Wzdęcia w ciąży: przyczyny, leczenie i zapobieganie

Wzdęcia w ciąży
fot.: Thinkstock
Wzdęcia w ciąży powoduje podwyższony poziom progesteronu.

Wzdęcia w ciąży to jedna z najczęściej przytrafiających się przyszłym mamom dolegliwości. Muszą one sobie z nimi radzić nieco inaczej, niż osoba, która dziecka się nie spodziewa. Co przyczynia się do powstawania wzdęć w ciąży i w jaki sposób im zapobiegać?

Wzdęcia w ciąży, choć źle wpływają na samopoczucie kobiety, zazwyczaj nie oznaczają nic groźnego dla zdrowia jej i dziecka. Jeśli tylko gazy w ciąży nie stanowią źródła bólu i nie są długotrwałe, raczej nie ma powodów do obaw. Warto jednak wiedzieć, co je powoduje i w jaki sposób z nimi walczyć, by pozbyć się tej przykrej dolegliwości.

Przeczytaj również, jak radzić sobie z innymi dolegliwościami żołądkowymi w ciąży!

Wzdęcia w ciąży: przyczyny

Gazy w przewodzie pokarmowym pojawiają się z dwóch powodów - po pierwsze, w trakcie jedzenia połykasz powietrze, po drugie w procesie trawienia zachodzą reakcje chemiczne, w wyniku których powstaje szereg substancji lotnych. Zwykle nadmiar gazów wydalany jest bez problemu z organizmu, ale ciąża zmienia postać rzeczy. Wzmożona produkcja progesteronu skutkuje spowolnienieniem procesu trawienia, rosnąca macica uciska jelita, więc gazy mają utrudnione ujście, co sprawia, że kobiecie ciężarnej częściej się odbija, ma poczucie niestrawności, a wraz z rozwojem ciąży pojawia sie także zgaga.

Wzdęcia w ciąży: zapobieganie

Wzdęcia w ciąży: przede wszystkim dieta

Na szczęście można wprowadzić odpowiednie działania, które pomogą zapobiec wzdęciom w ciąży lub chociaż zmniejszą częstotliwość ich występowania. Podstawą jest wprowadzenie odpowiedniej diety. Z menu trzeba więc wykluczyć składniki, mające właściwości wzdymające. Unikajmy więc warzyw strączkowych: grochu, fasoli, soczewicy, bobu i warzyw kapuścianych: kalafiora czy kapusty. Dobrym pomysłem jest też ograniczenie spożywania dużej ilości cukru, ponieważ fruktoza także ma właściwości gazotwórcze.

Dowiedz się również, jak radzić sobie z gazami w ciąży

Nie bez znaczenia jest również ilość spożywanych posiłków. Lepiej zjeść mniej, ale kilka razy niż przyswoić dwa obfite posiłki. Jedzenie trzeba również dokładnie pogryźć. Nie bez przyczyny mówi się, że podczas posiłków nie należy spożywać napojów - lepiej napić się już po kolacji, obiedzie, ponieważ pijąc połykamy jeszcze większe ilości powietrza.

Kobietom, które cierpią na wzdęcia w ciąży zaleca się stosowanie diety lekkostrawnej. Należy więc spożywać dania ugotowane lub duszone, a zdecydowanie nie - pieczone i smażone. Nie obawiaj się więc chudego mięsa, ryżu, jajek i jogurtów. Dobroczynnie podziałają również owoce: banany, cytrusy oraz spożywanie napojów niegazowanych, przede wszystkim wody.

Wzdęcia w ciąży: co jeszcze pomoże?

W przypadku występowania wzdęć w ciąży nie bez znaczenia jest także ubiór przyszłej mamy. Wszyscy wiemy, że gdy za dużo zjemy, pomocne okazuje się zdjęcia paska ze spodni, rozpięcie guzika. Nic w tym dziwnego - jeśli żołądek jest uciskany, trawienie ulega spowolnieniu. Dlatego unikaj obcisłej odzieży, a wybieraj luźniejsze fasony. Nie zapominaj również, by nie jeść krótko przed pójściem spać, ponieważ w nocy nasz organizm również trawi w wolniejszym tempie. Najważniejsza zasada brzmi: nie jedz nic 2 godziny przed zaśnięciem. Oczywiście, jeśli głód ci bardzo doskwiera, możesz posilić się lekkostrawną przekąską. Wzdęciom w ciąży zapobiegniesz również, stawiając na aktywność fizyczną. Nie chodzi o żadne intensywne treningi, ale kilka ćwiczeń rano i wieczorem dobrze wpłynie na perystaltykę jelit. Wskazane są również spacery.

Dowiedz się również, czym objawia się kolka nerkowa w ciąży i w jaki sposób sobie z nią radzić

Wzdęcia w ciąży: leczenie

Wzdęcia w ciąży rzadko wymagają leczenia farmaceutycznego. Zazwyczaj w ich zmniejszeniu pomaga wprowadzenie odpowiedniej diety, jednak jeśli mimo wszystko ich częstotliwość jest zbyt dokuczliwa, należy udać się do lekarza. Koniecznie trzeba to zrobić, jeśli wzdęciom w ciąży towarzyszą: ostra biegunka, krew w stolcu, wymioty lub ból. Oprócz kobiet w ciąży, z większą ilością wzdęć borykają się zazwyczaj osoby starsze i osoby, które przeszły operacje w okolicy brzucha.

Aktualizacja: 2016-08-01 Publikacja: 2015-09-16
Ocena: 1
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.