Ciąża

Ciąża to czas dużych zmian dla całej rodziny. Największe dotyczą organizmu kobiety, który zaczyna intensywnie pracować nad stworzeniem jednego z najpiękniejszych i najbardziej złożonych dzieł natury.

Brak miesiączki jest wyraźnym sygnałem wskazującym na pierwsze objawy ciąży. Przyczyną zatrzymania miesiączki są zmiany hormonalne, które wiążą się z wydzielaniem hormonu hCG (gonadotropiny kosmówkowej). Hormon ten zapoczątkowuje również produkcję progesteronu w jajnikach, która trwa do 8. tygodnia ciąży (potem tę funkcję przejmuje łożysko). …

Imię Dorian zyskało ogromną popularność na całym świecie dzięki książce Oscara Wilde'a "Portret Doriana Graya". Co jednak oznacza imię Dorian? Sprawdzamy wszystko, co powinno się wiedzieć o tym imieniu - imieniny, pochodzenie i więcej.
Co roku do zestawienia imion nadanych w naszym kraju wpada kilkanaście bardzo oryginalnych. Niektóre z nich bywają nawet obraźliwe. Tak było w 2023 roku w przypadku pewnego imienia nadanego aż dwóm dziewczynkom. Jednak nie tylko ono zaskoczyło w minionym roku.
Do tej pory podawane przez ekspertów zalecenia staną się nieaktualne? Badacze ze Szwecji wyliczyli, ile może zdrowo przybrać na wadze jedna grupa ciężarnych. To spora zmiana, która dotyczy wielu kobiet.
Moda na imiona jest zmienna jak pogoda. Wiele imion, które jeszcze kilka dekad temu były kochane i uwielbiane, dziś przeszły do lamusa i uznawane są za obciachowe. Są jednak śmiałkowie, którzy mimo „niesprzyjającej prasy” nadają je swoim dzieciom. Zobacz ranking najmniej popularnych tradycyjnych imion nadanych w 2023 roku w Polsce.
Są imiona, z którymi mamy tylko jedno skojarzenie. Pewien wpis w sieci przypomniał mi, że gdy byłam dzieckiem, większość (niestety) grubiutkich jamniczek nosiła jedno imię. Może masz podobne doświadczenia i wiesz już, które imię mam na myśli?
Piotr Żyła jest ojcem dwójki dzieci. Syn skoczka niebawem skończy 18 lat, a imię, które nadali mu jego rodzice wciąż znajduje się wśród tych najchętniej wybieranych. Wiesz, o które imię dla chłopca chodzi?
Coraz więcej ekspertów poleca, by w ciąży i po porodzie skorzystać z konsultacji u fizjoterapeuty uroginekologicznego. Niestety zalecenia to jedno, a kwestia kosztów - drugie. "Konsultacja u fizjoterapeuty powinna być bezpłatnie dostępna dla wszystkich kobiet po porodzie" - twierdzi Paweł Hereć.
Imię dla dziecka to temat, który często przez wiele tygodni (jak i nie dłużej) jest omawiany przez przyszłych rodziców. Nie jest łatwo dojść do porozumienia i wybrać opcję, która będzie akceptowana przez obydwie strony. Chyba że w ogóle nie będziemy brać pod uwagę zdania partnera.
Czy spośród tysięcy imion na całym świecie można wskazać jedno? Pewna marka dla dzieci postanowiła to sprawdzić i zatrudniła profesora lingwistyki. Dr Bodo Winter z zespołem przeanalizował brzmienie setek najpopularniejszych imion dla dziewczynek i chłopców, i wskazał najpiękniejsze.
Jakie są najpopularniejsze imiona dla dziewczynek wybierane przez rodziców w różnych krajach europejskich? Wśród najczęściej powtarzających się typów z pierwszych lokat pojawiają się takie imiona jak: Mia, Olivia, Emilia, Maria i nasza polska królowa z 2023 roku – Zofia. To najbardziej popularne imię aż w 8 krajach.
Porody z węzłami prawdziwymi należą do rzadkości, a mimo to myśl o nich paraliżuje przyszłe mamy. Obawiają się one komplikacji porodowych i problemów zdrowotnych u nienarodzonego dziecka. Doktor Wojciech Falęcki uspokaja i mówi, że wokół tego tematu narosło zbyt dużo mitów. „My położnicy uznajemy to za wielkie szczęście”.
Preparaty o ziołowym i naturalnym pochodzeniu zyskują coraz większą popularność. Wśród ciężarnych kobiet coraz większą popularność zyskuje olej z wiesiołka, który często nazywa się "olejem dla kobiet". Jak bezpiecznie go stosować i jakie ma działanie?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Zdarza się, że niektóre kobiety obserwują u siebie plamienie, które często mylnie biorą za początek miesiączki z uwagi na to, że przypada 7-10 dni po owulacji. Jest to tak zwane krwawienie implantacyjne spowodowane zagnieżdżeniem się embrionu na ściance macicy.  W takiej sytuacji zawsze najlepiej jest wykonać test ciążowy z moczu, który wykrywa hormon hCG. Płytkowy test ciążowy można kupić bez recepty w każdym punkcie aptecznym. Kobiety, które zastanawiają się kiedy zrobić test ciążowy nie powinny spieszyć się z jego przeprowadzeniem. Wynik będzie miarodajny, gdy wykona się go nie wcześniej niż 8 dni po zbliżeniu. Jeśli będzie pozytywny – to znak, że należy udać się do ginekologa, który wykona badanie USG i postawi ostateczną diagnozę. Jakie są pierwsze objawy ciąży, oprócz braku miesiączki? Warto wiedzieć, że są kobiety, które przez pierwszy miesiąc nie odczuwają żadnych objawów sugerujących ciążę. Natomiast te, które mają nieregularne miesiączki mogą zacząć podejrzewać u siebie ciążę nawet po kilku miesiącach jej trwania. Większość kobiet odczuwa jednak szereg nieprzyjemnych dolegliwości ciążowych.
Najczęściej wymienia się:

  • powiększone i wrażliwe piersi -  stanowią skutek uboczny przemian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety. Często zdarza się, że sutki stają się ciemniejsze, a żyły na piersiach bardziej widoczne;
  • senność i zmęczenie – senność w ciąży jest odpowiedzią na gwałtowny wzrost progesteronu. Stopień odczuwania tych objawów zależy też od stanu emocjonalnego przyszłej matki (doświadczania przez nią stresu i niepokoju);
  • nudności i wymioty – mdłości w ciąży są najbardziej dokuczliwe w godzinach porannych lub wieczorem. Problem ten dotyka najczęściej kobiet, które są po raz pierwszy w ciąży;
  • grzybica pochwy i upławy w ciąży – za zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy w czasie ciąży również odpowiedzialne są hormony. Upławy w ciąży mogą trwać przez cały jej okres i dodatkowo zaostrzyć się w trzecim trymestrze. Upławy w okresie ciąży powinny być bezbarwne lub białawe o konsystencji śluzu. Jeśli staną się gęste i zaczną nieprzyjemnie pachnieć, a dodatkowo pojawi się pieczenie to znak, że należy zgłosić się do lekarza i wyleczyć infekcję. Przyczyną grzybicy pochwy w ciąży jest osłabiony układ immunologiczny oraz przekrwienie śluzówki ciężarnej;
  • zawroty głowy i omdlenia  - zawroty głowy zalicza się do najczęstszych wczesnych objawów ciąży. Podwyższenie poziomu hormonów wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych - dzięki temu krew sprawniej płynie do dziecka, lecz to z kolei wpływa na obniżenie ciśnienia krwi matki, które powoduje zawroty głowy i omdlenia;
  • częste oddawanie moczu – ucisk nad spojeniem łonowym i częste oddawanie moczu (również w nocy) zaczyna się później – ok. 6 tygodni po zapłodnieniu.

Objawy ciąży, choć nieprzyjemne, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia kobiety. Są wynikiem burzy hormonalnej zachodzącej w jej organizmie, który pracuje nad stworzeniem jak najlepszych warunków do rozwoju dziecka.