15 zasad karmienia butelką. Poradnik dla mam karmiących sztucznie

2008-05-12 15:04 Katarzyna Hubicz
Niemowlak w łóżeczku
Autor: thinkstockphotos.com

Karmienie butelką czasami jest konieczne a czasem jest wyborem kobiety. Masz za mało pokarmu, a może z innych powodów musisz odstawić dziecko od piersi? Nie martw się, karmienie niemowlaka butelką jest naprawdę proste. Prezentujemy podstawowe zasady karmienia butelką.

Karmienie butelką ma też swoje zalety, a więc jeśli z jakiś powodów nie możesz karmić dziecka piersią, przygotowaliśmy szybki kurs karmienia noworodka butelką.

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Sprawdź termin ważności mieszanki dla niemowląt

Znajdziesz go na opakowaniu mieszanki. Otwarte pudełko albo puszkę zużyj w ciągu 7 dni.

Dbaj o higienę przed przed karmieniem butelką

Zanim zaczniesz przygotowywać mleko, starannie umyj ręce i wysterylizuj akcesoria.

Jak wybrać butelkę i smoczek do karmienia sztucznego?

Karmiąc niemowlę sztucznie używaj odpowiedniej butelki i smoczka. Butelka powinna mieć miarkę mililitrów, by wlać do niej odpowiednią ilość wody. Jeśli niemowlak cierpi z powodu kolek, kup specjalnie profilowane antykolkowe butelki. Smoczek powinien być dopasowany do wieku dziecka – mleko nie powinno wypływać z niego za szybko, bo maluch może się zakrztusić podczas karmienia butelką.

Używaj przegotowanej wody do przygotowania mieszanki

Dla niemowlaków najlepsze są wody niskozmineralizowane. Po otwarciu butelkę z wodą trzymaj w lodówce i gotuj bezpośrednio przed użyciem. Do przygotowania mleka dla dziecka nie używaj wody z kranu – zawarte w niej związki chemiczne stosowane podczas filtrowania mogą zaszkodzić maluchowi.

Prawidłowa waga niemowlęcia. Ile powino przybierać na wadze niemowlę? >>

Jak przygotować mleko modyfikowane?

  • Mleko modyfikowane przygotowuj najlepiej tuż przed karmieniem niemowlaka. Mleko w butelce możesz trzymać w podgrzewaczu do pół godziny – potem trzeba je wylać, bo zaczynają się w nim mnożyć bakterie. Jeśli musisz przygotować mleko wcześniej, wstaw je do lodówki (może w niej stać do 2 godzin). Po wyjęciu z lodówki mieszankę trzeba podgrzać w podgrzewaczu – w mikrofalówce ogrzeje się nierównomiernie.
  • Przygotowując mleko modyfikowane, zachowaj proporcje. Do wody wsyp dokładnie tyle proszku, ile zalecił producent. Miarka nie powinna być ani ubita, ani kopiasta. Skład mieszanki jest bowiem tak opracowany, by jak najbardziej przypominała ona pokarm kobiecy. Jeśli wsypiesz zbyt mało proszku, dziecko może mieć niedobory witamin i składników mineralnych, jeśli za dużo – mogą pojawić się kłopoty z trawieniem, kolką albo biegunką, a nerki będą przeciążone nadmiarem protein.
  • Nie gotuj mieszanki dla niemowląt. W wysokiej temperaturze ginie część witamin i cennych składników mineralnych.
  • Sprawdź temperaturę mieszanki. Zanim podasz niemowlakowi mleko, upewnij się, że nie jest za ciepłe – kilka kropel wylej na przegub dłoni.
  • Szczelnie zamykaj opakowanie mieszanki dla niemowląt. Pudełka i puszki przechowuj w suchym miejscu w temperaturze pokojowej.

Jak ułatwić sobie karmienie butelką? Przeczytaj 10 rzeczy, które powinnaś wiedzieć o karmieniu

Karmienie butelką „według zegarka”?

Dzieci karmione sztucznie nie powinny dostawać mleka „na żądanie”. Pomiędzy posiłkami trzeba zachować minimum trzygodzinne przerwy. Maleńki żołądek nie jest w stanie szybko strawić mieszanki, a przed następnym posiłkiem powinien być zupełnie pusty.

Karmienie mieszane od A do Z. Jak karmić piersią i butelką jednocześnie? >>

Zadbaj o odpowiednią pozycję podczas karmienia butelką

Podczas karmienia butelką trzymaj niemowlaka w ramionach, bo w ten sposób zaspokoisz jego potrzebę czułości. Główka powinna być wyżej – jeśli maluch leży płasko, może się zadławić (u bardzo małych dzieci pokarm często cofa się z żołądka do przełyku). Smoczek powinien być w całości wypełniony mlekiem, inaczej dziecko połyka powietrze, co sprzyja powstawaniu kolki. Bańki powietrza w butelce świadczą o tym, że maluch dobrze ssie.

Zadbaj o szczęśliwy brzuszek swojego maluszka

Kluczem do skutecznego karmienia dziecka jest wybór odpowiedniej butelki, wyposażonej w wysokiej jakości smoczek. Jego kształt powinien być dobrany do preferencji i wieku dziecka. Warto wybrać taki, który przypomina brodawkę sutkową mamy. Idealny smoczek powinien być też wyposażony w specjalny zaworek antykolkowy, który zapobiega powstawaniu pęcherzyków powietrza w pokarmie i tym samym redukuje ryzyko powstawania kolek, bólów brzuszka, nadmiernego odbijania i gromadzenia się gazów.

Wszystkie te cechy łączy w sobie Butelka antykolkowa EasyStart Royal Baby. Ponadto sama butelka jest wykonana z bezpiecznego, nowoczesnego materiału, dzięki temu jest lekka i przejrzysta, posiada czytelną i precyzyjną skalę, która umożliwia szybkie przygotowanie pokarmu.

Butelka jest dostępna w kilku wariantach kolorystycznych.

Rób przerwy podczas karmienia butelką

Pijąc mleko, maluch połyka również pęcherzyki powietrza. To sprawia, że czuje się syty, zanim wypije porcję mieszanki. Dlatego co kilka minut rób przerwy, po to, by dziecku się odbiło – po takiej przerwie maluch powinien znów nabrać apetytu.

Nie pozwalaj dziecku spać z butelką w buzi

Jeśli w trakcie karmienia malec zaśnie, delikatnie wyjmij mu smoczek z ust, by nie zakrztusił się mlekiem. Po skończonym karmieniu butelką poczekaj, aż dziecku się odbije. Przez kilka minut potrzymaj niemowlę w pozycji pionowej, przytrzymując główkę i plecy.

Niedopite resztki mleka wylej

Po kontakcie ze śliną malca w mleku namnażają się bakterie. Jeśli resztę mieszanki podasz dziecku ponownie po kilku godzinach, maluszek dostanie biegunki.

Polecamy wideo: Jak karmić niemowlaka butelką?

Karmienie butelką niemowlaka początkowo wydaje się trudne. Najwięcej wątpliwości wśród młodych mam budzi sposób, w jaki trzeba trzymać butelkę i dziecko podczas karmienia butelką. Do tego dochodzi obawa przed zakrztuszeniem. Nasz ekspert Magdalena Hryciuk, położna, właścicielka Szkoły Rodzenia Beauty Mama radzi jak prawidłowo karmić niemowlaka butelką. 

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE