Dlaczego NIE MOGĘ ZAJŚĆ W CIĄŻĘ? Najczęstsze przyczyny niepłodności

2013-09-18 13:34 Elżbieta Oszer
dlaczego nie moge zajsc w ciaze najczestsze przyczyny nieplodnosci
Autor: _photos.com

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? – takie pytanie zadaje sobie wiele kobiet bezskutecznie starających się o dziecko. Odpowiedź na nie wcale nie jest prosta, ponieważ na płodność mogą mieć wpływ bardzo różne czynniki. Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny problemów z zajściem w ciążę.

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? To dramatyczne pytanie coraz częściej słyszą ginekolodzy. Problem z zajściem w ciążę ma wiele kobiet – według statystyk co piąta para w Polsce bezskutecznie stara się o dziecko. W 70 proc. przypadków przyczyna leży po stronie jednego z partnerów – mężczyzny bądź kobiety. Warto wiedzieć, że problemy z poczęciem dziecka mogą być uwarunkowane zdrowotnie lub też wynikać ze złego stylu i trybu życia. Jakie są zatem najczęstsze przyczyny niepłodności?

Poznaj potrawy, które mogą pomóc ci zajść w ciążę!

Najczęstsze przyczyny problemów z zajściem w ciążę u kobiet

  • Wady anatomiczne narządu rodnego – m.in. wady macicy, wady w budowie jajników, niewykształcone jajowody, podwójna szyjka macicy. Wady te powstają w okresie życia płodowego i mogą uniemożliwiać zapłodnienie lub zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej w jamie macicy.
  • Problemy hormonalne – m.in. niedobór żeńskich hormonów płciowych (estrogenu i progesteronu) lub nadmierne wydzielanie męskiego hormonu (testosteronu). Nieprawidłowe wydzielanie hormonów to częsta przyczyna trudności z zajściem w ciążę.
  • Niedrożność jajowodów – wynika najczęściej z przebytych przez kobiety stanów zapalnych dróg rodnych. Zrosty powstałe w niedrożnych jajowodach odcinają plemnikom drogę do komórki jajowej.
  • Niepłodność wynikająca z działania systemu immunologicznego – polega ona na tym, że układ odpornościowy kobiety rozpoznaje męskie nasienie jako obce białko i wysyła w jego kierunku przeciwciała, które skutecznie je niszczą.
  • Stres – może być przyczyną bezowulacyjnych cykli, a także zaniku miesiączki.
  • Wiek – po trzydziestce znacznie spada płodność kobiety.

Czytaj:

Jakie badania warto wykonać przed ciążą

Endometrioza - objawy i leczenie endometriozy

Zespół Ashermana a ciąża. Przyczyny i leczenie zrostów

Najczęstsze przyczyny niepłodności u mężczyzn

  • Zła jakość nasienia – niewłaściwa ilość lub budowa plemników. Za normę przyjmuje się 40-60 mln plemników w jednym mililitrze spermy. Jeśli liczba ta jest mniejsza, zmniejszają się szanse na zapłodnienie. Trudności z zapłodnieniem mogą być również spowodowane wadą w budowie plemników i ich małą ruchliwością.
  • Niepłodność wynikająca z działania systemu immunologicznego  – zdarza się, że system immunologiczny mężczyzny niszczy własne plemniki.
  • Stres – może mieć wpływ na sprawność seksualną mężczyzny. Ponadto udowodniono, że wysoki poziom stresu może się przyczynić do obniżenia jakości nasienia.
  • Niektóre leki, sterydy, alkohol, narkotyki – mogą znacznie obniżyć stężenie hormonów, a tym samym męską sprawność seksualną.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE