Poród

Do wydarzenia, jakim jest poród przyszli rodzice przygotowuja sie 9 miesięcy.Wraz ze zbliżającym się terminem porodu, odczuwają ekscytację i niepokój. Wśród wątpliwości dotyczących przyjścia na świat dziecka, na plan pierwszy wysuwają się pytania o objawy porodu, jego przebieg oraz opiekę medyczną w szpitalu.

W sytuacji, gdy nie ma wskazań medycznych do wcześniejszego ukończenia ciąży, warto poczekać z porodem do 39. tygodnia ciąży - podkreślają specjaliści. Jak bowiem wskazują badania naukowe, nawet niewielkie skrócenie czasu trwania ciąży donoszonej może mieć niekorzystny wpływ na rozwój dziecka.
Poród to niezwykły wysiłek fizyczny, który mamy porównują niekiedy z maratonem. Takie sportowe odniesienie nie jest błędem, bo coraz częściej położne i doule zachęcają do aktywnego porodu. Kobiety rodzą z piłkami gimnastycznymi, szczebelkami, w wodzie lub ze wsparciem taśm. Gdyby nie ich ciążowe brzuchy można by pomyśleć, że ćwiczą. Te wszystkie gadżety ułatwiają rodzenie - przekonują eksperci. Jak korzystają z nich inne mamy? Zobacz te niesamowite zdjęcia.
Jej filmik o tym, jaką pozycję porodową przybrać, by ułatwić dziecku wyjście na świat, był viralem udostępnianym przez mamy na całym świecie. Teraz ta sama ekspertka zdradza metody, by nie uszkodzić krocza. Wymienia dużo więcej czynników, niż te, o których mówiło się do tej pory. Wśród nich jest nawet... odpowiednia dieta w ostatnim trymestrze ciąży.
Podczas porodu piłka może być bardzo przydatna. Siedzenie na niej przyniesie ulgę mięśniom i będzie dobrą alternatywą do chodzenia, gdy chcesz odpocząć, ale krocze jest zbyt obolałe do siedzenia na twardej powierzchni. Wykonywanie kolistych ruchów na piłce, przyspiesza także poród. Jest jednak pewien sposób korzystania z piłki w porodzie, który położne zdecydowanie odradzają.
Z perspektywy czasu na wiele rzeczy patrzymy inaczej. W tak bolesnym i trudnym temacie, jakim jest strata dziecka, ciężko mówić o tym, że czas leczy rany. Ta mama jednak stara się mówić otwarcie o swoich uczuciach, by nie kumulować ich w sobie i być może pomóc innym, którzy są na samym początku żałoby.
Wydaje ci się, że poród to po prostu poród? Pewnie dlatego, że nie odróżniasz porodu naturalnego od porodu drogami natury. Ten pierwszy odrzuca całkowicie interwencje medyczne, w zamian proponując kilka technik uśmierzania bólu stymulowania akcji porodowej i wspierania rodzącej i maluszka. Możesz z nich skorzystać i wpisać je do swojego planu porodu.
Przyjęło się, że zdiagnozowanie ułożenia pośladkowego płodu jest równoznaczne ze wskazaniem do cesarskiego cięcia. Tymczasem coraz częściej słyszy się o porodach drogami natury dzieci ułożonych w ten sposób. Czy to bezpieczne i czy warto rezygnować z cesarki?
Dwie położne, Natalia Majcher i Andżelika Sarnowska, są wielkimi entuzjastkami wszelkich działań, które mają na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia urazów krocza i dróg rodnych podczas drugiej fazy porodu. Na instagramowym profilu pierwszej z nich podzieliły się cennymi informacjami, na temat tego, jak taka kompleksowa ochrona powinna wyglądać.
Szerokie lub wąskie biodra - czy mają jakikolwiek wpływ na poród? Jeszcze kilka stuleci temu tak myślano. Współczesna medycyna potwierdza tę teorię, ale specjaliści podkreślają - każda kobieta, nawet z wąskimi biodrami może urodzić dziecko (patrz: księżna Kate!).
Doula to osoba, która wspiera kobietę w okresie okołoporodowym, ale nie ma wykwalifikowania medycznego jak położna. W porodzie pełni rolę doświadczonej matki, opiekunki, która wspiera inne kobiety oraz ich rodziny. Wykonuje ogrom pracy - od tej duchowej, przez organizacyjną, aż po fizyczną pomoc kobiecie w wydaniu dziecka na świat. Te zdjęcia obrazują idealnie, dlaczego tak rośnie popularność tej profesji.
Poród to niezwykłe wydarzenie w życiu kobiety. Z ogromną starannością pakujemy torby do porodu, planując komfort swój i maluszka. Okazuje się, że zazwyczaj zapominamy o bardzo ważnym gadżecie, który... pozwoli zmniejszyć ból porodowy!
Oddanie stolca przy porodzie jest naturalne. I nie chodzi tu o sam wysiłek. To kwestia budowy ciała kobiety, które niejako wymusza takie "wypadki" podczas porodu. Położne i lekarze doskonale o tym wiedzą, więc nie ma się co wstydzić - przekonuje ratowniczka medyczna na swoim Instagramie i pokazuje filmik, który najlepiej obrazuje ten problem.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Coraz bardziej świadome praw pacjenta kobiety decydują się na poród rodzinny i są zorientowane w kwestii zabiegów, których mogą odmówić i tych, które im przysługują, np. znieczulenie zewnątrzoponowe.

Poród w terminie

Prawidłowo monitorowana przez lekarza ciąża zwykle nie przynosi niespodzianek – poród odbywa się w wyznaczonym terminie (z tolerancją 14 dni), a przyszli rodzice z reguły stawiają się w szpitalu odpowiednio wcześnie przed porodem. Regularne badania kontrolne oraz niebagatelizowanie dolegliwości pozwalają też zmniejszyć ryzyko porodu przedwczesnego.

Jak długo trwa poród?

Długość porodu zależy od indywidualnych czynników. Poród wieloródki trwa zwykle krócej: około 4-6 godzin, gdy tymczasem kobieta rodząca po raz pierwszy może rodzić 10 godzin i dłużej.  Różnice pomiędzy porodem naturalnym a cesarskim cięciem oraz wyższość jednego nad drugim są przedmiotem dyskusji wielu przyszłych mam. Niezależnie od dominujących w tym czasie dylematów, jedno jest pewne – moment poznania swojego dziecka i wzięcia go w ramiona zbliża się wielkimi krokami.