Negatywne skutki cesarskiego cięcia: powikłania po cesarce

Negatywne skutki cesarskiego cięcia
fot.: photos.com

Cesarskie cięcie ma również negatywne skutki, zarówno dla dziecka jak i dla matki, co ważne, potwierdzone w badaniach i obserwacjach. Powinnaś poznać negatywne skutki cesarskiego cięcia, jeśli chcesz świadomie wybrać rodzaj porodu.

Jakie sią negatywne skutki cesarskiego cięcia? Po cesarce mogą wystąpić powikłania pooperacyjne. Cesarskie cięcie jest operacją chirurgiczną wymagającą otwarcia jamy brzusznej. Jak podczas każdej takiej operacji mogą zdarzyć się powikłania. 

Powikłania po cesarskim cięciu

  • uszkodzenie innych narządów wewnętrznych (pęcherza, moczowodów, jelit, naczyń krwionośnych w macicy) – duża utrata krwi
  • zakażenia wewnętrzne miejscowe i ogólne (nawet sepsa!)
  • zrosty w jamie brzusznej, czyli włókniste bliznowacenie tkanek, co może w przyszłości powodować liczne problemy (bóle brzucha, niedrożność jelit, niedrożność jajowodów).

Zobacz: Przyczyny i objawy zrostów po cesarce. Czy można ich uniknąć?

Negatywne skutki cesarskiego cięcia: większe ryzyko śmierci matki i dziecka

Wskutek poważnych powikłań operacyjnych po cesarskim cięciu zgon matki i dziecka podczas porodu zdarza się 2–3 razy częściej niż przy porodzie naturalnym – tak wynika z badań. Warto je znać, pamiętając jednak, że są to wypadki bardzo, bardzo rzadkie. Amerykańscy naukowcy obliczyli, że wśród noworodków przychodzących na świat przez cesarskie cięcie notuje się 1,77 zgonów na tysiąc żywych urodzeń, podczas gdy przy narodzinach drogą naturalną wskaźnik ten wynosi 0,62 zgonów na tysiąc przypadków.

Inna statystyka: w Polsce w latach 1994–2000 zgonem zakończyły się porody 204 kobiet, z czego 61 przypadków to były porody siłami natury, a 134 – cięcia cesarskie (liczba ta obejmuje wszystkie cięcia, a więc głównie te wykonywane ze wskazań medycznych).

Negatywne skutki cesarskiego cięcia: kłopoty z płodnością i kolejną ciążą

Mogą pojawić się trudności z zajściem w ciążę, jeśli wskutek zrostów doszło do niedrożności jajowodów czy endometriozy. Cesarskie cięcie zwiększa też ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej. Także blizna na macicy może być przyczyną komplikacji w kolejnej ciąży (np. przyrośnięcie łożyska, przedwczesne odklejenie się łożyska, pęknięcie macicy).

Dowiedz się: Kiedy można zajść w kolejną ciążę po cesarce

Polecamy też

Negatywne skutki cesarskiego cięcia: matka po operacji gorzej się czuje i dłużej wraca do dobrej formy

Po operacji chirurgicznej wstanie z łóżka następuje po upływie minimum 6–8 godzin, a czasem nawet kilku dni. Rana jest bolesna, a szwy mogą ciągnąć przez kilka miesięcy. Także ból w miednicy mniejszej może utrzymywać się podobnie długo. Młodej mamie trudno zajmować się dzieckiem, ktoś musi jej w tym pomagać.

Po operacji na zawsze pozostanie też blizna na podbrzuszu – znacznie mniej widoczna niż dawniej, ale jednak będzie.

Sprawdź: Rana po cesarskim cięciu - jak o nią dbać?

Negatywne skutki cesarskiego cięcia: dziecko może mieć problemy z układem oddechowym

Przejście przez kanał rodny przygotuje noworodka do samodzielnego oddychania, bo dzięki uciskaniu klatki piersiowej z płuc dziecka zostaje wyciśnięty zalegający tam płyn owodniowy. Umożliwia to fizjologiczne rozprężenie pęcherzyków płucnych, co ułatwia zmianę płodowego krążenia krwi i podjęcie pracy przez płuca.

Nie przegap

Negatywne skutki cesarskiego cięcia: dziecko urodzone przez cięcie jest pozbawione możliwości naturalnego przystosowania się do nowych warunków

Może dojść u niego do powikłania, które nazywane jest zespołem mokrego płuca: dziecko ma przyspieszony oddech, sinicę, duszność, mniej tlenu we krwi. Poza tym jeśli płyn owodniowy z płuc dziecka zostanie źle odessany, może dojść do infekcji płuc.

Negatywne skutki cesarskiego cięcia: większe ryzyko astmy i alergii u dziecka

Wymienione dotąd niekorzystne skutki cesarskiego cięcia dla dziecka to są skutki bezpośrednie, odnoszące się do stanu malca tuż po urodzeniu. Tymczasem pojawiają się doniesienia, które wskazują na to, że taki rodzaj porodu może mieć też konsekwencje dalekosiężne. Okazuje się bowiem, że dzieci te w późniejszym wieku częściej zapadają na różnego rodzaju alergie i schorzenia układu oddechowego (m.in. astmę). Być może więc wzrost liczby cesarskich cięć jest jedną z przyczyn tego, że coraz więcej dzieci ma alergię? Dlaczego operacyjny poród temu sprzyja, jeszcze  nie wiadomo, ale pojawiają się już pewne hipotezy.

Rana po cesarskim cięciu - wideo

Minęły już czasy, kiedy cesarskie cięcie wykonywane było pionowo, wzdłuż ciemnej kreski na brzuchu. Zamaskowanie takiej blizny było praktycznie niemożliwe. Teraz, niewielki ślad pozostajacy nad spojeniem łonowym daje się łatwo ukryć pod bielizną. Minie jednak kilka tygod

konsultacja: dr n. med. Paweł Kubik, ginekolog położnik źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2017-08-17 Publikacja: 2016-07-03
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.