowiedzią na gwałtowny wzrost progesteronu. Stopień odczuwania tych objawów zależy też od stanu emocjonalnego przyszłej matki (doświadczania przez nią stresu i niepokoju);
  • nudności i wymioty – mdłości w ciąży są najbardziej dokuczliwe w godzinach porannych lub wieczorem. Problem ten dotyka najczęściej kobiet, które są po raz pierwszy w ciąży;
  • grzybica pochwy i upławy w ciąży – za zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy w czasie ciąży również odpowiedzialne są hormony. Upławy w ciąży mogą trwać przez cały jej okres i dodatkowo zaostrzyć się w trzecim trymestrze. Upławy w okresie ciąży powinny być bezbarwne lub białawe o konsystencji śluzu. Jeśli staną się gęste i zaczną nieprzyjemnie pachnieć, a dodatkowo pojawi się pieczenie to znak, że należy zgłosić się do lekarza i wyleczyć infekcję. Przyczyną grzybicy pochwy w ciąży jest osłabiony układ immunologiczny oraz przekrwienie śluzówki ciężarnej;
  • zawroty głowy i omdlenia  - zawroty głowy zalicza się do najczęstszych wczesnych objawów ciąży. Podwyższenie poziomu hormonów wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych - dzięki temu krew sprawniej płynie do dziecka, lecz to z kolei wpływa na obniżenie ciśnienia krwi matki, które powoduje zawroty głowy i omdlenia;
  • częste oddawanie moczu – ucisk nad spojeniem łonowym i częste oddawanie moczu (również w nocy) zaczyna się później – ok. 6 tygodni po zapłodnieniu.

Objawy ciąży, choć nieprzyjemne, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia kobiety. Są wynikiem burzy hormonalnej zachodzącej w jej organizmie, który pracuje nad stworzeniem jak najlepszych warunków do rozwoju dziecka.