Cesarka na życzenie – jakie trzeba spełniać warunki, by rodzić przez cesarskie cięcie

2012-11-13 13:08

Cesarskie cięcie to poważna operacja, po której kobieta znacznie dłużej wraca do pełni sił niż w przypadku porodu naturalnego. Ale poród siłami natury to wyjątkowo bolesne doświadczenie, dlatego wiele kobiet decyduje się na cesarkę i jest gotowych zapłacić za jej wykonanie. Dowiedz się, jakie trzeba spełniać warunki, by poród odbył się przez cesarskie cięcie, jakie są zalety i jakie wady cesarki i czy można mieć cesarkę na życzenie.

Na Zachodzie kobieta ma prawo wyboru, w jaki sposób chce urodzić dziecko: czy przez cesarskie cięcie, czy siłami natury. W Polsce oficjalnie cesarka na życzenie nie istnieje. W szpitalach propaguje się ideę porodu jak najbardziej naturalnego, zgodnego z naturą, zaś cesarskie cięcie wykonuje się jedynie w sytuacjach, gdy zaistnieją wskazania lekarskie związane ze zdrowiem matki lub dziecka.

Cesarka - wskazania do jej wykonania

Wskazań do wykonania cesarskiego cięcia jest wiele, m.in.:

  • wypadnięcie pępowiny (gdy pępowina znajdzie się w szyjce lub pochwie, może dojść do odcięcia dopływu tlenu dla dziecka),
  • zakażenie dróg rodnych matki opryszczką (istnieje ryzyko zakażenia dziecka podczas porodu),
  • zakażenie matki wirusem HIV,
  • przebycie dwóch cesarskich cięć (przebycie jednego nie jest wskazaniem, chyba że istnieją stałe i niezmienne powody do jego wykonania, np. wada wzroku) ,
  • zbyt duża główka dziecka,
  • słaba akcja skurczowa podczas porodu (może grozić zbyt długim porodem i w efekcie niedotlenieniem dziecka),
  • KTG wskazuje na zaburzenia czynności serca,
  • poważna wada wzroku matki, która grozi odklejeniem siatkówki oka,
  • niewłaściwe ułożenie dziecka.

Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?

 

Zalety i wady cesarki

W polskich szpitalach położniczych decyzja o podjęciu cesarskiego cięcia musi mieć zawsze uzasadnienie medyczne. Ale nie w prywatnych klinikach. Tutaj za odpowiednią opłatą wykonuje się cesarkę na życzenie, wychodząc z założenia, że kobieta może decydować, jak chce rodzić. A poród przez cesarskie cięcie ma sporo zalet. Bo gdy zabieg jest zaplanowany, znasz dokładnie termin porodu, nie boisz się bólu z nim związanego, a do tego poród w ten sposób trwa przeważnie znacznie krócej niż naturalny. Dziecko jest mniej zmęczone niż po porodzie naturalnym, a ty nie masz dolegliwości związanych z raną na kroczu i z oddawaniem moczu i kału.

Trzeba jednak pamiętać, że cesarka, jak każda operacja, niesie za sobą pewne ryzyko. U części dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie mogą wystąpić przejściowe zaburzenia oddychania. W czasie wykonywania operacji może wystąpić zakażenie lub krwotok, który wymaga transfuzji. Samo znieczulenie może osłabić kobietę, wywołać nudności i zawroty głowy, a rana po cesarce może się trudno goić. Ponadto, gdy konieczne jest znieczulenie ogólne, nie ma możliwości, by ojciec dziecka był obecny przy porodzie.

Cesarka na życzenie - ceny

Poród przez cesarskie cięcie ma swoje zwolenniczki i przeciwniczki. Bo jak widać oprócz zalet ma także słabsze strony, ale poród naturalny również niesie ze sobą wiele możliwych komplikacji. Dlatego decyzję o tym, jak chcesz rodzić, powinnaś podjąć sama. Jeśli zdecydujesz się na poród przez cesarkę, musisz się liczyć z kosztami. W prywatnej klinice to wydatek rzędu 6-10 tys. zł - w zależności od standardu kliniki i wielkości miasta, w którym się znajduje. W państwowym szpitalu, jak już wspomnieliśmy, oficjalnie cesarki na życzenie się nie wykonuje, ale nieoficjalnie można się „dogadać” z lekarzem prowadzącym, który wpisze w dokumentacji fikcyjne „wskazania medyczne” do wykonania zabiegu – tutaj będzie to wydatek około 2-3 tys. zł. Wszystko zatem sprowadza się do przykrej konstatacji, że masz wybór tylko wtedy, gdy masz pieniądze.

Nie przegap: CESARSKIE CIĘCIE i co dalej? Jak regeneruje się organizm po cesarskim cięciu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE
aska
|

Mnie przez całe życie lekarz mówili "ze względu na wadę wzroku, tylko cesarka" i nagle, 3 miesiąc ciąży i wizyta u okulistki "może pani rodzić naturalnie, jeśli dziecko nie będzie duże". Kurd,e 210 lat oswajanie się z myślą, że cesarkę będę miała i nagle zmieniają zdanie? A w internetach same historie o nacięciu krocza (80% pierworódek się nacina, rutynowo, bez powodu!), złych szwach, problemach ze współżyciem, problemów z nietrzymaniem moczu...