Poród

Do wydarzenia, jakim jest poród przyszli rodzice przygotowuja sie 9 miesięcy.Wraz ze zbliżającym się terminem porodu, odczuwają ekscytację i niepokój. Wśród wątpliwości dotyczących przyjścia na świat dziecka, na plan pierwszy wysuwają się pytania o objawy porodu, jego przebieg oraz opiekę medyczną w szpitalu.

Zastanawiasz się, czy możesz urodzić przez cesarskie cięcie? Przedstawiamy wskazania do cesarskiego cięcia rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Wskazujemy w jakich przypadkach lekarz powinien zdecydować się na cesarskie cięcie.  
Pierścień ognia - brzmi magicznie, a tymczasem to określenie ściśle związane z porodem. Poród, choć jest przeżyciem niezwykle pięknym, to jednak niemal przez wszystkie kobiety opisywanym jako bardzo bolesne. Niektóre kluczowe etapy porodu zyskały nawet swoje własne określenia. Czym jest słynny „pierścień ognia” i czy można z nim walczyć?
Czy poród z katarem może być trudniejszy dla kobiety? Katar jest uciążliwym i nieprzyjemnym objawem, a dodatkowo w momencie rozpoczęcia się akcji skurczowej, może utrudniać rodzącej oddychanie, a tym samym utrudniać przebieg porodu. Jak sobie radzić z katarem w czasie porodu i czy katar utrudnia poród?
To już nie ta ciepła jesień, ale też jeszcze nie sroga zima - końcówka ciąży w listopadzie bywa problematyczna. Jak przygotować się do porodu i o czym pamiętać, gdy dziecko urodzi się w listopadzie? Podpowiadamy.
Higiena intymna w połogu jest bardzo ważna. Urodzenie dziecka to wysiłek dla organizmu. Krocze po porodzie przez jakiś czas jest obolałe. Z pochwy wydzielają się odchody połogowe. Na jakie zmiany jeszcze musisz się przygotować i kiedy pojawi się miesiączka? Jak dbać o higienę intymną po porodzie? 
Nawet jeśli wcześniej czytałaś o połogu, pewne fizjologiczne objawy połogowe – ból brzucha po ciąży, odchody połogowe, wydzielina z pochwy po porodzie – mogą cię zaskoczyć. Tak jak te mamy, które dzielą się wrażeniami na temat połogu na Mjakmama24.pl. Co może cię zaskoczyć w połogu?
Bezpośrednio po porodzie wizyty w toalecie mogą sprawiać trudności. Możesz się spodziewać bólu przy oddawaniu moczu lub problemów z wypróżnianiem. Jak sobie pomóc w przypadku zaparć, nietrzymania moczu lub hemoroidów po porodzie? Zobacz nasz poradnik.
Mięśnie Kegla to inaczej mięśnie dna miednicy. Mają je zarówno kobiety, jak i mężczyźni, ale to właśnie dla pań mięśnie Kegla mają bardzo istotne znaczenie. Często są też dla nich prawdziwą pięta achillesową, ponieważ nic tak nie nadweręża mięśni dna miednicy jak ciąża i poród. Czym są mięśnie Kegla i jakie pełnią funkcje?
Co spakować do szpitala? W internecie znajdziesz dziesiątki list rzeczy, które trzeba wziąć do porodu, a mimo to położne twierdzą, że mało jest pacjentek spakowanych właściwie. Wyjaśniamy, jak dobrze przygotować torbę do szpitala i co naprawdę warto zabrać do szpitala na poród?
Lęk przed porodem to bardzo naturalna sprawa. Boisz się porodu? Pamiętaj, że miliony kobiet odczuwa ten strach. Ale im więcej wiesz, tym lęk będzie mniejszy. Czytaj, pytaj i szukaj odpowiedzi na Twoje wątpliwości. I mysl pozytywnie! Pokażemy Ci, że poród wcale nie jest taki straszny.
Wiele kobiet, którym zbliża się termin porodu, zadaje sobie pytanie, czy przed przyjęciem na porodówkę, szpital wykona im test na COVID. Boją się również tego, że ewentualny wynik pozytywny, oznaczać będzie odseparowanie ich od dziecka. Wyjaśniamy, czy na porodówkach wykonuje się testy i czego oczekiwać w czasie porodu w pandemii.
Podtlenek azotu, czyli entonox lub popularnie zwany gaz rozweselający to bezpieczna i bezpłatna metoda łagodzenia bólu porodowego dostępna w coraz większej liczbie szpitali. Zakładasz maseczkę, robisz głęboki wdech i skurcze porodowe stają się odleglejsze, mniej bolesne. Czy podlenek azotu ma jakieś negatywne skutki?

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my

Coraz bardziej świadome praw pacjenta kobiety decydują się na poród rodzinny i są zorientowane w kwestii zabiegów, których mogą odmówić i tych, które im przysługują, np. znieczulenie zewnątrzoponowe.

Poród w terminie

Prawidłowo monitorowana przez lekarza ciąża zwykle nie przynosi niespodzianek – poród odbywa się w wyznaczonym terminie (z tolerancją 14 dni), a przyszli rodzice z reguły stawiają się w szpitalu odpowiednio wcześnie przed porodem. Regularne badania kontrolne oraz niebagatelizowanie dolegliwości pozwalają też zmniejszyć ryzyko porodu przedwczesnego.

Jak długo trwa poród?

Długość porodu zależy od indywidualnych czynników. Poród wieloródki trwa zwykle krócej: około 4-6 godzin, gdy tymczasem kobieta rodząca po raz pierwszy może rodzić 10 godzin i dłużej.  Różnice pomiędzy porodem naturalnym a cesarskim cięciem oraz wyższość jednego nad drugim są przedmiotem dyskusji wielu przyszłych mam. Niezależnie od dominujących w tym czasie dylematów, jedno jest pewne – moment poznania swojego dziecka i wzięcia go w ramiona zbliża się wielkimi krokami.