Badania w ciąży: antygen HBs

Badania w ciąży: antygen HBs
fot.: photos.com

W ostatnich tygodniach ciąży przeprowadza się badanie krwi w kierunku żółtaczki zakaźnej typu B. Jeśli okaże się, że matka jest nosicielką wirusa, dziecku trzeba zaraz po urodzeniu podać immunoglobulinę, by nie doszło do uszkodzenia wątroby. Personel szpitala musi natomiast zachować szczególną ostrożność podczas zabiegów, którym poddaje matkę, by uniknąć zakażenia.

Wirus B: żółtaczka wszczepienna
Dostaje się do organizmu drogą pozajelitową, czyli nie przez przewód pokarmowy. Przenika do krwi (a stamtąd do wątroby) np. podczas zabiegów chirurgicznych i stomatologicznych, zastrzyków (dlatego ten rodzaj żółtaczki nazywany jest wszczepienną), w czasie porodu – gdy źle wysterylizowany jest sprzęt medyczny, ale i przy zabiegach kosmetycznych oraz podczas stosunku (wirus znajduje się nie tylko we krwi osoby zakażonej, ale też w nasieniu czy wydzielinie z pochwy). Aby ustrzec się zakażenia, trzeba pilnować, by używany był sprzęt jednorazowy, a pielęgniarka zakładała rękawiczki, dbać o higienę, nie używać cudzych szczoteczek do zębów, ręczników ani sprzętu do depilacji. Ponadto nie zmieniać partnerów seksualnych i zabezpieczać się prezerwatywą. Przed operacją i poważniejszym zabiegiem trzeba się zaszczepić. Po przechorowaniu jest się nosicielem wirusa HBV do końca życia, co oznacza, że można zarażać inne osoby.

Zobacz także

forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.