Poród

Do wydarzenia, jakim jest poród przyszli rodzice przygotowuja sie 9 miesięcy.Wraz ze zbliżającym się terminem porodu, odczuwają ekscytację i niepokój. Wśród wątpliwości dotyczących przyjścia na świat dziecka, na plan pierwszy wysuwają się pytania o objawy porodu, jego przebieg oraz opiekę medyczną w szpitalu.

W Polsce odsetek cesarskich cięć jest wysoki, to prawie połowa wszystkich porodów. Są województwa, w których liczby przewyższają średnią krajową. Gdzie wykonuje się najwięcej cesarek? Sprawdź dane.
Słyszałaś o zasadzie 3xC, którą warto stosować podczas porodu naturalnego? Położna przekonuje, dlaczego jest ważna, ale internautki twierdzą, że tam gdzie rodziły, nikt jej nie przestrzegał. Dowiedz się o co w niej chodzi.
Tutaj wciąż kobiety rodzą w bólu, bo znieczuleń zewnątrzoponowych praktycznie się nie wykonuje. Z czego wynikają zadziwiające statystyki?
Poród odbył się wprawdzie sporo przed czasem, jednak pracę dyplomową studentka obroniła w terminie. Dokładnie 8 godzin po porodzie została architektką krajobrazu.
Obrzęk nóg w 3. trymestrze ciąży to dolegliwość, z którą zmaga się wiele ciężarnych. U niektórych kobiet problem nie tylko nie mija po porodzie, ale może się nasilać. Dlaczego tak się dzieje?
Moment narodzin dziecka, to jedna z najbardziej niezwykłych chwil w życiu. Jest osobista i stanowi swego rodzaju przejście do nowego świata, w nieco zmienionej, większej rodzinie. Czy starsze dzieci powinny jednak być świadkami tych wydarzeń? Ta mama rodziła w towarzystwie swojej 7-letniej córki. „Interesuje się tematami medycznymi” - argumentuje kobieta na swoim TikToku.
Obecność przy porodzie własnego dziecka to dla wielu ojców oczywistość. Inni z kolei się tego obawiają - wszyscy znamy opowieści o tym, jak zobaczenie porodu partnerki zabija namiętność. Jak jest w rzeczywistości? Zdjęcia pokazujące poród od "drugiej" strony mogą zaskoczyć niejedną wieloródkę.
Jak przebiegają skurcze przed porodem? Jak liczyć skurcze porodowe? Czy zawsze ból przed porodem oznacza zbliżające się rozwiązanie? Przeczytaj, jak przebiegają skurcze porodowe, jak wyglądają i jak liczyć skurcze porodowe?
Skurcze przepowiadające to normalny objaw zaawansowanej ciąży i objaw zbliżającego się porodu. Są jednak przypadki, gdy odczuwalne skurcze przed porodem wcale nie są tymi przepowiadającymi i powinny wzmocnić naszą czujność. Przeczytaj, jak odróżnić skurcze przepowiadające (fizjologiczne) od skurczów sygnalizujących nieprawidłowości w przebiegu ciąży?
Strach przed porodem jest naturalną rzeczą u kobiet w ciąży. Czasami jednak nie jest on związany po prostu z nową sytuacją i nieprzeżytym wcześniej doświadczeniem. Zdarza się, że myśl o porodzie napełnia kobietę tak wielką trwogą, że nie może sobie z nią poradzić. Wówczas mowa jest o tokofobii, która może być przepustką do zabiegu cesarskiego cięcia.
Znieczulenie zewnątrzoponowe jest jedną z farmakologicznych metod łagodzenia bólu porodowego. Jest ono prawnie gwarantowane, jednak w wielu województwach właściwie się go nie wykonuje. Czy obowiązkiem kobiety jest upewnienie się, że w wybranej przez nią porodówce otrzyma znieczulenie?
Aktorka wspominając swój pierwszy poród wyznała, że do drzwi jej domu zapukali funkcjonariusze policji. Wszystko przez to, że zdecydowała się na poród w domu, a niepokojące krzyki zaniepokoiły jej sąsiadów.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Coraz bardziej świadome praw pacjenta kobiety decydują się na poród rodzinny i są zorientowane w kwestii zabiegów, których mogą odmówić i tych, które im przysługują, np. znieczulenie zewnątrzoponowe.

Poród w terminie

Prawidłowo monitorowana przez lekarza ciąża zwykle nie przynosi niespodzianek – poród odbywa się w wyznaczonym terminie (z tolerancją 14 dni), a przyszli rodzice z reguły stawiają się w szpitalu odpowiednio wcześnie przed porodem. Regularne badania kontrolne oraz niebagatelizowanie dolegliwości pozwalają też zmniejszyć ryzyko porodu przedwczesnego.

Jak długo trwa poród?

Długość porodu zależy od indywidualnych czynników. Poród wieloródki trwa zwykle krócej: około 4-6 godzin, gdy tymczasem kobieta rodząca po raz pierwszy może rodzić 10 godzin i dłużej.  Różnice pomiędzy porodem naturalnym a cesarskim cięciem oraz wyższość jednego nad drugim są przedmiotem dyskusji wielu przyszłych mam. Niezależnie od dominujących w tym czasie dylematów, jedno jest pewne – moment poznania swojego dziecka i wzięcia go w ramiona zbliża się wielkimi krokami.