Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? To najczęstsze przyczyny niepłodności

2022-01-19 12:22

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? – takie pytanie zadaje sobie wiele par bezskutecznie starających się o dziecko. Odpowiedź na nie wcale nie jest prosta, ponieważ na płodność mogą mieć wpływ bardzo różne czynniki. Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny problemów z zajściem w ciążę.

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? Najczęstsze przyczyny niepłodności
Autor: Getty images Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? Najczęstsze przyczyny niepłodności

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? Dlaczego nasze starania o dziecko są daremne? Te dramatyczne pytania coraz częściej słyszą ginekolodzy w klinikach leczenia niepłodności. Problem z zajściem w ciążę ma wiele kobiet – według statystyk co piąta para w Polsce bezskutecznie stara się o dziecko. W 70 proc. przypadków przyczyna leży po stronie jednego z partnerów – mężczyzny bądź kobiety.

Warto wiedzieć, że problemy z poczęciem dziecka mogą być uwarunkowane zdrowotnie lub też wynikać ze złego stylu i trybu życia. Jakie są zatem najczęstsze przyczyny niepłodności?

Spis treści

 1. Najczęstsze przyczyny problemów z zajściem w ciążę u kobiet
 2. Możliwe przyczyny niepłodności u mężczyzn

Najczęstsze przyczyny problemów z zajściem w ciążę u kobiet

 • Wady anatomiczne narządu rodnego – m.in. wady macicy, wady w budowie jajników, niewykształcone jajowody, podwójna szyjka macicy. Wady te powstają w okresie życia płodowego i mogą uniemożliwiać zapłodnienie lub zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej w jamie macicy.
 • Problemy hormonalne – m.in. niedobór żeńskich hormonów płciowych (estrogenu i progesteronu) lub nadmierne wydzielanie męskiego hormonu (testosteronu). Nieprawidłowe wydzielanie hormonów to częsta przyczyna trudności z zajściem w ciążę.
 • Niedrożność jajowodów – wynika najczęściej z przebytych przez kobiety stanów zapalnych dróg rodnych. Zrosty powstałe w niedrożnych jajowodach odcinają plemnikom drogę do komórki jajowej.
 • Niepłodność wynikająca z działania systemu immunologicznego – polega ona na tym, że układ odpornościowy kobiety rozpoznaje męskie nasienie jako obce białko i wysyła w jego kierunku przeciwciała, które skutecznie je niszczą.
 • Stres – może być przyczyną bezowulacyjnych cykli, a także zaniku miesiączki.
 • Wiek – po trzydziestce znacznie spada płodność kobiety.

Czytaj również: Jakie badania warto wykonać przed ciążą

Endometrioza - objawy i leczenie endometriozy

Witaminy i minerały na męską płodność - które składniki sprzyjają zapłodnieniu?

Diagnostyka niepłodności

Możliwe przyczyny niepłodności u mężczyzn

 • Zła jakość nasienia – niewłaściwa ilość lub budowa plemników. Za normę przyjmuje się 40-60 mln plemników w jednym mililitrze spermy. Jeśli liczba ta jest mniejsza, zmniejszają się szanse na zapłodnienie. Trudności z zapłodnieniem mogą być również spowodowane wadą w budowie plemników i ich małą ruchliwością.
 • Niepłodność wynikająca z działania systemu immunologicznego – zdarza się, że system immunologiczny mężczyzny niszczy własne plemniki.
 • Stres – może mieć wpływ na sprawność seksualną mężczyzny. Ponadto udowodniono, że wysoki poziom stresu może się przyczynić do obniżenia jakości nasienia.
 • Niektóre leki, sterydy, alkohol, narkotyki – mogą znacznie obniżyć stężenie hormonów, a tym samym męską sprawność seksualną.

Polecamy: Dawcy nasienia: 7 faktów, które warto o nich wiedzieć

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza