Poród

Do wydarzenia, jakim jest poród przyszli rodzice przygotowuja sie 9 miesięcy.Wraz ze zbliżającym się terminem porodu, odczuwają ekscytację i niepokój. Wśród wątpliwości dotyczących przyjścia na świat dziecka, na plan pierwszy wysuwają się pytania o objawy porodu, jego przebieg oraz opiekę medyczną w szpitalu.

Porody w wodzie są coraz popularniejsze - kolejne szpitale dołączają do listy placówek, dysponujących specjalnymi wannami do porodów. Taki sposób narodzin jest mniej bolesny i korzystniejszy zarówno dla matki, jak i i dziecka. Ale porody w wodzie nie są dostępne dla każdej rodzącej.
Zdaniem francuskich położnych wzmacnia mięśnie brzucha, zwiększa dotlenienie matki i płodu, zmniejsza ryzyko nacięcia krocza, ogranicza użycie kleszczy oraz ułatwia poród. Pierwsze gwizdki Winner Flow są już dostępne w naszym kraju, a niektóre szpitale i położne prowadzą warsztaty korzystania z tego nietypowego urządzenia w czasie ciąży i porodu.
Odejście wód płodowych może nam się kojarzyć z dramatycznymi scenami z filmów. Kiedy nadchodzi jednak ten dzień, część przyszłych mam może nie być świadoma, że właśnie doświadcza wycieku płynu owodniowego. Po tym poznasz, że to właśnie ten moment.
Zazwyczaj takie rzeczy widujemy na filmach: kobieta w zaawansowanej ciąży siedzi w restauracji albo spaceruje po supermarkecie, odchodzą jej wody i bach! - dziecko jest już na świecie. Ale nagłe porody poza domem zdarzają się też zwykłym śmiertelniczkom. Zobacz, jak się zachować w takiej sytuacji i co robić, gdy poród zacznie się poza domem.
Golenie miejsc intymnych to nie lada wyzwanie, zwłaszcza w ciąży. Wiele mam chce to zrobić, zwłaszcza przed porodem, ale boi się podrażnień i zrobienia sobie krzywdy. Sposób tej położnej ma podobno zdziałać cuda. W komentarzach pod tiktokowym filmikiem, w którym ekspertka umieściła swoje rady, widać jednak zupełnie inny trend.
Często słyszy się o tym, że rodzące kobiety są odsyłane ze szpitala do domu, ponieważ ich skurcze ustały. To tzw. efekt izby przyjęć, który ma medyczne wytłumaczenie i jest częstym powodem chwilowego zatrzymania się akcji porodowej.
Interwencje w czasie porodu, zgodnie ze standardami opieki okołoporodowej powinny zostać ograniczone do minimum. Niestety tak nie jest i kobiety nadal skarżą się na ich nadmiar. Czym są interwencje w czasie porodu i kiedy możemy ich odmówić?
Cesarskie cięcie rządzi się swoimi prawami, dlatego jeśli urodziłaś zabiegowo, wymagasz nieco innej opieki po porodzie. Przydadzą ci się leki i produkty z apteki na uśmierzenie bólu i złagodzenie innych dolegliwości typowych po cc. Zobacz, jakie zakupy w aptece zrobić przed cesarskim cięciem.
Poród siłami natury to wyjątkowo bolesne doświadczenie, dlatego wiele kobiet decyduje się na cesarkę i jest gotowych zapłacić za jej wykonanie. Dowiedz się, jakie trzeba spełniać warunki, by poród odbył się przez cesarskie cięcie.
Znieczulenie zewnątrzoponowe może sprawić, że ostatnie momenty porodu będą trudniejsze. Znieczulenie eliminuje ból porodowy, ale też zaburza czucie, potrzebne na etapie parcia. Dlatego wypychanie dziecka na świat po dawce środków przeciwbólowych wymaga nieco innej techniki. Podpowiadamy, jak przeć, gdy rodzisz w znieczuleniu, a jak, gdy bez niego.
Czy mężczyźni wiedzą, jak wygląda poród? Okazuje się, że niekoniecznie. Rzadko który pan zastanawia się nad tym, w jaki sposób dziecko przychodzi na świat. Mają wiedzę ogólną na ten temat, ale nie zagłębiają się w nią, bo zwyczajnie nie muszą. Nie próbują też sobie wyobrażać, jak to wygląda. Najczęściej mierzą się z tym tematem dopiero wtedy, gdy sami zostają rodzicami. I jest to dla nich szok.
Kolorowy sznur koralików przypięty do stroju położnej to nie uroczy breloczek, a istotny gadżet w komunikacji z rodzącą. Koraliki położnej pomagają zwłaszcza młodym medyczkom w ocenie postępu porodu. Rodzące są podzielone, jedne uważają, że to świetna wizualizacja, inne że zbędny gadżet.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Coraz bardziej świadome praw pacjenta kobiety decydują się na poród rodzinny i są zorientowane w kwestii zabiegów, których mogą odmówić i tych, które im przysługują, np. znieczulenie zewnątrzoponowe.

Poród w terminie

Prawidłowo monitorowana przez lekarza ciąża zwykle nie przynosi niespodzianek – poród odbywa się w wyznaczonym terminie (z tolerancją 14 dni), a przyszli rodzice z reguły stawiają się w szpitalu odpowiednio wcześnie przed porodem. Regularne badania kontrolne oraz niebagatelizowanie dolegliwości pozwalają też zmniejszyć ryzyko porodu przedwczesnego.

Jak długo trwa poród?

Długość porodu zależy od indywidualnych czynników. Poród wieloródki trwa zwykle krócej: około 4-6 godzin, gdy tymczasem kobieta rodząca po raz pierwszy może rodzić 10 godzin i dłużej.  Różnice pomiędzy porodem naturalnym a cesarskim cięciem oraz wyższość jednego nad drugim są przedmiotem dyskusji wielu przyszłych mam. Niezależnie od dominujących w tym czasie dylematów, jedno jest pewne – moment poznania swojego dziecka i wzięcia go w ramiona zbliża się wielkimi krokami.