Jak nauczyć dziecko myć zęby? Te gadżety ułatwią szczotkowanie twojemu dziecku! [7 propozycji]

2020-11-20 9:41

Jak nauczyć dziecko myć zęby? Akcesoria, takie jak kolorowa szczoteczka pozwolą polubić codzienne szczotkowanie. Minutnik, klepsydra, ciekawa nakładka czy smakowa pasta pomogą zaaranżować świetną zabawę, która połączy przyjemne z pożytecznym. Sprawdź, które gadżety ułatwią szczotkowanie dziecku i nauczą je myć zęby.

Jak nauczyć dziecko myć zęby? Te gadżety ułatwią szczotkowanie twojemu dziecku
Autor: Getty images Te gadżety ułatwią szczotkowanie twojemu dziecku

Trzeba dbać o zęby dziecka już od najmłodszych lat. O zęby mleczne również. Ale jak nauczyć dziecko myć zęby? Higiena jamy ustnej powinna stać się dla twojej pociechy codzienną czynnością, dlatego tak ważne jest wyrabianie właściwego nawyku już od najmłodszych lat. Mleczaki są znacznie bardziej podatne na próchnicę niż zęby stałe. Nie sprzyja im również zamiłowanie dzieci do jedzenia słodyczy. Zobacz gadżety, które ułatwią szczotkowanie twojemu dziecku!

Spis treści

  1. Jak nauczyć dziecko myć zęby?
  2. Jakie akcesoria pomogą dziecku w nauce mycia zębów?
  3. Gdzie kupić gadżety, które pomogą Ci nauczyć dziecko myć zęby?

Jak nauczyć dziecko myć zęby?

W oczach dziecka mycie zębów to coś, co jest nudne, a nawet nieprzyjemne - nie każdy lubi, gdy ktoś wkłada mu do buzi plastikowy przedmiot. Najlepszym sposobem na nauczenie dziecka mycia zębów jest pozbycie się negatywnych skojarzeń i emocji związanych z higieną jamy ustnej.

Jak nauczyć dziecko szczotkowania w przyjemny sposób?

  1. Zacznij dbać o zęby dziecka od pierwszych dni jego życia. Jeśli chcesz, aby twoje dziecko nauczyło się prawidłowo myć zęby, ważne jest, abyś zaczęła je uczyć tego od małego. Twoje dziecko przyzwyczai się do koncepcji regularnego szczotkowania i będzie uznawało je za coś naturalnego, wobec czego nie trzeba się buntować. Wejdzie mu to w nawyk. Gdy podrośnie, warto dokładnie wyjaśnić, dlaczego szczotkowanie jest tak ważne. Powiedz dziecku o próchnicy i nieświeżym oddechu oraz o szkodliwych zarazków w ustach!
  2. Szczotkuj zęby razem z dzieckiem. Postaraj się, aby mycie zębów było przyjemnym, rodzinnym zwyczajem. Jak wiemy, nasze dzieci uwielbiają naśladować wszystko, co robimy. Chwyć więc szczoteczkę do zębów w momencie, gdy robi to twoje dziecko - przy okazji upewnisz się, że myje zęby prawidłowo i przez odpowiednią ilość czasu.
  3. Zrób z mycia zębów zabawę. Dzieci lubią też rywalizować, więc zamień szczotkowanie w zawody - weź minutnik i ustaw go na 2 minuty. Wymyśl zabawę, np. kto "wyprodukuje" więcej bąbelków pasty do zębów, konkurs uśmiechania się w lustrze itd. Możesz powiesić na ścianie nad umywalką tabelki i naklejać naklejki jako nagrody za szczotkowanie zębów dwa razy dziennie i ich nitkowanie.
  4. Pozwól dziecku wybrać pastę do zębów i szczoteczkę. Na szczęście wiele marek szczoteczek do zębów i past do zębów ma produkty przeznaczone dla dzieci. Niezależnie od tego, którą markę wybierzesz, na pewno będziesz mieć możliwość wybory koloru, dekoracji itd. Zabierz dziecko do sklepu i pozwól mu wybrać sprzęt do mycia zębów, smak pasty itd. Postaraj się też, żeby akcesoria zainteresowały dziecko i przyciągnęły jego uwagę - wtedy chętniej po nie sięgnie. Są szczotki z ulubionymi bohaterami bajek, grające, świecące lub z wmontowanym minutnikiem. Więcej propozycji znajdziesz w naszej galerii niżej.
  5. Chwal dziecko za umiejętności szczotkowania. Być może nic nie motywuje dzieci bardziej niż pochwała, zwłaszcza gdy chwali rodzic. Dlatego tak ważne jest, aby komplementować umiejętności szczotkowania dziecka i zachęcać je do robienia tego dwa razy dziennie. Nie przejmuj się bałaganem, jaki zrobi malec: do pasty rozmazanej na blacie, rozlanej wody...  Chodzi o to, aby skupić się na umożliwieniu dzieciom robienia wszystkiego samodzielnie i kibicowaniu im, gdy to robią. Pozytywne wzmocnienie to świetny sposób na naukę mycia zębów.
  6. Wybierz dobrego dentystę. To kolejny ważny krok w nauce prawidłowej higieny jamy ustnej. Znajdź dobrego i miłego stomatologa, który bez stresu przyjmie dziecko w swoim gabinecie, pokaże my, jak czyścić zęby i zachęci do wizyt kontrolnych. 

Jakie akcesoria pomogą dziecku w nauce mycia zębów?

Jeśli pociecha raz zrazi się do mycia zębów, trudno będzie wprowadzić w życie codzienne szczotkowanie. Warto od początku zadbać o ciekawe, kolorowe akcesoria do mycia zębów, które umilą ten proces. Szczególnie wartym uwagi sprzętem są wszelkiego rodzaju czasomierze.

Minutniki pozwalają określić odpowiedni czas na pielęgnacje dziąseł, a dziecko dokładnie wie, za ile minut zakończyć mycie zębów. Taki gadżet można znaleźć w wersji elektronicznej lub w postaci piaskowej klepsydry.

Innym równie ciekawym akcesorium będzie soniczna szczoteczka. Nie tylko zwiększa skuteczność szczotkowania dziąseł, ale także potrafi sygnalizować prawidłowe ruchy ręki.

Gdzie kupić gadżety, które pomogą Ci nauczyć dziecko myć zęby?

Wszelkie akcesoria do mycia zębów dla swojej pociechy znajdziesz w markecie lub w sklepie z gadżetami dla dzieci. Wiele ciekawych ofert znajdziesz również w internecie. Nie polecamy jednak w ten sposób kupować najważniejszego, czyli szczoteczki.

Warto na żywo sprawdzić jej miękkość oraz włosie. Pamiętaj, że zakup takiej wyprawki nie jest zbyt wysokim kosztem.

Czytaj: Szczoteczki elektryczne - czy to dobre rozwiązanie dla dzieci?

Pierwsza szczoteczka do zębów dla dziecka - jaką wybrać? Która szczoteczka jest najlepsza?

Wypadanie zębów mlecznych. Kiedy wypadają mleczaki?

Jak dbać o zęby niemowlaka, a jak o zęby małego dziecka?

Lakowanie, fluoryzacja i lapisowanie - metody zapobiegania próchnicy

Kalendarz ząbkowania u dziecka
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza