3-miesięczne dziecko (niemowlę). Rozwój dziecka w 3 miesiącu życia

2018-08-31 14:45
3 miesiąc
Autor: photos.com

Kalendarz rozwoju dziecka: 3 miesiąc życia dziecka. 3-miesięczne dziecko lubi uśmiechać się do rodziców, wkładać rączki do buzi i z zapałem obserwuje swoje otoczenie. Przeczytaj, jakie umiejętności ma 3-miesięczne dziecko i jak się rozwija.

Posłuchaj, jak rozwija się trzymiesięczne dziecko. To materiał z cyklu, DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Kalendarz rozwoju dziecka: 3 miesiąc życia dziecka.

3-miesięczne dziecko żywo reaguje na twój widok. Jesteś dla niego najważniejszą osobą na świecie i dlatego, gdy tylko cię widzi, uśmiecha się do ciebie i macha z radości rękami i nogami. To najpiękniejszy widok świata, który niezmiennie cię wzrusza... Maluszek ma już dobry kontakt z otoczeniem, jest też coraz sprawniejszy fizycznie i... coraz cięższy: w tym wieku powinien ważyć od 5 do 8 kg (dziewczynki są zwykle lżejsze).

Dziecko, wciąż karmione piersią, rośnie błyskawicznie, choć zauważasz, że ssie krócej. To dlatego, że umie już to dobrze robić i potrafi szybciej się najeść. Nie choruje, bo dzięki przeciwciałom otrzymywanym z mlekiem mamy jest dość odporny na wirusy. Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym otrzymują w mieszance naśladujące działanie przeciwciał substancje: probiotyki, żelazo i witaminy.

3-miesięczne niemowlę ma już na tyle mocne mięśnie, że trzymane pionowo, potrafi przez kilka, kilkanaście sekund utrzymać sztywno główkę. Leżąc na brzuszku, dziecko w 3 miesiącu życia unosi główkę tak wysoko, że jest w stanie patrzeć prawie na wprost. W tej pozycji może wytrzymać nawet kilkadziesiąt sekund.

Dziecko w 3 miesiącu życia osiąga już symetrię ciała – jego plecy na całej długości przylegają do podłoża, rączki są otwarte, dziecko potrafi je łączyć w linii środkowej ciała. W tym czasie niemowlę podejmuje pierwsze próby pełzania, unosząc pośladki i starając się odepchnąć nóżkami od podłoża.

Zobacz:

Raczkowanie i pełzanie rozwija mózg!

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia niemowląt

Noworodek a niemowlę: różnice fizjologiczne

Kiedy niemowlę zaczyna siadać? Zobacz film, jak przebiega rozwój dziecka w 1. roku życia

Dobrze wiedzieć

Co potrafi 3-miesięczne dziecko?

 • Dziecko zaczyna w 3 miesiącu życia podejmuje próby obracania się z brzucha na plecki (na obrót w odwrotną stronę trzeba będzie jeszcze poczekać przynajmniej miesiąc).
 • Potrafi zlokalizować źródło dźwięku, świadomie szuka mamy i taty, i cieszy się na ich widok. Jest już w stanie rozpoznać, w jakim są nastroju.
 • W 3 miesiącu życia dziecko najchętniej bawi się swoimi rączkami, wkładając je do buzi i celowo sięga po różne przedmioty, znajdujące się w zasięgu jego rączek.
 • Potrafi już komunikować swoje potrzeby i stosunek do tego, co się dzieje, zmieniając ton płaczu albo wydawanych dźwięków. Umie już piszczeć z radości i wie, że gdy zacznie rozpaczliwie płakać, natychmiast do niego przyjdziesz. Wydawane przez dziecko dźwięki coraz częściej skierowane są do ciebie jako odpowiedź na to, co do niego mówisz.

Rozwój poznawczy dziecka w 3 miesiącu życia

Zmysły dziecka są już sprawne i maluch chętnie z nich korzysta. Uwielbia rozglądać się wokół siebie. Nie tylko interesuje się tym, co widzi, ale chciałby też dotknąć tego, co zwraca jego uwagę – i wyciąga rączki do zabawek. Bardzo często własne dłonie traktuje jak zabawki: w tym wieku je odkrywa i ogląda ze skupieniem, choć nie rozumie jeszcze, że te pulchne paluszki są po prostu częścią jego ciała. Często wkłada piąstki do buzi. Ma doskonale rozwinięty słuch i potrafi już zlokalizować dźwięk, który słyszy. W tym celu rozgląda się wokoło, aż dostrzeże np. grającą karuzelkę lub mówiącą do niego mamę. Zainteresowanie światem powoduje, że dziecko śpi w ciągu dnia trochę krócej. Teraz potrafi czuwać i bawić się nawet przez półtorej–dwie godziny. Dopiero wtedy czuje się zmęczone i zapada w drzemkę.

>> Karuzela dla niemowlaka: czy warto kupić karuzelę dla niemowlaka? Jaką kupić? Opinie [GALERIA ZDJĘĆ]

Duża motoryka

Dziecko w wieku 3 miesięcy jest coraz bardziej ruchliwe, a jego ciało wyprostowuje się i malec nie przybiera już pozycji embrionalnej – lubi sobie swobodnie pomachać rączkami i nóżkami. Potrafi dostrzec, że np. machnięcie nóżką powoduje rozkołysanie się wiszącej zabawki, dlatego robi to specjalnie. Jest już coraz sprawniejszy, mocno trzyma główkę w pozycji na brzuszku i kiedy go nosisz na rękach. Nie potrafi jeszcze chwytać przedmiotów, choć czasem mu się to udaje. Gdy jednak włożysz mu zabawkę do rączki – złapie ją i zacznie nią potrząsać.

Przeczytaj także o sprawności manualnej dziecka

Dobrze wiedzieć

Po ukończeniu 3 miesiąca życia twoje dziecko powinno umieć:

 • potrząsać podaną mu grzechotką;
 • w pozycji pionowej trzymać prosto główkę;
 • odwracać główkę w kierunku dźwięku;
 • leżąc na brzuszku, na krótko unieść się na rękach;
 • wkładać rączki do buzi;
 • przewrócić się z pleców na bok.

Zobacz również: Jak przyspieszyć naukę mówienia?

3-miesięczne dziecko - komunikacja ze światem

Dziecko poznaje cię i uśmiecha się do ciebie, a także grucha, chcąc nawiązać z tobą kontakt. Coraz częściej ze sobą rozmawiacie: ty coś mu opowiadasz, a ono radośnie głuży w odpowiedzi. Nadal lubi naśladować dźwięki, które słyszy, dlatego śpiewaj i mów do niego jak najwięcej. Potrafi już nie tylko się uśmiechać, ale i śmiać, a rozśmieszają go zarówno łaskotki w brzuszek, jak i np. jakiś niecodzienny dźwięk. Ponieważ dziecko już zauważyło, że jego płacz to doskonały sposób na przywołanie cię do siebie, dlatego gdy się nudzi albo czuje samotne, zaczyna krzyczeć i marudzić. Gdy się zezłości lub jest naprawdę głodne, rozpoczyna prawdziwy koncert. Uspokoi go tylko wzięcie na ręce.

>> Sprawdź, co mówi do ciebie twoje dziecko

Maluch dotąd spędzał długie godziny w swoim łóżeczku, wpatrując się w karuzelkę lub światło na ścianie. Teraz nie chce już w nim leżeć, bo pole widzenia jest tam ograniczone. Dużo bardziej woli leżaczek, w którym może obserwować mamę gotującą obiad lub bawiące się rodzeństwo. Dziecko chce być w otoczeniu innych ludzi, bo jest coraz bardziej towarzyskie i nie lubi samotności. Niestety, można to zaobserwować także w nocy. Budzi się często na jedzenie lub przytulanie: usypia natychmiast, gdy weźmiesz go do siebie do łóżka.

Sprawdź też: Zabawy z rocznym dzieckiem: 5 zabaw stymulujących rozwój roczniaka

Dobrze wiedzieć

POMÓŻ MALUSZKOWI W ROZWOJU UMIEJĘTNOŚCI:

 • poznawczych – kup nosidełko albo chustę do noszenia i zabieraj maluszka wszędzie ze sobą – w ten sposób pozwalasz mu poznawać otoczenie i nowe miejsca;
 • motorycznych – nadal kładź malca na brzuszku, jest teraz silniejszy, więc nie będzie się buntował, a inna perspektywa widzenia na pewno go zainteresuje;
 • komunikacyjnych – głużenie, czyli wydawanie przez malca gardłowych dźwięków, to naturalny etap rozwoju mowy; ćwicz z nim wydawanie takich odgłosów, pozwól, by cię naśladował;
 • społecznych – baw się z maluszkiem w „Kokoszka kaszkę ważyła”, to pierwsza zabawa ucząca dziecko wzajemnych relacji.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Rozwój noworodka (tygodnie)

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE