Cesarka na życzenie – jakie trzeba spełniać warunki, by rodzić przez cesarskie cięcie
Cesarskie cięcie to poważna operacja, po której kobieta znacznie dłużej wraca do pełni sił niż w przypadku porodu naturalnego. Ale poród siłami natury to wyjątkowo bolesne doświadczenie, dlatego wiele kobiet decyduje się na cesarkę i jest gotowych zapłacić za jej wykonanie. Dowiedz się, jakie trzeba spełniać warunki, by poród odbył się przez cesarskie cięcie, jakie są zalety i jakie wady cesarki i czy można mieć cesarkę na życzenie.
Na Zachodzie kobieta ma prawo wyboru, w jaki sposób chce urodzić dziecko: czy przez cesarskie cięcie, czy siłami natury. W Polsce oficjalnie cesarka na życzenie nie istnieje. W szpitalach propaguje się ideę porodu jak najbardziej naturalnego, zgodnego z naturą, zaś cesarskie cięcie wykonuje się jedynie w sytuacjach, gdy zaistnieją wskazania lekarskie związane ze zdrowiem matki lub dziecka.
Cesarka - wskazania do jej wykonania
Wskazań do wykonania cesarskiego cięcia jest wiele, m.in.:
- wypadnięcie pępowiny (gdy pępowina znajdzie się w szyjce lub pochwie, może dojść do odcięcia dopływu tlenu dla dziecka),
- odklejanie łożyska (część łożyska odkleiła się od ściany macicy),
- przodujące łożysko (gdy łożysko blokuje ujście szyjki macicy i uniemożliwia normalny poród)
- zakażenie dróg rodnych matki opryszczką (istnieje ryzyko zakażenia dziecka podczas porodu),
- zakażenie matki wirusem HIV,
- przebycie dwóch cesarskich cięć (przebycie jednego nie jest wskazaniem, chyba że istnieją stałe i niezmienne powody do jego wykonania, np. wada wzroku) ,
- zbyt duża główka dziecka,
- słaba akcja skurczowa podczas porodu (może grozić zbyt długim porodem i w efekcie niedotlenieniem dziecka),
- KTG wskazuje na zaburzenia czynności serca,
- poważna wada wzroku matki, która grozi odklejeniem siatkówki oka,
- niewłaściwe ułożenie dziecka.

Contractubex® żel jest lekiem, który można stosować do leczenia blizn różnego pochodzenia między innymi: po zabiegach chirurgicznych (cesarskie cięcie, zabiegi w obrębie tarczycy), po oparzeniach, urazach (otarcia, skaleczenia). Przezroczysty żel zawiera 3 substancje czynne: heparynę, wyciąg z cebuli i alantoinę.
Pomaga w prawidłowym formowaniu się blizny:
• zmniejsza jej wielkość
• uelastycznia bliznę
• łagodzi ból i świąd
• wygładza i rozjaśnia bliznę
Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?
Zalety i wady cesarki
W polskich szpitalach położniczych decyzja o podjęciu cesarskiego cięcia musi mieć zawsze uzasadnienie medyczne. Ale nie w prywatnych klinikach. Tutaj za odpowiednią opłatą wykonuje się cesarkę na życzenie, wychodząc z założenia, że kobieta może decydować, jak chce rodzić. A poród przez cesarskie cięcie ma sporo zalet. Bo gdy zabieg jest zaplanowany, znasz dokładnie termin porodu, nie boisz się bólu z nim związanego, a do tego poród w ten sposób trwa przeważnie znacznie krócej niż naturalny. Dziecko jest mniej zmęczone niż po porodzie naturalnym, a ty nie masz dolegliwości związanych z raną na kroczu i z oddawaniem moczu i kału.
Trzeba jednak pamiętać, że cesarka, jak każda operacja, niesie za sobą pewne ryzyko. U części dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie mogą wystąpić przejściowe zaburzenia oddychania. W czasie wykonywania operacji może wystąpić zakażenie lub krwotok, który wymaga transfuzji. Samo znieczulenie może osłabić kobietę, wywołać nudności i zawroty głowy, a rana po cesarce może się trudno goić. Ponadto, gdy konieczne jest znieczulenie ogólne, nie ma możliwości, by ojciec dziecka był obecny przy porodzie.
Cesarka na życzenie - ceny
Poród przez cesarskie cięcie ma swoje zwolenniczki i przeciwniczki. Bo jak widać oprócz zalet ma także słabsze strony, ale poród naturalny również niesie ze sobą wiele możliwych komplikacji. Dlatego decyzję o tym, jak chcesz rodzić, powinnaś podjąć sama. Jeśli zdecydujesz się na poród przez cesarkę, musisz się liczyć z kosztami. W prywatnej klinice to wydatek rzędu 6-10 tys. zł - w zależności od standardu kliniki i wielkości miasta, w którym się znajduje. W państwowym szpitalu, jak już wspomnieliśmy, oficjalnie cesarki na życzenie się nie wykonuje, ale nieoficjalnie można się „dogadać” z lekarzem prowadzącym, który wpisze w dokumentacji fikcyjne „wskazania medyczne” do wykonania zabiegu – tutaj będzie to wydatek około 2-3 tys. zł. Wszystko zatem sprowadza się do przykrej konstatacji, że masz wybór tylko wtedy, gdy masz pieniądze.
Nie przegap: CESARSKIE CIĘCIE i co dalej? Jak regeneruje się organizm po cesarskim cięciu

Akcja #Mama Mamie Powie powstała z myślą o kobietach, które dopiero wchodzą w macierzyństwo oraz tych mam, które chętnie dzielą się swoim doświadczeniem. Weź udział w naszej akcji i wygraj atrakcyjne nagrody! Podziel się swoją historią i napisz, jak udało Ci się odzyskać formę po cesarskim cięciu.
A jeśli dopiero zostaniesz mamą, sprawdź:
- Jakie są wskazania do cesarskiego cięcia,
- Jak się przygotować do planowej "cesarki",
- Jak ułatwić sobie powrót do zdrowia,
- Jak pielęgnować bliznę po cesarskim cięciu,
- Jak wygląda prawidłowo wygojona blizna po "cesarce".
1) Contractubex żel, 1 g żelu zawiera substancje czynne: 50 IU heparyny sodowej, 100 mg wyciągu płynnego z cebuli i 10 mg alantoiny. Wskazania: Blizny ograniczające ruch, powiększone (przerostowe, obrzmiałe, o kształcie bliznowca), nieestetyczne blizny pooperacyjne, blizny po amputacjach, blizny pooparzeniowe i powypadkowe, przykurcze np. palców (przykurcz Dupuytrena), przykurcze ścięgien spowodowane urazami oraz kurczeniem się blizny. Przeciwwskazania: Nie stosować Contractubex żel w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Przeciwwskazaniami do zastosowania żelu są: niewyleczone rany, blizny obejmujące duże obszary skóry, uszkodzona skóra, aplikacja na błony śluzowe. Podmiot odpowiedzialny: Merz Pharmaceuticals GmbH, Niemcy
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.