Ciąża

Ciąża to czas dużych zmian dla całej rodziny. Największe dotyczą organizmu kobiety, który zaczyna intensywnie pracować nad stworzeniem jednego z najpiękniejszych i najbardziej złożonych dzieł natury.

Brak miesiączki jest wyraźnym sygnałem wskazującym na pierwsze objawy ciąży. Przyczyną zatrzymania miesiączki są zmiany hormonalne, które wiążą się z wydzielaniem hormonu hCG (gonadotropiny kosmówkowej). Hormon ten zapoczątkowuje również produkcję progesteronu w jajnikach, która trwa do 8. tygodnia ciąży (potem tę funkcję przejmuje łożysko). …

Słyszałaś o więzadle obłym macicy? Pewnie nie, a powinnaś, bo to ono odpowiada za nagły i kłujący ból podbrzusza i pachwin. Na szczęście ból więzadła obłego nie jest niebezpieczny, ale może nieźle przestraszyć przyszłą mamę, bo kojarzony jest zwykle z poronieniem.
Wybór imienia dziecka to dla rodziców duże przeżycie i jedna z ważniejszych decyzji, podejmowana zazwyczaj jeszcze przed przyjściem malucha na świat. Co jednak zrobić, gdy dziecko dorasta i zaczyna komunikować, że nie lubi swojego imienia?
Co oznacza tęczowe dziecko? Nie każdy tak naprawdę zdaje sobie sprawę, dlaczego dzieci są tak nazywane. Tymczasem z tym określeniem wiąże się wiele emocji. Można rzec, że to promyk nadziei po gwałtownej burzy, jaką jest urodzenie dziecka po wcześniejszym poronieniu.
Dziewięć miesięcy ciąży to trudny czas dla każdej kobiety. Większość przyszłych mam czuje się nie najlepiej, a jeśli tak nie jest, to narzekają na zmiany w swoim ciele, które utrudniają im wykonywanie najprostszych czynności. Ale od czego jest pomysłowość? Oto kilka sprawdzonych w praktyce tricków, które ułatwią ci przetrwanie ciąży.
Imię to jest znane w Polsce już od XIV wieku. Charakteryzuje osoby twórcze, inteligentne i oryginalne. Urodzone liderki, które potrafią bronić swoich racji. To piękne imię dla swojej córki w 2022 roku wybrało 1734 rodziców.
Gdy ciąża jest trudnym czasem, łatwo przeoczyć sygnały, które zwiastują poważniejszy problem, czyli depresje ciążową. To dolegliwość, która dotyka od 12 do 19 proc. kobiet i sprzyja późniejszej depresji poporodowej. Oto 6 sygnałów, które wskazują na tę chorobę.
Imię dla chłopca, które jest prawdziwym hitem. Nie jest jednak na szczycie corocznych rankingów najbardziej popularnych imion w Polsce. W zeszłym roku wybrano je jedynie dla 14 dzieci. Swą popularność zawdzięcza memom.
Pierwsza ciąża jest zawsze wielkim wydarzeniem, ale kolejna to już niemal rutyna. Gdy więc test ciążowy znów pokazuje dwie kreski, masz pokusę, aby po prostu powiedzieć o tym mężowi. To błąd - każde narodziny to okazja do fety, dlatego wymyśl fajny sposób, aby powiedzieć partnerowi, że zostanie tatą po raz drugi. Tym razem masz pomocnika - starsze dziecko.
Napady głodu w ciąży to częsty objaw. Nagle czujesz, że musisz coś zjeść, bo inaczej albo żołądek ściśnie się do rozmiarów orzecha albo… zwymiotujesz. Czy ciążowe napady głodu oznaczają, że to ty potrzebujesz jedzenia, czy że domaga się go twoje nienarodzone dziecko?
Poranne mdłości, zgaga, bóle pleców i nieustanne zmęczenie - to objawy ciąży, które sprawiają, że masz dość swojego stanu. Ale przecież to nie jedyne symptomy 9 miesięcy oczekiwania na dziecko. Oto kilka objawów ciąży, które na pewno pokochasz i dzięki którym inaczej spojrzysz na swój stan.
Dwa imiona - Zuzanna i Zofia od lat nie schodzą z czołówki rankingu najpopularniejszych imion nadawanych dziewczynkom. Wymieniają się jedynie miejscem na podium. Okazuje się jednak, że w poszczególnych województwach rodzice mają swoje własne faworytki, które zostawiają polskie królowe imion ostatnich lat w tyle. Do tych popularnych na polu regionalnym należy chociażby imię Laura.
Choć imię to jest dość znane, to jednak mało rodziców wybiera je dla swoich córek. Utworzone przez Adama Mickiewicz, który wybrał je dla jednej z bohaterek swojego poematu. Powstało od litewskiego słowa oznaczającego „Piękna”.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Zdarza się, że niektóre kobiety obserwują u siebie plamienie, które często mylnie biorą za początek miesiączki z uwagi na to, że przypada 7-10 dni po owulacji. Jest to tak zwane krwawienie implantacyjne spowodowane zagnieżdżeniem się embrionu na ściance macicy.  W takiej sytuacji zawsze najlepiej jest wykonać test ciążowy z moczu, który wykrywa hormon hCG. Płytkowy test ciążowy można kupić bez recepty w każdym punkcie aptecznym. Kobiety, które zastanawiają się kiedy zrobić test ciążowy nie powinny spieszyć się z jego przeprowadzeniem. Wynik będzie miarodajny, gdy wykona się go nie wcześniej niż 8 dni po zbliżeniu. Jeśli będzie pozytywny – to znak, że należy udać się do ginekologa, który wykona badanie USG i postawi ostateczną diagnozę. Jakie są pierwsze objawy ciąży, oprócz braku miesiączki? Warto wiedzieć, że są kobiety, które przez pierwszy miesiąc nie odczuwają żadnych objawów sugerujących ciążę. Natomiast te, które mają nieregularne miesiączki mogą zacząć podejrzewać u siebie ciążę nawet po kilku miesiącach jej trwania. Większość kobiet odczuwa jednak szereg nieprzyjemnych dolegliwości ciążowych.
Najczęściej wymienia się:

  • powiększone i wrażliwe piersi -  stanowią skutek uboczny przemian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety. Często zdarza się, że sutki stają się ciemniejsze, a żyły na piersiach bardziej widoczne;
  • senność i zmęczenie – senność w ciąży jest odpowiedzią na gwałtowny wzrost progesteronu. Stopień odczuwania tych objawów zależy też od stanu emocjonalnego przyszłej matki (doświadczania przez nią stresu i niepokoju);
  • nudności i wymioty – mdłości w ciąży są najbardziej dokuczliwe w godzinach porannych lub wieczorem. Problem ten dotyka najczęściej kobiet, które są po raz pierwszy w ciąży;
  • grzybica pochwy i upławy w ciąży – za zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy w czasie ciąży również odpowiedzialne są hormony. Upławy w ciąży mogą trwać przez cały jej okres i dodatkowo zaostrzyć się w trzecim trymestrze. Upławy w okresie ciąży powinny być bezbarwne lub białawe o konsystencji śluzu. Jeśli staną się gęste i zaczną nieprzyjemnie pachnieć, a dodatkowo pojawi się pieczenie to znak, że należy zgłosić się do lekarza i wyleczyć infekcję. Przyczyną grzybicy pochwy w ciąży jest osłabiony układ immunologiczny oraz przekrwienie śluzówki ciężarnej;
  • zawroty głowy i omdlenia  - zawroty głowy zalicza się do najczęstszych wczesnych objawów ciąży. Podwyższenie poziomu hormonów wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych - dzięki temu krew sprawniej płynie do dziecka, lecz to z kolei wpływa na obniżenie ciśnienia krwi matki, które powoduje zawroty głowy i omdlenia;
  • częste oddawanie moczu – ucisk nad spojeniem łonowym i częste oddawanie moczu (również w nocy) zaczyna się później – ok. 6 tygodni po zapłodnieniu.

Objawy ciąży, choć nieprzyjemne, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia kobiety. Są wynikiem burzy hormonalnej zachodzącej w jej organizmie, który pracuje nad stworzeniem jak najlepszych warunków do rozwoju dziecka.