Cesarka na życzenie – jakie trzeba spełniać warunki, by rodzić przez cesarskie cięcie

2012-11-13 13:08

Cesarskie cięcie to poważna operacja, po której kobieta znacznie dłużej wraca do pełni sił niż w przypadku porodu naturalnego. Ale poród siłami natury to wyjątkowo bolesne doświadczenie, dlatego wiele kobiet decyduje się na cesarkę i jest gotowych zapłacić za jej wykonanie. Dowiedz się, jakie trzeba spełniać warunki, by poród odbył się przez cesarskie cięcie, jakie są zalety i jakie wady cesarki i czy można mieć cesarkę na życzenie.

Na Zachodzie kobieta ma prawo wyboru, w jaki sposób chce urodzić dziecko: czy przez cesarskie cięcie, czy siłami natury. W Polsce oficjalnie cesarka na życzenie nie istnieje. W szpitalach propaguje się ideę porodu jak najbardziej naturalnego, zgodnego z naturą, zaś cesarskie cięcie wykonuje się jedynie w sytuacjach, gdy zaistnieją wskazania lekarskie związane ze zdrowiem matki lub dziecka.

Cesarka - wskazania do jej wykonania

Wskazań do wykonania cesarskiego cięcia jest wiele, m.in.:

 • wypadnięcie pępowiny (gdy pępowina znajdzie się w szyjce lub pochwie, może dojść do odcięcia dopływu tlenu dla dziecka),
 • zakażenie dróg rodnych matki opryszczką (istnieje ryzyko zakażenia dziecka podczas porodu),
 • zakażenie matki wirusem HIV,
 • przebycie dwóch cesarskich cięć (przebycie jednego nie jest wskazaniem, chyba że istnieją stałe i niezmienne powody do jego wykonania, np. wada wzroku) ,
 • zbyt duża główka dziecka,
 • słaba akcja skurczowa podczas porodu (może grozić zbyt długim porodem i w efekcie niedotlenieniem dziecka),
 • KTG wskazuje na zaburzenia czynności serca,
 • poważna wada wzroku matki, która grozi odklejeniem siatkówki oka,
 • niewłaściwe ułożenie dziecka.
materiał partnera

Contractubex® żel jest lekiem, który można stosować do leczenia blizn różnego pochodzenia między innymi: po zabiegach chirurgicznych (cesarskie cięcie, zabiegi w obrębie tarczycy), po oparzeniach, urazach (otarcia, skaleczenia). Przezroczysty żel zawiera 3 substancje czynne: heparynę, wyciąg z cebuli i alantoinę.

Pomaga w prawidłowym formowaniu się blizny:
• zmniejsza jej wielkość
• uelastycznia bliznę
• łagodzi ból i świąd
• wygładza i rozjaśnia bliznę

Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?

Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?

Zalety i wady cesarki

W polskich szpitalach położniczych decyzja o podjęciu cesarskiego cięcia musi mieć zawsze uzasadnienie medyczne. Ale nie w prywatnych klinikach. Tutaj za odpowiednią opłatą wykonuje się cesarkę na życzenie, wychodząc z założenia, że kobieta może decydować, jak chce rodzić. A poród przez cesarskie cięcie ma sporo zalet. Bo gdy zabieg jest zaplanowany, znasz dokładnie termin porodu, nie boisz się bólu z nim związanego, a do tego poród w ten sposób trwa przeważnie znacznie krócej niż naturalny. Dziecko jest mniej zmęczone niż po porodzie naturalnym, a ty nie masz dolegliwości związanych z raną na kroczu i z oddawaniem moczu i kału.

Trzeba jednak pamiętać, że cesarka, jak każda operacja, niesie za sobą pewne ryzyko. U części dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie mogą wystąpić przejściowe zaburzenia oddychania. W czasie wykonywania operacji może wystąpić zakażenie lub krwotok, który wymaga transfuzji. Samo znieczulenie może osłabić kobietę, wywołać nudności i zawroty głowy, a rana po cesarce może się trudno goić. Ponadto, gdy konieczne jest znieczulenie ogólne, nie ma możliwości, by ojciec dziecka był obecny przy porodzie.

Cesarka na życzenie - ceny

Poród przez cesarskie cięcie ma swoje zwolenniczki i przeciwniczki. Bo jak widać oprócz zalet ma także słabsze strony, ale poród naturalny również niesie ze sobą wiele możliwych komplikacji. Dlatego decyzję o tym, jak chcesz rodzić, powinnaś podjąć sama. Jeśli zdecydujesz się na poród przez cesarkę, musisz się liczyć z kosztami. W prywatnej klinice to wydatek rzędu 6-10 tys. zł - w zależności od standardu kliniki i wielkości miasta, w którym się znajduje. W państwowym szpitalu, jak już wspomnieliśmy, oficjalnie cesarki na życzenie się nie wykonuje, ale nieoficjalnie można się „dogadać” z lekarzem prowadzącym, który wpisze w dokumentacji fikcyjne „wskazania medyczne” do wykonania zabiegu – tutaj będzie to wydatek około 2-3 tys. zł. Wszystko zatem sprowadza się do przykrej konstatacji, że masz wybór tylko wtedy, gdy masz pieniądze.

Nie przegap: CESARSKIE CIĘCIE i co dalej? Jak regeneruje się organizm po cesarskim cięciu

materiał partnera
#MamaMamiePowie

Akcja #Mama Mamie Powie powstała z myślą o kobietach, które dopiero wchodzą w macierzyństwo oraz tych mam, które chętnie dzielą się swoim doświadczeniem. Weź udział w naszej akcji i wygraj atrakcyjne nagrody! Podziel się swoją historią i napisz, jak udało Ci się odzyskać formę po cesarskim cięciu.

A jeśli dopiero zostaniesz mamą, sprawdź:

 • Jakie są wskazania do cesarskiego cięcia,
 • Jak się przygotować do planowej "cesarki",
 • Jak ułatwić sobie powrót do zdrowia,
 • Jak pielęgnować bliznę po cesarskim cięciu,
 • Jak wygląda prawidłowo wygojona blizna po "cesarce".

1) Contractubex żel, 1 g żelu zawiera substancje czynne: 50 IU heparyny sodowej, 100 mg wyciągu płynnego z cebuli i 10 mg alantoiny. Wskazania: Blizny ograniczające ruch, powiększone (przerostowe, obrzmiałe, o kształcie bliznowca), nieestetyczne blizny pooperacyjne, blizny po amputacjach, blizny pooparzeniowe i powypadkowe, przykurcze np. palców (przykurcz Dupuytrena), przykurcze ścięgien spowodowane urazami oraz kurczeniem się blizny. Przeciwwskazania: Nie stosować Contractubex żel w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Przeciwwskazaniami do zastosowania żelu są: niewyleczone rany, blizny obejmujące duże obszary skóry, uszkodzona skóra, aplikacja na błony śluzowe. Podmiot odpowiedzialny: Merz Pharmaceuticals GmbH, Niemcy

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza