Otulacz dla niemowlaka: dlaczego warto kupić?

Kocyk dla dziecka
fot.: thinkstockphotos.com
Wybierając kocyk czy otulacz dla niemowlaka, zwróćmy uwagę na materiał, z którego jest wykonany.

Otulacz dla niemowlaka: czy warto kupić dziecku? Może wystarczy zwykły śpiworek? O otulacze i rożki mamy się spierają: że przydają się tylko w szpitalu, a w domu rzadko się z nich korzysta. Czy tak jest? Sprawdź, czy warto kupić otulacz dla niemowlaka.

Przez kilka pierwszych tygodni życia noworodek w łóżeczku przyjmuje pozycję, która przypomina embrionalną: ma zgięty kręgosłup, a główka i rączki są blisko siebie. Właśnie tak układał się w brzuchu mamy, w którym nie było zbyt wiele miejsca. Po porodzie nagle ma wokół siebie mnóstwo przestrzeni, światło i dźwięki, których nie zna. To go dezorientuje, a czasem nawet przeraża. Dlatego może płakać pozornie bez powodu i mieć kłopoty z zasypianiem.

Czytaj także: >> Kocyki, otulacze, śpiworki. Czy warto kupić dziecku? >>

Otulacz dla niemowlaka: dziecko ma przytulnie i ciepło

Spokojny, zdrowy sen jest niezbędny dla noworodka, który przez kilka pierwszych tygodni przesypia większość doby. By nic go nie zakłócało, warto właściwie przygotować miejsce do spania. Łóżeczko powinno stać w ustronnym miejscu, mieszczenia – aby nie docierały doń głośne dźwięki. Najlepszym źródłem światła będzie lampka – tak ustawiona, by światło nie padało bezpośrednio na materacyk ani na twarz maluszka. Przez kilka pierwszych tygodni noworodka dobrze jest też otulać. Noworodki otulane były od wieków, jednak zadaniem sztywnych becików było utrzymanie ciepła, a nie zapewnienie maluchowi poczucia bezpieczeństwa. Dopiero współczesne badania potwierdziły, że otulanie ma sens również wtedy, gdy maluch jest niespokojny, płacze, nie może zasnąć  albo budzi się ze snu bez powodu. Otulone dziecko czuje, że przestrzeń wokół jest ograniczona, dzięki czemu zyskuje poczucie bezpieczeństwa, nawet jeśli w pobliżu nie ma mamy. Gorącym zwolennikiem takiego postępowania jest amerykański pediatra Harvey Karp. Opracowana przez niego metoda utulania noworodków (tzw. metoda Karpa), bazująca przede wszystkim na otulaniu, działa, bo dziecko ma zapewnione wrażenia do złudzenia przypominające te, które odczuwało w brzuchu mamy.

Czytaj także: >> Rożek dla dziecka. Przydatny czy nie? >>

Otulacz dla niemowlaka: ważna wygoda

Otulanie polega na owinięciu wokół ciała dziecka cienkiego kocyka bądź specjalnego otulacza, tak by ściśle przylegał do skóry, ale nie uciskał ani nie krępował ruchów. Niemowlaka trzeba uprzednio nakarmić i przewinąć, a jeśli w pokoju jest ciepło, rozebrać do body i pieluszki. W przypadku otulacza sposób otulania podaje producent w instrukcji obsługi. Jeśli masz kocyk lub pieluszkę, ułóż niemowlaka tak, by dolną częścią materiału można było przykryć nóżki, a bocznymi – owinąć rączki. Otulamy tylko ciało – główka zawsze musi zostać odkryta. Otulanie daje najlepsze efekty do 3. miesiąca życia, dopóki dziecko nie przyzwyczai się do nowego otoczenia. Później lepiej je ograniczyć, bo może utrudniać rozwój motoryczny dziecka.

Jak wybrać otulacz?

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na to, czy produkt ma atest Oeko-Tex Standard 100, który gwarantuje bezpieczeństwo materiałów i barwników użytych do produkcji. Trzeba też sprawdzić, czy nie ma ostrych metek, guzików czy troczków, które mogą się plątać (lepsze są rzepy), a tkanina jest miękka i przyjemna. Najlepiej sprawdza się bawełna – czysta albo z niewielką domieszką syntetyków, dzięki którym jest elastyczna. Jeśli zamierzasz otulać dziecko tylko w domu, w którym jest ciepło, lepiej wybrać otulacz z tkaniny jednowarstwowej.

Aktualizacja: 2016-04-12 Publikacja: 2016-02-27
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.