Ciąża

Ciąża to czas dużych zmian dla całej rodziny. Największe dotyczą organizmu kobiety, który zaczyna intensywnie pracować nad stworzeniem jednego z najpiękniejszych i najbardziej złożonych dzieł natury.

Brak miesiączki jest wyraźnym sygnałem wskazującym na pierwsze objawy ciąży. Przyczyną zatrzymania miesiączki są zmiany hormonalne, które wiążą się z wydzielaniem hormonu hCG (gonadotropiny kosmówkowej). Hormon ten zapoczątkowuje również produkcję progesteronu w jajnikach, która trwa do 8. tygodnia ciąży (potem tę funkcję przejmuje łożysko). …

Naukowcy ujawnili najpiękniej brzmiące imię dla chłopca. Zdaniem lingwistów to imię wypadło najlepiej w amerykańskim angielskim. Wypowiadane na głos wzbudziło najwięcej pozytywnych emocji.
Szpiczasty brzuch na chłopca, naszyjnik, który powoduje zaplatanie się pępowiny... W takie rzeczy nikt już chyba nie wierzy. Ale są mity ciążowe, które nie są tylko mitami i które budzą wątpliwości nawet wykształconych specjalistów. Które mity ciążowe mają w sobie ziarenko prawdy?
Imiona dla chłopców, które były popularne w czasach PRL-u, dziś nie są na szczycie listy najczęściej nadawanych imion. Czy jednak całkowicie o nich zapomnieliśmy? Sprawdzamy, czy wciąż nadajemy je naszym synom.
Unikanie ryzyka to podstawa, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, gdy niebezpieczeństwo poronienia jest większe niż w kolejnych miesiącach ciąży. Czego nie wolno robić w 1. trymestrze ciąży? Przeczytaj, bo nie zawsze jest to takie oczywiste.
Badania w ciąży, także badania USG, to podstawowe elementy opieki nad każdą ciężarną. Każdy lekarz zleca taką liczbę badań, jaką uważa za słuszną, jednak istnieje pewne minimum wyznaczone przez standardy opieki okołoporodowej. Ile badań USG w ciąży trzeba koniecznie wykonać?
Zielony stolec przyszłej mamy może być związany z problemami zdrowotnymi, ale niekoniecznie. W okresie oczekiwania na dziecko z naszym organizmem dzieje się wiele dziwnych rzeczy. Zielona kupa może mieć jakąś banalną przyczynę, ale i być powodem do niepokoju.
W Polsce zaczęło być popularne w latach 70. ubiegłego wieku, ale nigdy nie wpadło na listę najczęściej wybieranych imion. W wariancie męskim należy do imion ultra rzadkich, więc warto je rozważyć, jeśli szukamy czegoś oryginalnego.
W rankingu imion dla dziewczynek 2023 uplasowało się na 10. miejscu. I chociaż to imię było często nadawane już w pokoleniu naszych babć, a teraz ponownie wróciło do łask, to w XIX wieku uważano je za bluźniercze, a nawet zakazane.
Jak ocenić, które imię jest najpiękniejsze? Przecież to kwestia gustu, subiektywne odczucie... Naukowcy podjęli wyzwanie i postanowili znaleźć najpiękniejsze imię żeńskie, biorąc pod uwagę kilka kryteriów. Chcesz wiedzieć, które wygrało?
Imiona, które dosłownie nosili niegdyś królowie i królowe. Brzmiały niezwykle dostojnie, ale znaczenie niektórych może zaskoczyć. Czy dziś królewskie imiona cieszą się popularnością?
To piękne imię zna każdy wielbiciel literatury, choć nawet w ksiażkach występuje stosunkowo rzadko. Najbardziej rozsławił je Szekspir i L. M. Montgomery. W prawdziwym życiu nie cieszy się popularnością, choć znaczenie imienia jest piękne i szlachetne.
Pierwsza litera imienia może wiele powiedzieć o osobowości człowieka, który je nosi. Sprawdź, co oznacza pierwsza litera twojego imienia i czy rzeczywiście określa twój charakter.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Zdarza się, że niektóre kobiety obserwują u siebie plamienie, które często mylnie biorą za początek miesiączki z uwagi na to, że przypada 7-10 dni po owulacji. Jest to tak zwane krwawienie implantacyjne spowodowane zagnieżdżeniem się embrionu na ściance macicy.  W takiej sytuacji zawsze najlepiej jest wykonać test ciążowy z moczu, który wykrywa hormon hCG. Płytkowy test ciążowy można kupić bez recepty w każdym punkcie aptecznym. Kobiety, które zastanawiają się kiedy zrobić test ciążowy nie powinny spieszyć się z jego przeprowadzeniem. Wynik będzie miarodajny, gdy wykona się go nie wcześniej niż 8 dni po zbliżeniu. Jeśli będzie pozytywny – to znak, że należy udać się do ginekologa, który wykona badanie USG i postawi ostateczną diagnozę. Jakie są pierwsze objawy ciąży, oprócz braku miesiączki? Warto wiedzieć, że są kobiety, które przez pierwszy miesiąc nie odczuwają żadnych objawów sugerujących ciążę. Natomiast te, które mają nieregularne miesiączki mogą zacząć podejrzewać u siebie ciążę nawet po kilku miesiącach jej trwania. Większość kobiet odczuwa jednak szereg nieprzyjemnych dolegliwości ciążowych.
Najczęściej wymienia się:

  • powiększone i wrażliwe piersi -  stanowią skutek uboczny przemian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety. Często zdarza się, że sutki stają się ciemniejsze, a żyły na piersiach bardziej widoczne;
  • senność i zmęczenie – senność w ciąży jest odpowiedzią na gwałtowny wzrost progesteronu. Stopień odczuwania tych objawów zależy też od stanu emocjonalnego przyszłej matki (doświadczania przez nią stresu i niepokoju);
  • nudności i wymioty – mdłości w ciąży są najbardziej dokuczliwe w godzinach porannych lub wieczorem. Problem ten dotyka najczęściej kobiet, które są po raz pierwszy w ciąży;
  • grzybica pochwy i upławy w ciąży – za zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy w czasie ciąży również odpowiedzialne są hormony. Upławy w ciąży mogą trwać przez cały jej okres i dodatkowo zaostrzyć się w trzecim trymestrze. Upławy w okresie ciąży powinny być bezbarwne lub białawe o konsystencji śluzu. Jeśli staną się gęste i zaczną nieprzyjemnie pachnieć, a dodatkowo pojawi się pieczenie to znak, że należy zgłosić się do lekarza i wyleczyć infekcję. Przyczyną grzybicy pochwy w ciąży jest osłabiony układ immunologiczny oraz przekrwienie śluzówki ciężarnej;
  • zawroty głowy i omdlenia  - zawroty głowy zalicza się do najczęstszych wczesnych objawów ciąży. Podwyższenie poziomu hormonów wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych - dzięki temu krew sprawniej płynie do dziecka, lecz to z kolei wpływa na obniżenie ciśnienia krwi matki, które powoduje zawroty głowy i omdlenia;
  • częste oddawanie moczu – ucisk nad spojeniem łonowym i częste oddawanie moczu (również w nocy) zaczyna się później – ok. 6 tygodni po zapłodnieniu.

Objawy ciąży, choć nieprzyjemne, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia kobiety. Są wynikiem burzy hormonalnej zachodzącej w jej organizmie, który pracuje nad stworzeniem jak najlepszych warunków do rozwoju dziecka.