Poród

Do wydarzenia, jakim jest poród przyszli rodzice przygotowuja sie 9 miesięcy.Wraz ze zbliżającym się terminem porodu, odczuwają ekscytację i niepokój. Wśród wątpliwości dotyczących przyjścia na świat dziecka, na plan pierwszy wysuwają się pytania o objawy porodu, jego przebieg oraz opiekę medyczną w szpitalu.

Poród zabiegowy pozbawia kobietę możliwości aktywnego uczestniczenia w narodzinach dziecka. Oczywiście, w sytuacji, gdy operacja ratuje życie malca, taki argument wydaje się mało ważny. A jednak - coraz większa liczba cesarek sprawia, że specjaliści próbują upodobnić ją do porodu siłami natury. Przezroczyste zasłony, to jeden z elementów mający w tym pomoc.
Większe szanse na poród naturalny, bez interwencji medycznych, poród krótszy i mniej bolesny? To nie magia, a specjalnie opracowana metoda, mająca na celu tak przygotować ciało kobiety, by poród był jak najłatwiejszy dla niej i dla dziecka. Co powinnaś wiedzieć o Spinning Babies?
Dobre majtki poporodowe zapewnią ci w tym szczególnym czasie największy komfort.  Okres połogu, a zwłaszcza jego pierwsze dni, nie są dni łatwe. Abyś czuła się wtedy jak najlepiej, musisz zadbać o swój komfort, a jednym z jego elementów w tym szczególnym czasie jest odpowiednia bielizna. Co to znaczy?
Wiele mam, które muszą rodzić przez cesarskie cięcie, chciałoby, by poród tą drogą mniej przypominał typowy zabieg. Na Zachodzie coraz więcej jest szpitali, gdzie cesarka przebiega według indywidualnego planu, jaki pacjentka przygotowuje przed porodem ze swoim lekarzem. W Polsce ten trend dopiero raczkuje.
Wiele kobiet chce rodzić naturalnie, a jednak obawia się, że coś pójdzie nie tak w trakcie porodu siłami natury. Co robić kiedy akcja porodu nie postępuje? W jakich momentach staje się to niebezpieczne dla dziecka i można walczyć o cesarkę?
Wiele kobiet pod koniec ciąży mocno obawia się pewnych sytuacji mogących wystąpić podczas porodu naturalnego. Ból, swoją drogą, ale boją się też poniżenia, które za tym idzie. Obawy, o zrobienie kupy podczas parcia, są naturalne i częste. Rzeczywiście może się to przydarzyć, dlatego pewna położna postanowiła powiedziec głośno, co ona i jej koleżanki z pracy sądzą w tym temacie.
„Poród to fizjologia, więc o nic się martw…”. To jeden z mitów, z którym nadal spotykają się młode mamy. To prawda, poród jest dziełem natury, ale to nie znaczy, że każda z nas przechodzi go bez problemu i tak samo. Oto 5 prawd na temat zdrowia i psychiki, które powinna znać każda kobieta po porodzie.
Poród domowy to w Polsce nadal rzadkość, a jeszcze bardziej wyjątkowe są porody w towarzystwie starszych dzieci. Te zdjęcia pokazują, że asysta kilkulatków jest ogromnym wsparciem dla rodzącej kobiety. Zaś radość i wzruszenie na małych twarzach udowadniają, że obecność starszaka przy porodzie nie jest tak kontrowersyjna, jakby się wydawało.
Dr n. med. Katarzyna Dąbek - neonatolog na przełomie marca i kwietnia tego roku pracowała w Tanzanii. W szpitalu regionalnym w Nyangao szkoliła personel medyczny w ramach działań Polskiej Misji Medycznej. Przebywając na co dzień w oddziale intensywnej terapii noworodka miała okazję zobaczyć “od kuchni”, jak wygląda sytuacja mam i dzieci w tamtej części świata.
Psychoza poporodowa to najbardziej skrajna reakcja na pojawienie się dziecka. Co to jest i jakie są objawy psychozy? Na czym polega jej leczenie? Jakie są różnice między psychozą poporodową a baby blues i depresją poporodową? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.
To właściwie nie palenie pępowiny, a "odcinanie" jej za pomocą ognia. Rytuału dokonuje ojciec dziecka, kobiety z rodziny jego matki, a nawet starsze rodzeństwo. Czasami przy rytuale gromadzi się cała rodzina. To starożytna tradycja, która była praktykowana w wielu kulturach na całym świecie. Dlaczego powraca?
Podobno jest dłuższy, trudniejszy i bardziej męczący niż po porodzie naturalnym. Zamiast gdybać, poznaj fakty dotyczące pierwszych dni po cesarskim cięciu. Czy pierwsze dni po cesarce są dużo cięższe niż po porodzie naturalnym? Jakie dolegliwości towarzyszą kobiecie po cesarskim cięciu? 

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza

Coraz bardziej świadome praw pacjenta kobiety decydują się na poród rodzinny i są zorientowane w kwestii zabiegów, których mogą odmówić i tych, które im przysługują, np. znieczulenie zewnątrzoponowe.

Poród w terminie

Prawidłowo monitorowana przez lekarza ciąża zwykle nie przynosi niespodzianek – poród odbywa się w wyznaczonym terminie (z tolerancją 14 dni), a przyszli rodzice z reguły stawiają się w szpitalu odpowiednio wcześnie przed porodem. Regularne badania kontrolne oraz niebagatelizowanie dolegliwości pozwalają też zmniejszyć ryzyko porodu przedwczesnego.

Jak długo trwa poród?

Długość porodu zależy od indywidualnych czynników. Poród wieloródki trwa zwykle krócej: około 4-6 godzin, gdy tymczasem kobieta rodząca po raz pierwszy może rodzić 10 godzin i dłużej.  Różnice pomiędzy porodem naturalnym a cesarskim cięciem oraz wyższość jednego nad drugim są przedmiotem dyskusji wielu przyszłych mam. Niezależnie od dominujących w tym czasie dylematów, jedno jest pewne – moment poznania swojego dziecka i wzięcia go w ramiona zbliża się wielkimi krokami.