3 miesięczne dziecko (niemowlę). Rozwój dziecka w 3 miesiącu życia

2023-03-27 17:16

Trzeci miesiąc życia dziecka to czas, w którym rodzice łapią największy kontakt ze swoim maluszkiem. 3 miesięczne niemowlę reaguje uśmiechem na widok najbliższych i ma już z nimi widoczną gołym okiem więź. Rozwój 3 miesięcznego niemowlaka jest bardzo dynamiczny. Intencjonalnie łapie już zabawki, wkłada rączki do buzi, a leżąc na brzuszku podnosi główkę wysoko do góry.

3 miesięczne dziecko
Autor: Getty Images 3 miesięczne dziecko

Umiejętności 3-miesięcznego dziecka

Co powinno umieć dziecko w 3 miesiącu życia? To pytanie nurtuje wszystkich rodziców, bo właśnie teraz widać dynamiczny rozwój malucha. 3-miesięczne dziecko żywo reaguje na twój widok. Jesteś dla niego najważniejszą osobą na świecie i dlatego, gdy tylko cię widzi, uśmiecha się do ciebie i macha z radości rękami i nogami. To najpiękniejszy widok świata, który niezmiennie cię wzrusza...

Maluszek ma już dobry kontakt z otoczeniem, jest też coraz sprawniejszy fizycznie i coraz cięższy: w tym wieku powinien ważyć od 5 do 8 kg (dziewczynki są zwykle lżejsze).

Dziecko, wciąż karmione piersią, rośnie błyskawicznie, choć zauważasz, że ssie krócej. To dlatego, że umie już to dobrze robić i potrafi szybciej się najeść. Nie choruje, bo dzięki przeciwciałom otrzymywanym z mlekiem mamy jest dość odporny na wirusy. Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym otrzymują w mieszance naśladujące działanie przeciwciał substancje: probiotyki, żelazo i witaminy. 

Rozwój dziecka w 1. roku życia

Kalendarz rozwoju dziecka: 3 miesiąc życia

3-miesięczne niemowlę ma już na tyle mocne mięśnie, że trzymane pionowo, potrafi przez kilka, kilkanaście sekund utrzymać sztywno główkę. Leżąc na brzuszku, dziecko w 3 miesiącu życia unosi główkę tak wysoko, że jest w stanie patrzeć prawie na wprost. W tej pozycji może wytrzymać nawet kilkadziesiąt sekund.

Dziecko w 3 miesiącu życia osiąga już symetrię ciała – jego plecy na całej długości przylegają do podłoża, rączki są otwarte, dziecko potrafi je łączyć w linii środkowej ciała. W tym czasie niemowlę podejmuje pierwsze próby pełzania, unosząc pośladki i starając się odepchnąć nóżkami od podłoża.

Zobacz: Raczkowanie i pełzanie rozwija mózg!

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia niemowląt

Co potrafi 3-miesięczne dziecko?

 • Dziecko zaczyna w 3 miesiącu życia podejmuje próby obracania się z brzucha na plecki (na obrót w odwrotną stronę trzeba będzie jeszcze poczekać przynajmniej miesiąc).
 • Potrafi zlokalizować źródło dźwięku, świadomie szuka mamy i taty, i cieszy się na ich widok. Jest już w stanie rozpoznać, w jakim są nastroju.
 • W 3 miesiącu życia dziecko najchętniej bawi się swoimi rączkami, wkładając je do buzi i celowo sięga po różne przedmioty, znajdujące się w zasięgu jego rączek.
 • Potrafi już komunikować swoje potrzeby i stosunek do tego, co się dzieje, zmieniając ton płaczu albo wydawanych dźwięków. Umie już piszczeć z radości i wie, że gdy zacznie rozpaczliwie płakać, natychmiast do niego przyjdziesz. Wydawane przez dziecko dźwięki coraz częściej skierowane są do ciebie jako odpowiedź na to, co do niego mówisz.

Duża motoryka u 3-miesięcznego dziecka 

Dziecko w wieku 3 miesięcy jest coraz bardziej ruchliwe, a jego ciało wyprostowuje się i malec nie przybiera już pozycji embrionalnej – lubi sobie swobodnie pomachać rączkami i nóżkami. Potrafi dostrzec, że np. machnięcie nóżką powoduje rozkołysanie się wiszącej zabawki, dlatego robi to specjalnie. Jest już coraz sprawniejszy, mocno trzyma główkę w pozycji na brzuszku i kiedy go nosisz na rękach. Nie potrafi jeszcze chwytać przedmiotów, choć czasem mu się to udaje. Gdy jednak włożysz mu zabawkę do rączki – złapie ją i zacznie nią potrząsać.

Rozwój poznawczy 3-miesięcznego niemowlaka

Zmysły dziecka są już sprawne i maluch chętnie z nich korzysta. Uwielbia rozglądać się wokół siebie. Nie tylko interesuje się tym, co widzi, ale chciałby też dotknąć tego, co zwraca jego uwagę – i wyciąga rączki do zabawek. Bardzo często własne dłonie traktuje jak zabawki: w tym wieku je odkrywa i ogląda ze skupieniem, choć nie rozumie jeszcze, że te pulchne paluszki są po prostu częścią jego ciała.

Często wkłada piąstki do buzi. Ma doskonale rozwinięty słuch i potrafi już zlokalizować dźwięk, który słyszy. W tym celu rozgląda się wokoło, aż dostrzeże np. grającą karuzelkę lub mówiącą do niego mamę. Zainteresowanie światem powoduje, że dziecko śpi w ciągu dnia trochę krócej. Teraz potrafi czuwać i bawić się nawet przez półtorej–dwie godziny. Dopiero wtedy czuje się zmęczone i zapada w drzemkę.

Dobrze wiedzieć

Po ukończeniu 3 miesiąca życia twoje dziecko powinno umieć:

 • potrząsać podaną mu grzechotką;
 • w pozycji pionowej trzymać prosto główkę;
 • odwracać główkę w kierunku dźwięku;
 • leżąc na brzuszku, na krótko unieść się na rękach;
 • wkładać rączki do buzi;
 • przewrócić się z pleców na bok.

Zobacz również:  Jak przyspieszyć naukę mówienia?

3-miesięczne dziecko - komunikacja ze światem

Dziecko poznaje cię i uśmiecha się do ciebie, a także grucha, chcąc nawiązać z tobą kontakt. Coraz częściej ze sobą rozmawiacie: ty coś mu opowiadasz, a ono radośnie głuży w odpowiedzi. Nadal lubi naśladować dźwięki, które słyszy, dlatego śpiewaj i mów do niego jak najwięcej. Potrafi już nie tylko się uśmiechać, ale i śmiać, a rozśmieszają go zarówno łaskotki w brzuszek, jak i np. jakiś niecodzienny dźwięk.

Ponieważ dziecko już zauważyło, że jego płacz to doskonały sposób na przywołanie cię do siebie, dlatego gdy się nudzi albo czuje samotne, zaczyna krzyczeć i marudzić. Gdy się zezłości lub jest naprawdę głodne, rozpoczyna prawdziwy koncert. Uspokoi go tylko wzięcie na ręce.

Maluch dotąd spędzał długie godziny w swoim łóżeczku, wpatrując się w karuzelkę lub światło na ścianie. Teraz nie chce już w nim leżeć, bo pole widzenia jest tam ograniczone. Dużo bardziej woli leżaczek, w którym może obserwować mamę gotującą obiad lub bawiące się rodzeństwo. Dziecko chce być w otoczeniu innych ludzi, bo jest coraz bardziej towarzyskie i nie lubi samotności. Niestety, można to zaobserwować także w nocy. Budzi się często na jedzenie lub przytulanie: usypia natychmiast, gdy weźmiesz go do siebie do łóżka.

Dobrze wiedzieć

POMÓŻ MALUSZKOWI W ROZWOJU UMIEJĘTNOŚCI:

 • poznawczych – kup nosidełko albo chustę do noszenia i zabieraj maluszka wszędzie ze sobą – w ten sposób pozwalasz mu poznawać otoczenie i nowe miejsca;
 • motorycznych – nadal kładź malca na brzuszku, jest teraz silniejszy, więc nie będzie się buntował, a inna perspektywa widzenia na pewno go zainteresuje;
 • komunikacyjnych – głużenie, czyli wydawanie przez malca gardłowych dźwięków, to naturalny etap rozwoju mowy; ćwicz z nim wydawanie takich odgłosów, pozwól, by cię naśladował;
 • społecznych – baw się z maluszkiem w „Kokoszka kaszkę ważyła”, to pierwsza zabawa ucząca dziecko wzajemnych relacji.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Rozwój noworodka (tygodnie)
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza