Badania w ciąży: antygen HBs

Badania w ciąży: antygen HBs
fot.: photos.com

Antygen HBs to badanie, które wykonuje się w ostatnich tygodniach ciąży, by ustalić, czy ciężarna nie jest zarażona wirusem WZW B. Jeśli okaże się, że matka jest nosicielką wirusa, dziecku trzeba zaraz po urodzeniu podać immunoglobulinę, by nie doszło do uszkodzenia wątroby. Personel szpitala musi natomiast zachować szczególną ostrożność podczas zabiegów, którym poddaje matkę, by uniknąć zakażenia.

Badanie HBs w ciąży wykonuje się w ostatnich tygodniach, by uniknąć ewentualnego zarażenia dziecka przy porodzie. HBsAg to tzw. antygen wczesny (ang. „early”), który utrzymuje się we krwi do 10 tygodni (pojawia się średnio od 3-6 tygodni od zakażenia). Jego obecność wskazuje na ostrą, aktywną infekcję i wysoką zakaźność. Jeśli HbeAg utrzymuje się we krwi dłużej niż 10-12 tygodni, może to sugerować przejście zakażenia w stan przewlekły.

O czym świadczy dodatni HBs?

Dodatni wynik antygenu Hbs świadczy o nosicielstwie wirusa żółtaczki zakaźnej. Zakażenie tym wirusem nie zawsze objawia się dolegliwościami wątrobowymi, czasem przebiega podobnie do grypy lub nie powoduje żadnych objawów.

Dodatni Hbs a poród i karmienie piersią

Dodatni Hbs nie wpływa na przebieg porodu, nie jest wskazaniem do cesarskiego cięcia. Podczas porodu personel musi jednak zachować szczególną ostrożność, gdyż Pani krew stanowi potencjalne źródło zakażenia dla innych. Ponieważ istnieje ryzyko przeniesienia wirusa w życiu płodowym na dziecko, po porodzie otrzyma ono specjalną immunoglobulinę. Mając dodatni wynik Hbs, można karmić piersią.

Dobrze wiedzieć

Wirus B: żółtaczka wszczepienna
Dostaje się do organizmu drogą pozajelitową, czyli nie przez przewód pokarmowy. Przenika do krwi (a stamtąd do wątroby) np. podczas zabiegów chirurgicznych i stomatologicznych, zastrzyków (dlatego ten rodzaj żółtaczki nazywany jest wszczepienną), w czasie porodu – gdy źle wysterylizowany jest sprzęt medyczny, ale i przy zabiegach kosmetycznych oraz podczas stosunku (wirus znajduje się nie tylko we krwi osoby zakażonej, ale też w nasieniu czy wydzielinie z pochwy). Aby ustrzec się zakażenia, trzeba pilnować, by używany był sprzęt jednorazowy, a pielęgniarka zakładała rękawiczki, dbać o higienę, nie używać cudzych szczoteczek do zębów, ręczników ani sprzętu do depilacji. Ponadto nie zmieniać partnerów seksualnych i zabezpieczać się prezerwatywą. Przed operacją i poważniejszym zabiegiem trzeba się zaszczepić. Po przechorowaniu jest się nosicielem wirusa HBV do końca życia, co oznacza, że można zarażać inne osoby.

Badania w trzecim trymestrze ciąży

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać będąc w ciąży to regularne wizyty u ginekologa i szczegółowe badania. Dzięki nim będziesz mieć pewność, że twoje dziecko rozwija się prawidłowo. Do najważniejszych z nich należą: morfologia krwi, badanie moczu, cytologia i badanie bakteriologiczne, przeciwciała anty-D i inne. Sprawdź, które z nich powinnaś wykonać w trzecim trymestrze ciąży.

Aktualizacja: 2016-08-13 Publikacja: 2011-04-22
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.