Cesarskie cięcie może powodować zrosty. Przyczyny i objawy zrostów po cesarce

2020-12-02 12:33
Cesarskie cięcie może powodować zrosty. Przyczyny i objawy zrostów po cesarce. Czy można ich uniknąć?
Autor: photos.com Cesarskie cięcie może powodować zrosty.

Zrosty po cesarce zdarzają się często. Cesarskie cięcie jest operacją w jamie brzusznej. Ponad połowa takich operacji skutkuje zrostami, które powodują ból, utrudniają funkcjonowanie i komplikują ewentualne kolejne operacje, mogą nawet powodować niepłodność. Jakie są objawy zrostów po cesarce i jak ograniczyć ryzyko powstania zrostów po cesarskim cięciu?

Zrosty po cesarskim cięciu (i wszystkie zrosty poperacyjne) są problemem powszechnym. Proces zrastania się tkanek po operacji jest generalnie zjawiskiem pozytywnym – bez tego niemożliwe byłoby gojenie się ran. Jednak obok prawidłowych połączeń międzytkankowych po zabiegu mogą pojawić się połączenia nieprawidłowe - kiedy zrastają się tkanki, które się zrosnąć nie powinny.

Spis treści

  1. Co to są zrosty po cesarce?
  2. Skutki zrostów po cesarskim cięciu
  3. Jak uniknąć zrostów po cesarskim cięciu?

Co to są zrosty po cesarce?

Każde przecięcie chirurgiczne tkanek (również cesarskie cięcie) lub nawet tylko podrażnienie otrzewnej poprzez jej otarcie powoduje uruchomienie procesu gojenia: powstaje skrzep zamykający naczynia krwionośne, odtwarzają się połączenia między tkankami, regeneruje się nabłonek i powstaje blizna – miejsce zranienia pokrywa się warstwą włóknika.

Niestety, często się zdarza, że włóknik pokrywa również sąsiadujące tkanki, powodując powstawanie nieprawidłowych połączeń między nimi i narządami wewnętrznymi. To są właśnie zrosty, np. po cesarskim cięciu.

Skutki zrostów po cesarskim cięciu

Zrosty mogą być przyczyną zaburzeń w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych, wymagają długotrwałego leczenia, a niekiedy kolejnych operacji w celu ich usunięcia. Jednym z najczęstszych powikłań związanych z powstaniem zrostów jest niedrożność jelit – zrosty są odpowiedzialne za 60 proc. przypadków niedrożności jelita cienkiego. Zwężenie jelita powoduje wzdęcia i bóle w jamie brzusznej, najczęściej wymaga leczenia operacyjnego.

Powstałe w wyniku zrostów zmiany anatomiczne są też częstą przyczyną przewlekłych lub okresowych bólów w miednicy mniejszej, a także bolesnych stosunków płciowych. Dla kobiety szczególnie niepokojący jest jednak negatywny wpływ zrostów na płodność – mogą one zaburzać procesy owulacji, wychwytu komórki jajowej i jej wędrówkę przez jajowód. Ocenia się, że nawet 20 proc. przypadków niepłodności wiąże się z obecnością zrostów.

materiał partnera
Sposób na blizny

Żel Contractubex® to preparat do leczenia blizn różnego pochodzenia, który pobudza proces gojenia skóry i zapobiega przerostowi powstającej blizny.

Contractubex®żel* jest lekiem na blizny m.in. po oparzeniach, urazach (otarcia, skaleczenia), po zabiegach chirurgicznych (cesarskie cięcie, zabiegi w obrębie tarczycy), a także po laseroterapii tatuaży. Zawiera 3 substancje czynne: heparynę, wyciąg z cebuli i alantoinę.

Zawarty w żelu wyciąg z cebuli stymuluje gojenie się rany i przeciwdziała tworzeniu się blizny. Heparyna rozluźnia strukturę kolagenu i działa przeciwzapalnie, a alantoina przyspiesza odnowę naskórka.

Czytaj: Zespół Ashermana a ciąża. Przyczyny i leczenie zrostów

Pierwsze dni po cesarce: połóg, rekonwalescencja i zalecenia po cesarskim cięciu

Drożność jajowodów a zapłodnienie. Na czym polega badanie drożności jajowodów?

Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?

Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?
materiał partnera
#MamaMamiePowie

Akcja #Mama Mamie Powie powstała z myślą o kobietach, które dopiero wchodzą w macierzyństwo oraz tych mam, które chętnie dzielą się swoim doświadczeniem. Weź udział w naszej akcji i wygraj atrakcyjne nagrody! Podziel się swoją historią i napisz, jak udało Ci się odzyskać formę po cesarskim cięciu.

A jeśli dopiero zostaniesz mamą, sprawdź:

  • Jakie są wskazania do cesarskiego cięcia,
  • Jak się przygotować do planowej "cesarki",
  • Jak ułatwić sobie powrót do zdrowia,
  • Jak pielęgnować bliznę po cesarskim cięciu,
  • Jak wygląda prawidłowo wygojona blizna po "cesarce".

Jak uniknąć zrostów po cesarskim cięciu?

Zrosty powstają bardzo często – taka „pamiątka” pozostaje po ponad połowie zabiegów operacyjnych w jamie brzusznej, a po operacjach ginekologicznych ten odsetek jest jeszcze wyższy. Najczęściej zrosty pojawiają się po usunięciu mięśniaków, następnie po operacjach na jajowodach i jajnikach, a także po usunięciu macicy (częściowym lub całkowitym) i po cesarskich cięciach.

Jeśli czeka cię taki zabieg, porozmawiaj z lekarzem na temat zminimalizowania ryzyka zrostów. Jednym ze sposobów jest odpowiednia technika chirurgiczna – jak najmniej inwazyjna. A więc zastosowanie laparoskopii znacznie mniej sprzyja zrostom niż klasyczna operacja z otwarciem jamy brzusznej (laparotomia).

Bardzo wiele zależy od lekarza i personelu. Czynnikami, które zmniejszają ryzyko powstania zrostów, są: dokładne płukanie rękawiczek przed operacją, używanie szwów powodujących jak najmniejszy odczyn tkankowy, oszczędzanie tkanek, które nie są przedmiotem operacji, unikanie wysychania otrzewnej podczas zabiegu i zadbanie o jak najmniejszy obszar niedokrwienia. 

Jednak nawet mało inwazyjne techniki nie redukują całkowicie ryzyka powstawania zrostów, więc szuka się też innych rozwiązań, takich jak fizyczne oddzielanie od siebie sąsiadujących tkanek i uszkodzonych powierzchni otrzewnej za pomocą specjalnych substancji (płyny, żele, membrany). Niestety, jeśli chciałabyś skorzystać z takiego środka, musisz za niego sama zapłacić (nawet do 700 zł).

To niemało, warto więc poradzić się swojego lekarza, czy w twojej sytuacji jest to wskazane. Gdybyś np. miała pewność, że każda twoja ciąża musi zakończyć się cesarskim cięciem, a planujesz mieć więcej niż jedno dziecko, może warto zainwestować w taki preparat. Rozważ taki krok, jeśli czeka cię operacja ginekologiczna, a nie masz jeszcze dzieci – być może unikniesz dzięki temu problemów z zajściem w ciążę.

1) Contractubex żel, 1 g żelu zawiera substancje czynne: 50 IU heparyny sodowej, 100 mg wyciągu płynnego z cebuli i 10 mg alantoiny. Wskazania: Blizny ograniczające ruch, powiększone (przerostowe, obrzmiałe, o kształcie bliznowca), nieestetyczne blizny pooperacyjne, blizny po amputacjach, blizny pooparzeniowe i powypadkowe, przykurcze np. palców (przykurcz Dupuytrena), przykurcze ścięgien spowodowane urazami oraz kurczeniem się blizny. Przeciwwskazania: Nie stosować Contractubex żel w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Przeciwwskazaniami do zastosowania żelu są: niewyleczone rany, blizny obejmujące duże obszary skóry, uszkodzona skóra, aplikacja na błony śluzowe. Podmiot odpowiedzialny: Merz Pharmaceuticals GmbH, Niemcy

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza