Poród

Do wydarzenia, jakim jest poród przyszli rodzice przygotowuja sie 9 miesięcy.Wraz ze zbliżającym się terminem porodu, odczuwają ekscytację i niepokój. Wśród wątpliwości dotyczących przyjścia na świat dziecka, na plan pierwszy wysuwają się pytania o objawy porodu, jego przebieg oraz opiekę medyczną w szpitalu.

Kto wie to lepiej od położnej, która na co dzień pomaga kobietom oswoić lęk przed porodem? Spytaliśmy Agnieszkę Małolepszy, laureatkę 8. edycji konkursu "Położna na Medal", jak opanować strach przed porodem.
Domowe sposoby na hemoroidy pomagają złagodzić objawy żylaków odbytu. Zmniejszają ból, swędzenie i krwawienie. Warto stosować domowe sposoby na hemoroidy w okresie ciąży, ale i po niej, ponieważ leczenie hemoroidów jest konieczne. Poznaj domowe sposoby na hemoroidy.
Co to jest indukcja porodu? To sztuczne przyspieszenie porodu lub skracanie czasu jego trwania. Decyzję o porodzie indukowanym, czyli wywoływanym, lekarz powinien omówić z pacjentką. Zanim zatem trafisz na porodówkę, dowiedz się, jak przyspieszyć poród oraz poznaj plusy i minusy indukowania porodu.
Karolina jest już w domu, choć nadal mówi powoli i ciężko, jakbyśmy rozmawiały podczas joggingu. Jej historia to jedna z trudniejszych, choć zakończyła się dobrze. Poród w 32. tygodniu ciąży, z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa. Stan ciężki, z podłączeniem pod tlen. Dziś czeka na możliwość kontaktów z córeczką, przebywającą w inkubatorze, przekazuje swoje mleko do szpitala, a maleństwo ogląda na zdjęciach wysyłanych przez położne. Wygrała z koronawirusem i zakrzepicą. Teraz przestrzega inne mamy.

Materiał partnerski

To zabiegi ratujące życie dziecka, ale obarczone są również ryzykiem powikłań. Czy obawy przed tymi powikłaniami są dobrym argumentem, by odmówić podpisania zgody na użycie próżnociągu i kleszczy lub na nacięcie krocza podczas porodu? Położna wyjaśnia, czym to może skutkować.
Dużo kobiet nie wie, ile trwa cesarka. Wiele z nich obawia się tej operacji, a także zastanawia, jaki jest jej dokładny przebieg. Cesarka, a precyzyjnie mówiąc - cesarskie cięcie, jest zabiegiem kończącym ciążę, wykonywanym z powodu konkretnych wskazań. To najpopularniejsza operacja w ginekologii i położnictwie.
Hemoroidy po porodzie potrafią doskwierać kobiecie jeszcze długo po urodzeniu dziecka. Choć to problem wstydliwy, to jednak leczenie żylaków odbyty jest konieczne. Inaczej dolegliwość się nasili i może prowadzić do naprawdę poważnych schorzeń. Zobacz, jak leczyć hemoroidy po porodzie.
Komórki macierzyste z krwi pępowinowej po zamrożeniu można przechowywać bardzo długo. Czy czas nie osłabia ich jakości? Kto i kiedy może skorzystać z krwi pępowinowej? Ile kosztuje przechowywanie komórek macierzystych?
Koszula do porodu to jednocześnie koszula do karmienia, gdyż w przypadku porodów naturalnych (bez komplikacji) mama zaraz po urodzeniu przystawia nowonarodzonego maluszka do swojej piersi. Jaki powinna mieć zatem krój, by najlepiej spełniała swoje obie funkcje? Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze koszuli do porodu i karmienia.   
Koszula do porodu i bielizna do połogu to dwa istotne elementy wyprawki do szpitala. Każda ciężarna kobieta z pewnością zastanawia się jednak, co wybrać - jednorazową koszulę i jednorazową bieliznę, których szybko się pozbędzie, czy może zwykłe bawełniane ubrania?
Nacięcie krocza to zabieg, który spędza sen z powiek wielu ciężarnym. Czy nacięcie krocza boli? Nie. Wykonuje się je podczas skurczu. Niektóre rodzące nawet nie wiedzą kiedy ich krocze zostało nacięte. W wielu szpitalach nadal nacięcie krocza wykonywane jest rutynowo, choć są sposoby by jego uniknąć - zarówno po stronie personelu szpitala, jak i samej rodzącej. 
Co zrobić, żeby poród był łatwy? Wcześniej dobrze się przygotuj do porodu! Ważne są ćwiczenia w ciąży. Aby poród przebiegał łatwo, musisz nad tym popracować. Ucz się oddychania, ćwicz mięśnie Kegla i... tańcz! Zobacz dlaczego i co robić, aby mieć lekki poród.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka

Coraz bardziej świadome praw pacjenta kobiety decydują się na poród rodzinny i są zorientowane w kwestii zabiegów, których mogą odmówić i tych, które im przysługują, np. znieczulenie zewnątrzoponowe.

Poród w terminie

Prawidłowo monitorowana przez lekarza ciąża zwykle nie przynosi niespodzianek – poród odbywa się w wyznaczonym terminie (z tolerancją 14 dni), a przyszli rodzice z reguły stawiają się w szpitalu odpowiednio wcześnie przed porodem. Regularne badania kontrolne oraz niebagatelizowanie dolegliwości pozwalają też zmniejszyć ryzyko porodu przedwczesnego.

Jak długo trwa poród?

Długość porodu zależy od indywidualnych czynników. Poród wieloródki trwa zwykle krócej: około 4-6 godzin, gdy tymczasem kobieta rodząca po raz pierwszy może rodzić 10 godzin i dłużej.  Różnice pomiędzy porodem naturalnym a cesarskim cięciem oraz wyższość jednego nad drugim są przedmiotem dyskusji wielu przyszłych mam. Niezależnie od dominujących w tym czasie dylematów, jedno jest pewne – moment poznania swojego dziecka i wzięcia go w ramiona zbliża się wielkimi krokami.