Ciąża

Wszystko o ciąży - co powinna wiedzieć kobieta w ciąży

Ciąża to czas dużych zmian dla całej rodziny. Największe dotyczą organizmu kobiety, który zaczyna intensywnie pracować nad stworzeniem jednego z najpiękniejszych i najbardziej złożonych dzieł natury.

Brak miesiączki jest wyraźnym sygnałem wskazującym na pierwsze objawy ciąży. Przyczyną zatrzymania miesiączki są zmiany hormonalne, które wiążą się z wydzielaniem hormonu hCG (gonadotropiny kosmówkowej). Hormon ten zapoczątkowuje również produkcję progesteronu w jajnikach, która …

Ułożenie dziecka w łonie matki może być główkowe, miednicowe (pośladkowe) lub poprzeczne. Właściwie tylko ta pierwsza możliwość uznawana jest za prawidłową i pozwala na poród naturalny. Jak może być ułożona główka dziecka w brzuchu?
Ranking amerykańskich imion to kopalnia inspiracji także dla polskich rodziców. Wśród najpopularniejszych imion za oceanem znajdują się typy, które od lat z chęcią wybierane są także w naszym kraju. Ciekawi jesteście, które imiona popularne w Polsce wybierane są także przez Amerykanów?
Takiego ciążowego brzucha jeszcze nie widziałyśmy. Jest duży, bo mieści się w nim trójka dzieci. Być może wpływ na jego kształt ma też fakt, że kobieta wcześniej była już w ciąży bliźniaczej. Jak ciało szczęśliwej mamy pięciorga dzieci wygląda po porodzie?
Dieta na mdłości w ciąży faktycznie działa i może poprawić samopoczucie niejednej przyszłej mamie. Przeczytaj, co jeść w ciąży, by zwalczyć nudności. Sprawdź także, jak komponować swój jadłospis, aby zmniejszyć nasilenie tej uporczywej dolegliwości ciążowej.
Padasz z nóg, a przecież nie zrobiłaś dziś niczego wielkiego, masz ochotę przespać cały dzień, nie chce ci się nawet włączyć TV. To naturalny objaw w trakcie oczekiwania na dziecko. Zmęczenie ciążowe sprawia, że jesteś kompletnie pozbawiona siły i energii. Ale przecież jest praca, dom, czasem starsze dziecko... Jak pokonać zmęczenie wywołane ciążą?
Tych imion nie da się pomylić z innymi. Są dźwięczne i wpadające w ucho. Trzyliterowe imiona będą fantastycznie pasować do długich nazwisk lub tych dwuczłonowych. Większość z nich ma też dodatkowy plus - są łatwe w wymowie, więc mają międzynarodowy charakter.
Ciążowe USG to wielkie przeżycie dla każdego rodzica. W trakcie badania nie tylko dowiadujesz się, czy twoje dziecko jest zdrowe, ale również może je zobaczyć! Znana na instagramie lekarka podpowiada, jak odróżnić poszczególne narządy dziecka, które dotąd były tylko "ciemnymi plamami" na ekranie.
Chcąc wybrać krótkie imię dla chłopca lub dziewczynki, nie musimy wcale sięgać po zagraniczne typy, wśród naszych rodzimych jest wiele propozycji na 3, 4 i 5 liter. Krótkie imiona dla dzieci mają wiele zalet. Dzieciom od samego początku łatwiej je wymówić, a gdy zaczną poznawać litery, łatwiej napisać. Idealnie pasują do każdego nazwiska, nawet bardzo długiego. Można je także łatwo zestawić z drugim imieniem.
Okrągły, podłużny, zagłębiony... Ale i tak w czasie ciąży wygląd każdego pępka się zmienia. Dlaczego tak się dzieje i dlaczego różni ludzie mają inne kształty pępków? Oto cała prawda o tej wyjątkowej pamiątce po pępowinie.
Naukowcy z amerykańskiego uniwersytetu w stanie Indiana postanowili zbadać, jak wygląda aktywność seksualna przyszłych mam na przestrzeni całej ciąży. Okazało się, że z 9 miesięcy ciąży można wyodrębnić 10 tygodni, w których przyszłe mamy chętniej oddają się miłosnym rozkoszom.
Zdjęcia brzuszka to najpiękniejsza pamiątka dla ciebie, ale i dla twojego dziecka. To wspomnienie, które pozostanie z wami na lata - gdy malec trochę podrośnie, pokażesz mu, że tam właśnie pierwszy raz poczułaś jego obecność. Oto 7 zdjęć ciążowych, które koniecznie musisz sobie zrobić. Z ostatnim musisz się pospieszyć.
Jest nie tylko mało spotykane, ale także wyjątkowo ładne. Jego znaczenie bezpośrednio nawiązuje do delikatnej i pięknie pachnącej rośliny. Stąd też, gdy się je słyszy, ma się od razu miłe skojarzenia. Posiadaczki tego imienia cechuje subtelność, kobiecość i niezwykły urok osobisty.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Zdarza się, że niektóre kobiety obserwują u siebie plamienie, które często mylnie biorą za początek miesiączki z uwagi na to, że przypada 7-10 dni po owulacji. Jest to tak zwane krwawienie implantacyjne spowodowane zagnieżdżeniem się embrionu na ściance macicy.  W takiej sytuacji zawsze najlepiej jest wykonać test ciążowy z moczu, który wykrywa hormon hCG. Płytkowy test ciążowy można kupić bez recepty w każdym punkcie aptecznym. Kobiety, które zastanawiają się kiedy zrobić test ciążowy nie powinny spieszyć się z jego przeprowadzeniem. Wynik będzie miarodajny, gdy wykona się go nie wcześniej niż 8 dni po zbliżeniu. Jeśli będzie pozytywny – to znak, że należy udać się do ginekologa, który wykona badanie USG i postawi ostateczną diagnozę. Jakie są pierwsze objawy ciąży, oprócz braku miesiączki? Warto wiedzieć, że są kobiety, które przez pierwszy miesiąc nie odczuwają żadnych objawów sugerujących ciążę. Natomiast te, które mają nieregularne miesiączki mogą zacząć podejrzewać u siebie ciążę nawet po kilku miesiącach jej trwania. Większość kobiet odczuwa jednak szereg nieprzyjemnych dolegliwości ciążowych.
Najczęściej wymienia się:

  • powiększone i wrażliwe piersi -  stanowią skutek uboczny przemian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety. Często zdarza się, że sutki stają się ciemniejsze, a żyły na piersiach bardziej widoczne;
  • senność i zmęczenie – senność w ciąży jest odpowiedzią na gwałtowny wzrost progesteronu. Stopień odczuwania tych objawów zależy też od stanu emocjonalnego przyszłej matki (doświadczania przez nią stresu i niepokoju);
  • nudności i wymioty – mdłości w ciąży są najbardziej dokuczliwe w godzinach porannych lub wieczorem. Problem ten dotyka najczęściej kobiet, które są po raz pierwszy w ciąży;
  • grzybica pochwy i upławy w ciąży – za zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy w czasie ciąży również odpowiedzialne są hormony. Upławy w ciąży mogą trwać przez cały jej okres i dodatkowo zaostrzyć się w trzecim trymestrze. Upławy w okresie ciąży powinny być bezbarwne lub białawe o konsystencji śluzu. Jeśli staną się gęste i zaczną nieprzyjemnie pachnieć, a dodatkowo pojawi się pieczenie to znak, że należy zgłosić się do lekarza i wyleczyć infekcję. Przyczyną grzybicy pochwy w ciąży jest osłabiony układ immunologiczny oraz przekrwienie śluzówki ciężarnej;
  • zawroty głowy i omdlenia  - zawroty głowy zalicza się do najczęstszych wczesnych objawów ciąży. Podwyższenie poziomu hormonów wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych - dzięki temu krew sprawniej płynie do dziecka, lecz to z kolei wpływa na obniżenie ciśnienia krwi matki, które powoduje zawroty głowy i omdlenia;
  • częste oddawanie moczu – ucisk nad spojeniem łonowym i częste oddawanie moczu (również w nocy) zaczyna się później – ok. 6 tygodni po zapłodnieniu.

Objawy ciąży, choć nieprzyjemne, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia kobiety. Są wynikiem burzy hormonalnej zachodzącej w jej organizmie, który pracuje nad stworzeniem jak najlepszych warunków do rozwoju dziecka.