DOPAJANIE NIEMOWLAKA podczas upałów i nie tylko: 8 zasad dopajania niemowląt

Gdy na dworze panuje upał, stroskane mamy niemowląt zastanawiają się, czy dopajanie niemowlaka jest konieczne. Warto pamiętać, że dziecku chce się pić nie tylko wtedy, kiedy na dworze jest gorąco – ale niewątpliwie temperatura ma wpływ na jego pragnienie. Dowiedz się, czym dopajać dziecko, czy dziecko karmione piersią należy dopajać, czy do wody dodawać glukozę?

Dziecku chce się pić nie tylko wtedy, kiedy na dworze jest gorąco – ale niewątpliwie temperatura ma wpływ na jego pragnienie. Sporo mam zadaje sobie więc pytania: czym dopajać dziecko, czy dziecko karmione piersią należy dopajać, czy do wody dodawać glukozę?

1. Malucha karmionego wyłącznie piersią nie trzeba dopajać.

Dziecko karmione na żądanie dostaje wystarczającą ilość wody – w początkowej fazie karmienia mleko jest rzadsze, co całkowicie zaspokaja pragnienie.

2. Dziecko karmione mieszanką powinno być dodatkowo dopajane.

To, że jego organizm potrzebuje dodatkowej ilości wody, można poznać po wyglądzie kupki. Jeśli ma konsystencję pasty do zębów, a malec wypróżnia się bez problemów, nie trzeba go dopajać. Jeśli jednak kupka jest twarda, to znak, że brakuje mu płynów. Wówczas dziecko w ciągu doby powinno dostać do picia tyle płynu, ile mleka otrzymuje na jeden posiłek, i wypić to w kilku porcjach. Picie podawaj mu w butelce ze smoczkiem, a jeśli już siedzi – w kubku niekapku.

3. Najlepsza dla maluchów jest niegazowana woda źródlana lub niskozmineralizowana.

Powinna zawierać mało minerałów (ilość rozpuszczalnych składników nie może być większa niż 500 mg/dm³) oraz niewiele sodu (do 20 mg Na+ na litr) – te informacje znajdziesz na etykiecie. Dzieciom warto dawać wody przeznaczone dla niemowląt, najlepiej z atestem CZD lub IMiD. Woda powinna być przegotowana, chyba że producent na opakowaniu wyraźnie zaznaczył, że dziecko może ją pić bez gotowania. Butelkę po otwarciu trzeba przechowywać w lodówce i zużyć w ciągu 24 godzin.
Niemowlakowi możesz podawać również herbatki ziołowe (np. z rumianku lub koperku) – są one dozwolone już od pierwszego miesiąca życia.

4. Dziecko może pić wodę z kranu, pod warunkiem że jest dobrej jakości i że była wcześniej przez kilka minut gotowana.

Dla maluchów nie nadaje się natomiast woda z przydomowych studni, gdyż mogą się w niej znajdować chorobotwórcze bakterie czy zanieczyszczenia z wsiąkających w ziemię nawozów.

5. Do wody dla dziecka nie należy dodawać glukozy.

Cukier „oszukuje” głód, dlatego maluch po wypiciu słodkiej wody może odmówić zjedzenia posiłku. Warto wiedzieć, że picie słodkich napojów kształtuje również upodobania smakowe. Może się więc zdarzyć, że dziecko będzie domagało się wody nie dlatego, że chce mu się pić, lecz ponieważ jego organizm ma ochotę na coś słodkiego.

6. Gdy dziecko karmione piersią zaczyna jeść stałe pokarmy, powinno dostawać picie.

Rzadziej jest wówczas przystawiane do piersi, a więc ma mniej okazji, by się napić. By nie odzwyczaić go od ssania, picie dawaj mu w kubku niekapku albo podawaj łyżeczką.

7. Kilkumiesięcznemu maluchowi można zacząć podawać soczki owocowe i warzywne.

Gdy karmisz butelką, możesz wprowadzić je już w 5. miesiącu życia, gdy piersią – w 6.–7. miesiącu. Na początek najlepszy jest sok z jabłek albo marchwi (nie uczula). Potem możesz stopniowo wprowadzać inne smaki – z malin, dzikiej róży, winogron. Niemowlęta powinny pić soczki przeznaczone specjalnie dla nich. Nie są dosładzane, sztucznie barwione, nie ma w nich konserwantów. Proces ich produkcji jest zaś ściśle kontrolowany, a warzywa i owoce są przebadane pod kątem zawartości pestycydów i metali ciężkich.

8. Nie wszystkie napoje nadają się dla niemowląt.

Nie wolno im podawać czarnej herbaty (pobudza, bo jest w niej teina, hamuje wchłanianie wapnia, żelaza i witaminy C), kompotu z rabarbaru, gdyż zawiera szczawiany, utrudniające przyswajanie wapnia. Dla niemowląt nie nadają się również soki z kartonów, gdyż są konserwowane i słodzone.

Autor tekstu: Katarzyna Hubicz
Źródło: miesięcznik "M jak mama"
Autor zdjęcia: Jupiterimages
Mjakmama24.pl - forum mam
uaktualnij licznik
Przeczytaj też:
Nie rezygnuj z KARMIENIA PIERSIĄ PO CESARCE
Nie rezygnuj z KARMIENIA PIERSIĄ PO CESARCE

To mit, że po cesarskim cięciu karmienie piersią jest tak trudne, że ...

zobacz więcej

Newsletter

Forum Forum mjakmama

uzytkownik

Drogie jest pewnie takie coś, prawda? :) Opłaca się ? Nie lepiej kupić coś co może nieco mniej uniesie, ale ...

uzytkownik

cześć kobietki nie odzywałam się bo byłam w szpitalu. W poniedziałek wieczorem zdecydowałam się jechać i sprawdzić co z dzieckiem ...

uzytkownik

Arwen, przez okres ciąży nauczysz się walczyć o swoje, oj nauczysz. Do porodu jak pojedziesz to już nikogo i niczego ...

facebook

Mjakmama24.pl duży i popularny serwis internetowy, którego głównymi tematami są ciąża, poród i dzieci. Dział Karmienie niemowlęcia. Karmienie naturalne, karmienie piersią. Prawidłowe przystawianie niemowlęcia do piersi, nauka ssania, pozycje do karmienia piersią. Nawał pokarmu lub brak pokarmu, poranione brodawki. Jaki laktator wybrać, jak korzystać z laktatora, porady jak przechowywać odciągnięty pokarm. Kiedy odstawić dziecko od piersi. Karmienie sztuczne, karmienie butelką. Rodzaje mleka modyfikowanego, mleko z prebiotykami. Podawanie witamin niemowlęciu. Butelki do karmienia niemowląt, jak wybrać właściwą. Czy dopajanie niemowlęcia jest potrzebne. Karmienie dziecka w nocy. Rozszerzanie diety niemowlęcia. Wykorzystaj schemat żywienia niemowląt. Gluten w diecie niemowlęcia, czy podawać gluten niemowlęciu. Dania ze słoiczka, wady i zalety. Zupki dla niemowląt, jak je gotować. Nauka samodzielnego jedzenia.

Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.