Dni płodne a zajście w ciążę: kiedy się kochać, aby zajść w ciążę?

Owulacja: jak zwiększyc szanse na poczęcia dziecka
fot.: photos.com

Dni płodne, czyli kiedy się kochać aby zajść w ciążę? Najlepszą metodą na zajście w ciążę jest po prostu częste współżycie. Ale jeśli nie kochacie się zbyt często, wtedy musicie to robić w dni płodne. Wyjaśniamy, kiedy się kochać i jak rozpoznać rozpoznać dni płodne. Zobacz, kiedy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest wysokie.

Kiedy się kochać, aby zajść w ciążę - to częste pytania do ginekologa. Czy są sprawdzone metody jak się kochać, aby prawdopodobieństwo zajścia w ciążę było jak największe. Jest tylko kilka takich dni w miesiącu, kiedy współżycie ma szansę zakończyć się zajściem w ciążę. Jeśli staracie się o dziecko i chcesz zajść w ciążę, nie możecie przegapić tego momentu, bo do stosunku (wskazana byłaby tu liczba mnoga) musi dojść dokładnie w ciągu tych kilku dni w okolicach owulacji. Specjaliści twierdzą, że najwłaściwszym sposobem i odpowiedzią na pytanie kiedy się kochać, żeby zajść w ciążę, czyli gdy para chce mieć dziecko, jest po prostu częste współżycie, czyli co 2–3 dni.

Sprawdź: kalkulator dni płodnych >>>

Wtedy nie trzeba nawet specjalnie pilnować owulacji, bo przy takiej częstotliwości stosunków w ciele kobiety niemal stale są obecne plemniki. Ale gdy kochacie się co tydzień czy dwa, wówczas już ma znaczenie, czy zbliżenia odbywają się w dni płodne.

>>Jaka jest współczesna Matka Polka? Podobna do ciebie? Co to znaczy, być matką gotowa na wszystko i jak zabezpieczyć zdrowie dziecka już podczas porodu - SPRAWDŹ!

Jak zajść w ciążę: co to jest owulacja

Rytm kobiecej płodności wyznacza cykl, którym sterują hormony. To pod ich wpływem co miesiąc dojrzewa w jajniku pęcherzyk Graafa z komórką jajową. Gdy komórka jajowa dojrzeje, opuszcza jajnik i przez jajowód zmierza do macicy. Moment jej uwolnienia to właśnie owulacja, a po polsku – jajeczkowanie. Aby było możliwe zajście w ciążę, komórka jajowa musi zostać zapłodniona przez plemnik w ciągu maksymalnie 24 godzin od chwili owulacji. Jednak okres płodny trwa dłużej, bo plemniki mogą żyć w organizmie kobiety nawet do 80 godzin, czyli ok. 4 dni. A więc jeżeli do zbliżenia dojdzie na 1–4 dni przed owulacją, to także masz szansę na zajście w ciążę, bo plemniki mogą poczekać tych parę dni w twoim ciele.

Dnia płodne: metoda kalendarzykowa

Najważniejsze zatem to wiedzieć, kiedy nastąpi owulacja. Jak ją rozpoznać, kiedy przypadają dni płodne? Zacznijmy od metody obliczania dni płodnych, której nie polecamy, a która jest bardzo popularna, czyli kalendarzyka. Zakłada ona, że druga połowa cyklu (między owulacją a kolejną miesiączką) trwa 14 dni, a więc owulacja występuje 14 dni przed końcem cyklu. Ale to metoda obliczania dni płodnych jest zawodna z dwóch powodów. Po pierwsze, regularność cyklu mogą zakłócać różne czynniki (stres, infekcja, podróż), a po drugie, druga faza cyklu nie zawsze trwa dokładnie 14 dni, tylko od 10 do 16. Kalendarzyk pomaga więc określić przybliżony, a nie dokładny czas owulacji.

Zobacz: Kalendarz miesiączkowy

Zajście w ciążę dni płodne: obserwacja śluzu

Jest natomiast kilka objawów, które świadczą o owulacji, i można je monitorować. Dwa najważniejsze i najbardziej wiarygodne to: charakterystyczny wygląd wydzielanego z pochwy śluzu oraz wzrost temperatury ciała. Warto je połączyć obliczając dni płodne. Obserwuj wydobywający się z pochwy śluz, bo wygląda on inaczej w różnych fazach cyklu. Zwracaj uwagę na trzy cechy: kolor, konsystencję i ilość. Zaraz po miesiączce w pochwie i jej przedsionku jest sucho albo występuje tam w niewielkich ilościach śluz mętny, białawy, nieprzezroczysty, o lepkiej konsystencji – taka wydzielina oznacza dni niepłodne. Następnie z każdym dniem w pochwie robi się coraz bardziej wilgotno. Pojawia się śluz płodny – przezroczysty, śliski, podobny do białka jaja, bardzo rozciągliwy - a więc oznacza on dni płodne. Okres występowania takiego bardzo rozciągliwego śluzu i jednocześnie dużej wilgotności w pochwie jest fazą największej płodności – tuż po nim występuje owulacja. Następnie znów są dni suche – aż do następnej miesiączki. A zatem jeśli chcesz zajść w ciążę, zbliżenia powinny odbywać się w ciągu tych 3–4 dni, gdy w pochwie jest dużo płodnego śluzu (ułatwia on plemnikom przemieszczanie się w kierunku jajowodu). Uwaga: stosunek seksualny ma wpływ na wygląd śluzu – można go analizować dopiero po upływie 12 godzin od współżycia. Również w czasie choroby (zwłaszcza infekcji pochwy) wydzielina się zmienia i obserwacja jest niemożliwa.

Dobrze wiedzieć

Kiedy się kochać, aby zajść w ciążę: dni płodne i wyścig plemników

Optymalnym czasem aby zajść w ciążę są dni płodne: tuż przed owulacją, w jej trakcie oraz zaraz po niej. Podczas ejakulacji plemniki są wyrzucane z prędkością 16 km/h. Zanim dotrą do jajowodu, gdzie może dojść do zapłodnienia, muszą przebyć dystans 15–16 cm. Najszybszym osobnikom zajmuje to 45 minut, najwolniejszym – 12 godzin. W wędrówce przez pochwę i jajowód pomaga nitkowaty ogon, w owalnej główce zawarta jest natomiast informacja genetyczna. Do mety dociera tylko kilka najsilniejszych plemników. Większość wypływa z pochwy, ginie w jej kwaśnym środowisku lub trafia do niewłaściwego jajowodu.

Zajście w ciążę: dni płodne metoda termiczna

Obserwację śluzu warto połączyć z codziennym mierzeniem temperatury w celu określenia dni płodnych. W okresie okołoowulacyjnym temperatura ciała wzrasta o 0,2–0,4ºC (czyli 2–4 „kreski”) i pozostaje podwyższona już do końca cyklu. Skok temperatury jest dowodem zachodzącej owulacji – następuje ona w tym samym momencie lub wkrótce potem. Mierzenie i zapisywanie temperatury pozwoli ci na precyzyjne określenie dni płodnych. Jak się do tego zabrać? 

l. Mierz sobie temperaturę codziennie. Ważne, by zawsze mierzyć ją o tej samej porze dnia i w tym samym miejscu ciała. Najlepiej rano, w łóżku, zaraz po przebudzeniu (zanim wstaniesz) – w pochwie, odbycie albo w ustach. Warto mieć do tego tzw. termometr owulacyjny, który wyświetla wynik z dokładnością do 1/100 stopnia Celsjusza. 

2. Codziennie zapisuj wyniki. Najlepiej zrób wykres, na którym będziesz zaznaczać temperaturę w kolejnych dniach cyklu. Za skok temperatury uważa się pierwszy z trzech kolejnych dni, w których temperatura jest wyższa o co najmniej 0,2ºC od temperatury w sześciu poprzedzających je dniach. Przyjmuje się, że okres płodny obejmuje ok. 3 dni przed skokiem temperatury i 3–4 dni po nim.

Zajście w ciążę: inne objawy owulacji

Są też inne objawy, które pomagają w ustaleniu momentu owulacji, ale one występują tylko u części kobiet. Dni płodne objawy:

  • Punktowy ból brzucha. Około 25 proc. kobiet odczuwa ostry ból w dole brzucha, w pobliżu owulującego jajnika – z prawej lub lewej strony. Ten tzw. ból owulacyjny (lub śródcykliczny) może trwać kilka minut lub kilka godzin, a pojawia się krótko przed lub podczas owulacji. Warto wiedzieć, że jajeczkowanie nie następuje na zmianę: raz z jednego, raz z drugiego jajnika. Nie ma takiej reguły.
  • Plamienie z dróg rodnych. U niektórych kobiet podczas owulacji pojawia się także jasnoróżowy śluz (wydzielina z pochwy wymieszana z niewielką ilością krwi pochodzącej ze ścianek macicy.) Nie jest to objaw niepokojący. Nie można jednak mylić tego krwawienia z miesiączką, bo wówczas twoja wiedza o swoim cyklu będzie niewiele warta.

Zajście w ciążę: dni płodne testy paskowe

Kobietom, które nie ufają samoobserwacji, z pomocą przychodzą różne techniczno-medyczne wynalazki do określania dni płodnych. Najprostsze są testy paskowe, wykorzystujące zjawisko nagłego wzrostu poziomu hormonu luteinizującego (LH) w moczu kobiety przed owulacją. Pasek testowy zanurza się w moczu i odczytuje wynik – jeśli jest on pozytywny, to owulacja powinna nastąpić w ciągu 24–36 godzin. Zestaw pięciu takich pasków kosztuje ok. 20 zł. Droższe są elektroniczne wskaźniki płodności, np. Bioself (495 zł). Jest to elektroniczny termometr wyposażony w mikroprocesor. Przechowuje on w pamięci dane o temperaturze ciała i długości ostatnich dwunastu cykli, nie trzeba więc prowadzić codziennych notatek. Dzięki tym danym urządzenie sygnalizuje dni niepłodne oraz okresy możliwej i najwyższej płodności.

Jeszcze bardziej zaawansowanym technicznie urządzeniem jest komputer Baby-Comp (2499 zł). Jak się go używa? Codziennie rano trzeba zmierzyć temperaturę za pomocą specjalnego sensora, umieszczanego pod językiem. Po 30 sekundach Baby-Comp przeanalizuje cykl i wyświetli informację, w jakim jego momencie znajduje się użytkowniczka – za pomocą kolorowych lampek komputer wskaże dni płodne lub niepłodne oraz moment owulacji. Przedstawi też prognozę płodności na najbliższe sześć dni. Urządzenie dodatkowo pokazuje, kiedy jest większa szansa na poczęcie chłopca, a kiedy – dziewczynki. Pomiary są wiarygodne już od pierwszego zastosowania.

Polecamy też

źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2017-07-03 Publikacja: 2015-02-04
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.