Poród

Do wydarzenia, jakim jest poród przyszli rodzice przygotowuja sie 9 miesięcy.Wraz ze zbliżającym się terminem porodu, odczuwają ekscytację i niepokój. Wśród wątpliwości dotyczących przyjścia na świat dziecka, na plan pierwszy wysuwają się pytania o objawy porodu, jego przebieg oraz opiekę medyczną w szpitalu.

Koszula do porodu to jednocześnie koszula do karmienia, gdyż w przypadku porodów naturalnych (bez komplikacji) mama zaraz po urodzeniu przystawia nowonarodzonego maluszka do swojej piersi. Jaki powinna mieć zatem krój, by najlepiej spełniała swoje obie funkcje? Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze koszuli do porodu i karmienia.   
Koszula do porodu i bielizna do połogu to dwa istotne elementy wyprawki do szpitala. Każda ciężarna kobieta z pewnością zastanawia się jednak, co wybrać - jednorazową koszulę i jednorazową bieliznę, których szybko się pozbędzie, czy może zwykłe bawełniane ubrania?
Nacięcie krocza to zabieg, który spędza sen z powiek wielu ciężarnym. Czy nacięcie krocza boli? Nie. Wykonuje się je podczas skurczu. Niektóre rodzące nawet nie wiedzą kiedy ich krocze zostało nacięte. W wielu szpitalach nadal nacięcie krocza wykonywane jest rutynowo, choć są sposoby by jego uniknąć - zarówno po stronie personelu szpitala, jak i samej rodzącej. 
Co zrobić, żeby poród był łatwy? Wcześniej dobrze się przygotuj do porodu! Ważne są ćwiczenia w ciąży. Aby poród przebiegał łatwo, musisz nad tym popracować. Ucz się oddychania, ćwicz mięśnie Kegla i... tańcz! Zobacz dlaczego i co robić, aby mieć lekki poród.
Połóg, czyli pierwsze tygodnie po porodzie to niełatwy czas dla kobiety. Nie lekceważ sygnałów wysyłanych przez ciało. Podpowiadamy, co jest normalne w połogu, jakie objawy możesz zrzucić na karb zmęczenia i trudów porodu, a co powinno cię skłonić do wizyty u lekarza.
Po porodzie w szpitalu pierwsze godziny są bardzo ważne dla każdej mamy. Jednak nie zawsze wiemy, jak w praktyce wygląda pierwsze 12 godzin spędzone w szpitalu. Jeśli nie wiesz, co cię czeka po urodzeniu dziecka - koniecznie przeczytaj, jak wyglądają pierwsze godziny po porodzie.
Tokolioza to metoda mająca na celu zahamowanie przedwczesnego porodu. Lekarze wykorzystują tokolizę, gdy czynność skurczowa macicy rozpoczyna się kilka tygodni za wcześniej, gdy dziecko nie jest jeszcze w pełni gotowe do przyjścia na świat. Czym jest tokolioza i w jaki sposób można zahamować poród?
Cesarskie cięcie czy poród naturalny? Pewnie wielokrotnie zadajesz sobie pytanie, jak będzie wyglądał twój poród i czy urodzisz naturalnie, czy przez cesarskie cięcie? Który rodzaj porodu niesie ze sobą mniejsze ryzyko powikłań? Zobacz, czym różnią się od siebie cesarskie cięcie i poród naturalny.
Termin porodu to najważniejsza data w kalendarzu każdej kobiety w ciąży. Jak obliczyć termin porodu? Jest kilka prostych sposobów, które każda przyszła mama może wypróbować sama, żeby przewidzieć, kiedy nastąpi rozwiązanie jej ciąży. Zobacz, jak obliczyć termin porodu.
Jakie są szanse na to, że urodzisz o czasie, czyli w wyznaczonym przez lekarza terminie porodu? Warto wiedzieć, że dzieci rzadko rodzą się dokładnie w wyznaczonym terminie porodu. Dowiedz się, od czego zależy termin porodu.
Zbliża się termin porodu i zastanawiasz się, jak wygląda przyjęcie do porodu? Nie wiesz, jakie dokumenty trzeba zabrać i o co zapyta lekarz? Koniecznie zapoznaj się z poradami i wskazówkami dotyczącymi przyjęcia na porodówkę do porodu. Sprawdź, jak wygląda przyjęcie do porodu krok po kroku w czasach pandemii.
Co to jest indukcja porodu? To sztuczne przyspieszenie porodu lub skracanie czasu jego trwania. Decyzję o porodzie indukowanym, czyli wywoływanym, lekarz powinien omówić z pacjentką. Zanim zatem trafisz na porodówkę, dowiedz się, jak przyspieszyć poród oraz poznaj plusy i minusy indukowania porodu.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka

Coraz bardziej świadome praw pacjenta kobiety decydują się na poród rodzinny i są zorientowane w kwestii zabiegów, których mogą odmówić i tych, które im przysługują, np. znieczulenie zewnątrzoponowe.

Poród w terminie

Prawidłowo monitorowana przez lekarza ciąża zwykle nie przynosi niespodzianek – poród odbywa się w wyznaczonym terminie (z tolerancją 14 dni), a przyszli rodzice z reguły stawiają się w szpitalu odpowiednio wcześnie przed porodem. Regularne badania kontrolne oraz niebagatelizowanie dolegliwości pozwalają też zmniejszyć ryzyko porodu przedwczesnego.

Jak długo trwa poród?

Długość porodu zależy od indywidualnych czynników. Poród wieloródki trwa zwykle krócej: około 4-6 godzin, gdy tymczasem kobieta rodząca po raz pierwszy może rodzić 10 godzin i dłużej.  Różnice pomiędzy porodem naturalnym a cesarskim cięciem oraz wyższość jednego nad drugim są przedmiotem dyskusji wielu przyszłych mam. Niezależnie od dominujących w tym czasie dylematów, jedno jest pewne – moment poznania swojego dziecka i wzięcia go w ramiona zbliża się wielkimi krokami.