Łóżeczko dziecięce: jak wybrać łóżko dla niemowlaka? Przegląd

2021-02-05 14:00

Łóżeczko dziecięce znajduje się na samej górze listy zakupów, jaką młodzi rodzice przygotowują przed przyjściem na świat potomka. Dowiedz się, czym się kierować, wybierając łóżeczko dziecięce dla noworodka i zapoznaj się z naszą galerią przykładowych produktów.

Łóżeczko dziecięce: jak wybrać łóżko dla niemowlaka? Przegląd
Autor: Getty images Jak wybrać łóżko dla niemowlaka? Przegląd

Wybór łóżeczka dziecięcego nie należy do najłatwiejszych. Wbrew pozorom, nie zawsze szeroka oferta w sklepach pomaga podjąć właściwą decyzję - od rodzajów modeli, kolorów, innowacyjnych rozwiązań może aż zakręcić się w głowie.

Dlatego poniżej przedstawiamy najważniejsze czynniki, które trzeba wziąć pod uwagę, wybierając łóżeczko dla niemowląt. Dołączamy też przegląd łóżeczek, których zakup warto wziąć pod uwagę.

Spis treści

  1. Typowe łóżeczka dziecięce
  2. Co wziąć pod uwagę przy wyborze łóżeczka dziecięcego?
  3. Przegląd łóżeczek dziecięcych, które warto kupić!

Typowe łóżeczka dziecięce

Łóżeczka dziecięce mają zazwyczaj wymiary 120x60 cm lub 140x70 cm. Najpopularniejszym - tradycyjnym modelem łóżeczek dziecięcych jest łóżko ze szczebelkami. Ten typ mebla został już sprawdzony przez wiele pokoleń rodziców i dzieci i nie bez przyczyny cieszy się nieustającą popularnością.

Szczebelki zapewniają dziecku bezpieczeństwo, w niektórych z łóżek można zdemontować poszczególne szczebelki, dzięki czemu będą one pełniły swoją funkcję nawet przez kilka lat.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze łóżeczka dziecięcego?

  • możliwość regulowania poziomu

Kupując łóżeczko dziecięce wybierz to, w którym można regulować poziom. Noworodki mogą spać i wypoczywać na którymś z wyższych poziomów - przy takim ustawieniu i dzieciom jest wygodnie, i rodzicom łatwiej się nimi zajmować. Niemowlęta i starsze dzieci, które potrzebują więcej przestrzeni i są bardziej ruchliwe, lepiej będą się czuć, leżąc w łóżeczku na niższym poziomie.

  • dobór właściwego materiału dziecięcego łóżeczka

Kupując łóżeczko dziecięce z wysokiej jakości materiałów jednorazowo wydamy więcej niż w przypadku wyboru gorszych jakościowo komponentów, jednak w dłuższej perspektywie czasu taki zakup na pewno się opłaci. Łóżko nie tylko dłużej będzie dziecku służyć, ale jego użytkowanie będzie dla dziecka bezpieczne. Najlepszym zakupem może okazać się łóżeczko dziecięce z drewna - stabilne i wytrzymałe.

Czytaj również: Szumiące zabawki - na czym polega ich działanie? Zobacz RANKING szumiących zabawek

Co lepiej wybrać łóżeczko czy kołyskę?

Łóżeczka dostawne. Wybierz z nami najlepsze łóżeczko dostawne- przegląd

  • najlepiej wybrać niemalowane

Łóżeczko dziecięce powinno być drewniane i niepomalowane. Jeśli jednak użyto przy jego produkcji farb, trzeba sprawdzić, czy mają one atest. Małe dzieci uwielbiają gryźć szczebelki, więc konieczny jest wybór łóżka wykonanego z naturalnego materiału. Nie kupuj łóżeczka z płyt wiórowych, zawierających formaldehyd, który z kolei powoduje alergie.

  • dodatkowe opcje

Jak wspominano wyżej, możliwość usuwania pojedynczych szczebli z łóżka pozwoli na dłuższe z niego korzystanie. Niektóre modele zamiast usuwanych szczebelków mają opuszczany bok, przydatny zwłaszcza przy większych i chodzących już dzieciach.

  • odpowiednio materac do łóżeczka

Wybierając łóżeczko dziecięce nie można zapomnieć o materacu. Najczęściej polecane są ostatnio materace lateksowe, które posiadają właściwości ortopedyczne. Dobrym wyborem będzie także materac z pianki HR o wysokiej gęstości. Rodzic może łatwo sprawdzić, czy dany materac nadaje się do łóżeczka jego dziecka. Jeśli, postawiony pod ścianą, będzie się w stanie samodzielnie utrzymać, dobrze sprawdzi się i w łóżeczku dziecięcym.

  • akcesoria do dziecięcego łóżeczka

Pamiętaj, aby łóżeczko dziecięce wyposażyć w niezbędne akcesoria. Świetnym rozwiązaniem jest również zakup ochraniaczy na szczebelki, które zminimalizują skutki ewentualnych uderzeń dziecka o nie. Baldachim ochroni dziecko przed ostrym światłem i innymi czynnikami zewnętrznymi, a dzięki zawieszonej nad łóżeczkiem karuzeli maluch będzie mógł rozwijać swoje zmysły.

Czytaj również: Co jeszcze możesz kupić, by ułatwić sobie opiekę nad niemowlakiem?

Fotelik samochodowy 0-13 kg. Jaki fotelik dla niemowlaka? Nasze ranking 2021

Przegląd łóżeczek dziecięcych, które warto kupić!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza