Kalendarz rozwoju dziecka

Rozwój noworodka (tygodnie)

Siatki centylowe

Siatki centylowe służą do oceny rozwoju fizycznego dziecka – pozwalają określić, czy jego wzrost i waga są proporcjonalne do wieku. Siatki centylowe na pierwszy rzut oka mogą się wydawać skomplikowane - to kilka linii oznaczonych liczbami 3, 10, 25, 50, 75, 90, 97. Te liczby na siatkach centylowych to właśnie centyle. Na wykresie są też dwie osie – pionowa i pozioma. Na jednej z tych osi oznaczony jest wiek dziecka (w miesiącach lub w latach). Na drugiej zaznaczono wzrost lub wagę. Wprowadź do poniższego kalkulatora dane swojego dziecka - data urodzenia, tydzień ciąży, w którym nastąpił poród, płeć dziecka oraz jego wagę (g) i wzrost (cm). W ten sposób wyliczysz, na którym centylu znajduje się twoje dziecko i czy jego rozwój przebiega prawidłowo.

Rozwój dziecka

Rozwój dziecka to proces ciągły – codziennie twoje dziecko nabywa nowe umiejętności rozwojowe, które są wynikiem nauki i ćwiczeń, ale też odzwierciedleniem dojrzewania układu nerwowego. Choć rozwój dziecka w poszczególnych latach życia nie jest już tak dynamiczny i spektakularny jak za czasów niemowlęcych, w tym czasie na pewno mają miejsce spektakularne i przełomowe momenty.

Rozwój niemowlaka

Zmiany w rozwoju niemowlaka możemy zaobserwować w szybkim tempie i widoczne są tydzień po tygodniu. Można nawet powiedzieć, że niemowlę zmienia się dosłownie z dnia na dzień i z noworodka, który tylko je i śpi, sprawnie przechodzi do etapu niemowlaka. Codziennie zdobywa nowe umiejętności, które świetnie wpływają na jego rozwój.

Rozwój noworodka

Pierwsze 6 tygodni życia noworodka to czas ogromnych zmian i szybkiego rozwoju dziecka. Noworodek opuścił już przyjazne środowisko w brzuchu mamy i musi nauczyć się egzystować w świecie zewnętrznym. W tym okresie noworodek bardzo długo śpi – ponad 20 godzin na dobę! To uzasadnione, gdyż układ nerwowy noworodka intensywnie się rozwija. W pierwszych tygodniach życia noworodek potrafi już skupić wzrok na twarzy osoby, która go bierze na ręce oraz na kilka sekund unieść główkę.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza