Poród

Do wydarzenia, jakim jest poród przyszli rodzice przygotowuja sie 9 miesięcy.Wraz ze zbliżającym się terminem porodu, odczuwają ekscytację i niepokój. Wśród wątpliwości dotyczących przyjścia na świat dziecka, na plan pierwszy wysuwają się pytania o objawy porodu, jego przebieg oraz opiekę medyczną w szpitalu.

Znieczulenie zewnątrzoponowe polega na podaniu leku znieczulającego do tzw. przestrzeni zewnątrzoponowej kręgosłupa i odwracalnemu zablokowaniu przewodzenia w przebiegających tam nerwach. Dzięki temu przyszła mama nie czuje bólu podczas porodu. Zabieg wykonywany jest zawsze przez lekarza anestezjologa, ponieważ wbrew pozorom to nie jest zwykły zastrzyk.
To, że w ciąży powinnyśmy odpowiednio się odżywiać - to wie każdy. Warto jednak pamiętać, że również w czasie połogu, szczególnie, gdy karmimy piersią, trzeba zwrócić uwagę na to, co jemy. Jaka jest najlepsza dieta dla matki karmiącej? Wyjaśniamy.
Znieczulenie przy porodzie, choć w teorii dostępne w całym kraju, w wielu szpitalach podawane jest wyjątkowo rzadko. Wygląda na to, że taka sytuacja może zmienić się już wkrótce. Od lipca szpitale obowiązują nowe zasady.
Nie musimy wyglądać jak królowe fitnessu na oddziale poporodowym. Ba! Naprawdę niewiele mam tak wygląda. Kobiety w szpitalnych łazienkach pytają siebie nawzajem "Już po, czy jeszcze przed?". Znalazłyśmy #instamamy, łamiące te tabu i pokazujące swoje poporodowe brzuchy, które wbrew oczekiwaniom społeczeństwa, wyglądają na jakiś 6-7. miesiąc ciąży.
Każda przyszła mama wie, jak ważne jest spakowanie torby, którą zabierze ze sobą do szpitala. W innym przypadku może jej zabraknąć wielu potrzebnych rzeczy. Pewna kobieta stała się hitem, po tym, jak pokazała co spakował dla niej jej partner.
"W czepku urodzony" mówi się o osobach, które w życiu mają szczęście i wszystko przychodzi im z łatwością. Taki termin to jednak także określenie sytuacji, w której dziecko rodzi się w worku owodniowym.
Poród to wyjątkowy moment, pełen wielu różnych emocji. Cieszymy się, że możemy przeżywać je wspólnie - mężczyzna na porodówce dziś już nikogo nie dziwi. Jednak nie zawsze partner jest dla nas wsparciem, czasem to on w kluczowym momencie skupia na sobie całą uwagę personelu.
Wyobrażasz sobie rodzić bez osoby towarzyszącej, a po porodzie być oddzieloną od dziecka? To scenariusz z nie tak bardzo odległej przeszłości, może być znany naszym mamom. Dziś nie martwimy się brakiem odwiedzin, a brakiem dostępności do znieczulenia. A co przed nami? Jak będą wyglądały porodówki za jakiś czas?
Poród francuski jest nową metodą porodu w naszym kraju. Zwany też porodem brzusznym jest czymś pomiędzy cięciem cesarskim a fizjologicznym porodem siłami natury. Skraca czas pobytu w szpitalu, a sama procedura jest bardziej przyjazna dla mam niż klasyczna operacja.
Cesarskie cięcia przeprowadzane są od stuleci, a nadal budzą kontrowersje. Nie brakuje kobiet, które uważają, że "cesarka to pójście na łatwiznę". Najpewniej nie zdają sobie sprawy z tego, że cesarskie cięcie niesie ze sobą wiele trudności i spore ryzyko - zarówno dla dziecka, jak i dla matki. Często jednak jest ratunkiem dla nich obojga.
Poród siłami natury to wyjątkowo bolesne doświadczenie, dlatego wiele kobiet decyduje się na cesarkę i jest gotowych zapłacić za jej wykonanie. Dowiedz się, jakie trzeba spełniać warunki, by poród odbył się przez cesarskie cięcie.
Seks po porodzie jest ważny dla waszych wspólnych relacji. Ale budzi też wiele obaw i lęków, także gdy chodzi o współżycie po cesarskim cięciu. Kiedy można uprawiać seks po porodzie przez cesarskie cięcie? Przeczytaj, kiedy seks po cesarce jest bezpieczny.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Coraz bardziej świadome praw pacjenta kobiety decydują się na poród rodzinny i są zorientowane w kwestii zabiegów, których mogą odmówić i tych, które im przysługują, np. znieczulenie zewnątrzoponowe.

Poród w terminie

Prawidłowo monitorowana przez lekarza ciąża zwykle nie przynosi niespodzianek – poród odbywa się w wyznaczonym terminie (z tolerancją 14 dni), a przyszli rodzice z reguły stawiają się w szpitalu odpowiednio wcześnie przed porodem. Regularne badania kontrolne oraz niebagatelizowanie dolegliwości pozwalają też zmniejszyć ryzyko porodu przedwczesnego.

Jak długo trwa poród?

Długość porodu zależy od indywidualnych czynników. Poród wieloródki trwa zwykle krócej: około 4-6 godzin, gdy tymczasem kobieta rodząca po raz pierwszy może rodzić 10 godzin i dłużej.  Różnice pomiędzy porodem naturalnym a cesarskim cięciem oraz wyższość jednego nad drugim są przedmiotem dyskusji wielu przyszłych mam. Niezależnie od dominujących w tym czasie dylematów, jedno jest pewne – moment poznania swojego dziecka i wzięcia go w ramiona zbliża się wielkimi krokami.