Gazy w ciąży: jak sobie z nimi radzić i jak pozbyć się "balona" w brzuchu?

2021-02-22 10:45

Gazy w ciąży to wstydliwy problem, choć dotyczy prawie połowy ciężarnych. Dlaczego kobiety oczekujące dziecka tak często skarżą się na gazy w ciąży i na zaparcia? Czy są skuteczne sposoby na gazy w ciąży?

Gazy w ciąży: jak sobie z nimi radzić i jak pozbyć się balona w brzuchu?
Autor: Getty images Gazy w ciąży: jak sobie z nimi radzić?

Gazy w ciąży to skutek problemów z trawieniem. Najczęściej towarzyszą im wzdęcia i zaparcia polegające na spowolnieniu pracy jelit, które skutkuje długimi przerwami w wypróżnianiu się. Zwykle problem pojawia się w zaawansowanej ciąży – w drugim i trzecim trymestrze i znacznie utrudnia życie przyszłym mamom. Jak walczyć z gazami w ciąży?

Spis treści

  1. Gazy w ciąży: przyczyny występowania gazów
  2. Jak radzić sobie z gazami w ciąży?
  3. Gazy w ciąży: jedz powoli!

Gazy w ciąży: przyczyny występowania gazów

Gazy w ciąży sprawiają kobietom duży dyskomfort. Ich przyczyn występowania w ciąży jest kilka. Najistotniejszy wpływ na tę dolegliwość mają ciążowe hormony. Większa ilość progesteronu wytwarzanego w organizmie ciężarnej przyczynia się między innymi do spowolnienia pracy jelit.

Drugim czynnikiem jest rosnąca macica, która powiększając się, zaczyna uciskać na narządy wewnętrzne, w tym między innymi na jelita, zaburzając ich perystaltykę. Masy kałowe mogą być przez to zablokowane w jelitach i trudniej im się przemieszczać.

Trzecim powodem, dla którego problemy z jelitami częściej występują u ciężarnych, jest nieprawidłowa dieta. Zwykle w trakcie ciąży, kobiety pozwalają sobie na więcej w zakresie jedzenia, spełniają swoje ciążowe zachcianki (nie zawsze zdrowe) i nie skupiają się na zbilansowanej diecie. Niewłaściwa dieta i brak dostatecznej ilości płynów mogą skutkować więc problemami trawiennymi.

Nie wszyscy wiedzą, że pośredni wpływ na gazy w ciąży mogą mieć również preparaty witaminowe  i suplementy dla ciężarnych – szczególnie te z dużą ilością żelaza. Żelazo w nadmiarze może zaburzyć pracę jelit.

Jak radzić sobie z gazami w ciąży?

Ponieważ problemy trawienne mogą skutkować hemoroidami,  które nie znikną po ciąży, warto im przeciwdziałać lub szybko na nie reagować – zanim staną się naprawdę poważnym problemem. Z racji ciąży, w większości zabronione są środki farmakologiczne, dlatego najpierw rozwiązania należy szukać w zdrowym stylu życia, a dopiero przy braku poprawy korzystać z dostępnych dla ciężarnych lekarstw.

Podstawą jest zmiana diety. Z własnego jadłospisu warto wykreślić ciężkostrawne, gazopędne, przepełnione cukrem produkty, zastępując je tymi, które są źródłem błonnika. Błonnik ma zbawienny wpływ na pracę jelit, bo rozluźnia stolec i dzięki temu sprzyja wypróżnieniom.

Dietetycy zalecają ok 30 g błonnika dziennie. Gdzie go znaleźć? Głównie w produktach pełnoziarnistych, ale też i w surowych warzywach i owocach (szczególnie jabłkach).

Oprócz uwzględnienia w diecie błonnika, istotne jest zapewnienie właściwej ilości płynów – dziennie ok 2-3 litrów (z przewagą niegazowanej wody). Trawienie wspomóc mogą również produkty mleczne, a w szczególności te, które zawierają bakterie kwasu mlekowego np. jogurty.

Czytaj także: Problemy z trawieniem w ciąży

Kolka nerkowa w ciąży: przyczyny, objawy, zapobieganie

Gazy w ciąży: jedz powoli!

Poza składem diety, istotny jest sposób jedzenia. Jedzenie w pośpiechu może prowadzić do zaparć i wzdęć, dlatego najlepiej jest jeść na siedząco, dokładnie przeżuwając każdy kęs jedzenia. Ponadto lepiej jeść częściej, a mniejsze porcje niż rzadziej, ale obficie.

Ważna jest również regularność wypróżnień, którą można samodzielnie kontrolować. Powstrzymywanie wypróżnień np. spowodowane porannym pośpiechem może rozregulować cały harmonogram pracy jelit, co z pewnością będzie miało swoje konsekwencje w przyszłości, gdy nagle zaniknie ta naturalna codzienna potrzeba.

Aktywność sportowa to również jedna ze skutecznych recept na gazy w ciąży. Dzięki nawet niewielkiej aktywności w ciąży takiej jak codzienny spacer czy krótka gimnastyka, wzmacnia się mięśnie ułatwiające opróżnianie jelit. Oprócz aktywności, w problemach z jelitami może pomóc medycyna naturalna np. akupresura lub homeopatia.

Sprawdź, jakie są skuteczne sposoby na wzdęcia
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza