Kalendarz rozwoju dziecka

Rozwój noworodka (tygodnie)

Siatki centylowe

Siatki centylowe służą do oceny rozwoju fizycznego dziecka – pozwalają określić, czy jego wzrost i waga są proporcjonalne do wieku. Siatki centylowe na pierwszy rzut oka mogą się wydawać skomplikowane - to kilka linii oznaczonych liczbami 3, 10, 25, 50, 75, 90, 97. Te liczby na siatkach centylowych to właśnie centyle. Na wykresie są też dwie osie – pionowa i pozioma. Na jednej z tych osi oznaczony jest wiek dziecka (w miesiącach lub w latach). Na drugiej zaznaczono wzrost lub wagę. Wprowadź do poniższego kalkulatora dane swojego dziecka - data urodzenia, tydzień ciąży, w którym nastąpił poród, płeć dziecka oraz jego wagę (g) i wzrost (cm). W ten sposób wyliczysz, na którym centylu znajduje się twoje dziecko i czy jego rozwój przebiega prawidłowo.

Rozwój dziecka

Rozwój dziecka to proces ciągły – codziennie twoje dziecko nabywa nowe umiejętności rozwojowe, które są wynikiem nauki i ćwiczeń, ale też odzwierciedleniem dojrzewania układu nerwowego. Choć rozwój dziecka w poszczególnych latach życia nie jest już tak dynamiczny i spektakularny jak za czasów niemowlęcych, w tym czasie na pewno mają miejsce spektakularne i przełomowe momenty.

Rozwój niemowlaka

Zmiany w rozwoju niemowlaka możemy zaobserwować w szybkim tempie i widoczne są tydzień po tygodniu. Można nawet powiedzieć, że niemowlę zmienia się dosłownie z dnia na dzień i z noworodka, który tylko je i śpi, sprawnie przechodzi do etapu niemowlaka. Codziennie zdobywa nowe umiejętności, które świetnie wpływają na jego rozwój.

Rozwój noworodka

Pierwsze 6 tygodni życia noworodka to czas ogromnych zmian i szybkiego rozwoju dziecka. Noworodek opuścił już przyjazne środowisko w brzuchu mamy i musi nauczyć się egzystować w świecie zewnętrznym. W tym okresie noworodek bardzo długo śpi – ponad 20 godzin na dobę! To uzasadnione, gdyż układ nerwowy noworodka intensywnie się rozwija. W pierwszych tygodniach życia noworodek potrafi już skupić wzrok na twarzy osoby, która go bierze na ręce oraz na kilka sekund unieść główkę.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka