Jak się bawić z niemowlakiem? Zabawy z dzieckiem już od narodzin

2012-07-24 18:21

Jeśli nie wiesz, jak się bawić z niemowlakiem, pomożemy ci. Zabawy z dzieckiem mają niezwykłe działanie. Wzmacniają rodzinne więzi i pobudzają kreatywność małego człowieka. Do zabaw z niemowlęciem nie trzeba drogich zabawek. Pokazujemy, jak się bawić z niemowlakiem.

Zabawy z niemowlęciem: jak się bawić z dzieckiem już od narodzin
Autor: _photos.com|photos.com Jak się bawić z dzieckiem już od narodzin?

Spis treści

  1. Jak sę bawić z niemowlakiem od dnia narodzin
  2. Jak się bawić z niemowlakiem od 3. miesiąca życia
  3. Jak się bawić z niemowlakiem od 6. miesiąca życia
  4. Jak się bawić z niemowlakiem od 9. miesiąca życia
  5. Zobacz także wideo: Dylematy Mamy i Taty. Pierwsze chwile razem i wspólne rytuały.

Nawet najbardziej wymyślna karuzela z pozytywką szybko się dziecku znudzi. Dlatego postaw na zabawy, które nie wymagają ani kolejnych zabawek, ani specjalnej pomysłowości z twojej strony, za to dostarczają bodźców i stymulują rozwój. Zdaniem psychologów, najprostsze zabawy z niemowlęciem są najskuteczniejsze! Zapewne patrząc na leżącego w łóżeczku maluszka, masz wątpliwości, czy on w ogóle potrzebuje zabaw. Nie zastanawiaj się. Z tygodnia na tydzień niemowlę bardziej pragnie towarzystwa, chce poznawać siebie i świat.

Jak sę bawić z niemowlakiem od dnia narodzin

  • Gra w kolory

Małe dzieci lubią przyglądać się kontrastowo zestawionym kolorom – czerwieni z niebieskim, czerni z bielą. Wystarczy duża, biała kartka na ścianie nad łóżeczkiem, a na niej czarne esy-floresy. Zawieś też barwne balony (niepękające) nieopodal łóżeczka i czasem nimi poruszaj. Przyglądanie się im pozwala skupić wzrok i wspomaga jego prawidłowy rozwój.

  • Twarzą w twarz

Wystarczy położyć maluszka na swej klatce piersiowej i z nim rozmawiać. Bicie twojego serca i oddech uspokaja go, a twarz i głos przykuwają jego uwagę, Zabawa wzmacnia mięśnie pleców i karku, zachęca do podnoszenia główki. Pomaga koncentrować wzrok oraz słuch na konkretnym bodźcu.

  • Tańcz, mamo, tańcz

Włącz spokojną rytmiczną muzykę, ale niezbyt głośno, przytul maluszka i kołysz się. Możesz robić powolne obroty, przechylać się na boki, robić ze swoich ramion kołyskę. „Tańczące” maluchy lepiej radzą sobie z emocjami, spokojniej śpią, mają większe poczucie bezpieczeństwa.

  • Masuj rączki i nóżki

Kiedy dziecko leży na pleckach, np. podczas przewijania, chwyć delikatnie jego dłonie albo stópki, obejmuj je i lekko prostuj paluszki. A przede wszystkim masuj opuszki palców i wnętrze dłoni oraz stóp. Możesz użyć oliwki, by dotyk był dla dziecka przyjemniejszy. Ważne też, aby zsynchronizować ruchy obu swoich dłoni. Dzięki temu ćwiczeniu uwrażliwiają się zakończenia nerwowe dłoni i stóp. Rączki będą w przyszłości bardziej precyzyjne.

Przeczytaj też: Zabawy dla niemowląt - 15 zabaw wspierających rozwój niemowlaka >>

Jak się bawić z niemowlakiem od 3. miesiąca życia

  • Skarpetkowy bohater

Załóż maluszkowi na nóżkę kolorową skarpetkę lub opaskę na rzepy z maskotką. Początkowo zatrzyma na niej wzrok tylko przez chwilkę. Z czasem nauczy się koncentrować swoją uwagę na dłużej, potem będzie próbował chwycić skarpetkę. Zabawa ta uczy malca koncentracji.

  • Leci samolocik

Usiądź na podłodze, trzymając dziecko naprzeciwko siebie. Następnie zrób „kołyskę” do tyłu, jednocześnie trzymając dziecko na wyprostowanych ramionach – tak, by znalazło się nad twoją twarzą. Koniecznie z radosnym okrzykiem: „leci, leci samolocik!”. A potem powrót i powtórka. Zabawa stymuluje zmysł równowagi i koordynację całego ciała.

  • Kosi, kosi łapci

Bierzesz rączki dziecka w swoje dłonie i łączysz je w rytmie śpiewanej piosenki. Gdy samodzielnie zaczyna klaskać, bij brawo. Ta zabawa doskonali koordynację i precyzję. Stymuluje też rozwój mowy.

Zdaniem eksperta
Jolanta Bać-Siechowicz, psycholog i psychoterapeuta

Zabawy w okresie niemowlęctwa są bardzo ważnym czynnikiem prawidłowego rozwoju, choć nie muszą być skomplikowane. Zaangażowanie i dobre nastawienie rodzica są o wiele ważniejsze niż drogie zabawki. Poprzez proste rymowanki, piosenki, naśladowanie zwierząt, wskazywanie części ciała, zabawy z lustrem, puszczanie baniek mydlanych dziecko poznaje swe ciało, otaczający go świat, rozwija motorykę, koordynację, ćwiczy nowe umiejętności. Ile czasu się bawić? Nie ma co do tego sztywnych zasad. Najlepiej dążyć do złotego środka – uwzględniając potrzeby dziecka i mamy. Warto zagospodarować chwile zabiegów pielęgnacyjnych, włączając do nich elementy zabawy, np. kąpiąc dziecko, można śpiewać mu piosenki, opowiadać wierszyki. W czasie gotowania pokazuj mu warzywa, recytując np. wierszyk „Na straganie”.

Jak się bawić z niemowlakiem od 6. miesiąca życia

  • Patataj, patataj

Sadzasz malca na kolanach przodem do siebie. Rytmicznie, ale bardzo lekko podrzucasz go na kolanach. Przy słowie „rów” lekko rozłączasz nogi, by maluszek mógł pomiędzy nie „wpaść” (oczywiście przez cały czas trzymasz go mocno pod pachami). Zabawy, podczas których malec kołysze się albo podskakuje, doskonalą jego zmysł równowagi i są ważne dla rozwoju układu nerwowego. Uczą także zaufania do rodziców.

  • Gonimy piłkę

Posadź malca między swoimi udami i razem turlajcie piłkę w stronę ściany – tak, by się od niej odbiła – to wersja dla dzieci, które jeszcze nie siedzą samodzielnie. Możesz też zachęcić dziecko, by z twoją pomocą kopnęło piłkę – złap je pod ramiona, unieś i jego nóżkami dotknij zabawki. Na dużej piłce można pobujać się i poleżeć, oczywiście z asekuracją mamy. Zabawa ćwiczy zmysł równowagi.

  • Misiowy teatrzyk

Podkładając głos misia trzymanego z tyłu, prowadź z dzieckiem dialog. Niech miś się smuci, śmieje, podskakuje, ale też łaskocze dziecko i się do niego tuli. Niech pokazuje różne rzeczy. Ruszaj zabawką w górę, dół, na boki i obserwuj, czy dziecko ją widzi i podąża za nią wzrokiem. To ćwiczy umiejętność obserwacji.

Jak się bawić z niemowlakiem od 9. miesiąca życia

  • Kuchenne rewolucje

Posadź dziecko przy stole. Przygotuj kilka plastikowych butelek. Do jednej wsypcie groch, do drugiej ryż, do trzeciej makaron. Zajęcie doskonali dziecięcą wrażliwość na bodźce dźwiękowe i dotykowe.

  • Jak robi piesek?

Może być oczywiście każde inne zwierzątko. Naśladujcie odgłosy wydawane przez zwierzęta. Zaskoczysz i rozbawisz dziecko, pokazując, jak „mówi” rybka: bezgłośnie otwieraj i zamykaj usta. Maluch ćwiczy język, krtań, usta, a także pamięć.

  • Budujemy wieżę

Zbierz kilka pudełek różnej wielkości po butach, kremach itp. Ustawiajcie je jeden na drugim, pokazuj, jak wkładać mniejsze pudełka do większych. Następnie pozwól dziecku zburzyć dzieło i zbudować od nowa. Budowanie z klocków rozwija wyobraźnię, uczy cierpliwości, panowania nad ruchem rąk.

Zobacz także wideo: Dylematy Mamy i Taty. Pierwsze chwile razem i wspólne rytuały.

W odcinku o pierwszych chwilach z noworodkiem w domu poznacie wspólne rytuały, które pozwolą Wam dobrze zaplanować domowe obowiązki, tak aby każdy z domowników swobodnie odnalazł się w nowych warunkach. Pierwsza kąpiel dziecka, pierwsze odwiedziny, pierwszy spacer to okazje do podziału domowych obowiązków i zaangażowanie w nie całej rodziny. Takie podejście od samego poczatku, to klucz do udanego, świadomego rodzicielstwa i dobrych relacji.

Artykuły i produkty poszarzające ten temat, znajdziesz na www.nadobrypoczatek.com.pl  Więcej o produktach szukaj na www.chicco.pl

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza