Lakierowanie zębów u dzieci. a czym polega zabieg lakierowania zębów i kiedy go wykonać?

2020-11-17 14:31

Lakierowanie zębów u dzieci pozwala zapobiec uszkodzeniom wywołanym przez groźne bakterie i kwasy. Na czym polega zabieg lakierowania zębów i kiedy można go wykonać?

lakierowanie zebow
Autor: thinkstockphotos.com

Lakierowanie zębów u dzieci pomaga zapobiec próchnicy. Niestety, może się ona rozwinąć nawet jeśli codziennie prawidłowo szczotkujemy zęby. Dzieci są niestety w grupie ryzyka z wielu powodów - ich zęby mleczne są mniej odporne na wpływy bakterii, w ich diecie często występuje nadmiar słodyczy, a nawyki dbania o zęby wciąż są jeszcze w powijakach. Dlatego tak istotną rolę odgrywa profilaktyka.

Zobacz też kalendarz ząbkowania u dziecka

Spis treści

  1. Na czym polega lakierowanie zębów u dzieci?
  2. Jak przygotować zęby do lakierowania?
  3. Korzyści z lakierowania zębów u dzieci
  4. Kiedy zdecydować się na zabieg lakierowania zębów?
  5. Lakierowane, lakowanie, lapisowanie zębów

Na czym polega lakierowanie zębów u dzieci?

- Zęby zbudowane są z hydroksyapatytów, które zawierają wapń. Kwasy, znajdujące się w jamie ustnej, rozpuszczają go, powodując zmniejszanie wytrzymałości kości. Lakierowanie polega na pokryciu zębów cienką warstwą preparatu z fluorem, który zasycha na zębach– wyjaśnia lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

- Składnik ten powoduje, że hydroksyapatyty przekształcają się w fluoroapatyty odporne na kwasy. Fluoryzacja zębów pozwala na dostarczenie fluoru do każdego zęba w ilości dużo większej niż podczas jednorazowego mycia zębów czy płukania specjalnym środkiem. Co ważne, po lakierowaniu fluor pozostaje na szkliwie przed dłuższy czas i powoli uwalnia się do wewnątrz zęba.

Podczas szczotkowania ząb także wchłania ten pierwiastek, jednak mniej intensywnie. To często za mała dawka, aby ochronić nasze uzębienie. Lakierowanie zapobiega więc demineralizacji oraz rozwojowi próchnicy, a także wzmacnia zęby

Jak przygotować zęby do lakierowania?

Lakierowanie zębów to skuteczny zabieg wzmacniający zęby, jednak należy przy tym pamiętać, że zbyt duża dawka fluoru może zaszkodzić szkliwu. Zabieg ten jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny tylko wtedy, kiedy przeprowadzi go specjalista. Aby jednak było to możliwe, zęby trzeba odpowiednio przygotować.

- Przede wszystkim należy wyleczyć wszystkie ubytki oraz precyzyjnie oczyścić zęby. W tym celu wykonuje się zabieg profesjonalnej higienizacji, czyli skaling i piaskowanie, które mają na celu usunięcie kamienia nazębnego. Dopiero wówczas na powierzchnię zębów można nanieść lakier fluorowy. Po zabiegu nie należy jeść przez ok. 2 godziny, a wieczorem zamiast zwykłego szczotkowania powinniśmy wypłukać jamę ustną za pomocą odpowiedniego preparatu – mówi ekspert.

Korzyści z lakierowania zębów u dzieci

Badania potwierdzają, że lakierowanie zwiększa wytrzymałość szkliwa na działanie kwasów i bakterii próchnicowych nawet kilkukrotnie. Wykonywać je mogą zarówno dzieci, jak i dorośli. Jednak to właśnie najmłodsi są najbardziej narażeni na powstawanie próchnicy, którą dość łatwo jest u nich przeoczyć. Dlatego też na stan ich rozwijającego się uzębienia rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę.

- Rodzice często kontrolują jamę ustną swoich dzieci pod kątem wystąpienia ciemnych plam. Jednak zmiany próchnicowe nie ciemnieją od razu, na początku występują w postaci jasnych smug. Musimy więc czuwać nad tym, aby nie zareagować zbyt późno, gdy ząb jest już w bardzo złym stanie i wymaga inwazyjnego leczenia.

To, jak często powinno się powtarzać zabieg, jest uzależnione od skłonności do próchnicy. Najczęściej u dzieci wystarczą 4 zabiegi lakierowania w ciągu roku, czyli co 3 miesiące. Dorośli standardowo powinni decydować się na lakierowanie 2 razy w roku, zatem co 6 miesięcy – dodaje dr Stachowicz.

Kiedy zdecydować się na zabieg lakierowania zębów?

Najważniejsze i podstawowe wskazanie do wykonania zabiegu to podatność i wysokie ryzyko wystąpienia próchnicy. Problem ten najczęściej występuje wśród dzieci powyżej 6. roku życia. Poza tym specjaliści zalecają jego wykonanie, jeśli mamy złe nawyki żywieniowe, które mocno obciążają nasze szkliwo np. dieta bogata w kwasy i cukier (słodycze, napoje gazowane, izotoniczne, soki owocowe, czerwone wino).

Lakierowanie zalecane jest także pacjentom noszącym aparaty ortodontyczne oraz protezy zębowe. Jeżeli ktoś cierpi na suchość w ustach (kserostomia), także powinien skonsultować się ze swoim stomatologiem. Zabieg jest zalecany również w przypadku radioterapii głowy lub szyi.

Czytaj: Jak nauczyć dziecko myć zęby? Te gadżety ułatwią szczotkowanie twojemu dziecku! [7 propozycji]

Wypadanie zębów mlecznych. Kiedy wypadają mleczaki?

Leczenie mlecznych zębów u dzieci: czy może być bezbolesne?

Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej u dzieci: objawy i leczenie opryszczki w jamie ustnej

Lakierowane, lakowanie, lapisowanie zębów

Podobieństwo tych trzech nazw może wprowadzać w błąd, dlatego warto je rozróżnić. Lakierowanie zębów to pokrywanie wszystkich zębów (czy to mlecznych, czy stałych) lakierem fluorowym. Dzięki temu fluor wbudowuje się w strukturę zęba i wzmacnia go, chroniąc przed próchnicą.

Lakowanie zębów to zabieg profilaktyczny, który także ma zapobiegać próchnicy. Różnica polega na tym, że specjalnym lakiem szczelinowym nie pokrywa się całego zęba, jedynie bruzdy w nim wytworzone. Stosuje się go w przypadku zębów trzonowych i przedtrzonowych (od czwórek do ósemek), podobnie jak zakłada się wypełnienie.

- Obszary, w których powstają bruzdy trudno jest dokładnie oczyścić, a zalegające w nich resztki jedzenia oraz bakterie szybko mogą doprowadzić do powstania pierwszych ognisk próchnicy. Zabieg głównie wykonuje się u dzieci, choć dorośli też mogą się na niego zdecydować. Ważne, aby wykonać go możliwie najszybciej po wyrżnięciu zęba, aby nie zdążył ulec demineralizacji – mówi specjalista.

Lapisowanie zębów dedykowane jest wyłącznie zębom mlecznym. Polega na impregnacji tkanki próchniczej, gdzie próchnica jest już w tak zaawansowanym stadium, że inne metody leczenia nie są możliwe. Jedyna alternatywa dla tej metody to całkowite usunięcie zęba. Do zabiegu wykorzystuje się azotan srebra, który działa w ten sposób, że zmiany próchnicowe się cofają, a masa zęba na powrót twardnieje.

Dzieje się to jednak kosztem estetyki i wyglądu. Taki ząb co prawda będzie już zdrowy, ale pod wpływem wytrącania się srebra będzie ciemniejszy. Jest to mimo wszystko niewielki koszt ochrony pozostałego uzębienia przed rozprzestrzenieniem się próchnicy. Zabieg powinien być powtarzany 3-krotnie w odstępach jednego tygodnia.

Wszystkie te zabiegi są całkowicie bezpieczne, bezbolesne i nie trwają długo.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza