Jakie wybrać pieluchy dla niemowlaka: pieluchy jednorazowe, wielorazowe czy tetrowe?

2020-11-09 12:34

Które pieluchy są lepsze - jednorazowe, wielorazowe czy tetrowe? Jednorazówki są wygodne i pozwalają oszczędzić czas, który możemy poświecić na zabawę z dzieckiem. Natomiast pieluszki tetrowe uprane, wygotowane i wyprasowane są zdrowsze dla skóry dziecka. Jakie wybrać pieluchy? Zdania są podzielone.

Jakie wybrać pieluchy dla niemowlaka:
Autor: Getty images Pieluchy jednorazowe czy pieluchy tetrowe?

Jakie pieluchy wybrać: jednorazowe czy wielorazowe, zależy od rodziców. Obie wersje mają swoje zalety i wady. Jeśli zależy ci na wygodzie, zdecyduj się na pieluchy jednorazowe, jeśli masz czas, a twoje dziecko ma wyjątkowo wrażliwą skórę - postaw na wielorazowe. 

Jeśli zastanawiasz się nadal nad wyborem, sprawdź, czym się charakteryzują pieluchy jednorazowe oraz wielorazowe, i jakie są ich rodzaje. 

Spis treści

  1. Wygodne jednorazówki
  2. Plusy pieluch jednorazowych
  3. Minusy jednorazówek
  4. Zalety pieluch tetrowych 
  5. Wady pieluch tetrowych
  6. Pieluchy wielorazowe
  7. Zalety pieluch wielorazowych
  8. Wady pieluch wielorazowych

Wygodne jednorazówki

Narodziny dziecka niosą za sobą konieczność podjęcia wielu decyzji. Poważnych i błahych, ale dla młodych rodziców jednakowo istotnych. Jednym z poważniejszych dylematów jest to, jakie kupić pieluchy: tetrowe, czyli wielorazowe czy jednorazowe?

Jednorazówki to genialny wynalazek, ułatwiający życie młodym rodzicom. Wszystko zaczęło się w 1961 roku, kiedy firma Procter&Gamble wprowadziła na rynek pierwsze pieluchy jednorazowego użytku. Stopniowo, najpierw na świecie, a kilkanaście lat później również w Polsce, zaczęły wypierać używaną dotychczas tetrę.

Z biegiem czasu asortyment jednorazówek rozszerzał się, a rodzice coraz ufniej podchodzili do tego wynalazku. Dziś – jak wynika z badań – używa ich już blisko 90 proc. rodziców.

Plusy pieluch jednorazowych

Jednorazówka to nie kawałek impregnowanego papieru i waty, ale produkt skomplikowany technologicznie, porównywany czasem do membran w kurtkach narciarskich. Składa się z kilku warstw. Bezpośrednio do ciała malucha przylega specjalna włóknina, która przepuszcza wilgoć tylko w jednym kierunku – do środka pieluszki. Czasem pokryta jest dodatkowo cienką warstwą balsamu chroniącego i pielęgnującego skórę dziecka.

Dalej znajduje się miękki wkład, w którym zamknięto absorbent, czyli substancję wiążącą wilgoć. W niektórych pieluszkach jest dodatkowa warstwa ze specjalnie zmodyfikowanych włókien celulozy, dzięki czemu wilgoć jest równomiernie rozprowadzana po całej pieluszce.

I na koniec przewiewna warstwa zewnętrzna, rzepy w pasie (które pozwalają dopasować pieluszkę do szerokości talii) i ściągacze przy nóżkach, dzięki czemu zawartość pieluchy nie wydostaje się na zewnątrz.

Jednorazówki są wygodne i pozwalają oszczędzić czas, który zamiast na pranie i prasowanie można przeznaczyć na coś innego, choćby odpoczynek czy zabawę z dzieckiem.

W pieluszkach tych wilgoć wchłaniana jest bardzo szybko, dzięki czemu dziecko nie odczuwa zimna, a kontakt skóry z moczem jest utrudniony. Zapobiega to podrażnieniom. Niektóre pieluszki dla noworodków wchłaniają dodatkowo luźne stolce.

Minusy jednorazówek

W przypadku jednorazówek minusem jest ich cena (średnio 50–60 groszy za jedną sztukę - są takie za 35 gr i takie za 1,50 zł). Biorąc pod uwagę, iż noworodek zużywa 8–10 pieluch w ciągu doby, miesięcznie trzeba wydać na nie 150–180 zł.

Argument często podnoszony przez zwolenników pieluch tetrowych to także szkodliwość jednorazówek dla środowiska

Warto wiedzieć

Rodzice często błędnie rozumieją zaletę szybkiego wchłaniania moczu przez pieluszki jednorazowe i zbyt rzadko przewijają dziecko, sądząc, iż takie właśnie jest przeznaczenie jednorazówek – maluch ma mieć ciągle sucho.

Tymczasem zbyt długo przetrzymana pielucha bywa przyczyną pieluszkowego zapalenia skóry i odparzeń. Może też ulec mechanicznemu uszkodzeniu, co naraża skórę dziecka na kontakt z substancją żelową wchłaniającą mocz.

U starszego niemowlęcia zbyt rzadko zmieniana pielucha obciąża delikatne biodra i może spowodować łukowate wygięcie nóżek.

Niektórzy naukowcy dowodzą też, że długie noszenie jednorazówek jest szkodliwe dla chłopców, ponieważ podwyższa temperaturę w okolicach moszny. Należy więc pamiętać, że pielucha jednorazowa nie może być traktowana jak „zbiornik” do magazynowania moczu.

Pamiętaj!

Pieluchy jednorazowe czy wielorazowe?

Oba rodzaje pieluch są dobre, pod warunkiem że rodzice dbają o higienę dziecka. Podrażnienia skóry zwykle spowodowane są rzadkim przewijaniem niemowlaka, a nie materiałem, z którego wykonana jest pielucha. Jeśli więc będziesz wystarczająco często zmieniać pieluszki, to nie ma znaczenia, czy twój malec wychowa się na jednorazowych, czy tradycyjnych.

Zalety pieluch tetrowych 

Niektórzy rodzice są wierni tetrze. Dlaczego? Jedni żyją w przekonaniu, że uprana, wygotowana i wyprasowana pieluszka jest zdrowsza dla skóry dziecka niż sztuczna jednorazówka. Inni używają tetry z konieczności – jest po prostu tańsza. Cena pieluchy tetrowej to 2–3 zł (w zależności od grubości tetry – im grubsza, tym lepsza i droższa).

Biorąc pod uwagę, że trzeba ich kupić ok. 40 sztuk i wymieniać co trzy, cztery miesiące (codzienne pranie powoduje szybkie niszczenie się materiału), miesięczny koszt pieluch z tetry to 20–30 zł. Do tego dochodzą wydatki na proszek do prania. Na początku powinno się stosować specjalny dla niemowląt, który jest droższy od zwykłego (cena ok. 20 zł za 1,5 kg, czyli 40 zł miesięcznie).

Licząc koszty, trzeba jednak uwzględnić opłaty za wodę i prąd zużyte na pranie i prasowanie pieluch. Poza tym dziecko musi mieć więcej kompletów śpioszków i kaftaników, gdyż pieluszki z tetry przemiękają, oraz foliowe majteczki i podkłady pod prześcieradło.

Podsumowując, tetra jest tańsza od pieluch jednorazowych o 40–70 zł miesięcznie. Dla wielu rodziców nie jest to jednak suma, która równoważyłaby zmęczenie wywołane ciągłym praniem i prasowaniem pieluch.

W przypadku pieluszek tetrowych u starszych niemowląt nie ma niebezpieczeństwa łukowatości nóżek (jak w przetrzymanych jednorazówkach). Pediatrzy zwracają także uwagę, iż dzieci w tetrze nieco szybciej zaczynają korzystać z nocnika (chociaż nie jest to reguła).

Wady pieluch tetrowych

Tetra od razu po zasiusianiu robi się mokra, przez co skóra dziecka narażona jest na kontakt z moczem. Jeśli rodzice w porę jej nie zmienią, na skórze mogą pojawić się zaczerwienienia, podrażnienia i odparzenia. Ten rodzaj pieluch trudniej też utrzymać na pupie w odpowiednim ułożeniu u ruchliwego dziecka.

Czytaj: Wyprawka dla niemowlaka - lista rzeczy dla noworodka [DO POBRANIA]

Przewijanie chłopca a przewijanie dziewczynki. Czym się różni zmiana pieluchy u chłopca i dziewczynki?

Jak zmniejszyć koszty związane z PRANIEM UBRANEK dziecięcych?

Eko-dom, czyli jak wybierać ekologiczne środki czystości?

Pieluchy wielorazowe

Kilkanaście lat temu na rynku pojawiły się wielorazowe odpowiedniki pieluch jednorazowych, tak samo wygodne w użyciu i tak samo chłonne. Zamiast chłonnej warstwy wewnętrznej mają wkładkę wielokrotnego użytku, którą można wyjąć i wyprać. 

Pieluchy wielorazowe zazwyczaj kojarzą się z pieluchami uformowanymi w ten sam sposób, co popularne jednorazówki. Ale wystarczy choćby pobieżnie rozejrzeć się w ofercie pieluch wielorazowych, by dostrzec, że prócz pieluszek przeszywanych, formowanych, kieszonek czy wszytych w otulacz są również jednowarstwowe pieluchy wielorazowe, uszyte z materiałów o różnej grubości.

Łączy je to, że zazwyczaj mają kształt kwadratu i rozmiar 80x80 cm (choć dostępne są również pieluszki prostokątne w rozmiarach 60x80, 79x80 cm, 75x75 cm i innych), a przed założeniem ich maluszkowi trzeba je odpowiednio złożyć, a następnie zapiąć na pupie i nałożyć na nie otulacz lub specjalne majteczki, chroniące przed przesiąkaniem.

To, co je różni, to rodzaj tkaniny użytej do ich wytworzenia - co ma wpływ nie tylko na właściwości danego typu pieluszek, ale również - pośrednio - na ich przeznaczenie. 

  • Wielorazowe pieluchy bambusowe

Są miłe w dotyku, bardzo delikatne, szybko schną. Dostępne są w różnych rozmiarach: standardowo większość producentów oferuje pieluszki w rozmiarze 75x75 cm, choć można kupić również takie w rozmiarze 120x120 cm. Czy warto? Bambus – jako roślina - ma właściwości antygrzybicze i antybakteryjne, w dodatku bardzo szybko rośnie, dlatego też uprawiany jest bez użycia środków ochrony roślin.

Jednak nie ma on własnych włókien i z tego powodu - w przeciwieństwie do pieluszek z tetry - pieluchy bambusowe są niekiedy określane jako pieluszki sztuczne, gdyż wykonane są z włókna, które powstaje przy użyciu silnych środków chemicznych.

W procesie produkcji przędzy bambusowej łodygi bambusa są najpierw miażdżone, a następnie rozpuszczane przy użyciu chemicznych rozpuszczalników. W efekcie tego procesu powstaje pulpa celulozowa, z której formuje się cienkie nici, i dopiero z nich tkana jest tkanina.

Gotowa tkanina bambusowa jest chłonna, przepuszcza powietrze i ma właściwości termoregulacyjne - gdy jest ciepło, odprowadza pot od ciała, gdy chłodno - izoluje skórę od wilgoci, co daje uczucie ciepła.

Nie ma jednak właściwości przeciwgrzybiczych i antybakteryjnych: są one tracone w procesie produkcji włókien bambusowych. Mitem jest również, że bambus chroni przed promieniowaniem ultrafioletowym – będzie tak tylko wtedy, jeśli tkanina bambusowa zostanie wzbogacona w substancje, które mają takie właściwości.

Pieluszki bambusowe można wykorzystać do tych samych celów, co pieluszki tetrowe, a ze względu na swoje właściwości termoregulacyjne mogą one również zastąpić kocyk, a także służyć jako podkładka w foteliku samochodowym, chroniąc plecy malca przed przegrzaniem.

Dzięki temu, że są bardzo chłonne i bardzo szybko schną, można je również wykorzystać do osuszania ciała po kąpieli.

  • Wielorazowe pieluchy muślinowe

Muślin to nie tkanina, lecz sposób tkania. Splot muślinowy jest lekki, dzięki czemu pieluszki muślinowe przepuszczają powietrze. Ich pozostałe właściwości zależą od tkaniny, z jakiej zostały utkane: najczęściej jest to bawełna lub tkanina bambusowa.

Muślin bawełniany jest bardziej miękki niż pieluszka tetrowa, muślin bambusowy - delikatniejszy niż pieluszka bambusowa, ale podobnie jak ona, lekko śliski.

Są również pieluszki muślinowe wykonane z bawełny organicznej, a także wersje mieszane, tkane w różnych proporcjach włókien (w Polsce wśród takich mieszanek przeważają tkaniny w proporcjach 60 proc. bawełny i 40 proc. bambusa).

Użyte do przygotowania tkaniny muślinowej włókna są uprzednio zmiękczone, zazwyczaj producenci również stosują tzw. technologię "pre-washed", dzięki której pieluszka wydaje się nieco grubsza, a przez to bardzo miękka i miła w dotyku.

Zalety pieluch wielorazowych

Właściwości pieluszek wielorazowych są porównywalne z jednorazówkami. Są chłonne, a przede wszystkim wykonane z naturalnych materiałów, przez co są bezpieczne dla skóry dziecka. Nie niszczą środowiska i mogą służyć malcowi na prawdę długo. 

Wady pieluch wielorazowych

Trzeba je prać, poza tym są droższe niż zwykła tetra. Pieluszka z tetry to wydatek około 3-5 zł, pieluszka bambusowa kosztuje średnio 20-30 zł (w zależności od wymiarów i wzoru). Cena pieluszki muślinowej może sięgać nawet 40 zł i więcej za sztukę.

Nie wszystkie mają również certyfikaty bezpieczeństwa, dlatego podczas zakupów warto sprawdzić, czy pieluszki mają certyfikat Oeko-Tex Standard 100 przyznawany tkaninom i świadczący o tym, że w procesie produkcji nie używano szkodliwych substancji, a produkt jest bezpieczny dla maluszka.

miesięcznik "M jak mama"