Test oksytocynowy - czy boli? Kiedy się go wykonuje?

Test okscytocynowy
fot.: thinkstockphotos.com
Test okscytocynowy wykonuje się w przypadku przenoszonej ciąży.

Test oksytocynowy wbrew wielu opiniom nie ma na celu wywoływać porodu, choć rzeczywiście jego następstwem bywa akcja porodowa. W jakiej sytuacji wykonuje się wobec tego to badanie i dlaczego?

Test oksytocynowy to element diagnostyki i w takim celu się go wykonuje. Polega on na podaniu ciężarnej w donoszonej ciąży niewielkiej dawki oksytocyny przez kroplówkę. Oksytocyna, która jest naturalnym hormonem uwalnianym w kobiecym organizmie m.in. przy porodzie, wywołuje u ciężarnej skurcze macicy. Podczas testu oksytocynowego, przy pomocy KTG obserwuje się reakcję dziecka na wywołane skurcze. Lekarze mogą w ten sposób śledzić jego tętno i tym samym ocenić czy serce dziecka w warunkach porodu będzie odpowiednio reagowało. Jeśli podczas testu oksytocynowego okaże się, że dziecko nieprawidłowo reaguje np. notuje się spadki rytmu serca, test uznaje się jako pozytywny, co jest jednoznaczne z koniecznością natychmiastowego zakończenia ciąży poprzez cesarskie cięcie lub indukcję porodu. Jeśli jednak reakcja dziecka na oksytocynę i skurcze macicy jest prawidłowa, test uznaje się za negatywny i nie ma przeciwwskazań do porodu naturalnego.

>> Jak wywołać poród? Skuteczne sposoby na wywołanie porodu

Test oksytocynowy - czy to boli?

Test oksytocynowy przeprowadza się warunkach porodowych, na sali, w której w przypadku wywołania porodu, będzie można go bezpiecznie odebrać. Test trwa około 2 godzin. Najpierw kobietę podłącza się pod urządzenie KTG, by upewnić się, że z dzieckiem jest wszystko w porządku. Następnie ciężarnej przez kroplówkę podaje się małą ilość oksytocyny i czeka na wywołanie skurczów. Po uzyskaniu kilku skurczów kroplówkę się odłącza i jeszcze przez jakiś czas prowadzi zapis KTG.

Jeśli chodzi o bolesność testu oksytocynowego, wszystko zależy od jego przebiegu. W przypadku, gdy wywołane oksytocyną skurcze nie powodują rozpoczęcia się akcji porodowej, są odczuwalne tylko jako napięcia brzucha i nie są bolesne. Zdarza się jednak, że test wywołuje poród, a wtedy skurcze, które się pojawiają, są skurczami porodowymi, co wiąże się z bólem. Ten jest jednak uzależniony od wielu czynników np. akceptowalnego progu bólowego. Plusem jest to, że poród wywołany przez dożylnie podaną oksytocynę zwykle jest krótszy niż normalny poród zapoczątkowany przez naturę.

>> Ciąża przenoszona: co robić, gdy mija termin porodu, a dziecko nie chce przyjść na świat?

Nie przegap

Test oksytocynowy - wskazania do wykonania

Celem wykonania testu oksytocynowego jest przede wszystkim ograniczenie ryzyka komplikacji podczas porodu i wybór najlepszej metody zakończenia przenoszonej ciąży. Test oksytocynowy wykonuje się zwykle u kobiet, których termin porodu już minął. Ma za zadanie ocenić wydolność łożyska i stan płodu.

Test oksytocynowy - przeciwwskazania

By badanie było bezpieczne dla ciężarnej i dziecka, nie wykonuje się go w przypadku gdy:

- u dziecka zdiagnozowano wcześniej nieprawidłowości, które wykluczają poród naturalny,
- u matki mamy do czynienia z nadmiernie napiętą lub zbyt rozluźnioną macicą,
- u matki zdiagnozowano niedojrzałą szyjkę macicy,
-  kobieta przebyła już w przeszłości operację na macicy.

Polecamy też

Rozwarcie szyjki macicy a przebieg porodu

Za początek porodu uważamy rozpoczęcie się regularnej czynności skurczowej, wystepującej co 10-15 minut, Szyjka otwiera się dzięki skurczom macicy. Rozwarcie następuje stopniowo. Od początku rozwierania do momentu pełnego rozwarcia może upłynąć nawet kilkanaście godzin. Jakie są etapy rozwarcia szyjki macicy i jej wpływ na przebieg porodu? Na to pytanie odpowiada nasz ekspert lek. med. Krzysztof Pancześnik – ginekolog położnik w Centrum Medycznym Damiana, ordynator Oddziału Położniczego Szpitala Damiana

Aktualizacja: 2017-06-14 Publikacja: 2016-02-11
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.