Poród

Do wydarzenia, jakim jest poród przyszli rodzice przygotowuja sie 9 miesięcy.Wraz ze zbliżającym się terminem porodu, odczuwają ekscytację i niepokój. Wśród wątpliwości dotyczących przyjścia na świat dziecka, na plan pierwszy wysuwają się pytania o objawy porodu, jego przebieg oraz opiekę medyczną w szpitalu.

Co czuje kobieta w trakcie porodu? Na pewno będziesz to wiedzieć dopiero wtedy, gdy twoje dziecko pojawi się na świecie. Ale spróbujemy choć w przybliżeniu opisać, jak to jest, gdy nadchodzi wreszcie poród.
Wśród niektórych osób panuje opinia, że jeśli dziecko rodzi się przedwcześnie i jest wcześniakiem, to lepiej, by urodziło się w 7 miesiącu ciąży, a nie w 8. Logicznym wydaje się jest jednak, że im dziecko dłużej rozwija się w jamie macicy, tym dla niego lepiej. Czy powielany mit 7-miesiąca nie ma nic wspólnego z prawdą?
Cesarskie cięcie wygląda zupełnie inaczej niż poród drogami natury. Przede wszystkim jest zabiegiem, co wiąże się z wieloma procedurami medycznymi czy choćby koniecznością przewiezienia na salę operacyjną. Jak naprawdę wygląda cesarskie cięcie? Zobacz niesamowite zdjęcia, które pokazują dokładny przebieg cesarki!
Czas ciąży to okres wielu zmian zachodzących w organizmie kobiety ciężarnej. Część z nich utrzymuje się jednak nawet po porodzie. Co więcej, to właśnie urodzenie dziecka sprawia, że pojawiają się kolejne zmiany w organizmie mamy. Co dzieje się z miednicą, włosami po ciąży i czy miesiączka jest taka, jak przed poczęciem dziecka?
Współczesne trendy w położnictwie uwzględniają dwa sposoby parcia - parcie spontaniczne i parcie sterowane. Wiedziałaś o tym, że w planie porodu możesz określić który sposób parcia wybierasz? Dowiedz się , jak jest różnica między parcie spontanicznym a sterowanymi i zastanów się, która metoda parcia będzie dla ciebie najlepsza.
Poród w towarzystwie drugiego dziecka? To hit z amerykańskich porodówek. Trudno ocenić, czy u nas taki wspólny poród rzeczywiście znajdzie zwolenników. Można jednak pokusić się o ocenę wpływu takiego wydarzenia na jego uczestników. Jak obecność przy porodzie może wpłynąć na starsze dziecko?
Taniec wpływa na organizm rodzącej na wielu płaszczyznach. Nie od dziś wiadomo, że ruch i pozycje spionizowane zmniejszają u większości rodzących nasilenie bólu porodowego i ułatwiają radzenie sobie z kolejnymi falami skurczowymi. Czy taniec na porodówce to dobry pomysł?
Przygotowujesz się do porodu i zastanawiasz się, co wolno w trakcie porodu? Czy w czasie porodu można jeść i pić? Czy rodząca może brać prysznic lub spacerować? Sprawdź, co możesz robić w czasie porodu, a czego nie, i jakie są prawa rodzącej.
Mimo że standardy opieki okołoporodowej reguluje rozporządzenie ministra zdrowia, wiele kobiet nie zna swoich praw. Sprawdźcie, jak powinna wyglądać prawidłowa opieka okołoporodowa i czego możesz oczekiwać od personelu medycznego w 2019 roku.
Wiele kobiet chce rodzić naturalnie, a jednak obawia się, że coś pójdzie nie tak w trakcie porodu siłami natury. Co robić kiedy akcja porodu nie postępuje? W jakich momentach staje się to niebezpieczne dla dziecka i można walczyć o cesarkę?
Choć poród wydaje się nie najlepszym momentem na pieszczoty, a sala porodowa raczej nie jest szczególnie romantycznym miejscem, bliskość z partnerem może bardzo pomagać. Przeczytaj, czy pocałunki w fazie parcia pozwalają uniknąć nacięcia krocza.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Coraz bardziej świadome praw pacjenta kobiety decydują się na poród rodzinny i są zorientowane w kwestii zabiegów, których mogą odmówić i tych, które im przysługują, np. znieczulenie zewnątrzoponowe.

Poród w terminie

Prawidłowo monitorowana przez lekarza ciąża zwykle nie przynosi niespodzianek – poród odbywa się w wyznaczonym terminie (z tolerancją 14 dni), a przyszli rodzice z reguły stawiają się w szpitalu odpowiednio wcześnie przed porodem. Regularne badania kontrolne oraz niebagatelizowanie dolegliwości pozwalają też zmniejszyć ryzyko porodu przedwczesnego.

Jak długo trwa poród?

Długość porodu zależy od indywidualnych czynników. Poród wieloródki trwa zwykle krócej: około 4-6 godzin, gdy tymczasem kobieta rodząca po raz pierwszy może rodzić 10 godzin i dłużej.  Różnice pomiędzy porodem naturalnym a cesarskim cięciem oraz wyższość jednego nad drugim są przedmiotem dyskusji wielu przyszłych mam. Niezależnie od dominujących w tym czasie dylematów, jedno jest pewne – moment poznania swojego dziecka i wzięcia go w ramiona zbliża się wielkimi krokami.